Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.10.2011., 13:23   #1
Prelazak s jednofazne struje na trofaznu

Molio bih odgovor od ljudi koji kuže problematiku struje

Živim u stambenoj zgradi, imam jednofazni priključak struje, priključne snage 7,4 kW želio bih prijeći na trofazni priključak - pretpostavljam da bi dobio priključnu snagu od otprilike 13 kW.
Postoje tehnički uvjeti za to napravit (do ormarića s brojilima dovedena je "trofazni struja", u ormariću ima mjesta za staviti trofazno brojilo i dodatne pancer osigurače, mislim da bi trebalo samo od (novog 3/f) brojila do osigurača u stanu povući novi 5-žilni kabel).
Razlog za prelazak na trofaznu struju je ugradnja termobloka od 9kW u stanu.
Zanima me koliko bi me koštala otprilike ta radnja, dali s prelaska s jednofazne na trofaznu struju moram doplatiti nove kilowate priključne snage ?
Koji je postupak; zahtjev u Elektru ili ?
Jel te radove obavi sama Elektra ili treba angažirati majstora ?


Hvala !
__________________
uzdaj se u se´ i u svoje kljuse
jeronimo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 14:02   #2
Quote:
jeronimo kaže: Pogledaj post
Molio bih odgovor od ljudi koji kuže problematiku struje

Živim u stambenoj zgradi, imam jednofazni priključak struje, priključne snage 7,4 kW želio bih prijeći na trofazni priključak - pretpostavljam da bi dobio priključnu snagu od otprilike 13 kW.
Postoje tehnički uvjeti za to napravit (do ormarića s brojilima dovedena je "trofazni struja", u ormariću ima mjesta za staviti trofazno brojilo i dodatne pancer osigurače, mislim da bi trebalo samo od (novog 3/f) brojila do osigurača u stanu povući novi 5-žilni kabel).
Razlog za prelazak na trofaznu struju je ugradnja termobloka od 9kW u stanu.
Zanima me koliko bi me koštala otprilike ta radnja, dali s prelaska s jednofazne na trofaznu struju moram doplatiti nove kilowate priključne snage ?
Koji je postupak; zahtjev u Elektru ili ?
Jel te radove obavi sama Elektra ili treba angažirati majstora ?


Hvala !
podnese se zahtjev u elektri (vlasnik podnosi) za prenamjenu priključka iz 1f u 3f, potpišeš ugovor platiš razliku 13,2 kW - 7,4 kW = 5,8 kW x 2.200,00 ( cifra je približna nisam siguran 100%) = 12.760,00 kn

i električar ti treba uvuči kabel za 3-faznu struju i ugraditi veliku ploču brojila, i teba će ti izdati prijavnicu za ponovni priključak
kavasaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 14:18   #3
i da još jedna napomena što se tiće prijavnice

od 01.09 u elektri su promijenili prijavnice i pravilnik koji ih smije izdavati, tako da provjeri sa električarem da li je ovlašten za izdavanje prijavnica

u svojoj registraciji mora imati ( tehničko ispitivanje i elektroinstalacijski radovi ) da bi smio izdavati prijavnice
kavasaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 18:37   #4
Hvala ti kavasaki.
Evo baš sam malo prije razgovarao s jednim tipom i tvrdi mi da je sada dokup snage oko 1750 kn/kW.
Isto tako on me uvjerava da je on 1996 u kući prilikom renoviranja kuće (u svom trošku , nikakva državana obnova) išao s 1f na 3f struju i da nije ništa doplaćivao !!
Jel neka veza il na crnjaka nemam pojma !
__________________
uzdaj se u se´ i u svoje kljuse
jeronimo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 20:21   #5
Quote:
jeronimo kaže: Pogledaj post
Hvala ti kavasaki.
Evo baš sam malo prije razgovarao s jednim tipom i tvrdi mi da je sada dokup snage oko 1750 kn/kW.
Isto tako on me uvjerava da je on 1996 u kući prilikom renoviranja kuće (u svom trošku , nikakva državana obnova) išao s 1f na 3f struju i da nije ništa doplaćivao !!
Jel neka veza il na crnjaka nemam pojma !

evo sad jednu kuću završavam pa sam pogledao u ugovor što je gazda potpisao sa elektrom

znaći prešao sa 1f-3f ukupno 13,8kw sve zajedno platio 13.704,00 sa pdv što dovodi do one cifre od 2.200,00 kn/kw

kaj se tiće ovog tvog kaj nije doplatio to je bilo prije 17 godina, pa elektra je otada propisa promjenila stotina i stotina
kavasaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 14:44   #6
kavasaki još te moram malo "iskoristit" , koliko se od Elektre max. može dobiti priključne snage za jednofazni priključak ?
__________________
uzdaj se u se´ i u svoje kljuse
jeronimo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 17:24   #7
Quote:
jeronimo kaže: Pogledaj post
kavasaki još te moram malo "iskoristit" , koliko se od Elektre max. može dobiti priključne snage za jednofazni priključak ?


63A limitator, što znaći 13860 W
__________________
■“Ja, otkako sam sam sebe ufatio u laži, više nikome ne vjerujem!”
kavasaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 21:47   #8
Quote:
kavasaki kaže: Pogledaj post
63A limitator, što znaći 13860 W
Još jednom HVALA, jer sam čuo da ne može "jači" limitator od 40 A.
Ujutro jurim u Elektru...
__________________
uzdaj se u se´ i u svoje kljuse
jeronimo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 14:34   #9
Upravo saznao cijenu za dokup snage:

1350 kn + PDV / kW tj. 1660,50 kn / kW
(navodno je cijena ista za cijelu RH)
__________________
uzdaj se u se´ i u svoje kljuse
jeronimo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2011., 14:49   #10
Quote:
jeronimo kaže: Pogledaj post
Upravo saznao cijenu za dokup snage:

1350 kn + PDV / kW tj. 1660,50 kn / kW
(navodno je cijena ista za cijelu RH)
Cijena za Zagreb je 1700 kn + pdv/kw

http://www.hep.hr/opskrba/propisi/pr...enjeCijene.pdf

ista je cijena i za novi priključak i za dokup snage
renato76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2011., 16:01   #11
Thumbs up

Quote:
kavasaki kaže: Pogledaj post
podnese se zahtjev u elektri (vlasnik podnosi) za prenamjenu priključka iz 1f u 3f, potpišeš ugovor platiš razliku 13,2 kW - 7,4 kW = 5,8 kW x 2.200,00 ( cifra je približna nisam siguran 100%) = 12.760,00 kn

i električar ti treba uvuči kabel za 3-faznu struju i ugraditi veliku ploču brojila, i teba će ti izdati prijavnicu za ponovni priključak
ukoliko postoje trfazna trošila manje snage (elektromotori ) postoje pretvarači sa 1x230V na 3x230V i to je jeftinije rješenje od dokupa snage i razdvajanja trošila po fazama
__________________
george
georgehrri is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2024., 19:46   #12
Ima li netko da je nedavno uvodio trofaznu struju u kucanstvo? Koliko to kosta danas?

Dakle dovoljna bi bila jedna utičnica trofazne a da ostalo ostane sve monofaza, jel to uopce izvedivo tako?
pennsylvanian is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2024., 20:29   #13
Koji je razlog prelaska na trofaznu struju?
sinisaplatz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2024., 07:10   #14
Quote:
pennsylvanians kaže: Pogledaj post
Ima li netko da je nedavno uvodio trofaznu struju u kucanstvo? Koliko to kosta danas?

Dakle dovoljna bi bila jedna utičnica trofazne a da ostalo ostane sve monofaza, jel to uopce izvedivo tako?
Teoretski i nije potrebna 3x veća snaga (3 puta skuplje od jednofaznog priključka), no veliko je pitanje možeš li rasporediti postojeću potrošnju po fazama...
Bog te pitaj kako je izvedena instalacija i može li se jednostavno bez razbijanja zidova rasporediti trošila po fazama da ti limitatori ne bacaju svako malo.

No glavno pitanje je čemu to uopće ???
Jedino za što ti je eventualno potrebna trofazna struja u kućanstvu je nekakav eventualni trofazni elektromotor što je izvedivo za ferkventnim pretvaračem 230V ulaz/3 fazni izlaz i opet sve radi normalno...
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2024., 08:38   #15
Ili jednofazni motor koji pogoni trofazni generator!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2024., 03:44   #16
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Ili jednofazni motor koji pogoni trofazni generator!
Nije li onda jednostavnije zamjenit postojeći trofazni motor sa jednofaznim

U principu otkad postoji naplata angažirane snage i limitator, trofazni priključak u kućanstvu je blago rečeno čisto bacanje novaca i uz to i bedastoća...
Jer košta pun kufer više uz redovito bacanje limitatora...

Postoji i ok varijanta u vidu limitiranog brojila bez limitatora, jer ono baca tek kad pređeš ukupno dozvoljenu snagu zbrojenu po svim fazama, a ne samo na jednoj...
No takva brojila sam vidio samo u kategoriji poduzetništvo, ne u kućanstvu...
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:21.