Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2016., 20:31   #3801
jadni smo ga bogme mi, hrvatska je 100x bogatija od svicarske, a moramo ici iz nje.....imamo pitke vode po glavi stanovnika drugi u europi.....a voda je milijardu puta bitnija od nafte......
oko 70 hrvatske je suma, dakle imamo sumu.... imamo slavoniju koja moze hraniti preko 20 milijuna ljudi, ako ne i 50....imamo turizam koji se moze jos poboljsati drasticno....cuista zemlja, cist zrak.
imamo cak i ljude, nasi srednjoskolci zauzimaju redovito prednja mjesta iz matematike i fizike na natjecnjima......ali nemamo par kljucnih ljudi u politici na pravim mjestima koji se nece prodati inozemstvu ili pokleknuti pred ucjenama.....

i sad mi "moramo" gledati da li ce nekakva svicarska i njima slicni spustiti nama nekakve dozvole da idemo raditi najnize poslove (vecina ljudi).....jadno jadno, zalosno.
bavarac6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 21:02   #3802
Quote:
bavarac6 kaže: Pogledaj post
jadni smo ga bogme mi, hrvatska je 100x bogatija od svicarske, a moramo ici iz nje.....imamo pitke vode po glavi stanovnika drugi u europi.....a voda je milijardu puta bitnija od nafte......
oko 70 hrvatske je suma, dakle imamo sumu.... imamo slavoniju koja moze hraniti preko 20 milijuna ljudi, ako ne i 50....imamo turizam koji se moze jos poboljsati drasticno....cuista zemlja, cist zrak.
imamo cak i ljude, nasi srednjoskolci zauzimaju redovito prednja mjesta iz matematike i fizike na natjecnjima......ali nemamo par kljucnih ljudi u politici na pravim mjestima koji se nece prodati inozemstvu ili pokleknuti pred ucjenama.....

i sad mi "moramo" gledati da li ce nekakva svicarska i njima slicni spustiti nama nekakve dozvole da idemo raditi najnize poslove (vecina ljudi).....jadno jadno, zalosno.
Jako relano razmisljanje. Jako realno. Vecina cisti klozete, a ako ne to onda ili po Njemackoj prere govna starcima ili rade u znj kategorije fabrikama po 12h dnevno, ciste prasinu, i nose tone na grbaci za ponizavajucu platicu, a i degredaciju samog znanja, jer svak sa zavrsenom srednjom skolom je doslovno prekavilifikovan za te poslovo koji spadaju u neskolovane.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 21:12   #3803
Quote:
amaram kaže: Pogledaj post
Teško je pričati o tako komplikovanim pitanjima i odnosima unutar jedne poruke od 10ak redova.
Naravno, da je EU zvanično "kategorički protiv", kao što je kategorički protiv diktature, ugrožavanja ljudskih prava, kao što je kategorički za prihvatanje izbeglica odakle god i kad god je potrebno. Ali "kategorički" je suviše jaka reč za politiku, a posebno politiku ovako velike i šarene organizacije, sa stotinu suprotststavljenih interesa.

Sve što je danas "kategorički", sutra postaje "u principu", a prekosutra već zaboravljeno. Najnoviji primjer - Turska. Te ugrožavaju ljudska prava, te su suradnici, na putu za EU, te "neprijatelji" koji šalju izbjeglice pa onda opet suradnici koji ih prihvataju nazad (ali za pare).

Vijest od juče: http://www.blick.ch/news/schweiz/sch...id5640095.html, sastali se CH i Slovačka (trenutno predsedavajuća EU parlamenta) - pomirljivi tonovi, nadaju se suradnji, Kiška se nije htio izjasniti o "light" prednosti za lokalce (dakle, već juče se nije direktno protivio).

CH-EU su trenutno u pat poziciji, i ako će oboje držati do svojih principa, ostaće tako i dalje - a to nikome ne odgovara, jer imaju i druge probleme sem svojih političkih odnosa. Ovi tekstovi se moraju čitati i između redova, jer tu su prave informacije.

Ta "light prednost" za Švicarce je ustvari smiješna - žele oglasiti poslove prvo u Švicarskoj - kao da je to uopšte realno moguće u 21 stoljeću.
Švicarci će malo odglumiti, pognute glave i reći, evo mi bi sve dali da smo dobri sa vama, i da bi to uspjeli, a ipak u skladu s našim Ustavom i narodom - mi ćemo to ovako. Znamo da vam se baš ne sviđa, al što ćemo...
Mislim da će realisti u EU to tako i posmatrati i na kraju reći - ma neka ih, ionako to ništa ne znači. Naravno, to je samo moje razmišljanje... ne dajem garancije na njega.
Svicarska ce dobiti svoju volju. Na jedan ili drigi nacin, jer oni su neutralni i sutra mogu sklopiti posao s kim to oni zele. Primjerice sankcije Rusiji, za Svicarce to ne vazi. Pa cak ni za Dance, jer nemojmo zaboraviti da Farska Ostrva i Grenland nisu dio EU ali su zato pod Danskom. Ja izvezem robu do Farskih Otoka i onda brodom posaljem nazad u Dansku na ruti za Rusiju. Zato na sjeveru Danske u luka gradicu gdje stizu trajekti iz Farskih Ostrva ceka po 60 kamiona sa ruskim tablicama. Ista Njemacka placa Dansku da to isto ucini kako bi izvezla robu za Rusiju preko Farskih Ostrva dok vamo glumi svetu Mariju.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 21:21   #3804
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
po Njemackoj prere govna starcima ili rade u znj kategorije fabrikama po 12h dnevno, ciste prasinu, i nose tone na grbaci za ponizavajucu platicu, a i degredaciju samog znanja, jer svak sa zavrsenom srednjom skolom je doslovno prekavilifikovan za te poslovo koji spadaju u neskolovane.
ajde ne laprdaj...kakvih 12 sati...o čem ti pričaš....drži se ti svoje danske i ne laprdaj o nečmu čem pojma nemaš...
__________________
“You spend the first years of a child’s life teaching it to walk and talk, then you spend the rest of its life telling it to shut up and sit down”
Dwarfinjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 21:32   #3805
Quote:
bavarac6 kaže: Pogledaj post
jadni smo ga bogme mi, hrvatska je 100x bogatija od svicarske, a moramo ici iz nje.....imamo pitke vode po glavi stanovnika drugi u europi.....a voda je milijardu puta bitnija od nafte......
oko 70 hrvatske je suma, dakle imamo sumu.... imamo slavoniju koja moze hraniti preko 20 milijuna ljudi, ako ne i 50....imamo turizam koji se moze jos poboljsati drasticno....cuista zemlja, cist zrak.
imamo cak i ljude, nasi srednjoskolci zauzimaju redovito prednja mjesta iz matematike i fizike na natjecnjima......ali nemamo par kljucnih ljudi u politici na pravim mjestima koji se nece prodati inozemstvu ili pokleknuti pred ucjenama.....

i sad mi "moramo" gledati da li ce nekakva svicarska i njima slicni spustiti nama nekakve dozvole da idemo raditi najnize poslove (vecina ljudi).....jadno jadno, zalosno.
Velikim djelom si u krivu, to za vode, sume, pa to ce se rasprodati, industrija u Baselu okrene vise nego sav turizam u HR, samo jedna firma registovana u CH okrene 4 puta vise...kakve ima veze sto matematirai pobjedjuju kada su nam srenje skole nizasto, raspitajte se kako prolazimo na takmicenju vani....sistem nakaradan...
Opet klezeti, tvornice po 12 sati rada, pranje guzica....daliste Vi ikad bili vani, ja bi sutra isao cistit te wc.....
Vi nepoznate zapravo gdje svicri zaradjuju, na glupostima, na cakijama, na cetkicama za zube, vjestackim kukovima, zubnim istrumentima...oni tko je dosao u ch, taj je dobro placen, toalete ciste portugalci, kanale kopaju bageri....
Svicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 10:58   #3806
iskustvo trazenja stana u Svici

Evo malo iskustva o trazenju stana u Svici.

Pretpostavimo da trazite recimo 3sobni stan za najam. Ono za normalnu 4-tvero clanu obitelj.
Cijene u kantonu Bern su otprilike od 1300 CHF warm pa do negdje hajde recimo 2200 CHF warm. Za kantone ZH, ZG i slicna fancy mjesta dodajte jos 50%.
Ima i skupljih naravno al gledamo samo neki prosjek.
Ovi jeftiniji su i starija gradnja, losije grijanje, nerenovirani i nemaju lift, ali uredni i cisti.
U Zagrebu sam se recimo nagledao rusevnih podstanarskih stanova i u usporedbi sa njima i ovi jeftini su super.
Jako tesko je uspjeti unajmiti ove jeftinije stanove, pogotovo za strance a pogotovo za one koji su skroz "friski".
Meni je jedna "teta predstavnica firme za iznajmljivanje" otvoreno rekla, stranci eventualno da, ali samo koji su vec duze u svici.
Dakle ostaju vam samo u izboru skuplji, skupi i jako skupi stanovi. Dobro za komfor, lose za financije.
Jos jedna informacija, stanovi u svici za najam u pravilu imaju kuhinju vec unutra, sto je super.

Eto mozda nekome pomogne. Pozdrav
__________________
Highway to Hell
kliknime is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 12:37   #3807
Quote:
Svicar kaže: Pogledaj post
Velikim djelom si u krivu, to za vode, sume, pa to ce se rasprodati, industrija u Baselu okrene vise nego sav turizam u HR, samo jedna firma registovana u CH okrene 4 puta vise...kakve ima veze sto matematirai pobjedjuju kada su nam srenje skole nizasto, raspitajte se kako prolazimo na takmicenju vani....sistem nakaradan...
Opet klezeti, tvornice po 12 sati rada, pranje guzica....daliste Vi ikad bili vani, ja bi sutra isao cistit te wc.....
Vi nepoznate zapravo gdje svicri zaradjuju, na glupostima, na cakijama, na cetkicama za zube, vjestackim kukovima, zubnim istrumentima...oni tko je dosao u ch, taj je dobro placen, toalete ciste portugalci, kanale kopaju bageri....
Ma covjek je mislio na cijenicu da ch nema more, a i manja je za ca. 15tisuca km/2. Dakle po povrsini je manja drza nego hrv. ali to su sve podaci kojima se ne moze obrazlozit zasto je jedna najbogatija, a druga najjadnija drzava na svijetu.
Ipak mozda bi bilo bolje navesti podatak da je svicarska neovisnost stekla prije 725 god. a hrv. prije 25 god. a i znamo kako u hrv funkcionira ne bi vjerojatno bila ko svica ni da je 2000 god stara
neobuzdan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 14:23   #3808
Quote:
kliknime kaže: Pogledaj post
Evo malo iskustva o trazenju stana u Svici.

Pretpostavimo da trazite recimo 3sobni stan za najam. Ono za normalnu 4-tvero clanu obitelj.
Cijene u kantonu Bern su otprilike od 1300 CHF warm pa do negdje hajde recimo 2200 CHF warm. Za kantone ZH, ZG i slicna fancy mjesta dodajte jos 50%.
Ima i skupljih naravno al gledamo samo neki prosjek.
Ovi jeftiniji su i starija gradnja, losije grijanje, nerenovirani i nemaju lift, ali uredni i cisti.
U Zagrebu sam se recimo nagledao rusevnih podstanarskih stanova i u usporedbi sa njima i ovi jeftini su super.
Jako tesko je uspjeti unajmiti ove jeftinije stanove, pogotovo za strance a pogotovo za one koji su skroz "friski".
Meni je jedna "teta predstavnica firme za iznajmljivanje" otvoreno rekla, stranci eventualno da, ali samo koji su vec duze u svici.
Dakle ostaju vam samo u izboru skuplji, skupi i jako skupi stanovi. Dobro za komfor, lose za financije.
Jos jedna informacija, stanovi u svici za najam u pravilu imaju kuhinju vec unutra, sto je super.

Eto mozda nekome pomogne. Pozdrav
Ja se nadam da nisi potpuno u pravu.
Naime, slijedeći tjedan idem gledati stanove u Bern, dogovorila sam neke termine. Za jedan termin je bilo malo problema. No onda su me pitali od kada bih ja trebala stan - pa sam ja napisala kada dolazim i zašto, odnosno gdje ću raditi i na kojoj poziciji i sljedeći mail od njih je bio - potvrda termina kojeg sam ja tražila
__________________
What are you trying to do, destroy a man who seeks the truth, or destroy the truth so no man can seek it? Either way you lose.
zuzi666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 14:24   #3809
Quote:
trekker kaže: Pogledaj post
Otkud sad taj zaključak???
Pa tako ja iščitavam ove postove prije mog...
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 09:42   #3810
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
Pa tako ja iščitavam ove postove prije mog...
Krivo iscitavas, i zato i ti, i svi drugi koji razmisljaju o dolasku u Svicarsku budite malo oprezniji.
Trenutno sloboda kretanja za hrvatske drzavljane u Svicarskoj i dalje ne vrijedi, i dalje postoje posebne kvote, i nitko nije nikada dao nekakve garancije da ce se to u sljedecih par mjeseci promijeniti.
To ovisi o mnogim stvarima (referendum 2014, odnosi EU i CH, Brexit...), i stvarno nitko jos ne zna kako ce se to razrijesiti. Pogotovo to ne znaju vasi potencijalni poslodavci.
Mozda uvedu slobodu kretanja za nas u veljaci, a mozda i ne.
Tako da ti i svi drugi, nemojte s time racunati, nemojte davati otkaz u Hrvatskoj prije nego imate vizu u rukama, inace bi vam se moglo desiti da izvisite (znam neke ljude kojima se to desilo)
trekker is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 11:01   #3811
Quote:
zuzi666 kaže: Pogledaj post
Ja se nadam da nisi potpuno u pravu.
Naime, slijedeći tjedan idem gledati stanove u Bern, dogovorila sam neke termine. Za jedan termin je bilo malo problema. No onda su me pitali od kada bih ja trebala stan - pa sam ja napisala kada dolazim i zašto, odnosno gdje ću raditi i na kojoj poziciji i sljedeći mail od njih je bio - potvrda termina kojeg sam ja tražila
Bit ce mi drago da nisam u pravu.
Opisi svoje iskustvo nakon sto pronadjes stan. Bas me zanima kvart, kvaliteta i cijena. Pretpostavljam da ce biti noviji sa liftom i garazom.
Btw. Kakvu vizu imas ? Sa L je malo teze nego sa B.
Naravno govorim o hrvatskim drzavljanima koji su u Svici "fresh of the boat".
Jos nesto ako imas L, neke banke nece da ti otvore racun. Ali postfinance hoce.
__________________
Highway to Hell
kliknime is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 11:20   #3812
Quote:
kliknime kaže: Pogledaj post
Bit ce mi drago da nisam u pravu.
Opisi svoje iskustvo nakon sto pronadjes stan. Bas me zanima kvart, kvaliteta i cijena. Pretpostavljam da ce biti noviji sa liftom i garazom.
Btw. Kakvu vizu imas ? Sa L je malo teze nego sa B.
Naravno govorim o hrvatskim drzavljanima koji su u Svici "fresh of the boat".
Jos nesto ako imas L, neke banke nece da ti otvore racun. Ali postfinance hoce.

dobila sam B vizu na godinu dana. firma je rekla da se ne brinem, da će oni dalje to produljivati jer je njima u cilju da sam ja tu. no, koliko sam shvatila, Bern je ok što se tiče kvota za nas budući da nije toliko popularan kao neki drugi gradovi. koliko shvaćam papir, mislim da je to 3.viza za Hrvate izdana u Bernu ove godine.

evo, baš danas sam doživila da mi se nisu htjeli javiti na telefon kad sam zvala s hrvatskog mobitela, pa su poslali poruku na whatsup da kaj hoću pa kad su nakon nekoliko poruka dobil info da sam iz Hrvatske, više se nisu javili.

ja i tražim malo luksuznije stanove, uvrijednosti oko 2000.00 CHF. između ostalog i zato jer dolazim sa psom..... i ne tražim u gradu nego do 20 minuta javnim prijevozom do centra Berna - ittigen, bolligen, ostermundigen

javim se sljedeći tjedan s iskustvom.
__________________
What are you trying to do, destroy a man who seeks the truth, or destroy the truth so no man can seek it? Either way you lose.
zuzi666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 15:06   #3813
Quote:
zuzi666 kaže: Pogledaj post
No onda su me pitali od kada bih ja trebala stan - pa sam ja napisala kada dolazim i zašto, odnosno gdje ću raditi i na kojoj poziciji i sljedeći mail od njih je bio - potvrda termina kojeg sam ja tražila
Radit ces kao agent tajne sluzbe ?
__________________
reminder
tonijel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 15:22   #3814
Quote:
kliknime kaže: Pogledaj post
Jos nesto ako imas L, neke banke nece da ti otvore racun. Ali postfinance hoce.
Oce i UBS
__________________
reminder
tonijel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 18:27   #3815
Quote:
tonijel kaže: Pogledaj post
Radit ces kao agent tajne sluzbe ?
Znaš kako se kaže - if a tell you, i'm gonna have to kill you

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
__________________
What are you trying to do, destroy a man who seeks the truth, or destroy the truth so no man can seek it? Either way you lose.
zuzi666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 02:18   #3816
Pozdrav,

Imam frenda u Luzernu koji radi isti posao ko i ja u HR pa me nagovara vec duze vrijeme da dodjem radit u njegovu firmu. Posao je programer/operater 5-osnih cnc strojeva,9 godina iskustva i sa odlicnim znanjem engleskog jezika,njemacki mi je nula bodova zasad nazalost.....kakve su mi sanse za dobit vizu? On me uvjerava da nece biti problema...
__________________
What's Virgin Mean?
supergirl37 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 06:47   #3817
Quote:
supergirl37 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Imam frenda u Luzernu koji radi isti posao ko i ja u HR pa me nagovara vec duze vrijeme da dodjem radit u njegovu firmu. Posao je programer/operater 5-osnih cnc strojeva,9 godina iskustva i sa odlicnim znanjem engleskog jezika,njemacki mi je nula bodova zasad nazalost.....kakve su mi sanse za dobit vizu? On me uvjerava da nece biti problema...
Pozdrav, da li vise vjerujes njemu ili nama, ....to ga u CH ima dovljno, da bi radili vizu, obicno je godisnja placa 100.000 franaka, a to je knap...tu okolo Luzerna ima solidni frmi, dvije tvornice aviona, nekoliko njih rade vjestacke kukove i td.......,treba probati....
Svicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 06:49   #3818
Quote:
Svicar kaže: Pogledaj post
Pozdrav, da li vise vjerujes njemu ili nama, ....to ga u CH ima dovljno, da bi radili vizu, obicno je godisnja placa 100.000 franaka, a to je knap...tu okolo Luzerna ima solidni frmi, dvije tvornice aviona, nekoliko njih rade vjestacke kukove i td.......,treba probati....
Rade se vize i za 50 000 chf... Akonte firma zeli....

Sent from my SM-N920C using Tapatalk
bavarac6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 06:57   #3819
Quote:
bavarac6 kaže: Pogledaj post
Rade se vize i za 50 000 chf... Akonte firma zeli....

Sent from my SM-N920C using Tapatalk
Pa dodji i zivi za te novce, pusti te igre, izobrazba i sl.....kojekakve razmjene, kratkotrajne vize i sl....ako te te ta firma izjuri, kuda ces , kako zivjeti od 70, 80 posto tog iznosa, a gdje je pridruzivanje obitelji i svasta ponesto....
Svicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 07:02   #3820
Quote:
Svicar kaže: Pogledaj post
Pa dodji i zivi za te novce, pusti te igre, izobrazba i sl.....kojekakve razmjene, kratkotrajne vize i sl....ako te te ta firma izjuri, kuda ces , kako zivjeti od 70, 80 posto tog iznosa, a gdje je pridruzivanje obitelji i svasta ponesto....
Vec samo sto odes kupiti u njemacku hranu ustedis do 1000 eur....

Sent from my SM-N920C using Tapatalk
bavarac6 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:22.