Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2003., 16:28   #41
Quote:
soks kaže:

Treća skupina su velike kompanije kojima zbog profita ne odgovara probitak kakvog revolucionarnog otkrića.

Kompanije su najveća kočnica.

Npr duhanska industrija je jako jako usporila znanstve na otkrića o štetnosti pušenja.
 
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 18:26   #42
"mjerenje rasta glavice kupusa" pa mjesec dana čovjek mjeri kako raste kupus i na kraju postane magistar. ili napr. "ponašanje nerasta prije i poslije uzimanja sperme", "

Pazi Soks, tebi se nesto moze ciniti po naslovu glupo, a da to uopce nije. Ovdje si navela dvije teme koje ako malo promislis uopce nisu glupe.

Primjer A
Mjerenje velicine glavice kupusa mozes shvatiti kao mjerenje prinosa na odredjenom poljoprivrednom dobru. Ako covjek mjeri utjecaj razlicitih faktora na velicinu glavice i dokaze kako recimo odredjena kolicina selena ili recimo gnojiva daje npr najvece glavice (recimo 10 % vece u prosjeku) znaci da je nadjen optimum i ne treba trositi vise od optimuma, gnojiva, mikroelemenata i sl. Kad znas optimum ulaznih troskova i dobijes najbolji moguci proizvod napravio si nemjerljivo mnogo u proizvodnji. Te iste glavice kupusa ce tada biti jeftinije u proizvodnji a samim, time i potrosacu tj. tebi i meni.

Primjer B. Ne znam koliko znas o veterini, ali dobar nerast (od kojeg se polucuje sperma) strahovito puno vrijedi i u njega se mnogo ulaze (kao uostalom i u recimo bikove). Ulaganje u dobrog bika ili nerasta visestruko nadmasuje novac koji ces ti ili ja uloziti u vlastito dijete. O takvim zivotinjama se jako brine jer su rijetke i skupe. Naravno od njih se polucuje sperma na odredjen nacin i utjecaj nacina polucivanja sperme i njegovo ponasanje je jako vazno za iduce polucivanje sperme. Vjerovala ili ne svinje su iznimno osjetljive zivotinje i po fiziologiji od domacih zivotinja najblize covjeku zato se puno i koriste u istrazivanju lijekova (prije primata, a nakon miseva). Ako polucivanje radis na krivi nacin, zivotinja se moze ozlijediti i izgubljen je sav novac koji je ulozen u njega.

Ne zuri sa zakljuccima!
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 18:28   #43
"Npr duhanska industrija je jako jako usporila znanstve na otkrića o štetnosti pušenja."

Nije usporila, prikrila je vlastita istrazivanja sto nije sprijecilo nekog drugog da ta ista istrazivanja napravi. Caka je u tome sto prema zakonu svaka kompanija mora dokazati da proizvod nije stetan sto su oni smuljali zato sad pljuju strahovitu lovu.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 18:30   #44
"Ma kakvo kocenje znanosti ... Pa pogledajte koliko se CC literature objavljuje svaki tjedan. Svakakvo smece se danas moze objaviti, nema tu nikakvog kocenja znanosti. Neki clanci su toliko glupi da ih treba zakonom zabraniti. Postoji problem preslabog (a ne prejakog) kocenja glupana."

Howde, Deran drago mi je da si tu!
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 18:32   #45
"Znanstvene radove vrlo cesto ako ne i vecinom (bar u Hrvatskoj!) objavljuju ljudi koji nemaju veze sa statistikom (medicina, biokemija i slicne struke). I onda rade takve nebuloze da uspjevaju dokazati apsolutno sve. I onda se na takvim pokusima temelje novi radovi. Tako se stvara ogroman sum."

U velikoj mjeri je to istina (da ne kuze) ali testovi koje oni rade su ionako u software-u tako da ne grijese. Nazalost, bioloski sustavi su iznimno slozeni i velika je bioloska varijabilnost zato se nekad bolje dobiti i ne moze.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 18:33   #46
"mjerenje rasta glavice kupusa" pa mjesec dana čovjek mjeri kako raste kupus i na kraju postane magistar. ili napr. "ponašanje nerasta prije i poslije uzimanja sperme", "

Pazi Soks, tebi se nesto moze ciniti po naslovu glupo, a da to uopce nije. Ovdje si navela dvije teme koje ako malo promislis uopce nisu glupe.

Primjer A
Mjerenje velicine glavice kupusa mozes shvatiti kao mjerenje prinosa na odredjenom poljoprivrednom dobru. Ako covjek mjeri utjecaj razlicitih faktora na velicinu glavice i dokaze kako recimo odredjena kolicina selena ili recimo gnojiva daje npr najvece glavice (recimo 10 % vece u prosjeku) znaci da je nadjen optimum i ne treba trositi vise od optimuma, gnojiva, mikroelemenata i sl. Kad znas optimum ulaznih troskova i dobijes najbolji moguci proizvod napravio si nemjerljivo mnogo u proizvodnji. Te iste glavice kupusa ce tada biti jeftinije u proizvodnji a samim, time i potrosacu tj. tebi i meni.

Primjer B. Ne znam koliko znas o veterini, ali dobar nerast (od kojeg se polucuje sperma) strahovito puno vrijedi i u njega se mnogo ulaze (kao uostalom i u recimo bikove). Ulaganje u dobrog bika ili nerasta visestruko nadmasuje novac koji ces ti ili ja uloziti u vlastito dijete. O takvim zivotinjama se jako brine jer su rijetke i skupe. Naravno od njih se polucuje sperma na odredjen nacin i utjecaj nacina polucivanja sperme i njegovo ponasanje je jako vazno za iduce polucivanje sperme. Vjerovala ili ne svinje su iznimno osjetljive zivotinje i po fiziologiji od domacih zivotinja najblize covjeku zato se puno i koriste u istrazivanju lijekova (prije primata, a nakon miseva). Ako polucivanje radis na krivi nacin, zivotinja se moze ozlijediti i izgubljen je sav novac koji je ulozen u njega.

Ne zuri sa zakljuccima!
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 18:46   #47
Quote:
Ris kaže:
Kompanije su najveća kočnica.

Npr duhanska industrija je jako jako usporila znanstve na otkrića o štetnosti pušenja.
mislim da se sada nešto slično događa s kompanijama koje proizvode mobilne telefone. Doduše, mislim da je Nokia priznala štetnost zračenja mobilnog telefona na mozak
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 18:49   #48
Quote:
kumek kaže:
[BPrimjer B. Ne znam koliko znas o veterini, ali dobar nerast (od kojeg se polucuje sperma) strahovito puno vrijedi i u njega se mnogo ulaze (kao uostalom i u recimo bikove). Ulaganje u dobrog bika ili nerasta visestruko nadmasuje novac koji ces ti ili ja uloziti u vlastito dijete. O takvim zivotinjama se jako brine jer su rijetke i skupe. Naravno od njih se polucuje sperma na odredjen nacin i utjecaj nacina polucivanja sperme i njegovo ponasanje je jako vazno za iduce polucivanje sperme. Vjerovala ili ne svinje su iznimno osjetljive zivotinje i po fiziologiji od domacih zivotinja najblize covjeku zato se puno i koriste u istrazivanju lijekova (prije primata, a nakon miseva). Ako polucivanje radis na krivi nacin, zivotinja se moze ozlijediti i izgubljen je sav novac koji je ulozen u njega.

Ne zuri sa zakljuccima! [/B]
kumek, ti si legenda
ne znam o čemu je pisalo u tom magistarskom radu, ali cura je magistrirala prije godinu dana pa bih mogla potražiti taj rad u sveučilišnoj. mislim da nerasti nisu tako rijetke životinje na selu, a mislim da nisu baš ni skupe
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 18:50   #49
Najgore je to šta su danas gotovo sva istraživanja sponzorirana od strane privatnih kompanija.
Čak ni faksevi više nisu neovisni.
Država više uopće ne financira istaživanja.

Govorim o Zapadu (kapitalizmu).


A zna se da su znastvenici ko pravnici, ovisno ko ga plaća tjerat će mlin na svoju vodu.
 
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 19:01   #50
"kumek, ti si legenda
ne znam o čemu je pisalo u tom magistarskom radu, ali cura je magistrirala prije godinu dana pa bih mogla potražiti taj rad u sveučilišnoj. mislim da nerasti nisu tako rijetke životinje na selu, a mislim da nisu baš ni skupe"

Cuj svinje se oplodjuju uglavnom umjetno ako vec ne i iskljucivo. Cisce je i sigurnije. To je sperma probranih zivotinje odlicnih genetskih karakteristika. Rijetko tko uzgaja za rasplod jer se ne isplati. Osobno sam vidio kako se uzima sperma od nerasta, jadnika prevare, navuku nekakvu kozu na drvenu konstrukcije i to pospricaju s mirisom. Ovaj najasi i onda tehnicar usmjeri njegovog u bocu za sakupljanje. Mrcina je to od zivotinje i to izvesti da se zivotinja ne ozljedi nije uopce lako niti bezazleno.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 22:01   #51
"Najgore je to šta su danas gotovo sva istraživanja sponzorirana od strane privatnih kompanija.
Čak ni faksevi više nisu neovisni.
Država više uopće ne financira istaživanja."

A ne ne to uopce nije tocno. Najveci financijeri u US su NIH i NSF koje su obje vladine organizacije (National Institute of Health i National Science Foundation). Nadalje, imas mali milijun zaklada koje su osnovale pojedine obitelji i koje uopce nisu vezane za njihov posao. Znanstvenici na sveucilistima zapravo bjeze od kompanijinih projekata jer kompanije hoce iste rezultate s puno manje novaca u kracem vremenu nego da ih same financiraju. Nacin kako ljudi ovdje rade je taj da ako nesto pronadju (naglasavam sami znanstvenici pronadju u toku svog posla) onda nude kompanijama ili rade zajednicku kompaniju. Imaj na umu kako ako i jesi nesto nasao i ponudio kompaniji, lavovski dio pripada Sveucilistu. To sve je regulirano zakonom kartakteristicnim za pojedino sveuciliste. Ozbiljne kompanije imaju svoje institute i nije im previse potrebno sveuciliste.
Kod nas je prakticki iskljucivi financijer drzava. Postoje i zajednicki projekti s gospodarstvom gdje se sufinancira ali oni su odvojeni od ostalih.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2003., 04:45   #52
Quote:
kumek kaže:
U velikoj mjeri je to istina (da ne kuze) ali testovi koje oni rade su ionako u software-u tako da ne grijese. Nazalost, bioloski sustavi su iznimno slozeni i velika je bioloska varijabilnost zato se nekad bolje dobiti i ne moze.
uf, preciznije bi bilo reci da se ne kuze niti najmanje u metodologiju experimenta. A sa losim back upom u tom podrucju, zapravo nema niti smisla raditi istrazivanje. btw, mozda se uskoro izrazim jos preciznije, ali brijem da kuzis o cemu pricam.
 
Odgovori s citatom
Old 22.03.2003., 11:12   #53
Quote:
kumek kaže:
"
Nadalje, imas mali milijun zaklada koje su osnovale pojedine obitelji i koje uopce nisu vezane za njihov posao.
 
Odgovori s citatom
Old 22.03.2003., 11:21   #54
Quote:
kumek kaže:

Nije usporila, prikrila je vlastita istrazivanja sto nije sprijecilo nekog drugog da ta ista istrazivanja napravi. Caka je u tome sto prema zakonu svaka kompanija mora dokazati da proizvod nije stetan sto su oni smuljali zato sad pljuju strahovitu lovu.
Briješ gluposti. Duhanska industrija je tražila od znanstvenika da dokažu kako duhan nije štetan. Ti znanstvenici su imali toliko morala da su vršili istraživanja objektivno (što nije bilo profesionalno od njih (bar što se Amerike tiče) jer ipak njihov je posao bio da dokažu kako duhan nije štetan, a ne obrnuto) tako da je ispalo da je duhan jako šetan za ljude.

Zatim su ih šefovi još jednom upozorili šta im je posao, a onda su im dali otkaz, zabranili da govore, spalili dokumente, zapečatili laboratorije???

Kažeš da nije spriječilo druge da vrše istraživanja?
A tko je to? Ko ima toliko para da uloži u istraživanja? Kome bi takav istraživanja donjela profit? (a samo to je važno na Zapadu).

Ipak, nakon niza godina i mnogih duhanski ratova, bivši pušači i oboljeli od raka (među kojima jeb bili i bogatih) naručili su objektivno istaživanje i dobili rezultate.


I opet tek nakon niza godina +je duhanska industrija počela otplaćivati odštetu.
A to nikako nije "ogromna lova" jer duhanaska industrija i te kako i dalje profitira. Da je riječ o ogromnoj lovi, propali bi već od kada.
 
Odgovori s citatom
Old 22.03.2003., 17:09   #55
E ovo sad ne kuzim, prvo kazes da brijem gluposti a iza toga ponovis sve ono kaj sam ja napisao????

Ja kazem prikrili, ti kazes isto prikrili.
Ja kazem nitko nije sprijecio druge da rade, ti se s time slozis i tvrdis kako je razlog kako nitko nema toliko novaca s cime se zapravo ne salzem. Gdje to onda ja brijem gluposti a ti ne?

"Kome bi takav istraživanja donjela profit? (a samo to je važno na Zapadu)."

Ma daj molim te ne lupetaj, pogledaj si popis projekata NSF-a i NIH-a pa reci kome to njih 80 % donosi profit? Uostalom, zasto bi profit od rezultata tvojih istrazivanja bio losa stvar? Kome donose profit ogromni akceleratori i istrazivanje elementarnih cestika i njihovih interakcija? Pogledaj cijenu CERN-ovog akceleratora, vreca bez dna kaj se love tice. Tu oko mene ima barem 30 grupa od kojih mozda 3-4 imaju projekte vezane uz industriju (nanotehnologija) ali i ne samo te. Ostali s time nemaju veze. Nemojte ljudi pojednostavljivati svijet.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2003., 11:19   #56
Vrlo je čest slučaj da znanstvenici dana proglašavaju dolazeću znanstvenu spoznaju glupošću. Tipčno se tako što dogodilo Watsonu i Cirku. U zanosti kao i u drugim sferama djeluje tzv.
" inercijalna znanost " koja koči i usporava nove ideje i nove spoznaje. To je naprosto činjenica! To je pojava i na ovom Forumu. Istraživački pristup ili poriv jednak je ništici!
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2003., 11:53   #57
Quote:
geza kaže:
Vrlo je čest slučaj da znanstvenici dana proglašavaju dolazeću znanstvenu spoznaju glupošću. Tipčno se tako što dogodilo Watsonu i Cirku. U zanosti kao i u drugim sferama djeluje tzv.
" inercijalna znanost " koja koči i usporava nove ideje i nove spoznaje. To je naprosto činjenica! To je pojava i na ovom Forumu. Istraživački pristup ili poriv jednak je ništici!
Je da sram nas bilo sto neslusamo tvoje nebuloze. Ajde vrit.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2003., 12:01   #58
Quote:
geza kaže:
Vrlo je čest slučaj da znanstvenici dana proglašavaju dolazeću znanstvenu spoznaju glupošću. Tipčno se tako što dogodilo Watsonu i Cirku. U zanosti kao i u drugim sferama djeluje tzv.
" inercijalna znanost " koja koči i usporava nove ideje i nove spoznaje. To je naprosto činjenica! To je pojava i na ovom Forumu. Istraživački pristup ili poriv jednak je ništici!

Hmmm... ne vjerujem da je forum nešto što bi trebalo potvrđivati tvoju tvrdnju. Ne možeš toliko očekivati od virtualnog foruma za mase anonimusa od kojih samo nekolicina ima veze sa pravom znanošću.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2003., 12:03   #59
Quote:
AxMi-24 kaže:
Je da sram nas bilo sto neslusamo tvoje nebuloze. Ajde vrit.
De se ti smiri malo, znamo tvoj stav prema Gezi, ne moraš svaku temu zagađivat s tim.

Ipak je jedno Aganor, drugo si ti.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2003., 12:11   #60
Quote:
Jango Fett kaže:
De se ti smiri malo, znamo tvoj stav prema Gezi, ne moraš svaku temu zagađivat s tim.

Ipak je jedno Aganor, drugo si ti.
Cuj nisi ti zivio sa njim skoro godinu dana. I sluso tvrdnje kako skoljke pretvaraju silicij u kalcij samo tak.

I sad opet pocinje sa istim forma. Svi znamo da se nove ideje trebaju potvrdi prije nego sto se mogu prihvatiti. Ali ne treba svaku budalu koja nesto kaze uzet za ozbiljno da se nebi proglasilo znanost inertnom i sl. To je samo dokaz da osobe koje to tvrde nemaju pojma sta je znanost i nikada se nisu njome bavili.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:12.