Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.04.2003., 17:54   #161
Quote:
Tufir II kaže:
Ako se ima što za reći o kočničarima, ma gdje bili.
Od kočničara, još su opasniji skretničari.
Pričo mi frend koji radi u hrvatskim željeznicama.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2003., 17:57   #162
Ispričavam se na skretanju s teme. Neću više, majke mi

Što bi reko onaj čudak:

BAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2003., 18:03   #163
A sto se tice uloge fizicara u objasnjavanju psi fenomena ...
Jedan neuro-kognitivni psiholog (Tufir zna koji ) i ja (teorijski fizicar) smo prije par godina poceli pisati rad u kojem bi iskritizirali radove Penrosea i Hamerofa. (Na kraju smo odustali, jer smo zakljucili da to i ne bi bilo nesto novo.)
Inace, planirali smo taktiku jedan na jedan, gdje bi ja drzao Penrosea a on Hamerofa. Tko ce koga nego svoj svoga!

Toliko o mojim iskustvima iz interdisciplinarnog rada. Nakon toga vratio sam se cistoj fizici.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2003., 18:50   #164
Zanimljivo. I ja sam pokušavao nešto napisati na Penroseov račun, ali sam shvatio da ima puno zajebanijih faca koje su već obavili čitav posao. Ne znam zašto se svi pale na P-a, u pozitivnom i negativnom smislu.
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2003., 20:04   #165
Skeptik sreca tvoja. Dobro si ti tu bio zaglibio.

Nego ozbiljno imali uopce u toj psihologiji znanosti ili je to samo hrpetina hipotezi??? Mislim fizika isto ima hrpetinu ideja ali ipak se zna sta su eksperimenti pokazali kao istinu. Imali ista takvoga u psihologiji ili???
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2003., 21:18   #166
E svašta. Stvarno si neupućen. Mislim da nemam volje za održavanje još jednog virtualnog uvoda u psihologiju. AKo te stvarno zanima "ima li u psihologiji znanosti", prepručam ti da odeš do neke knjižnice i da iskopaš nešto uvodno. Preporučio bih ili vidnu percepciju ili psihologiju učenja.

AKo ti se ne da, zaviri u Science, koji ti je pretpostavljam dostupan. Valjda je stotine radova u Sciencu dovoljan kriterij da se nešto naziva znanošću
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2003., 21:22   #167
Quote:
Tufir II kaže:
E svašta. Stvarno si neupućen. Mislim da nemam volje za održavanje još jednog virtualnog uvoda u psihologiju. AKo te stvarno zanima "ima li u psihologiji znanosti", prepručam ti da odeš do neke knjižnice i da iskopaš nešto uvodno. Preporučio bih ili vidnu percepciju ili psihologiju učenja.

AKo ti se ne da, zaviri u Science, koji ti je pretpostavljam dostupan. Valjda je stotine radova u Sciencu dovoljan kriterij da se nešto naziva znanošću
Ok. Dobio sam takav dojam od tvoje spike prvenstveno u svakom slucaju necu jos dosta dugo imati vremena za bas trazenjem tekstova o psihologiji ali ko zna na jesen mozda budem imo malo vise cetvrte dimenzije

A to sto je u sciencu nije odgovor na moje pitanje. Ali eto. Nisam dobro objasnio. nema veze.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2003., 10:21   #168
Kužim. Pa naravno da se radi eksperimenti. Eksperimenti su jedna od najvažnijih metoda u psihologiji. I naravno da se na osnovu rezultata eksperimenta odlučuje koja hipoteza valja, a koja ne valja. (npr, ono što spominjao o pamćenju lista riječi odnosi se na rezultate eksperimenata)

Međutim, ovdje nismo razgovarali o rezultatima eksperimenata. Ovdje je rasprava više konceptualne i teorijske prirode, kako i priliči jednom šarenom forumu i jednom ovakvom topicu.
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2003., 12:04   #169
Sto se tice pitanja je li psihologija zaista znanost ...
Navodno da su mnoge statisticke metode razvili upravo psiholozi. Tufir, mozes li to potvrditi?
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2003., 14:30   #170
Točno. Dali su mnoge doprinose u faktorskoj analizi, regresijskoj analizi, analizi varijance itd.
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2003., 17:16   #171
Može li malo pod pitanje? Pretpostavimo da znanstvenike možemo podijeliti u grubo kao i umjetnike na reproduktivne i kreativne. Znači operna diva je reproduktivna umjetnica, a Wagner je kreativni umjetnik.
Ako usporedba funkcionira, onda imamo piramidu čiju bazu čine reproduktivni, a vrh kreativni. Piramidalna raspodjela zadovoljava kvantitetu i kvalitetu znanstvenog doprinosa. Znači reproduktivnih ima više nego kreativnih, pa su baza. Kreativni su više kvalitetni od reproduktivnih, pa su vrh.
No, piramida stoji na podnožju. A to podnožje smo svi mi. Nije li sada logično da reproduktivni sloj (koji se po dva važna kriterija nalazi u sredini) ima vlast nad protokom ideja, znanja, informacija od vrha prema dnu i obrnuto? I činjenično ima skoro svu moć?
__________________
Samo je jedna istina, a sve ostale su izvedenice.
http://plesivica.webs.com/
Kosac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2003., 18:09   #172
Quote:
skeptik kaže:
Sto se tice pitanja je li psihologija zaista znanost ...
Navodno da su mnoge statisticke metode razvili upravo psiholozi. Tufir, mozes li to potvrditi?
E tu si se zbilja zezno. Znas sta se kaze za statistiku
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2003., 18:22   #173
Quote:
AxMi-24 kaže:
E tu si se zbilja zezno. Znas sta se kaze za statistiku
Hm, ne bih rekao. Jedno je statstika, a drugo je primjena statistike. Pokuse koje sam vidio u srednjoj, a i ovako, tu i tamo kad naidje pokoji, uistinu ukazuje na cinjenicu da je ta ekipa vrlo opaka, te da je upravo zbog takve ekipe psihologija (najzajebanija znast, disciplina) ostala znanostvenom disciplinom.
 
Odgovori s citatom
Old 04.04.2003., 18:43   #174
Quote:
Kosac kaže:
Može li malo pod pitanje? Pretpostavimo da znanstvenike možemo podijeliti u grubo kao i umjetnike na reproduktivne i kreativne. Znači operna diva je reproduktivna umjetnica, a Wagner je kreativni umjetnik.
Ako usporedba funkcionira, onda imamo piramidu čiju bazu čine reproduktivni, a vrh kreativni. Piramidalna raspodjela zadovoljava kvantitetu i kvalitetu znanstvenog doprinosa. Znači reproduktivnih ima više nego kreativnih, pa su baza. Kreativni su više kvalitetni od reproduktivnih, pa su vrh.
No, piramida stoji na podnožju. A to podnožje smo svi mi. Nije li sada logično da reproduktivni sloj (koji se po dva važna kriterija nalazi u sredini) ima vlast nad protokom ideja, znanja, informacija od vrha prema dnu i obrnuto? I činjenično ima skoro svu moć?
Pa, na neki nacin si i u pravu. Profesori u skolama i na fakultetima imaju mozda najvecu moc pri protoku ideja, znanja, informacija od vrha prema dnu i obrnuto. Medjutim, neki profesori na fakultetima su ujedno i kreativni znanstvenici.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2003., 20:48   #175
Quote:
Kosac kaže:
No, piramida stoji na podnožju. A to podnožje smo svi mi. Nije li sada logično da reproduktivni sloj (koji se po dva važna kriterija nalazi u sredini) ima vlast nad protokom ideja, znanja, informacija od vrha prema dnu i obrnuto? I činjenično ima skoro svu moć?
zaboravljash da cela ta piramida ne bi postojala da nema nekoliko kreativaca sposobnih da, kao prvo, dodju na ideju, a zatim da utvrde kako da je metodoloshki obrade i provere (potvrde/odbace)

shto se tiche "vlasti" nad protokom ideja/informacija tu greshish.
postoji izuzetno visoka kolegijalnost medju nauchnicima.
ukoliko te interesuje rad nekog nauchnika, dovoljno je da mu poshaljesh e-mail, zamolish ga za taj i taj rad i poslace ti ga.
mom drugaru je jedan ludi Japanac poslao rad Fed-Ex-om i stiglo mu je za 3 dana, a fed ex koshta ko Svetog Petra kajgana.

shto se tiche profana na fakultetima, ne moraju svi biti kreativnog tipa.
na Balkanu nema mnogo instituta koji okupljaju mahom takve, te se dosta stvari odvija u samim fakultetima, gde isto tako, shef katedre najcheshce predstavlja "a man/woman with the plan"

primarna uloga profesora na fakultetu je edukacija studenata.
e sad, shto tu postoji dosta sujete pa oni kontaju da su studenti tu zbog njih, e to je problem koji valjda postoji samo na ovim prostorima.
DUNADAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2003., 21:08   #176
"primarna uloga profesora na fakultetu je edukacija studenata.

Ovo nije tocno. Prema zakonu je profesor duzan uciti studente ali prema istom zakonu je duzan znanstveno napredovati, zato svakih 5 godina i postoji reizbor. Obveza znanstvenog rada je takodjer dio kolektivnog ugovora i racuna se da se 50 % vremena trosi na znanost, a 50 % na rad sa studentima. Naglasavam rijec rad sa studentima. Veliki dio rada sa studentima (barem je kod mene tako) ide na diplomske radove koji su zapravo rad u znanosti. U zapadnim zemljama na znanost ide jos i vise vremena. Ovdje govorim o sveucilistima koja ionako cine najveci dio visokih ucilista, a ne o visim skolama ili veleucilistima gdje znanstveni rad nije obaveza.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2003., 23:59   #177
To sto je vani profesoru primarna funkcija ganjanje para nije bas neka sreca. Meni su do sada najbolji bili dva lektora koji rade samo sa predavanjima. Dok profesori jedva imaju vremena doc na predavanje. Tako da nije bas da oni nes koce jer jedva i dodju u kontakt sa studentima.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2003., 01:58   #178
Ovo što kumek kaže je točno. Da bi uopće postao redovni profesor na nekom fakultetu, moraš znanstveno napredovat, jer se taj status i bazira na tvom napredovanju kroz znanstveni rad na fakultetu - od asistenta do profesora. Gotovo svi profesori koji mi drže katedru (sa filozofije, strojarstva i brodogradnje, arhitekture, građevine i ekonomije) u svom specijaliziranom području guraju znanstveni rad prema naprijed, nijedan se ne oslanja samo na svoje stečeno znanje. Rad na fakultetu nije rad kao u srednjoj školi ili bilo gdje drugdje, rad na fakultetu ujedno je i tvoj način života.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2003., 12:42   #179
Quote:
ela kaže:
mene zanima zašto se već odavno nije prešlo na široku upotrebu solarne energije, nego su se morale gradit nuklearke i zagađivat zrak s naftnim derivatima.

I zašto sada kada je na pomolu energetska revolucija (kako sam čula od jednog fizičara!) ovaj Bush pokušava silom spasiti nafrnu industriju.
Koriste, jako dobar link: http://www.sbp.de/en/fla/index.html , sa ovim sustavom solarna efikasnost je 22% (bolje od najboljih fotonaponskih panela) a korištenjem boljeg motora od stirlinga (quaziturbine, http://quasiturbine.promci.qc.ca/QTStirling.html
efikasnost bi se mogla još povećati mozda i do 40%)...

ZEGA
ZEGA is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:14.