Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2008., 14:01   #1141
haj haj jolac
a što pametno reći o pregledu,osim da sam, nakon par odgovora(o keratomu,flapu i debljini rožnice) koji su se sveli na tvrdnju kako sam ja laik i da što će on meni objašnjavati, odustala od daljnjih pitanja
sve u svemu,ispada da se moje stanje pogoršalo.u što za sada odbijam vjerovati. a ništa,dalje moram kod oftamologa koji će utvrditi kolika mi je stvrana dioptrija i odjednom utvrđeni astigmatizam, tako da se moj interes usmjerava u tom pravcu i više sam zbog toga razočarana
naručila sam se za pregled tu u splitu(živim u blizini), ali svakako namjeravam potegnuti do zagreba po drugo, pa i treće mišljenje pa još jedna molba- kod koga mi preporučate da odem na pregled?
hvala i sretno svima koliko vas ima
inesinja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 14:34   #1142
Quote:
inesinja kaže: Pogledaj post
haj haj jolac
a što pametno reći o pregledu,osim da sam, nakon par odgovora(o keratomu,flapu i debljini rožnice) koji su se sveli na tvrdnju kako sam ja laik i da što će on meni objašnjavati, odustala od daljnjih pitanja
sve u svemu,ispada da se moje stanje pogoršalo.u što za sada odbijam vjerovati. a ništa,dalje moram kod oftamologa koji će utvrditi kolika mi je stvrana dioptrija i odjednom utvrđeni astigmatizam, tako da se moj interes usmjerava u tom pravcu i više sam zbog toga razočarana
naručila sam se za pregled tu u splitu(živim u blizini), ali svakako namjeravam potegnuti do zagreba po drugo, pa i treće mišljenje pa još jedna molba- kod koga mi preporučate da odem na pregled?
hvala i sretno svima koliko vas ima
Takav odgovor od njihove strane je bio i realan za očekivat.
Nego nerazumijem na koji način ti se stanje pogoršalo,porast dioptrije?
Ako je porast dioptrije to je samo dodatni razlog da nejdeš na operaciju,jer laser samo skida postojeću dioptriju i neutječe na njen kasniji rast.
Naprimjer ako sad imaš -11 recimo da će ti u slučaju neoperacije dioptrija biti za 2godine -13
U slučaju operacije dioptrija će ti se također povećat za 2dioptrije,tj. taman da ti je skinu na nulu dve godine kasnije imat češ -2.
Zato i postoji preporuka da se na operaciju nejde dok se dioptrija neustabili,jer bi se drukčije opet našla ovisna o naočalama i/ili lećama.
Moguće je da imaš astigmatizam,ali da ti ga na ranijim pregledima zbog njegove male vrijednosti nisu ustanovili.Većina ljudi ima neki mali astigmatizam koji tek neznatno utjeće na oštrinu vida i mnogi od njih nikad ne doznaju da ga imaju.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 15:10   #1143
da,riječ je o porastu dioptrije,ali su mi rekli da se to ne može sigurno tvrditi jer mi je mjereno odmah nakon skidanja leća pa kao nije mjerodavno.osim toga,to je aparatura od neke dr u splitu u čijoj ordinaciji oni vrše pregled tako da to ništa nije sigurno. ispada da mi se u posljednjih 9 godina pogoršala za tri,ali to mi nijedan godišnji pregled za leće nije pokazao, a i sigurna sam da bi sama primjetila da mi se toliko pogoršalo.
kod mene je slučaj da sam ja kod njih radila operaciju zaustavljanja i on je sam rekao da je moguće da je u tih 9 godina išlo malo naprijed, al sad ću u 27-u godinu tako da se ne bi trebalo više penjati
ma meni je od svega toga više muka.danas ću po zamjenske leće kako bi mi se nakon desetak dana mogla odrediti prava dioptrija,tako da ću malo na čekanje
a tebe bi još zamolila da mi preporučiš kojeg dr iz zagreba,ako si od tamo ili svejedno znaš koji je dobar
inesinja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 15:51   #1144
Quote:
inesinja kaže: Pogledaj post
da,riječ je o porastu dioptrije,ali su mi rekli da se to ne može sigurno tvrditi jer mi je mjereno odmah nakon skidanja leća pa kao nije mjerodavno.osim toga,to je aparatura od neke dr u splitu u čijoj ordinaciji oni vrše pregled tako da to ništa nije sigurno. ispada da mi se u posljednjih 9 godina pogoršala za tri,ali to mi nijedan godišnji pregled za leće nije pokazao, a i sigurna sam da bi sama primjetila da mi se toliko pogoršalo.
kod mene je slučaj da sam ja kod njih radila operaciju zaustavljanja i on je sam rekao da je moguće da je u tih 9 godina išlo malo naprijed, al sad ću u 27-u godinu tako da se ne bi trebalo više penjati
ma meni je od svega toga više muka.danas ću po zamjenske leće kako bi mi se nakon desetak dana mogla odrediti prava dioptrija,tako da ću malo na čekanje
a tebe bi još zamolila da mi preporučiš kojeg dr iz zagreba,ako si od tamo ili svejedno znaš koji je dobar
Sigurno da bi to primjetila,jer kad dioptrija poraste za samo 1,5dioptriju to je već dovoljno da oštrina vida padne čak toliko da na noćno osvjetljenom gradskom ambijentu neprepoznaješ poznatim ljudima lica,a da prolaziš nekoliko metara od njih i neusuđuješ se vozit po noći.Sa 3dioptrije nekorektiranog porasta oštrina vida na daljinu pada već na nivo službene sljepoće(oštrina ispod 10posto).
Zanimljivo je njihovo mjerenje odmah nakon skidanja leća,jer neki oprezni kirurzi uzimaju obavezno čak 3tjedna pauze nošenja leća prije pregleda,ali priča o dugoj pauzi očito tjera mušterije,pa je za zaradu klinike bolje nespomenut pauzu.
Rožnica na kojoj su se nosile polutvrde leće je još dugo vremena u neprirodnom stanju i nemože se pouzdano mjerit ni dioptrija ni astigmatizam niti debljina rožnice.
Kako je Tommy ranije pisao postoje pacijenti kojima je vid stradao zbog nedovoljne pauze nošenja leća prije pregleda koji za posljedicu ima da se mjeri privremena rožnica(nedovoljna pauza) što uzrokuje drukčiju obradu rožnice nego da se rožnica vratila u prirodno stanje,što se kasnije odražava na kvaliteti vida,a posljedice krivo izmjerene debljine rožnice mogu ostavit pretanku rožnicu ispod poklopca(ectasia).
Neznam nijednog dobrog dr. u Zagrebu,na svom prvom oftamološkom pregledu za naočale i leće su mi krivo izmjerili astigmatizam,a zatim u klinici Svjetlost su mi dobro izmjerili dioptriju i astigmatizam,koristili su 4vrste mjerenja sa ukapavanjem kapi(cikloplegija),ali druge stvari su tamo bile loše,pisao sam već o tome pa da se neponavljam.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 21:34   #1145
Evo da se i ja javim. Od operacije je proslo vise od mjesec dana. Na lijevo oko vidim odlicno na desno nesto malo losije ali na to oko od uvijek nemam sto postotan vid a i upozoren sam da je vrlo velika vjerojatnost da mi se na to oko dio dioptrije vrati kroz prvih par mjeseci. Vise ne kapam nikakve kapi odnosno samo povremeno ukapam umjetne suze vise zato jer mi na otpusnom pismu pise da ih trebam kapammisec dana nego sta mi nesto u ocima smeta. Nemam nikakvih drugih problema i stvarno sam jako zadovoljan i sretan jer nakon ovog topica sam bio siguran da me nakon operacije ceka problem sa suhim ocima i na to sam bio pripremljen.
Inesinja sta se tice pregleda ja bi ti preporucija Svjetlost bez obzira na Jolcevo iskustvo. Moje iskustvo tamo je bilo vrlo pozitivno i na sva pitanja su mi odgovarali iskreno te su me na vrijeme upozorili na sve moguce posljedice moje operacije. Prije prvog pregleda ti daju procitat dokument na tri stranice u kojem si upozoren na sve moguce komplikacije kod operacije te se naglasava da nijedna operacija pa ni ta nije 100% sigurna. Ja sam izabrao pregled kod njih jer imaju najbolju opremu i najbolji laser te sam htio da me operira dr. Gabric (po meni najveci strucnjak u Hrvatskoj koji se sa laserskom operacijom ociju bavi vec vise od deset godina te je i sam napravija operaciju, iako je i dr. Šarić iz Visumeda isto kvalitetan strucnjak ali tamo nije sigurno da ce te on operirat) a sad to sta nisam dr. Gabrica vidja nego tek kad sam lega na operacijski stol me nije toliko briga jer su i drugi doktori/doktorice koji rade u klinici valjda dovoljno strucni da sa aparatom izmjere pravilno sta imaju izmjerit i ocitaju te podatke koje onda Gabric koristi na operaciji.

U principu mi uopce nije jasno zasto ljudi i dalje idu u Rusiju na te operacije kad se jednako dobro (lose ako pitas Tommya i Jolca) te operacije obavljaju i u Hrvatskoj na jednakoj ako ne i boljoj opremi.
očalinko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 23:07   #1146
Quote:
očalinko kaže: Pogledaj post
Evo da se i ja javim. Od operacije je proslo vise od mjesec dana. Na lijevo oko vidim odlicno na desno nesto malo losije ali na to oko od uvijek nemam sto postotan vid a i upozoren sam da je vrlo velika vjerojatnost da mi se na to oko dio dioptrije vrati kroz prvih par mjeseci. Vise ne kapam nikakve kapi odnosno samo povremeno ukapam umjetne suze vise zato jer mi na otpusnom pismu pise da ih trebam kapammisec dana nego sta mi nesto u ocima smeta. Nemam nikakvih drugih problema i stvarno sam jako zadovoljan i sretan jer nakon ovog topica sam bio siguran da me nakon operacije ceka problem sa suhim ocima i na to sam bio pripremljen.
Inesinja sta se tice pregleda ja bi ti preporucija Svjetlost bez obzira na Jolcevo iskustvo. Moje iskustvo tamo je bilo vrlo pozitivno i na sva pitanja su mi odgovarali iskreno te su me na vrijeme upozorili na sve moguce posljedice moje operacije. Prije prvog pregleda ti daju procitat dokument na tri stranice u kojem si upozoren na sve moguce komplikacije kod operacije te se naglasava da nijedna operacija pa ni ta nije 100% sigurna. Ja sam izabrao pregled kod njih jer imaju najbolju opremu i najbolji laser te sam htio da me operira dr. Gabric (po meni najveci strucnjak u Hrvatskoj koji se sa laserskom operacijom ociju bavi vec vise od deset godina te je i sam napravija operaciju, iako je i dr. Šarić iz Visumeda isto kvalitetan strucnjak ali tamo nije sigurno da ce te on operirat) a sad to sta nisam dr. Gabrica vidja nego tek kad sam lega na operacijski stol me nije toliko briga jer su i drugi doktori/doktorice koji rade u klinici valjda dovoljno strucni da sa aparatom izmjere pravilno sta imaju izmjerit i ocitaju te podatke koje onda Gabric koristi na operaciji.

U principu mi uopce nije jasno zasto ljudi i dalje idu u Rusiju na te operacije kad se jednako dobro (lose ako pitas Tommya i Jolca) te operacije obavljaju i u Hrvatskoj na jednakoj ako ne i boljoj opremi.
Drago mi je da se tvoj oporavak odvija dobro i nadam se da češ biti u pozitivnom dijelu statistike!
Moguće da se od mog posjeta Svjetlosti nešto tamo promijenilo,vjerojatno na nečiji pritisak,ja sam dobio list na kojem je pisala procedura zahvata i ukapavanje kapi,o rizicima nije ništa pisalo.
Sad ako kažeš da su za Lasik listu naveli sve moguće rizike,zanima me dali to podrazumijeva sve u navedenim točkama:
1.Efekti Gasha(prošireni izvori svjetlosti u slabijim osvjetljenjima) i lošiji vid u slabijim osvjetljenjima
2.Suhe oči
3.Odvajanje mrežnice od pozadine oka
4.Povećanje broja i inteziteta floatera
5.Gubitak Bscva(oštrine vida sa najboljim mogućom korekcijom)
6.Gubitak kontrasta
7.Dlk upala
8.Podepitalizacija
9.Važnost naglašavanja prethodnog Lasika kod drugih očnih bolesti kao npr. mrene i glaukoma
10.Moguća slabija oštrina vida kod kasnije operacije mrene
11.Doživotna nemogućnost bavljenja kontaktnim sportovima zbog flapa koji nezarasta do kraja i veća osjetljivost takvoga oka.

Ectasiu nisam naveo jer sam pretpostavio da možda računaju sa 315mikrometara rožnice ispod flapa.

Ako su sve to naveli u uvodnim listovima sa proširenim pojašnjenjima značenja onda svaka im čast,ostaje još samo da izbace taj u startu obavezan lasik za sve pacijente(pogotovo one blago kratkovidne),počnu preferirat operaciju oko po oko,da nabave infracrveni pupilmetar ili koji drugi pouzdani instrument za mjerenje širine zjenice,da prestanu lagat i podmetat stvari i neće im se imat šta za prigovorit.

Što se tiče Rusije slažem se,nema smisla tamo ići,jer biznismeni tamo,biznismeni ovamo,nemjere "propisno" zjenice tamo,a ni ovamo u nekim klinikama,ali očito je nečija preporuka ili reklama neke ljude više povukla tamo,problem je samo da kad se jave komplikacije da li će biti ruskih doktora da tješe i pomagaju ili će možda biti ko ovlašten od njih u Hr. za to?
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2008., 11:40   #1147
Quote:
Jolac kaže: Pogledaj post
Drago mi je da se tvoj oporavak odvija dobro i nadam se da češ biti u pozitivnom dijelu statistike!
Moguće da se od mog posjeta Svjetlosti nešto tamo promijenilo,vjerojatno na nečiji pritisak,ja sam dobio list na kojem je pisala procedura zahvata i ukapavanje kapi,o rizicima nije ništa pisalo.
Sad ako kažeš da su za Lasik listu naveli sve moguće rizike,zanima me dali to podrazumijeva sve u navedenim točkama:
1.Efekti Gasha(prošireni izvori svjetlosti u slabijim osvjetljenjima) i lošiji vid u slabijim osvjetljenjima
2.Suhe oči
3.Odvajanje mrežnice od pozadine oka
4.Povećanje broja i inteziteta floatera
5.Gubitak Bscva(oštrine vida sa najboljim mogućom korekcijom)
6.Gubitak kontrasta
7.Dlk upala
8.Podepitalizacija
9.Važnost naglašavanja prethodnog Lasika kod drugih očnih bolesti kao npr. mrene i glaukoma
10.Moguća slabija oštrina vida kod kasnije operacije mrene
11.Doživotna nemogućnost bavljenja kontaktnim sportovima zbog flapa koji nezarasta do kraja i veća osjetljivost takvoga oka.
1.2.4.6.7.9.10. sam ili procitao na dokumentu prije prvog pregleda ili saznao kroz odgovore na prvom pregledu.
11. mi je bilo samome jasno i sa tim sam se pomirija kad sam odlucija ici na operaciju
Ja sam na osnovu svega sta sam ovdi procita, svih saznanja koja san ima od ljudi koji su napravili operaciju i dodatnog istrazivanja po netu zakljucija da iman preko 90% sanse da moja operacija prodje bez ikakvih posljedica.
Od ovih 10% sa imaju posljedice opet velika vecina za posljedicu ima suhe oci i malo slabiji vid nego su ocekivali dok se problemi koji se toliko naglasavaju na ovom forumu pojavljuju u ipak vrlo malom broju slucajeva.
Evo ti meni reci koliki postotak lasik pacijenata ima posljedice pod brojevima 3., 5. i 8. na koje ja nisam bia direktno upozoren u samoj klinici (iako sam znao za njih sa ovog foruma prije samog opdlaska u kliniku).

Ja cu ti rec da sam zbrajajuci ljude koji su o operaciji pisali na ovom forumu plus ljude sta ih osobno ili preko nekog prijatelja znan da su isli na operaciju (haha tu mi je pomoglo sta je pola Radio Dalmacije islo na operaciju) dosao do brojke od preko 50 operacija uz 2 slucaja eskih posljedica (Tommy i jos neko se javija na forum) + jos tri slucaja blazih posljedica....
očalinko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2008., 19:54   #1148
Quote:
očalinko kaže: Pogledaj post
1.2.4.6.7.9.10. sam ili procitao na dokumentu prije prvog pregleda ili saznao kroz odgovore na prvom pregledu.
11. mi je bilo samome jasno i sa tim sam se pomirija kad sam odlucija ici na operaciju
Ja sam na osnovu svega sta sam ovdi procita, svih saznanja koja san ima od ljudi koji su napravili operaciju i dodatnog istrazivanja po netu zakljucija da iman preko 90% sanse da moja operacija prodje bez ikakvih posljedica.
Od ovih 10% sa imaju posljedice opet velika vecina za posljedicu ima suhe oci i malo slabiji vid nego su ocekivali dok se problemi koji se toliko naglasavaju na ovom forumu pojavljuju u ipak vrlo malom broju slucajeva.
Evo ti meni reci koliki postotak lasik pacijenata ima posljedice pod brojevima 3., 5. i 8. na koje ja nisam bia direktno upozoren u samoj klinici (iako sam znao za njih sa ovog foruma prije samog opdlaska u kliniku).

Ja cu ti rec da sam zbrajajuci ljude koji su o operaciji pisali na ovom forumu plus ljude sta ih osobno ili preko nekog prijatelja znan da su isli na operaciju (haha tu mi je pomoglo sta je pola Radio Dalmacije islo na operaciju) dosao do brojke od preko 50 operacija uz 2 slucaja eskih posljedica (Tommy i jos neko se javija na forum) + jos tri slucaja blazih posljedica....
Drago mi je da si detaljno nabrojao informacije koje su ti dali u klinici.

Ugodno me iznenađuje da si bio informiran o mogućnosti porasta broja i intenziteta opacitata (floatera) tj. plutajućeg smeća u staklovini oka kao posljedici LASIK-a (informacija pod brojem 4). Zanima me da li ti je ta informacija dana napismeno, ili tek usmeno i to možda tek kao odgovor na tvoje direktno pitanje, tj. je li došla "samoinicijativno" od strane osoblja u klinici ili na tvoju inicijativu?
Na žalost (pre)velik broj LASIK kirurga odbija priznati uzročno-posljedičnu vezu, pri čemu se koriste činjenicom da se floateri događaju i prirodno. No postoje istraživanja koja upravo posebno dokazuju uzročno-posljedičnu vezu LASIK-a i floatera u nemalom postotku.

Nadalje, ako nisi bio direktno upozoren na
a) mogućnost odvajanja mrežnice,
b) mogući gubitak oštrine s naočalima korigiranog vida (tzv. BSCVA) i na
c) podepitelizaciju
smatram da je ipak napravljen veliki propust od strane klinike.

Prva komplikacija (pod a) jest vrlo rijetka, ali i toliko ozbiljna (potencijalna sljepoća) da je se mora navesti jednostavno zbog ozbiljnosti.
Nadalje, značajna podepitelizacija se događa u oko 1 do 3 % pacijenata, te u višestruko većem postotku nakon ponovnih dizanja LASIK poklopca (za potrebe dolaseriranja ili zbog uklanjanja postojeće podepitelizacije - pogledati npr. http://archopht.ama-assn.org/cgi/content/full/122/7/997). Ponekad zahtijeva šivanje rubova LASIK poklopca nakon struganja i čišćenja uraslog epitela. Čudno mi je da ti to nije spomenuto?

A što se tiče mogućnosti gubitka oštrine vida i uz upotrebu naočala - pa ona proizlazi iz svih prije navedenih komplikacija, ali ti po vlastitom svjedočanstvu to nije bilo rečeno direktno.

Zato ponavljam za sve koji još ne povezuju ove komplikacije s konačnim ishodom po oštrinu vida:

Zloglasna i uglavnom prešućivana ectasia, DLK, nepravilan rez mikrokeratoma (npr. zastoj usred rezanja, prijevremeni izlazak noža na površinu tj. polovični poklopac, poklopac s rupom na sredini, poklopac s oštećenim rubom tj. područjem ulaska ili izlaska noža), strije/nabori na poklopcu, ožiljak na rožnici unutar vidnog polja, nedovoljna optička zona lasera, decentrirani laser u odnosu na optičku os oka, podepitelizacija, aberacije višeg reda, kronične suhe oči - bilo koja od ovih pojava ili još gore njihova kombinacija može dovesti do gubitka čitanja jedne ili više linija slova s table i uz upotrebu korekcijskih stakala tj. naočala. Ovo ne treba brkati s dioptrijom. Pacijentu se dioptrija operacijom može skinuti i na nulu, ali se zbog drugih gore navedenih faktora može dogoditi da ipak izgubi predoperativnu oštrinu vida (jednu, dvije ili čak i više linija slova s table koje više ne može pročitati). Iako mu je dioptrija sada 0! Ta "0" sad samo znači da mu nikakva dodatna stakla pred očima ne mogu popraviti vid, za razliku od predoperativne situacije kad je sa staklima vjerojatno imao 100%-tni ili možda čak i bolji vid.
Upravo ovu informaciju klinike rado prešućuju, naime one spominju komplikacije običnom čovjeku stranih i nerazumljivih naziva, umjesto da kažu jednostavnim i razumljivim jezikom slijedeće:

U SLUČAJU JEDNE ILI VIŠE NAVEDENIH KOMPLIKACIJA, POSTOJI ZNAČAJNA MOGUĆNOST DA SE OŠTRINA VAŠEG VIDA UZ UPOTREBU NAOČALA NEĆE MOĆI VRATITI NA PREDOPERATIVNI NIVO.

Ovu rečenicu bi trebalo obavezno dodati u svaku reklamnu brošuru u klinikama, i posebno u obrazac "informiranog" pristanka pacijenta, jer tek tada kandidat može shvatili ozbiljnost i nepovratnost odluke o odlasku na operaciju.

Sretno!
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2008., 21:48   #1149
Quote:
očalinko kaže: Pogledaj post
1.2.4.6.7.9.10. sam ili procitao na dokumentu prije prvog pregleda ili saznao kroz odgovore na prvom pregledu.
11. mi je bilo samome jasno i sa tim sam se pomirija kad sam odlucija ici na operaciju
Ja sam na osnovu svega sta sam ovdi procita, svih saznanja koja san ima od ljudi koji su napravili operaciju i dodatnog istrazivanja po netu zakljucija da iman preko 90% sanse da moja operacija prodje bez ikakvih posljedica.
Od ovih 10% sa imaju posljedice opet velika vecina za posljedicu ima suhe oci i malo slabiji vid nego su ocekivali dok se problemi koji se toliko naglasavaju na ovom forumu pojavljuju u ipak vrlo malom broju slucajeva.
Evo ti meni reci koliki postotak lasik pacijenata ima posljedice pod brojevima 3., 5. i 8. na koje ja nisam bia direktno upozoren u samoj klinici (iako sam znao za njih sa ovog foruma prije samog opdlaska u kliniku).

Ja cu ti rec da sam zbrajajuci ljude koji su o operaciji pisali na ovom forumu plus ljude sta ih osobno ili preko nekog prijatelja znan da su isli na operaciju (haha tu mi je pomoglo sta je pola Radio Dalmacije islo na operaciju) dosao do brojke od preko 50 operacija uz 2 slucaja eskih posljedica (Tommy i jos neko se javija na forum) + jos tri slucaja blazih posljedica....
Bilo bi korisno kad bi neko mogao poslat sken tog dokumenta,jer ovako neznam što si od toga dobio kao posljedicu postavljenog pitanja,a što je od toga pisalo u dokumentu.
Za šansu komplikacija točke 1 i 8 je Tommy već ogovorio,a za
5.Gubitak Bscva(oštrine vida sa najboljom mogućom korekcijom)
več sam na prethodnoj stranici naveo link istraživanja gdje je 7/114(6,1posto) visokokratkovidnih očiju nakon Lasika izgubilo 2linije na tabli sa najboljim mogućim naočalama.Ovdje imaš FDA ISTRAŽIVANJE http://www.crstoday.com/PDF%20Articl...rst0904_pr.pdf
Pogledaj za Allegretto Wave(laser korišten u klinici svjetlost)
znači 19posto Lasik pacijenata izgubilo je jednu ili više linija na tabli Bscva
Sad se neki možda pitaju što znači izgubit jednu ili više linija evo odgovora:
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Snellen_chart.svg
izgubit jednu liniju znači pad vidne oštrine na svega 75-83posto one predoperativne vidne oštrine,a izgubit dvije linije znači past na svega 62-67posto predoperativne vidne oštrine.

Naravno rezultat testiranja Bscva kod post lasik pacijenata uvelike ovisi o količini svjetlosti u prostoriji,u klinici Svjetlost slova sa table čitaju se uz veliki otvoren prozor kroz koji dopire jaka dnevna svjetlost,a kako je i ranije navedeno post Lasik pacijent može imat savršeni vid na jakom dnevnom svjetlu,a da se noću osjeća ko invalid(zjenice se višestruko šire i time aberacije dolaze višestruko do izražaja).Ko nevjeruje može pročitat post od člana Morgaine na 25stranici,koja tvrdi da ima savršen vid na dnevnom svjetlu i lako moguće da bi u klinici Svjetlost uz njihov otvoren prozor i količinu dnevne svjetlosti uspjela proći kao pacijent koji nije izgubio Bscva,zato takve statistike klinika i njihovih reklamanata netreba uzimat previše ozbiljno.

Ti si bio spreman riskirat 10posto šanse od nezadovoljstva,svaka čast na hrabrosti,ali za mnoge ta šansa nikako nije zanemariva pogotovo za one koji neosjećaju svoje kontaktne leće i onda im neko obeća "sigurniju varijantu".Šansa komplikacija raste sa dubinom korekcije,tako da šansa od nezadovoljstva nije ista za sve dioptrije i astigmatizme.
Broj komplikacija i gubitaka nakon Lasika puno je veći od tog postotka,ali za mnoge su neke manje komplikacije kao mala žrtva za rješavanje ovisnosti o naočalama ili lećama.
Kao recimo jedan član foruma Cuk-77(str. 18) koji piše kako nije požalio niti trenutka što je operiran,ali će kontaktirat dr. Gabrića da mu rješi probleme sa noćnim vidom?
To očito objašnjava zašto je broj pojedinačnih komplikacija često veći od postotka nezadovoljnih.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2008., 21:57   #1150
Quote:
inesinja kaže: Pogledaj post
haj haj jolac
a što pametno reći o pregledu,osim da sam, nakon par odgovora(o keratomu,flapu i debljini rožnice) koji su se sveli na tvrdnju kako sam ja laik i da što će on meni objašnjavati, odustala od daljnjih pitanja
sve u svemu,ispada da se moje stanje pogoršalo.u što za sada odbijam vjerovati. a ništa,dalje moram kod oftamologa koji će utvrditi kolika mi je stvrana dioptrija i odjednom utvrđeni astigmatizam, tako da se moj interes usmjerava u tom pravcu i više sam zbog toga razočarana
naručila sam se za pregled tu u splitu(živim u blizini), ali svakako namjeravam potegnuti do zagreba po drugo, pa i treće mišljenje pa još jedna molba- kod koga mi preporučate da odem na pregled?
hvala i sretno svima koliko vas ima
Na isti način su i mene uvjeravali i svi odgovori su bili u stilu -nema razloga za zabrinutost .Dobro ja i nisam loše prošla osim lošeg nočnog vida ili u zatamnjenim prostorijama,na jednom oku mi je ostalo -0.50 ,na drugom -0.75 ,i nešto floatera .Više mi smeta njihova bezbrižnost skoro bih rekla nadutost kojom gledaju nas "jadne laike",ako ništa ne pitaš oni neće ni zucnuti o rizicima.
odel is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2008., 23:20   #1151
neznam Tommy što misliš o ovome http://www.opto-centar.hr/primasoft.html reklamiraju da ispravlja aberacije,sad nigdje nepiše kako,ali jedino logično mi je da bi se takve leće trebale posebno dizajnirat nakon Wave front analize oka?
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2008., 11:54   #1152
evo da se i ja kratko javim, prošlo je 6 mjeseci od moje operacije (Lasik, u Svjetlosti, prije operacije imao sam cca -7 na oba oka uz astigmatizam).
Nemam baš nikakvih problema. Svakodnevno i dalje ukapavam Systane (1 x dnevno). Uskoro idem na kontrolni pregled (nakon 6 mjeseci). Preporodio sam se, živim "slobodno".

pozdrav svima
hawk eye is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2008., 15:49   #1153
argh...dileme, trileme za poludit. Leće me iritiraju, kakve god bile udobne, stavljanje. Jednom lijepo jednom 5min ceprkam po oku itd da namjestim da ne žulja. Oh da, nimalo nije zabavnije stavljati leće kad se ima -7 dioptrija, moram facu zagnjuriti u ogledalo da vidim kuda stavljam.
Cvike najlakše za staviti, ali vidno polje je smanjeno, a o vježbanju, trcanju itd i ostalim fizickim poslovima prilicno iritantno.
I šta sad, covjek bi htio imati obican normalan vid, cak ne mora biti savršen glavno da se snalazi i vidi u prostoru bez pomagala.
Ali 21.st, metode su iste, laseri su bolji, rizici su za poblesavit.
Misli te li da ce u blizoj buducnosti i kod nas krenuti intralasik, znaci rezanje flapa sa laserom ne ovim brute mehanickim procesom, kad vidim kako pritisne jadnu ocnu jabucicu i zareže brrr.
Ne znam više, vjerujem da ima i onih koji isto tako su i dilemama, jednom odbace operaciju drugi dan hm možda.
Ocito je to jedna kocka, koliko smo razliciti, makar kirurg napravio operaciju supe rne znaci da ce sve ostati super, a opet eto nekima je proslo super i zadovoljni, sad ovisi opet te post ectasie koja moze bit i 3g poslije, pa wtf, bemti oči proklete.
MarioX2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 00:03   #1154
Quote:
MarioX2 kaže: Pogledaj post
argh...dileme, trileme za poludit. Leće me iritiraju, kakve god bile udobne, stavljanje. Jednom lijepo jednom 5min ceprkam po oku itd da namjestim da ne žulja. Oh da, nimalo nije zabavnije stavljati leće kad se ima -7 dioptrija, moram facu zagnjuriti u ogledalo da vidim kuda stavljam.
Cvike najlakše za staviti, ali vidno polje je smanjeno, a o vježbanju, trcanju itd i ostalim fizickim poslovima prilicno iritantno.
I šta sad, covjek bi htio imati obican normalan vid, cak ne mora biti savršen glavno da se snalazi i vidi u prostoru bez pomagala.
Ali 21.st, metode su iste, laseri su bolji, rizici su za poblesavit.
Misli te li da ce u blizoj buducnosti i kod nas krenuti intralasik, znaci rezanje flapa sa laserom ne ovim brute mehanickim procesom, kad vidim kako pritisne jadnu ocnu jabucicu i zareže brrr.
Ne znam više, vjerujem da ima i onih koji isto tako su i dilemama, jednom odbace operaciju drugi dan hm možda.
Ocito je to jedna kocka, koliko smo razliciti, makar kirurg napravio operaciju supe rne znaci da ce sve ostati super, a opet eto nekima je proslo super i zadovoljni, sad ovisi opet te post ectasie koja moze bit i 3g poslije, pa wtf, bemti oči proklete.
Intralasik je bolji od mehaničkih mikrokeratoma,em zbog tanjeg poklopca,em zbog veće preciznosti.Ali opet ako se Mmc u dugom periodu pokaže kao sasvim bezazleno sredstvo sprječavanja zamućenja rožnice,tada kod kratkovidnosti Lasik neće imat prednost u nijednom segmentu nad površinskim metodama,osim u brzini oporavka.
Ali kako je već pisano brzina oporavka i Wow efekt pacijenta koji je odma iza operacije impresioniran vidnom oštrinom dovlači nove mušterije,jer većina se odluči ići na operaciju po preporuci nekog prijatelja koji je bio na operaciji i ljudi kad čuju za dugi oporavak odlažu operaciju ili odlaze gdje im se obeća brži oporavak(Lasik) iz tih razloga biti će teško srušit taj Lasik monopol koji je u nekim našim klinikama postao gotovo obavezan za sve,tek oni koji nemogu Lasik zbog pretanke rožnice šalju ih na Prk.
Znači ako je sa MMCom rješen problem zamućenja rožnice i ako pretpostavimo da je Mmc siguran u dugom periodu,na kraju ispada da kratkovidnim pacijentima taj flap ima samo jedan cilj i to da pacijentu prvih nekoliko mjeseci vid bude oštriji(kasnije postaje lošiji od očiju operiranih površinskim metodama).Lasik se pojavio dok Mmc nije bio korišten kod Prka i zato je prije imao tu bitnu prednost pred površinskim metodama.
Na tvom bi mjestu zaboravio Lasik bio Intralase ili mehanički,jer svrha flapa kod obične kratkovidnosti sa ili bez manjim astigmatizmom je u sadašnje vrijeme samo brži "oporavak" vida i nejasno mi je kako neko to može stavit kao prioritet pred svim rizicima Lasika.
Ako već razmišljaš u laseru postoje metode bolje i sigurnije od Lasika,jedino su upitne dugoročne moguće posljedice korištenja Mmca,ali mislim da se razvijaju i neke tehnologije koje bez Mmca smanjuju zamućenje rožnice tzv. "Supercooling advanced Prk",metoda opisana na http://www.vid.si/index.php?meni3=14...naslov=splošno
Kod Prka važno je pazit na mjerenje širine zjenica(isto vrijedi i za Lasik) i pauzu nošenja leća prije pregleda(posebno polutvrde),klinike često daju smiješno male pauze da neotjeraju mušterije,ali to se poslje lako odrazi na pacijentovom vidu,također za sigurnost je uvijek najbolje oko po oko sa vremenskim razmakom.

Zadnje uređivanje Jolac : 14.10.2008. at 00:09.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 14:25   #1155
Pozdrav svim
Procitao sam celu temu od prvog do poslednjeg komentara. Do pre neki dan sam i ja razmisljao o laserskoj operaciji ociju. Do skoro sam znao da se radi samo laserom ali vec duze vreme pratim forume i tako sam dosao i na ovaj. Inace sam iz Beograda i kod nas ima nekoliko klinika koje rade operaciju ociju:
1) VMA - Vojno Medicinska Akademija
2) Sveti Vid
3) Milos Klinika
4) Eliksir - ovde se obavljaju pregledi pa se pacijenti salju u rusiju kod Dr.Fjodorov

Jedino koga znam da je radio operaciju je moj prijatelj, mada to nije bilo pitanje dioptrije nego los vid usled dijabetesa. Operaciju je uradio na VMA (gde sam i ja planirao da uradim, uliva najvise poverenja a i najjeftiniji su oko 800€po oku). Obecavali mu kule i gradove i da ce imati vid bolji nego ikad. Taj moj prijatelj je totalno ostao bez vida na jednom oku a drugo treba ponovo raditi krajem godine(nesto su mu radili laserom, a sta su mu radili i kojom metodom ne znam, tad nisam ni znao sta da ga pitam). Nego to nije ono sta me je odvratio od tako renomirane klinike nego sam stav doktora i ophodjenje prema pacijentu. Naime kod nas je uvedena praksa vecernje klinike to jest da doktori u drzavnoj klinici rade za platu pre podne a posle podne ako hoce u istoj klinici sa istim aparatima u istoj ordinaciji ali privatno i za svoj dzep. Prijatelju je receno da je situacija urgentna i da se svakim danom pogorsava i da sto pre treba uraditi operaciju, on kaze u redu zakazite mi, pa ce doktor termini su nam zatrpani dodji kod mene sutra posle podne na detaljnije preglede ali ti ne vazi socijalno. Ode na preglede, pa situacija i nije tolko strasna, moze operacija za 2meseca, a prijatelj ce pa ako moze da saceka ona bi radije preko socijalnog isao jer nema para, a doktor ce njemu, ako ides preko socijalnog onda mora vise da se ceka jer je stvarno guzva. I na povuci potegni, izgurao je nekako da ne plati nista ali ishod je taj kakav sam spomenuo gore u tekstu. U medjuvremenu je obisao nekoliko drugih oftamologa i neki su mu stvarno rekli da nema vremena za cekanje ali da ipak doktor koji radi operaciju najbolje zna sta radi. Tu dolazi do izrazaja vec spomenuti Menadzerski odnos doktora i licno takvom doktoru ne bi legao pod skalpel.

Inace svaka klinika uredno ima svoju internet stranicu gde se hvale svojim uspesima. Na TV ista prica i komentari da se pacijentima javlja ponekad losiji vid posle operacije ali to je mizerija u odnosu na ono kako je bilo i da je preko 99% pacijenata prezadovoljno.
Citajuci vase komentare i kad mi se sve slozilo u glavi, odlucio sam NE jos neko vreme. Ono sto sam video i procitao, kakav vid se dobija ja nikako ne bi bio zadovoljan ako je to ovako kako je predstavljeno na ovoj stranici
http://www.operationauge.com/images-...lasek-prk.html

A i kako se sam zahvat radi sad mi je jasno i kako dolazi do komplikacija
http://www.lasik-center.com/lasik/my_lasik.html

Dobra su meni moja sociva (Leće).
vassqes-BDG is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 14:33   #1156
Zaboravio sam, Hvala JOLAC i Hvala Tommy 13 na siroko obuhvatnim objasnjenjima. Da nije bilo vas verovatno bi veoma uskoro otisao pod laser i ubedili me na Lasik verovatno a ja bi im poverovao da je to najbolje.
vassqes-BDG is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 23:42   #1157
Quote:
vassqes-BDG kaže: Pogledaj post
Obecavali mu kule i gradove i da ce imati vid bolji nego ikad. Taj moj prijatelj je totalno ostao bez vida na jednom oku a drugo treba ponovo raditi krajem godine(nesto su mu radili laserom, a sta su mu radili i kojom metodom ne znam, tad nisam ni znao sta da ga pitam).
Kao posljedica dijabetesa može se javit propadanje mrežnice koje može rezultirat odizanjem mrežnice od pozadine oka,vjerojatno se radi o ovakvom zahvatu http://www.bilicvision.hr/operacija_ablacije.html
Ranije je u ovom topicu također spominjana vitrektomija,ali sa ciljem rješavanja problema floatera nakon Lasika,uzrokovanih mikrokeratomskim usisnim prstenom,kolko sam shvatio riječ je o vrlo rizičnoj operaciji gdje je zamućenje očne leće 100postotna komplikacija,a operacija može rezultirat i potpunim gubitkom vida.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2008., 17:28   #1158
Quote:
Jolac kaže: Pogledaj post
Intralasik je bolji od mehaničkih mikrokeratoma,em zbog tanjeg poklopca,em zbog veće preciznosti.Ali opet ako se Mmc u dugom periodu pokaže kao sasvim bezazleno sredstvo sprječavanja zamućenja rožnice,tada kod kratkovidnosti Lasik neće imat prednost u nijednom segmentu nad površinskim metodama,osim u brzini oporavka.
Ali kako je već pisano brzina oporavka i Wow efekt pacijenta koji je odma iza operacije impresioniran vidnom oštrinom dovlači nove mušterije,jer većina se odluči ići na operaciju po preporuci nekog prijatelja koji je bio na operaciji i ljudi kad čuju za dugi oporavak odlažu operaciju ili odlaze gdje im se obeća brži oporavak(Lasik) iz tih razloga biti će teško srušit taj Lasik monopol koji je u nekim našim klinikama postao gotovo obavezan za sve,tek oni koji nemogu Lasik zbog pretanke rožnice šalju ih na Prk.
Znači ako je sa MMCom rješen problem zamućenja rožnice i ako pretpostavimo da je Mmc siguran u dugom periodu,na kraju ispada da kratkovidnim pacijentima taj flap ima samo jedan cilj i to da pacijentu prvih nekoliko mjeseci vid bude oštriji(kasnije postaje lošiji od očiju operiranih površinskim metodama).Lasik se pojavio dok Mmc nije bio korišten kod Prka i zato je prije imao tu bitnu prednost pred površinskim metodama.
Na tvom bi mjestu zaboravio Lasik bio Intralase ili mehanički,jer svrha flapa kod obične kratkovidnosti sa ili bez manjim astigmatizmom je u sadašnje vrijeme samo brži "oporavak" vida i nejasno mi je kako neko to može stavit kao prioritet pred svim rizicima Lasika.
Ako već razmišljaš u laseru postoje metode bolje i sigurnije od Lasika,jedino su upitne dugoročne moguće posljedice korištenja Mmca,ali mislim da se razvijaju i neke tehnologije koje bez Mmca smanjuju zamućenje rožnice tzv. "Supercooling advanced Prk",metoda opisana na http://www.vid.si/index.php?meni3=14...naslov=splošno
Kod Prka važno je pazit na mjerenje širine zjenica(isto vrijedi i za Lasik) i pauzu nošenja leća prije pregleda(posebno polutvrde),klinike često daju smiješno male pauze da neotjeraju mušterije,ali to se poslje lako odrazi na pacijentovom vidu,također za sigurnost je uvijek najbolje oko po oko sa vremenskim razmakom.
I šta bolje onda cekati intralasik jednog dana u rvackoj? Ili ici na taj prk kod kojeg je manji rizik, ali bolniji oporavak i opet neka mogucnost zamucenja roznice.
MarioX2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 16:03   #1159
Pozdrav drustvo....evo ja sam novi na forumu inace.prijavio sam se samo zbog ove teme.Naime 13.10.2008. sam bio u Svjetlosti na pregledu za LASIK operaciju i sve je dobro proslo,tj.pogodan sam za operaciju.Na lijevom oku imam -5 sa 160astigm i desno -2.5. Mlada i ljubazna doktorica(zaboravih prezime) mi rece da sam savrsen za operaciju i ako se sto izjalovi nemoze biti gore nego sada(sto se tice lijevog oka na koje vidim 50%,a navodno cu poslije operacije 80%). Narucen sam u 12 mjesecu,e sada ja pitam one koji su sve to prosli,po mogucnosti kod dr.Gabrica sljedece,pa molim ako imate 5min vremena za odgovor,JAKKKOOOOO cete mi biti od pomoci:
-Sta rade na pregledu prije operacije i nakon kolko vremena se ide poslije tog 2gog pregleda pod laser.
-Tko vrsi direktnu operaciju,sam dr.Gabric ili netko drugi?
-Da li vam za vrijeme operacije dode da mrdnete oko lijevo...desno,nebitno,tj.da li vidite neku zraku od lasera,jer toga se najvise bojim,da nebi slucajno mrdnio oko,pa se nesto nedogodi?
-Kakav je vid nakon operacije(zamucen bla bla.... ili se vidi odmah dobro)?
-Sta se konkretno radi direktno nakon operacije i koja je procedura...mislim jel idete odmah kuci,jel morate biti u zatamljenom prostoru i slicno?
-Da li se mora doci sutradan na dodatni pregled(pitam ako mora da uzmem neku sobu za nocenje posto sam iz Osijeka)?
Eto to bi bilo ukratko to,pa ako bi netko mogao podijeliti iskustva,a ja cu lagano prosamarati forum sada...
HVALA!
oshorny is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 17:12   #1160
Pozdrav svima.
Ja imam pitanje o staklima odnosno lecama za naocale.
Zanima me kakve su to TRIVEX leče i kakva je razlika u kvaliteti i cijeni između
As toric TRIVEX i Classic TRIVEX TRG V leča.
Hvala.
dukatica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:02.