Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2016., 14:11   #1481
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Neki preživljavaju na velike muke. Ali ne njih samih, nego okoline:

[I] Oni ne osjećaju nikakvu bol: Grizu se, opeku, svrbe do krvi Radi se o rijetkom poremećaju koji ima jedan čovjek na milijun ljudi. Njima od rođenja ne rade senzori za bol zbog deformacije u genima, otkrili su znanstvenici.
Čuo sam za to, ali ne znam baš puno o tom fenomenu. Ovako na prvu, međutim, nagađam da ta neosjetljivost na bol, ne znači da ti ljudi ne poznaju nikakav 'negativan' osjećaj; nego samo imaju problem s doživljajem fizičke boli.

Osjećaju li npr. 'strah'? Ili bilo kakvu psihološku nelagodu? Sram? Dosadu? Tugu? Zavist? Ljubomoru? Sve su to 'nepoželjni' osjećaji, koji nisu povezani s izravnim fizičkim bolovima.

Zamisli nekoga tko ni to nikad ne osjeća? To bi npr. bio nekakav inteligentni robot bez 'osjećaja'. Nešto kao Arnold Schwarzenegger u Terminatoru. The greatest action story ever told
__________________
Science is the belief in the ignorance of experts.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2016., 08:17   #1482
Quote:
Zmija 1 kaže: Pogledaj post
...
sve što predstavlja moje "ja" ne postoji izvan moje svijesti, a izvor moje svijesti je moj mozak koji ima materijalno postojanje i konačan je.
Meni je jasno da nisam postojao prije nego sam začet, pa ne znam zašto je nužno da mora postojati "poslije".
Više mi se čini da vrijedi pravilo da sve što ima početak ima i kraj.
...
mozak (tijelo) je samo hardware.

svijest (duša) je software
- energija.

energija je vječna.
nema kraj,
samo mijene
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2016., 08:40   #1483
Quote:
KRIN1 kaže: Pogledaj post
mozak (tijelo) je samo hardware.

svijest (duša) je software
- energija.

energija je vječna.
nema kraj,
samo mijene
Bez hardvera nemaš na čemu vrtiti softver
Usput, nema neke radikalne razlike između materije i energije (jer se mogu svesti na isti nazivnik). Sve oko nas su ionako samo informacije.

Pa i da pretpostavimo da je energija vječna i da samo mijenja oblik, to ne znači da je i svijest vječna (pod pretpostavkom da je svijest sazdana iz energije, kao što veliš).
To je kao da velim da je moja noga vječna, zato što će tvari koje su čine postojati vječno, ali samo u nekom drugom obliku.
Ali neće više biti moja noga

Isto tako, što god da ostane (ako ostane) od nas nakon smrti to nećemo više biti mi.

No, to što navodim ja....ili ti....su samo naši stavovi.
Ne možemo biti sigurni u to.
Zmija 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2016., 08:46   #1484
Quote:
Zmija 1 kaže: Pogledaj post
Bez hardvera nemaš na čemu vrtiti softver
...
Pa i da pretpostavimo da je energija vječna i da samo mijenja oblik, to ne znači da je i svijest vječna (pod pretpostavkom da je svijest sazdana iz energije, kao što veliš).
To je kao da velim da je moja noga vječna, zato što će tvari koje su čine postojati vječno, ali samo u nekom drugom obliku.
Ali neće više biti moja noga
...


odustajem.
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2016., 10:33   #1485
Nije mi bio cilj da odustaneš
Zmija 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2016., 00:26   #1486
Quote:
KRIN1 kaže: Pogledaj post
neke pojave
i događaji u našim životima,
ukazuju na postojanje nečega
- izvan ( prije, poslije, paralelno ) našega života.

možemo biti ateisti samo prema instituciji crkvi.
vjera ima svoj samostalni put
Apsolutno.

No ta recimo spoznaja, što ti nazivaš "vjerom", ne mora uopće biti vjera, jer vjera za sobom vuče i prakticiranje "nečega" što je predmet vjerovanja.

Zato bih ja rekla samo - spoznaja, da osim materijalne i opipljive, postoji i druga dimenzija života, još uvijek skroz nespoznatljiva. I tu ne vidim nikakve korelacije s religijama, božanstvima etc.

Zadnje uređivanje Meadow : 02.04.2016. at 22:50. Reason: typo
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2016., 10:46   #1487
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Apsolutno.

No tuarecimo spoznaja, što ti nazivaš "vjerom", ne mora uopće biti vjera, jer vjera za sobom vuče i prakticiranje "nečega" što je predmet vjerovanja.

Zato bih ja rekla samo - spoznaja, da osim materijalne i opipljive, postoji i druga dimenzija života, još uvijek skroz nespoznatljiva. I tu ne vidim nikakve korelacije s religijama, božanstvima etc.
Religije su samo naš pokušaj da tu stvarnost objasnimo - i to loš pokušaj...:klap:
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2016., 12:38   #1488
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Apsolutno.

No tuarecimo spoznaja, što ti nazivaš "vjerom", ne mora uopće biti vjera, jer vjera za sobom vuče i prakticiranje "nečega" što je predmet vjerovanja.

Zato bih ja rekla samo - spoznaja, da osim materijalne i opipljive, postoji i druga dimenzija života, još uvijek skroz nespoznatljiva. I tu ne vidim nikakve korelacije s religijama, božanstvima etc.
Ne treba izjednačavati duhovnost, vjeru, religiju i religijsku organizaciju (Crkvu, npr.)...
To su različiti pojmovi, što ne znači da neki od njih nisu povezani, tj. u korelaciji.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2016., 12:49   #1489
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Religije su samo naš pokušaj da tu stvarnost objasnimo - i to loš pokušaj...:klap:
Tim gore što tu nema nikakva traženja i istraživanja i propitivanja.

Vjerski božanski sveti vođa ili lik (Muhamed, Isus, Marija, Zeus ...) je nešto proklamirao, i to se jednolično ponavlja do besvijesti, imitira do detalja, kopira naslijepo, uljepšava i hvali svojega junaka, a tuđe sotonizira.
Čista negacija ikakve duhovnosti.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2016., 13:44   #1490
Ateistički blagdani i obredi?

Quote:
mfranic kaže: Pogledaj post
ja kao ateist se za uskrs osjećam posebno izoliran, svi se oko mene vesele uskrsnuću isusa dok je za mene to kao vjerovanje u djeda mraza.
Da li bi bilo dobro da mi ateisti imamo neki svoj blagdan?
O takvim stvarima razbmišlja i stvarno se bavi Alain de Botton. Ako se nisi s njim dosad susretao, a ozbiljno te zanima ova dilema, preporučam ti da pogledaš o njemu. Ima svoj sajt, ima puno videa na netu, a i desetak njegovih knjiga je prevedeno na hrvatski.

Grupa ateista, radikalnija i scijentistička, sprdala se na njegov račun, o čemu sam imao prije par godina žestoku raspravu na jednoj fb grupi.

Generalno, obredi ljudima jesu potrebn, kako pojedincima, tako i zajednici. Uskrs se nadovezao na prastare obrede vezane uz početak proljeća. Nema razloga da se ateisti povremeno je sjete ljudske veze s prirodom i prirodnim ritmovima.

https://mudroljublje.wordpress.com/u...filozofija/#12

12.8. Zanos za vrijeme obreda postaje trajni stav, koji upravlja životima ljudi. Uz periodičke velike zajedničke obrede (kult), grupe i pojedinci/pojedinke mogu razviti mnogo malih ritualizacija. Obični čini postaju dio velikog obreda života. Profano je prožeto svetim.

12.9. Od pračovjeka do danas, svaka zajednica ima obrede, a svaki pojedinac/pojedinka razvija barem male ritualizacije.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2016., 22:53   #1491
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Ali zabluda koju imaju i mnogi ateisti i vernici svi je da mi ovaj zivot imamo i da je to jedna prilika i vazna stvar.Naravno to znamo da je zabluda,bilo da si umreo kao beba sa godinu dana ili u 90 i proziveo puno toga ionako na kraju nisi svestan nicega kao da nisi ni postojao.Sto vise zivis zapravo i sto vise toga postignes,to si veci gubitnik na kraju,jer ces sve to izgubiti smrcu.
Čemu toliki pesimizam??

Život je dar!


Ja se u biti slažem s tobom u dosta ovog napisanog, čak sam svojevremeno otvorila i temu na Filozofiji koja se bavi iluzijom života, no opet, u svemu tome, spoznaji da je život = ništa, ipak treba biti pozitivan i zadržati dozu vedrine i radosti, jer ako se nećemo sada zabavljati i uživati, kad ćemo? Sigurno ne sa 90 ili u grobu.

Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Ne treba izjednačavati duhovnost, vjeru, religiju i religijsku organizaciju (Crkvu, npr.)...
To su različiti pojmovi, što ne znači da neki od njih nisu povezani, tj. u korelaciji.
To je nama nevažno...ionako nitko ništa konkretno neće uspjeti spoznati do same smrti, tako da....ne vidim smisla zašto mozgati o nečemu van našeg dosega shvaćanja.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2016., 23:12   #1492
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Čemu toliki pesimizam??

Život je dar!


Ja se u biti slažem s tobom u dosta ovog napisanog, čak sam svojevremeno otvorila i temu na Filozofiji koja se bavi iluzijom života, no opet, u svemu tome, spoznaji da je život = ništa, ipak treba biti pozitivan i zadržati dozu vedrine i radosti, jer ako se nećemo sada zabavljati i uživati, kad ćemo? Sigurno ne sa 90 ili u grobu.


To je nama nevažno...ionako nitko ništa konkretno neće uspjeti spoznati do same smrti, tako da....ne vidim smisla zašto mozgati o nečemu van našeg dosega shvaćanja.
Zvuci odvratno,ali zivot je prokletstvo.To je glupa,okrutna i nepostena igra,najteza bolest svemira.Pogledaj prvo u prirodu videces koliko zivotinja umire od gladi od ubistva od strane drugih zivotinja,dakle konstantna borba za opstanak.Pogledaj ljude.Koliko bolesnih,gladnih,koliko ljudi pati od poremecanja raznih i psihickih,koliko pati od deformacija,sadistickih zlocina i izivljavanja raznih.Cemu sve to? Besmislena borba koja vodi nigde drugde nego samo u sigurnu smrt.Najbolje resenje bi bilo potpuno isceznuce zivota,efilizam i vise patnje ne bi bilo.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2016., 23:40   #1493
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
To je nama nevažno...ionako nitko ništa konkretno neće uspjeti spoznati do same smrti, tako da....ne vidim smisla zašto mozgati o nečemu van našeg dosega shvaćanja.
Nekima jest nevažno... ali mnogima nije.

Za ove druge se ne radi o racionalnoj spoznaji, već o vjeri... a sama vjera oblikuje stremljenja i shvaćanja života u zajednici vjernika, utječe na njihove moralne stavove, itd.... ovdje, u zemaljskom životu.
A ta činjenica utječe i na cijelo društvo.

Jednako kao što postojanje onih koji nemaju religiozna uvjerenja utječe na oblikovanje društva u cjelini.

Dakle, ne radi se o praznom mozganju koje nema veze sa konkretnim životom ovdje i sada.

Nadam se da si primjetila da uopće ne postavljam pitanje tipa "tko je od ove dvije grupe u pravu"... za ovo o čemu govorim, to je nebitno.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2016., 00:10   #1494
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Nekima jest nevažno... ali mnogima nije.

Za ove druge se ne radi o racionalnoj spoznaji, već o vjeri... a sama vjera oblikuje stremljenja i shvaćanja života u zajednici vjernika, utječe na njihove moralne stavove, itd.... ovdje, u zemaljskom životu.
A ta činjenica utječe i na cijelo društvo.

Jednako kao što postojanje onih koji nemaju religiozna uvjerenja utječe na oblikovanje društva u cjelini.

Dakle, ne radi se o praznom mozganju koje nema veze sa konkretnim životom ovdje i sada.

Nadam se da si primjetila da uopće ne postavljam pitanje tipa "tko je od ove dvije grupe u pravu"... za ovo o čemu govorim, to je nebitno.
Pa ti si napisao ranije da su vjera, duhovnost, vjerske organizacije, religija u korelaciji, na što sam ja rekla da je to nama skroz nevažno, jer ionako ništa nećemo saznati/spoznati barem do trenutka smrti (ako i tada), pa ne vidim razlog zašto bismo o tome mozgali.

A grupe kao grupe....neka se organiziraju kako hoće. Who cares. Naravno, dok god se ne diraju jedni u druge.


Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Zvuci odvratno,ali zivot je prokletstvo.To je glupa,okrutna i nepostena igra,najteza bolest svemira.Pogledaj prvo u prirodu videces koliko zivotinja umire od gladi od ubistva od strane drugih zivotinja,dakle konstantna borba za opstanak.Pogledaj ljude.Koliko bolesnih,gladnih,koliko ljudi pati od poremecanja raznih i psihickih,koliko pati od deformacija,sadistickih zlocina i izivljavanja raznih.Cemu sve to? Besmislena borba koja vodi nigde drugde nego samo u sigurnu smrt.Najbolje resenje bi bilo potpuno isceznuce zivota,efilizam i vise patnje ne bi bilo.
Za ovakva razmišljanja, pogodniji bi bio PDF Psihologija.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2016., 08:50   #1495
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
...Koliko bolesnih,gladnih,koliko ljudi pati od poremecanja raznih i psihickih,koliko pati od deformacija,sadistickih zlocina i izivljavanja raznih.Cemu sve to? Besmislena borba koja vodi nigde drugde nego samo u sigurnu smrt.Najbolje resenje bi bilo potpuno isceznuce zivota,efilizam i vise patnje ne bi bilo.
najbolje rješenje bi bilo,
svekoliko osvještenje ljudi
i ukidanje nepotrebnih i loših institucija društva.
pogotovo,
ako slove za moralne vertikale.

vjera bi ostala,
a patnje više ne bi bilo
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2016., 09:02   #1496
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Pa ti si napisao ranije da su vjera, duhovnost, vjerske organizacije, religija u korelaciji, na što sam ja rekla da je to nama skroz nevažno, jer ionako ništa nećemo saznati/spoznati barem do trenutka smrti (ako i tada), pa ne vidim razlog zašto bismo o tome mozgali.

A grupe kao grupe....neka se organiziraju kako hoće. Who cares. Naravno, dok god se ne diraju jedni u druge.
Nadam se da većina ljudi u našem društvu shvaća nužnost tolerancije.
Ali to razumijevanje nije nešto zadano... svjedoci smo toga.

Quote:
KRIN1 kaže: Pogledaj post
najbolje rješenje bi bilo,
svekoliko osvještenje ljudi
i ukidanje nepotrebnih i loših institucija društva.
pogotovo,
ako slove za moralne vertikale.

vjera bi ostala,
a patnje više ne bi bilo
lijepo rečeno...

Smatram još boljim pokušaj ozdravljenja institucija, gdje i kada je to moguće...

Pitanje je kako to ostvariti...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2016., 12:59   #1497
Quote:
KRIN1 kaže: Pogledaj post
najbolje rješenje bi bilo,
svekoliko osvještenje ljudi
i ukidanje nepotrebnih i loših institucija društva.
pogotovo,
ako slove za moralne vertikale.

vjera bi ostala,
a patnje više ne bi bilo
Kakvo bre osvestenje,sta pricas ti? Kakve veze imaju prvo ljudi sa necim za sta je kriva priroda i genetika? Recimo za one koji se rode bolesni,deformisani ili sa nekim poremecajem? I kako mislis osvestati sve ljude? To je apsolutno nemoguca misija,a patnje ce uvek biti zato sto ljudi imaju volju da budu zadovoljni,neke zadovoljava to da druge muce i maltretiraju,ubijaju i sl.Patnja se pojavljuje i na kraju kad osoba umire,a kad umre ljudi oko nje su tuzni i pate.Nemoj mi pominjati institucije i neke politicke utopijske sisteme pominjati jer politiku mrzim i ne mogu organski da podnesem takve gluposti.Jedini nacin da se resimo patnje je da se resimo zivota.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2016., 22:47   #1498
What is life ?

Life creates and gives birth to life ...
Life takes care of life ...
Life feeds on life ...
Life helps life...
Life opposes life ...
Life holds on to life ...
Life fights and competes with life ...
Life learns from life ...
Life cherishes life ...
Life destroys life ...

What is life ? -> Zero sum game.
__________________
I used to be catholic but converted to Narcissism
TwoFish is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2016., 08:02   #1499
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
...Nemoj mi pominjati institucije i neke politicke utopijske sisteme pominjati jer politiku mrzim i ne mogu organski da podnesem takve gluposti.Jedini nacin da se resimo patnje je da se resimo zivota.
ne vidim nikakav razlog za tvoj zaključak.
života smo već riješeni
i globalno.
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 17:06   #1500
Evo dokaza za plemenski ateizam koji sam prije spomenuo.
https://www.facebook.com/photo.php?f...type=3&theater
Najveća tvornica ateista u Hrvatskoj je Katolička Crkva. :klap:
Gledaš kako Katolička Crkva živi i ponaša se i počneš ne vjerovati u Boga.
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:56.