Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.03.2003., 12:27   #61
Quote:
AxMi-24 kaže:
Cuj nisi ti zivio sa njim skoro godinu dana. I sluso tvrdnje kako skoljke pretvaraju silicij u kalcij samo tak.

Ajme AX-mi ...to je novost za mene...nisam znala da si živio sa Gezom tako dugo vremena...a šta je bilo...ljubav na prvi pogled?
I ti si ondak prao suđe dok je on tebi pričo kako školjke pretvaraju siliciji u kalcij samo tak,pa ti je brzo dosadio zajednički život?
Ah štaćeš...tako to obično i bude... da se zajednički život vrlo brzo pretvori u dosadu.
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2003., 12:56   #62
Quote:
AxMi-24 kaže:
Cuj nisi ti zivio sa njim skoro godinu dana. I sluso tvrdnje kako skoljke pretvaraju silicij u kalcij samo tak.

I sad opet pocinje sa istim forma. Svi znamo da se nove ideje trebaju potvrdi prije nego sto se mogu prihvatiti. Ali ne treba svaku budalu koja nesto kaze uzet za ozbiljno da se nebi proglasilo znanost inertnom i sl. To je samo dokaz da osobe koje to tvrde nemaju pojma sta je znanost i nikada se nisu njome bavili.
Sve je to OK, nitko ne kaže da Geza ima pravo i da je sve to smisleno, moja se primjedba odnosila na tvoje podj....avanje. Mislim, postoje dugi mediji na koji to možete rješavati, Znanosti se to ne tiče.

Ono što možeš napraviti je da mu potkopaš njegove tvrdnje sa čistim znanstvenim argumentima, ili nabaci ignoranciju, nema tu "tvoje nebuloze"...
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2003., 15:22   #63
Quote:
Pandora10 kaže:
Ajme AX-mi ...to je novost za mene...nisam znala da si živio sa Gezom tako dugo vremena...a šta je bilo...ljubav na prvi pogled?
I ti si ondak prao suđe dok je on tebi pričo kako školjke pretvaraju siliciji u kalcij samo tak,pa ti je brzo dosadio zajednički život?
Ah štaćeš...tako to obično i bude... da se zajednički život vrlo brzo pretvori u dosadu.
Pandora nevuci me za jezik.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2003., 17:05   #64
Evo malo književnog teksta za " znanstvenika " koji u teretani čupa kosu zato što nikada nije čuo da školjke pretvraju silicij u kalcij, a ljudski mozak stvara plutonij kao zvijezda četvrte generacije. Dakle, ovaj tekst je samo za naročito pametnog znanstvenika iz teretane Ax - Mi-a:
U časopisu " Književna Rijeka " u eseju Davora Velnića piše: " Tehnologija je varka i toj zagonetki nema kraja, jer uvijek ima još dalje, još veće i više; i ona ne oslobađa od laži i predrasuda, samo nam ugađa i čini lijenima a besposlene ruke nudi vragu.
( Prst na okidaću puške. ) Znanost postaje sluškinja vještine te nakon što je nahranila samo neke narode , ponešto ih zaštitila od bolesti i ćudi prirode, potkupila ih je dokolicom i vratila se staroj ljubavi - ratovima i oholosti. Znanost i ratište vole se od prvoga zemaljskog dana. "
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2003., 22:01   #65
Isuse kriste. Evo ga pocinje. Cuj genije. To sto je neko nesto napiso a ti to citiro neznaci absolutno NISTA!!! Pogotovo ne sa znanstvenog stajalista.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2003., 11:04   #66
Re: Znanstvenici kao kočnica znanstvene misli

Quote:
Kosac kaže:
Čini mi se da znanstvenici sami koče/usporavaju razvoj novih ideja. I jasno mi je. Ja sam napisao knjigu, ja držim katedru, ja sam njegov student. Kaj bu meni neko solio pamet. Ja (mi) to znamo sve već sto godina. Ugrožavanje materijalnog položaja neću posebno spominjati.
Ili griješim?
Zanimljiva tema, puno toga ste rekli, pametnog i bedastog. Nemoguće je na sve riplajati, pa ću nabacati par komentara.

1. Znanost je slojevit fenomen. S jedne strane postoji osnovna logika znanosti (metode, težnja za empirijskim utemeljenjem, izgradnja konzistetntih teorijskih sustava, proces izvođenja hipoteza i njihovog provjeravanja, prevođenje matematičkog jezika znanosti u prirodni jezik i davanje interpretacije). S druge strane postoji nešto što možemo nazvati sociologijom (ili kulturom) znanosti: trendovi (ili zeitgeist), sukobi pojedinih škola ili interesnih skupina, mehanizmi napredovanja i dobivanja posla, financiranje projekata, komunikacija i suradnja među znanstvenicima, medijski okršaji oko interpretacija i bitnih implikacija znanstvenih dostignuća, objavljivanje radova i peer review, CC itd.
2. Na žalost, znanost nije samo ono što je prvo spomenuto (idealan sustav generiranja hipoteza i njihovog provjeravanja), nego je u znatnoj mjeri i sociološki fenomen. To što je znanost organizirana tako kako je ima i prednosti, ali ima i nedostataka.
3. Prednosti: mogućnost komunikacije i mogućnost procjene kvalitetet (ili bolje kvantitete) nečijeg rada, mobilnost znanstvenika, "javnost" teorija i otkrića.
Nedostaci: usmjeravanje istraživanja od strane velikih korporacije i vojske, opsesija brojem radova i izostanak kriterija originalnosti i kvalitete rada, nekritičnost znanstvenika u borbi za vlastite teorije i interpretacije (famozan primjer biologa SJ Goulda i hrpa primjera iz društvenih znanosti), problemi znastvenika iz malih i marginalnih sredina, uspostavljanje malih grupica koje istražuju neke ljeve pojave po principu "ajmo ovo, to niko drugi ne radi", objavljuju o tome, a njihov rad je izvan glavnih tokova i nikome drugome nije previše interesantan; rascjepkanost istraživanja i teoretiziranja i izostanak uvida u sve relevantne rezultate i teorije.
4. Ovo je nesavršeno, ali mnogi od ovih problema su prepoznati i često se radi na njihovom umanjivanju. Osim toga, važno je da osnovna logika znanosti, usprkos svim problemima ipak nije narušena i da je sama znanost, (to je barem moj dojam) na dobrom putu.
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2003., 10:29   #67
Kada sam u prijašnjem Formu govorio da postoje biološki i mineralni kalciji, dakle dva različita atoma kalcija, na mene se digla galama " zanstvenika " koji " znaju " kako nema dvije već samo jedna vrste atoma kalcija i ti su si umšljali ( a vidi se da se još i ovdje umišljaju ) da su zato znanstveno pametni, a drugi glupi. Ti ljudi si uzorci kočničara razvoja znanstvene misli, ili zannosti uopće, jer se sa svojim postoječim znanjem skrivaju iza mentalne barijere znanja koje je zapravo neznanje, ne dopuštajući nikome da bi drugačije misli, ili zna.
Jučer u " Latinici " tema je bila doping u sportu. Jedan od učesnika jasno je govorio o dvije vrsti kalcija: biološkom i mineralnom! Dakle, govorio je isto ono šo sam i ja govorio!? I što sad? Kočničari i dalje koće, ali uzalud im je.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2003., 10:55   #68
Geza, ogromna je razlika izmedju "iznjeti neku novu ideju" i "tu ideju dobro argumentirati". Nazalost, puno je onih koji su u stanju uciniti ovo prvo ali ne i ovo drugo. Ti si geza jedan od njih. Za znanost, ovo prvo bez ovog drugog nije dovoljno.

Ili drugim rjecima, tocne tvrdnje mogu biti glupe, a pogresne tvrdnje mogu biti vrlo pametne. Geza, tvoje tvrdnje su cesto glupe cak i kad su tocne.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2003., 11:11   #69
Skeptik tvoja svaka riječ i rečenica je glupa jer pričaš gluposti kao i sada. ( To samo uzvračam kao tvoju, a ne moju drskost. Ti nemaš pravo nikome, a ponajmanje meni govoriti da sam glup. ) Ustanovili smo odavno da se debeleo razlikujemo. Za razliku od tebe iznosim činjenicu - istinu, kao što sam činio onda i sada. Tvoj problem i problem drugih je u tome što ti o tim činjenicama i istinima nemaš pojma i zato si kočničar, a ne promotor znanosti. Ti da si imalo to za što se pokušavaš predstavljati
( znanstvenik ) onda ne bi govborio o meni, već o tome, da li je znanstvena istina postojanje biološkog i mineralnnog kalcija. Budući si ti i tvoja pametna družina odnavno to proglasili glupošću, a jučer drugi kompetentni čovjek rekao da je to znanstvena istina, ja se pridružujem tom gospodinu, a ne tebi, ma koiko se ti Skeptiče trudio.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2003., 15:16   #70
Moram malo komentirati

Poštovana gospodo geza i skeptik,

Glede toga da ste se našli na mom topicu dati ću si malo više slobode nego inače, a da prokomentiram Vaše stavove glede teme u kojoj se nalazimo.
Krenuti ću sa zaključkom: Mislim da obojica ne donosite značajan napredak ovome forumu.
Obojica ste "tvrdi" (nema ništa protiv argumentiranog vrijeđanja, pa i prepucavanja) u iznošenju i propagiranju svojih stavova.
Geza tebe ne čitam, jer si jednostavno preopširan. Vjerujem da te ne čitaju niti drugi prosječni čitatelji.
Skeptik teoretiziranje radi teoretiziranja ne služi ničemu. Ovaj forum bi trebao biti mjesto gdje će se diskutirati na takav način da slučajnog čitača zaintrigiramo, da dolazi što više, a čak da se i uključi u diskusiju. Sorry geza opet (skrati misao), pa stoga skeptik, ocjenjivanje na temu «Klatno» je katastrofa. Ubio si volju svakom za pokušaj rješavanja problema, osim svom asistentu (ili sebi). Je li ti jasno koliko griješiš? I umjesto da smo ljudima objasnili što je klatno tj. ti, pa možda kako i radi ura, dobili smo tri pokušaja (sorry ako sam nekog propustio). Profesor Jakov ti je pokazao rješenje, na koje nisi niti mislio (a odgovara uvjetima), ali nisi našao shodno komentirati. Moje objašnjenje je fizikalno točno, pa opet jedan. A onom gospodinu za fini odgovor četiri?! Pa tko će pokušati nešto napisati kada ga tako režeš i piliš? Tim više što ovo nije forum mladih fizičara. Da se razumijemo nemam ništa protiv formula, ali ih nije popratilo odgovarajuće fizikalno objašnjenje. Sorry geza, ali stvarno te ne čitam, pa mogu samo s skeptikom. Skeptik i geza stavite koji smajlić, tu i tamo.
I tako dolazim do zaključka da sam s pravom potegnuo temu o znanstvenicima kao kočničarima vlastitih namjera.
Nadam se da nisam nikoga uvrijedio u želji povećanja uspješnosti ovoga foruma, te se unaprijed ispričavam.

v.r. Kosac
__________________
Samo je jedna istina, a sve ostale su izvedenice.
http://plesivica.webs.com/
Kosac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2003., 15:31   #71
Quote:
Osim toga, važno je da osnovna logika znanosti, usprkos svim problemima ipak nije narušena i da je sama znanost, (to je barem moj dojam) na dobrom putu.
Znanost je na dobrom putu, slažem se. Ali, očekujem nekako više od nje same da se pozabavi sa sobom, primjenjujući znanja o sebi i okolini. Stav da znanost «nasljeđuje» ponašanje i uvjete okoline u kojoj radi je točna, ali mi ne drži vodu do kraja. Ako i nisu mogući konkretni pomaci, pitam se gdje su planovi? I to ne planovi radi planova, ideja, mogućih smjerova razvoja i politike, nego znanstveno valorizirani planovi, iza koje će stati znanstvena zajednica. Na konstruktivan način naspram društva (ne mislim samo na naše) na njihovu zajedničku dobrobit. To mi nije jasno, zašto se to ne događa.
__________________
Samo je jedna istina, a sve ostale su izvedenice.
http://plesivica.webs.com/
Kosac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2003., 15:42   #72
Kosac, koliko sam shvatio, ti ovdje ne kritiziras moje kocenje znanosti nego kocenje popularizacije znanosti. Medjutim, to je tema za sebe. Ja mislim da doprinosim popularizaciji fizike samim time sto uopce pokusavam na IMF-u nesto pametno napisati. Nazalost, nemoguce je nesto napisati na nivou koji ce biti prikladan svima. Npr. ako napisem koju formulu neki ce reci da pisem prestrucno, a ako ju ne napisem, drugi ce reci da nisam dovoljno konkretan. Ja obicno nastojim prilagoditi svoje postove onima na cija pitanja odgovaram.

A onaj koji zeli da mu bilo sto objasnim na neki drugi nacin (precizniji, popularniji, matematickiji, jednostavniji, ...), molio bih ga da mi postavi konkretno pitanje.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2003., 15:50   #73
Inace, Brat_stogod nije moj asistent, bio je zadovoljan cetvorkom, ja nisam kriv sto on nije detaljnije objasnio svoj postupak, a ono sto je napisao Prof. Jakov je tocno, ali nije odgovor na moje pitanje pa zato nisam komentirao. A to sto sam ja strog profesor, pa sam ti dao jedinicu za ono sto ti mislis da zasluzuje dvojku, to je vec druga prica. I ne mislim da je fizikalno tocno to sto si bio napisao. No nemoj me dozivljavati kao nekog autoriteta, nego slobodno detaljnije argumentiraj zasto mislis da je to tocno, pa cemo vidjet kuda ce nas ta diskusija odvest.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2003., 15:54   #74
Quote:
geza kaže:
Kada sam u prijašnjem Formu govorio da postoje biološki i mineralni kalciji, dakle dva različita atoma kalcija, na mene se digla galama " zanstvenika " koji " znaju " kako nema dvije već samo jedna vrste atoma kalcija i ti su si umšljali ( a vidi se da se još i ovdje umišljaju ) da su zato znanstveno pametni, a drugi glupi. Ti ljudi si uzorci kočničara razvoja znanstvene misli, ili zannosti uopće, jer se sa svojim postoječim znanjem skrivaju iza mentalne barijere znanja koje je zapravo neznanje, ne dopuštajući nikome da bi drugačije misli, ili zna.
Jučer u " Latinici " tema je bila doping u sportu. Jedan od učesnika jasno je govorio o dvije vrsti kalcija: biološkom i mineralnom! Dakle, govorio je isto ono šo sam i ja govorio!? I što sad? Kočničari i dalje koće, ali uzalud im je.
Nepostoji absolutno nikakava razlika izmedju atoma kalcija u tijelu ili vani. Ono o cemu je tip govorio je bioloski a to znaci da je u razlicitim spojevima u tijelu. Ko i zeljezo kao mineral nema bas cisto u tijelu nego je vecina u hemoglobinu. (tj biolosko zeljezo).
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2003., 15:58   #75
Ajde da cujemo o kakvom se to fizikalnom problemu radilo. Bas me zanima. A ko sto kaze skeps mozda ispadne zabavna diskusija.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2003., 15:59   #76
Geza, ja se takodjer pridruzujem onom gospodinu, kao i Axmiju, koji, za razliku od tebe, RAZUMIJU razliku izmedju bioloskog i mineralnog kalcija.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2003., 16:00   #77
Axmi, ta diskusija se vodila na temi "Klatno". Bilo bi lijepo da se i ti ubacis.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2003., 22:04   #78
Poštovani gospodine Kosac,
Znači i ti si taj koji propisuješ drugome što mora pisati, kako misliti, koliko dugi terbaju biti postovi, i onda si k tomu još toliko ne fer da komentiraš ono što pišem, a istodobno kažeš da uopće ne čitaš što pišem!? Ti mora da si neki genije kad zanš što se piše i onda kada ne čitaš što piše. Skeptik je još veći genije jer on sve zna i onda kada ništa nezna. O Ax-Mi-u da i ne govorimo. Takvi elementi u leguri se zovu - šljaka!
Ovako gosp, Kosac: Ja se ovdje pojavljujem u skaldu s onim što piše u preambuli pod ZNANOST: Iznosim svoja gledišta, teorije i teze. To ne pišem da bi ti čitao koji ne čitaš, već pišem za one koji čitaju, koji pohvaljuju i privatno mi se pozitivno obračaju. Prema tome čitao ti ne čitao, sviđalo ti se ili ne, ili nekom drugom, ovdje sam se pojavio da iznesem svoje, ne tvoje ili nečije drugo mišljenje. To sam učinio, a budući da ti ne čitaš pa nisi pročitao ni post koji slijedi iza mog, prijatelju dragi, ti jednostavno nemaš pravo govoriti to što govoriš.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2003., 22:13   #79
Quote:
skeptik kaže:
Axmi, ta diskusija se vodila na temi "Klatno". Bilo bi lijepo da se i ti ubacis.
Uf evo me oodmah
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2003., 22:15   #80
Geza nije problem da ti iznosis svoja misljenja i hipoteze. U tome nije nista lose. Ali je lose da neslusas ni rijeci onoga sta smo tu rekli. Ima ogromna kolicina eksperimentalnih dokaza koji potuku sve tvoje do sada izrecene hipoteze ali naravno onda smo mi glupi sto ti pokazujemo na greske (dokazane) u tvojim idejama.

A da ne govorimo da citiras hrpu ljudi i onda sto je najgore ih totalno krivo razumijes. I jos se ljutis kad si neko uzme vremena da ti objasni da si se zezno.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:01.