Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.11.2008., 20:07   #1
Kako utjerati vlastiti novac od majstora koji je uzeo kaparu...

Kako utjerati vlastiti novac od majstora koji je uzeo kaparu za posao koji na kraju nije bio u stanju izvesti. Imam potpisan ugovor koji ga obvezuje posao obaviti u zadanom roku ili vratiti novac od akontacije, kao i plaćati zatezne kamate. Suma nije ogromna ( nekih 10.000 kuna ) ali je pitanje principa.

Preporučili su ga čak neki forumaši. Isprva je bio pristojan i ažuran, onda mi se prestao javljati na telefon i sklapati slušalicu kad nazovem. Nisam agresivan, niti sam nekontrolirano bijesan, ali želim njegovom ponašanju stati na kraj.

što učiniti? Ići na policiju, financijsku policiju ( jeli riječ o privrednom kriminalu? ) ili angažirati odvjetnika da digne tužbu?

Ima li uopće nade da ću vidjeti svoj novac?
__________________
vidi me golog
zelig is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2008., 10:06   #2
Quote:
zelig kaže: Pogledaj post
Imam potpisan ugovor koji ga obvezuje posao obaviti u zadanom roku ili vratiti novac od akontacije, kao i plaćati zatezne kamate. Suma nije ogromna ( nekih 10.000 kuna ) ali je pitanje principa.

što učiniti? Ići na policiju, financijsku policiju ( jeli riječ o privrednom kriminalu? ) ili angažirati odvjetnika da digne tužbu?

Ima li uopće nade da ću vidjeti svoj novac?
Pametno si to napravio sa ugovorom. Neka mu odvjetnik jednim lijepim dopisom zapreti tužbom, stavi rok za izvršenje, a ako ni onda ne bude išlo lijepo ga tužiš, pa će vidjeti što znači neizvršiti ugovor. Naravno da će tebi svi troškovi oko postupka biti nadoknađeni.
__________________
Ako je znanje moć, bar znam zašto sam nemoćan.
fooreest is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2008., 20:03   #3
Quote:
fooreest kaže: Pogledaj post
Pametno si to napravio sa ugovorom. Neka mu odvjetnik jednim lijepim dopisom zapreti tužbom, stavi rok za izvršenje, a ako ni onda ne bude išlo lijepo ga tužiš, pa će vidjeti što znači neizvršiti ugovor. Naravno da će tebi svi troškovi oko postupka biti nadoknađeni.
Ugovorom se preuzima obveza ispunjenja ugovora i čemu davati daljnji rok za ispunjenje, ako je rok bio bitan sastojak ugovora. Dakle, imaš odabir - preporučenom pošiljkom, s povratnicom, tražiti da ispuni ugovor u daljnjem roku od 8 dana sa upozorenjem podnošenja tužbe sudu, što će mu uzrokovati daljnje i nepotrebne troškove ili ga jednostavno odmah tuži.

Troškove sudskog postupka plaća strana koja izgubi parnicu i tarifa po radnji je cca 1.000 kn (za vrijednost spora preko 10.000 kn) + 22% PDV. Vodi računa o tome da li je tip obrtnik ili ima firmu....
StreetCleaner is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2008., 15:52   #4
modifikacija iznesenog slučaja

Ovo je relativno jednostavno. Zamislimo identičnu situaciju, s tom razlikom da je ugovor sklopljen samo usmeno. Kako na sudu dokazati postojanje ugovora?

Teoretski odgovori se cijene, a odgovori s obzirom na praktično iskustvo iznimno se cijene.

Prijedlog: snimiti diktafonom, a po mogućnosti i kamerom (iz daljine, treća osoba snima) razgovor s majstorom iz kojeg je jasno da je primio novac. Snimka može biti dokaz u parničnom postupku. Što mislite?
__________________
Fugit irreparabile tempus... Carpe Diem...!
Lakonogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2008., 14:03   #5
Quote:
Lakonogi kaže: Pogledaj post
Ovo je relativno jednostavno. Zamislimo identičnu situaciju, s tom razlikom da je ugovor sklopljen samo usmeno. Kako na sudu dokazati postojanje ugovora?

Teoretski odgovori se cijene, a odgovori s obzirom na praktično iskustvo iznimno se cijene.

Prijedlog: snimiti diktafonom, a po mogućnosti i kamerom (iz daljine, treća osoba snima) razgovor s majstorom iz kojeg je jasno da je primio novac. Snimka može biti dokaz u parničnom postupku. Što mislite?
Pa ako je samo rijec jedne osobe protiv onoga sto tvrdi druga osoba onda je tesko dokazat postojanje ugovora. No ako recimo imas uplatnicu na 10K Kuna i tvrdis da je to bio avans za kojeg ste se dogovroili da ce platit, onda ipak on mora dokazat da je za tih 10K Kuna on nesto i trebao napravit. Ako tvrdi da je to bio obican poklon neke musterije onda mu sudac bas nece vjerovat.

Snimka moze bit dokaz ako imas dokaz da ovaj kojeg se snima zna da ga se snima.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2008., 11:51   #6
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Snimka moze bit dokaz ako imas dokaz da ovaj kojeg se snima zna da ga se snima.

To što si napisao vrijedi za kazneni postupak. Mi ovdje govorimo o parničnom postupku. U njemu svaka snimka može biti dokaz.
__________________
Fugit irreparabile tempus... Carpe Diem...!
Lakonogi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:23.