Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2006., 02:17   #21
Ako postupak nije započeo izbaci pitanje koliko si dužan
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 12:53   #22
otkaži, pisano ili usmeno. tu ne bi trebalo biti nikakvih problema. i obavijesti sud da je otkazano punomoćniku kako ne bi njemu slao pozive. a on bi trebao još mjesec dana obavljati radnje pazeći da ne nastupi neka šteta za tebe.
Eli_jana is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2006., 18:08   #23
Punomoc za sve?

Dolazim u posjetu u Hr i trebao bih obaviti odredjene poslove (vezano uz nekretnine, racune na banci, mirovinu....) u ime druge osobe koja nije u mogucnosti doci u Hr.
Znam da moram imati punomoc od te osobe ovjerenu u Hr Konzulatu u Kanadi.

Kakav bi bio format te punomoci (tanak sam sa pravnim dokumentima i izrazima) te sto bi trebalo biti napisano. Da li postoji u Hr kakav formular za takve stvari?

Svaka pomoc dobrodosla.
Sumo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 21:21   #24
Neka ti u konzulatu napravi tzv. opću punomoć za mirovinu, račune u banci i slično.
Za nekretninu ti punomoć zavisi što misliš učinitisa dotičnom, ako ju misliš prodati onda u punomoći mora pisati broj čestice, broj zk uloška, i izričita izjava da ti dozvoljava da ju prodaš.
raptorr is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 22:04   #25
Za kupoprodaju nekretnine definitivno mora ici specijalan punomoc!
Vespazijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 22:45   #26
Quote:
Vespazijan kaže:
Za kupoprodaju nekretnine definitivno mora ici specijalan punomoc!
Mislim da te nije skužio, naveo je: "tanak sam sa pravnim dokumentima i izrazima".

Specijalna punomoć je punomoć na osnovu koje punomoćnik može sklapati samo onaj pravni poslao za koje je izričito ovlašten u toj punomoći.

To ti je ono tipa:

Ja Jure Jurić opunomoćujem Antu Antića da u moje ime i za moj račun proda moje točno specificirano što.
xvx1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 22:35   #27
Hej!!!!

Ovako tocno ide....NE POSTOJI "OPCA" PUNOMOC ZA "SVE" !!!!!!!!!!!!!!!
Dakle, ako trebate dati punomoc za podizanje novaca sa racuna treba navesti broj racuna, koja banka/ posta......sto vise specifikacija! Ako trebate dati punomoc za podizanje poste, takoder treba navesti kakve poste (preporucene...itd). Kad se radi o nekretninama onda treba navesti broj cestice, k.o., zk ulozak.....kvadraturu, na kojem je katu nekretnina, u kojoj ulici, na kojem kucnom broju.......sto vise podataka!!! Zamislite da je nekretnina u stambenoj zgradi od 70 stanova, a vi napisete da dajete punomoc za nekretninu....x ulica, yy kucni broj! Pa to moze biti bilo koji stan i to nitko nece priznati!!!!!!! Kljucna rijec je o podacima!!!!!!!! Sto vise podataka to bolje!!!!
Nekretnine moraju ici na posebnu punomoc, a ostalo se sve moze nabrojati na jedan list papira. najbitnije je napisati da punomoc daje: ime, prezime, adresa, grad, osobna iskaznica/ putovnica broj, izdana po______ (MUP Zagreb, PU Zagrebacka....), da se opunomocuje.....(ponovo isti podaci) i onda se treba navesti za sto tocno!!!!!!!
Na kraju treba napisati do kada punomoc vrijedi (moze do nekog datuma, moze trajno ili do opoziva). treba staviti datum, potpis i ovjeriti kod Javnog biljeznika.
Ako se punomoc daje za auto onda obavezno treba staviti za koji auto (model i tip vozila), a najvaznije je napisati broj šasije- TOCNO!!!!!!! i registraciju!!!
martach is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 16:12   #28
Da ne otvaram novi topic, nastavljam ovdje.
Dakle meni je osoba koja je kupila nekretninu (i potpisala kupoprodajni ugovor) dala punomoć (ovjerena kod bilježnika) da predam zahtjev za uknjižbu vlasništva. Napišem zahtjev, potpišem ga kao opunomoćenik, specificiram sve što treba (kč, zk ul itd.), skupim sve potrebne papire, dođem tamo, i referentica me otpili jer "treba punomoć biti za odvjetnika (WTF?!?!?!?!) ili da imam punomoć i za potpis kupoprodajnog ugovora, ili da zahtjev za uknjižbu može potpisati i predati bračni drug, brat ili sestra". Znači problem je nastao jer je kupac potpisao ugovor a netko drugi potpisuje zahtjev za uknjižbu. Po kojem propisu je to tako? I otkad? I na kraju krajeva - zašto? Zašto kupac ne može ovlastiti nekog trećeg da preda zahtjev za njega? Koji je rizik?
Maple is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 03:30   #29
Punomoć i bianco potpis

Pozdrav cijenjenim forumašima!

Danas sam bio do jednog svog poznanika koji je odvjetnik, i zamolio sam ga da mi napiše žalbu za jedna prometni prekršaj koji sam napravio.
Pošto sam bio u žurbi potpisao sam mu na brzinu papir koji mi je dao koji mu kao treba.
Poslije kad sam odvrtio film radilo se o nekakvom obrascu za punomoć koji na sebi ima pečat njegovog ureda a sve ostalo je bianco...
Tip mi je u neku ruku od povjerenja ali opet me je strah...
Je li njemu stvarno tako nešto potrebno za napisat žalbu (oduzimanje vozačke dozvole na 3 mjeseca i novčana kazna) ili me pokušava muljat? Znam da se bianco stvari nikad nikome ne potpisuju ali sam stvarno bio u žurbi i sad se bojim da mi se to ne razbije o glavu.

Jesam li se s ovim uvalio u potencialne probleme?


Unaprijed hvala
cane_spalato is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 11:45   #30
...jesi, on će ti sada na temelju te punomoći izbrisati identitet te oduzeti svu pokretnu i nepokretnu imovinu, a ti ćeš završiti skupljajuću plastiku po kontejnerima u roku 2 tjedna, hahaha, kako te zaebo!
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 12:38   #31
u principu si napravio glupost...ali ipak vjerojatnost da ti se nešto dogodi je mala...kao uputa to ne raditi više i nikome ...inače u svijetu je praksa da je potpis sve tj. svetinja i ako nešto potpišeš doslovce i na wc papiru ima 100 % tnu pravnu vjerodostojnost....tzv. žig, pečat i slično vani gotovo ništa ne vrijede
BUBO is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 12:54   #32
Quote:
BUBO kaže: Pogledaj post
u principu si napravio glupost...ali ipak vjerojatnost da ti se nešto dogodi je mala...kao uputa to ne raditi više i nikome ...inače u svijetu je praksa da je potpis sve tj. svetinja i ako nešto potpišeš doslovce i na wc papiru ima 100 % tnu pravnu vjerodostojnost....tzv. žig, pečat i slično vani gotovo ništa ne vrijede
Hoće li taj svijet ikad doći do nas ..Zamislite samo ustede ,nema vise kupovine skupih papira ,nego sve dokumente na wc papir
A i kod nas potpis skoro nista ne vrijedi ... Nope... Mi smo ipak balkan . Inače to isto vrijedi i kod nas. Ti mozes napisati oporuku na pjesku na plaži i dalje će biti valjana. Ili je možeš napisati krvlju na zid kuće i isto vrijedi. tako da tvoj komentar uistinu nema smisla. A što se tiče žiga,pečeta i ostalih stvari,ni tu nisi u pravu
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 15:24   #33
Onda moj potpis nije potreban za žalbu?
Ono se može protumačit kao pokušaj prevare? Jesam li u pravu?
cane_spalato is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 15:43   #34
Quote:
cane_spalato kaže: Pogledaj post
Pozdrav cijenjenim forumašima!

Danas sam bio do jednog svog poznanika koji je odvjetnik, i zamolio sam ga da mi napiše žalbu za jedna prometni prekršaj koji sam napravio.
Pošto sam bio u žurbi potpisao sam mu na brzinu papir koji mi je dao koji mu kao treba.
Poslije kad sam odvrtio film radilo se o nekakvom obrascu za punomoć koji na sebi ima pečat njegovog ureda a sve ostalo je bianco...
Tip mi je u neku ruku od povjerenja ali opet me je strah...
Je li njemu stvarno tako nešto potrebno za napisat žalbu (oduzimanje vozačke dozvole na 3 mjeseca i novčana kazna) ili me pokušava muljat? Znam da se bianco stvari nikad nikome ne potpisuju ali sam stvarno bio u žurbi i sad se bojim da mi se to ne razbije o glavu.

Jesam li se s ovim uvalio u potencialne probleme?


Unaprijed hvala
NISI SE UVALIO U NIKAKVE PROBLEME!!To je svugdje u svijetu,a tako i kod nas,da ako zelis da neka druga osoba u ovom slucaju odvjetnik u tvoje ime i u tvoju korist,bla,bla,bla nesto rjesava normalno je da mu treba punomoc.

on jednu punomoc(potpisao si najvjerovatnije dvije) posalje zajedno sa zalbom,a jednu zadrzi za sebe.to ti je to.

nemas brige
livadinka.kukuric is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 15:49   #35
Najiskrenije HVALA na odgovoru!
cane_spalato is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 21:57   #36
Svaki odvjetnik ima točno formuliran obrazac na koji mu moraš dati punomoć da bi on mogao u tvoje ime voditi sporove, jer nitko ne može u tuđe ime voditi sporove, osim ako ima punomoć. Koliko različitih parnica, toliko i brojčano punomoći.
Jedino što ti može naplatiti odvjetničku tarifu za žalbu, odnosno vođenje spora.
garfild45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2007., 20:31   #37
Punomoć Predsjednika kluba/udruge

Imam situaciju gdje pri osnivanju kluba ne bih htjela da dvije osobe budu specificirane kao ovlastene osobe za zastupanje kluba, nego bih htjela odrediti da je predsjednik jedina osoba koja zastupa klub, a Tajnik moze zastupati klub uz punomoć predsjednika kluba.

Da li previse kompliciram tj. iz iskustva u vodjenju udruge (ako ga netko ima) da li je komplicirano davati/dati punomoc (mislim bitno mi je da nije financijski opterecujuce)

Da li postoji nekaj (dokument/članak) da ja mogu reci u statutu ili nekom dodatku ili nekom drugom dokumentu da je tajnik ta osoba koja prema punomoci predsjednika kluba takodjer zastupa klub.

Ili da si olaksam zivot i kazem da su tajnik i predsjednik jednaki u zastupanju kluba tj da klub zastupaju dvije osobe i tako predam papire u registar i bla bla bla..

E i ako imam tajnika i eventualno jos neke osobe (tipa nekog clana izvrsnog odbora) koje bi u nekom trenutku u buducnosti zaduzila da zastupaju klub kome i da li i gdje ja to javljam ili im (osobama kojima dajem mogucnost da zastupaju klub) samo ispostavim nekakvi papir na kojem kaze da im dajem ovlasti da zastupaju klub tj. punomoc.

JanaBonita is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2007., 21:48   #38
Uobičajeno je da predsjednik udruge zastupa istu u svim pravnim poslovima, iako ti možeš već u statutu odrediti drugačije. Koliko se meni čini, ovako na prvo čitanje tvog posta, ti bi htjela da neka druga osoba zastupa udrugu po potrebi, onda tako navedi i u statutu.

Inače, moj je savjet da odeš u Gradski ured za opću upravu, Ured za udruge, pa porazgovaraš sa referentima, oni će ti rado pomoći oko pisanja statuta i svih problema na koje naiđeš. Ako želiš mogu ti poslati na pm kontakt osobe koja radi tamo (ukoliko si u Zagrebu), a Ured za udruge ti je preko puta KD Vatroslav Lisinski.
johnnyBlack is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2007., 08:43   #39
moraš računati da ti npr. za plaćanje preko žiroračuna moraju biti najmanje 2 ovlaštena potpisnika... a nema nikakvih problema u praksi da samo predsjednik bude ovlaštena osoba za zastupanje...
-NIK- is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2007., 12:36   #40
ukoliko zelis da tajnik ima pravo na zastupanje onda moras mjenjati statut ( ukoliko to vec ne pise ) raditi novu prijavu, platiti 70 kn biljega i to sve odnjeti u Gradsko polgavarsvno Odjel za udruge...tako su meni rekli...

NAravno ovu odluku mora dnonjeti skupstina Udruge na sjednici, te moras i priloziti taj izvjestaj sa sjednice.

Sto se tice financijskog dijela to rjesavas sa bankom
dancika is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:30.