Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.05.2017., 19:30   #21
Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
točno, ali ne spominje se nigdje ni zabrana dovođenja treće osobe

situacija je meni bedasta do daske... stanodavac je trebao prilagoditi vrijeme svog dolaska onda kada je podstanar kod kuće (ako je baš htio vidjeti u kakvom stanju je stan) ili su se trebali naći u gradu za vrijeme pauze stanoprimca da pokupi lovu

druga osoba mi tu i nije previše bitna... jel bi taj stari prdonja imao olakotnu okolnost da se zdrkao na tom istom kauču?

po meni i autor snosi dio krivice jer što je uopće imao pristajati da gazda šeće dok njega nema, a kameru postaviti za slučaj nedozvoljenog ulaska
U takvom odnosu, za dovođenje bilo koga,čak i cucka,mora postojati suglasnost korisnika stana.
Što se tiče drkanja,stanar može tražiti pranje ili čišćenje prekrivača...
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 19:32   #22
a kako gledate na situaciju kad je stan iznajmljen jednoj osobi, po cijeni za jednu osobu, a ona si dovede partnera koji formalno stanuje drugdje (sa svojim roditeljima npr.), ali zapravo je stalno, dulje vrijeme u tom unajmljenom stanu. podstanar(i) to taji i pazi da se ne oda. jel to ok, nema veze dok god su režije plaćene?
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 19:58   #23
Quote:
Antonio144 kaže: Pogledaj post
Ovo sam stavio u zasebnu temu jer mislim da se to nikome nije dogodilo prije.

Imam jedan veliki problem sa najmodavcom (55 godina). Javio je da će doći kada sam ja na poslu samo tako da dođe i provjeri stan. Malo me zanimalo što točno on radi tu pa sam postavio web kameru da snima. Kada sam došao s posla bio sam šokiran. On se seksao na kauču. Ono što sljedeće budem napravio je zvao ga i rekao da to ne dozvoljavam. Imam onaj plavi standardni ugovor (Zakon o najmu stanova. Narodne novine, br. 91) E sada pitanja:
  • Da li on to smije raditi u stanu koji je iznajmio?
  • Da li mu mogu ja to zabraniti?
  • Ako mu se ja suprostavim, može li me on samo zbog tog razloga izbaciti iz stana?
  • Ako me izbaci iz stana (pošto nema valjani razlog) ja se moram iseliti u roku 6 mjeseci?
  • Dajte mi savjet što da radim...
Kakva je žena s kojom se seksao? Zgodna ili ružna?
Rory Delap is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 20:23   #24
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
a kako gledate na situaciju kad je stan iznajmljen jednoj osobi, po cijeni za jednu osobu, a ona si dovede partnera koji formalno stanuje drugdje (sa svojim roditeljima npr.), ali zapravo je stalno, dulje vrijeme u tom unajmljenom stanu. podstanar(i) to taji i pazi da se ne oda. jel to ok, nema veze dok god su režije plaćene?
Ovisi o kakvom je to najmu riječ,da se plaća po osobi.
Znači da je u najam uključena i potrošnja struje,vode,plina,i korištenje telefona,kućnog inventara ako je stan namješten i slično.
Vlasnik može odmah povisiti stanarinu.Trajni boravak još jedne osobe,bez suglasnosti vlasnika je isključen,ako je ugovor sa jednom osobom.Podnajam bez suglasnoti vlasnika je ilegalan.
Čak ni bračni partner,recimo da sklope brak,ne može useliti i živjeti bez novog ugovora s najmodavateljem ako se stanarina ugovorno naplačuje po osobi,a unutar koje su i režijski troškovi po osobi.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 20:31   #25
Quote:
Rory Delap kaže: Pogledaj post
Kakva je žena s kojom se seksao? Zgodna ili ružna?
radoznalac,ha?
nema veze s temom..
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 20:40   #26
Quote:
amary kaže: Pogledaj post
U takvom odnosu, za dovođenje bilo koga,čak i cucka,mora postojati suglasnost korisnika stana.
zašto? ... vlasnik je dobio dozvolu da uđe u stan, druga osoba ili pas se nisu spominjali u pitanju pa zašto bi se spomenuli u odgovoru

tu se po meni uopće ne radi o pravnom pitanju nego se radi o starom prdonji koji nema ni kulture ni obzira ni poštovanja prema onome od koga svaki mjesec pokupi neku lovu

bilo bi zanimljivo saznati kako bi dotična gospođa reagirala da zna da ju je stari prdonja odveo u stan koji ima video nadzor

Quote:
amary kaže: Pogledaj post
Što se tiče drkanja,stanar može tražiti pranje ili čišćenje prekrivača...
baš i ne ako iz džepa izvadi svoju maramicu
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 20:40   #27
Quote:
amary kaže: Pogledaj post
Ovisi o kakvom je to najmu riječ,da se plaća po osobi.
o kakvom je najmu riječ? najobičnijem, sklopljenim s jednom osobom koja je potpisana na ugovoru, i bez klauzula "po osobi" jer se ne radi o turističkom iznajmljivanju.

napisao sam gore dok su režije plaćene, znači plaćaju se prema stvarnoj potrošnji, ne prema bilo čijoj procjeni.

no, nikad nisi uočila da ljudi pitaju kome iznajmljuju stan, je li to jedna osoba, par, tri studenta cimera, obitelj s djecom, kućnim ljubimcima. to nema utjecaja na cijenu? ili ako unutra stane dvadesetoro to je njihova stvar i njihov problem, iznajmljuje se stan kao površina u kvadratima pa je sve ostalo sporedno?
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 21:04   #28
A di bi trebo s 55 godina jebavat? U autu?
Ostavite čiču da taslači dok još može.
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 21:48   #29
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
Tu gdje se djele pravni savjeti neznalice i šarlatani ne bi trebali pisati ovakve nebuloze.

Ugovorom o najmu vlasnik je predao posjed nekretnine najmoprimcu. Najmoprimac kao posjednik ima zakonito pravo braniti svoj posjed, pa i od najmodavca/vlasnika, dok ispunjava uvjete iz ugovora.
Vasnik je u ovom slučaju tzv. posredni posjednik. To znači da je ovašten štititi svoje vasništvo od treće osobe, ali ne i od najmoprimca kojem je predao posjed.
Promjena brave nije ni blizu preinaka koje se definiraju u citiranom članku.




Policajac bi se samo nasmješio na takav zahtjev i uputio vlasnika da to rješava na sudu. Ovo o trpanju u zatvor bolje da i ne komentiram.


Štoviše, najmoprimac bi mogao tužiti vlasnika zbog neovlaštenog ulaska u njegov dom, što baš i nije tako bezazlena stvar. Možda bi se ta optužba čak mogla i proširiti nekom formulacijom kako je ta scena uznemirila najmoprimca i ako bi uspio dokazati da je "traumatiziran" zbog te grube povrede njegovog intimnog prostora... ne, nemojte se smijati, u takvim sporovima pobjeđuje strana koja ima boljeg odvjetnika.
Pritom bi mogao kao dokaz priložiti i snimku, koja kako je objasnila amary nije protuzakonita.
Sud odlučuje bi li takva snimka bila prihvatljiva kao dokaz, ali obzirom na okolnosti i ako bi vlasnik poricao neovlašteni ulazak u stan - bila bi vjerojatno prihvaćena.
Sve to s najmom se ptretvorilo u pravne začkoljice s a time će se samo otežati unajmljivanje tkj pronalaženje stana. Nemojte se čuditi tome kada do toga dođe.

Davanje stana u najam se doslovce pretvorilo u svojervrsni prijenos vlasništva, koji ljudima nije nimalo drag. Daj molim te iznajmiš stan a on promijeni brav, pa nisi mu prodao stan.Iznajmiti stan postaje jako opasan sport. Pogotovo ako želiš zaraditi novac
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 21:50   #30
Quote:
amary kaže: Pogledaj post
Ovisi o kakvom je to najmu riječ,da se plaća po osobi.
Znači da je u najam uključena i potrošnja struje,vode,plina,i korištenje telefona,kućnog inventara ako je stan namješten i slično.
Vlasnik može odmah povisiti stanarinu.Trajni boravak još jedne osobe,bez suglasnosti vlasnika je isključen,ako je ugovor sa jednom osobom.Podnajam bez suglasnoti vlasnika je ilegalan.
Čak ni bračni partner,recimo da sklope brak,ne može useliti i živjeti bez novog ugovora s najmodavateljem ako se stanarina ugovorno naplačuje po osobi,a unutar koje su i režijski troškovi po osobi.
Dakle, jedino rješenje je sastaviti jebeni ugovor jer država kao takva više štiti najmoprimca nergo namjodavca
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 10:50   #31
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Dakle, jedino rješenje je sastaviti jebeni ugovor jer država kao takva više štiti najmoprimca nergo namjodavca

Ma u stvari ni jednu ni drugu stranu
zato je došlo do toga da se traže polozi,sklapaju ugovori sa sto i jednim utanačenjem,da bi se zadovoljilo zakon,koji svaki sudac tumači na svoj način..kad predmet nakon par godina dođe na red..
a najmoprimcima možeš staviti soli na rep,kad odu u nepoznatom pravcu,ako nisi zahtijevao polog iz kojeg češ naplatiti barem dio dugovanja.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 11:39   #32
Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
zašto? ... vlasnik je dobio dozvolu da uđe u stan, druga osoba ili pas se nisu spominjali u pitanju pa zašto bi se spomenuli u odgovoru

tu se po meni uopće ne radi o pravnom pitanju nego se radi o starom prdonji koji nema ni kulture ni obzira ni poštovanja prema onome od koga svaki mjesec pokupi neku lovu

bilo bi zanimljivo saznati kako bi dotična gospođa reagirala da zna da ju je stari prdonja odveo u stan koji ima video nadzor



baš i ne ako iz džepa izvadi svoju maramicu
Autor teme traži pravni savjet,a ne psihijatrijski..jer ja bih mu prva rekla.da starog prdonju doslovno nabije nogom u stražnjicu,kad ga ulovi u stanu na djelu s fufom,a da nema njegovu suglasnost.


Da li on to smije raditi u stanu koji je iznajmio?
Da li mu mogu ja to zabraniti?
Ako mu se ja suprostavim, može li me on samo zbog tog razloga izbaciti iz stana?
Ako me izbaci iz stana (pošto nema valjani razlog) ja se moram iseliti u roku 6 mjeseci?
Dajte mi savjet što da radim...
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 11:51   #33
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
o kakvom je najmu riječ? najobičnijem, sklopljenim s jednom osobom koja je potpisana na ugovoru, i bez klauzula "po osobi" jer se ne radi o turističkom iznajmljivanju.

napisao sam gore dok su režije plaćene, znači plaćaju se prema stvarnoj potrošnji, ne prema bilo čijoj procjeni.

no, nikad nisi uočila da ljudi pitaju kome iznajmljuju stan, je li to jedna osoba, par, tri studenta cimera, obitelj s djecom, kućnim ljubimcima. to nema utjecaja na cijenu? ili ako unutra stane dvadesetoro to je njihova stvar i njihov problem, iznajmljuje se stan kao površina u kvadratima pa je sve ostalo sporedno?
Koja zabluda.
Nije njihova stvar!
Nije sporedno
Po tvome je kao da u staju za dvije krave strpaš 10 krava.Što misliš kako će ta staja izgledati nakon toga?
Svaki vlasnik tj najmodavatelj ima pravo a bogme mora imati i pameti,da ne dozvoli da mu se stan devastira,uništi interijer,ako u prostoru koji je namijenjen jednoj osobi odjednom bude 20..
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 12:10   #34
Quote:
amary kaže: Pogledaj post
Koja zabluda.
Nije njihova stvar!
Nije sporedno
Po tvome je kao da u staju za dvije krave strpaš 10 krava.Što misliš kako će ta staja izgledati nakon toga?
Svaki vlasnik tj najmodavatelj ima pravo a bogme mora imati i pameti,da ne dozvoli da mu se stan devastira,uništi interijer,ako u prostoru koji je namijenjen jednoj osobi odjednom bude 20..
ok, sad kad smo otišli u apsurdnu krajnost, jesi li shvatila da pitam iz točke gledišta najmodavca koji je stan iznajmlo jednoj osobi, a koja si je dovela još jednu osobu koju skriva, već dulje vrijeme? što bi trebao učiniti?
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 18:40   #35
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
ok, sad kad smo otišli u apsurdnu krajnost, jesi li shvatila da pitam iz točke gledišta najmodavca koji je stan iznajmlo jednoj osobi, a koja si je dovela još jednu osobu koju skriva, već dulje vrijeme? što bi trebao učiniti?
Dati joj otkaz uz obrazloženje da ti prostor treba za vlastite potrebe,ako ne želiš bitku.
Ili uz svjedoke dokazati da je ona prekršila ugovor,pa joj možeš dati otkaz s najkračim mogućim otkaznim rokom,tj trenutačni.
Bez tvoje suglasnosti ne može nikome dati podnajam,jer to se svodi na to,ako tamo živi još netko bez tvoje suglasnosti.
Ne čekaj da joj padobranac napravi dijete,a visoka trudnoća ili čak i porod tj dijete,dovedu u položaj u kojem će biti izuzetno problematično da ih izbaciš.
Isto možeš povečati stanarinu,jer tvoje se vlasništvo više ne troši samo od jedne osobe.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 21:46   #36
Quote:
amary kaže: Pogledaj post
Dati joj otkaz uz obrazloženje da ti prostor treba za vlastite potrebe,ako ne želiš bitku.
Ili uz svjedoke dokazati da je ona prekršila ugovor,pa joj možeš dati otkaz s najkračim mogućim otkaznim rokom,tj trenutačni.
Bez tvoje suglasnosti ne može nikome dati podnajam,jer to se svodi na to,ako tamo živi još netko bez tvoje suglasnosti.
Ne čekaj da joj padobranac napravi dijete,a visoka trudnoća ili čak i porod tj dijete,dovedu u položaj u kojem će biti izuzetno problematično da ih izbaciš.
Isto možeš povečati stanarinu,jer tvoje se vlasništvo više ne troši samo od jedne osobe.
hvala na odgovoru. razumijem što hoćeś reći, ali moram priznati da me malo podsjetio na uobičajene reakcije na probleme u vezi na žudu - napucaj, prekini, razvedi se

inače nemam problema s tim najmoprimcem, a to je relativno rijetka stvar (kao i u suprotnom smjeru, s gazdama), pa oklijevam odmah krenuti s otkazom.

nemam dokazni materijal kao ovaj lik video snimku, samo circumstantial evidence*, nemam se želje natezati, a i nije da ne razumijem kako i zašto bi netko radije bio s partnerom nego sa mamom i tatom na stanu.

tak da, ne znam. ako stan košta 100 novaca za jednu osobu, koliko bi trebao koštati za dvije?

*nisam se mogao sjetiti kak se to kaže, veli gugl indikativni dokazi
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 22:25   #37
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
hvala na odgovoru. razumijem što hoćeś reći, ali moram priznati da me malo podsjetio na uobičajene reakcije na probleme u vezi na žudu - napucaj, prekini, razvedi se

inače nemam problema s tim najmoprimcem, a to je relativno rijetka stvar (kao i u suprotnom smjeru, s gazdama), pa oklijevam odmah krenuti s otkazom.

nemam dokazni materijal kao ovaj lik video snimku, samo circumstantial evidence*, nemam se želje natezati, a i nije da ne razumijem kako i zašto bi netko radije bio s partnerom nego sa mamom i tatom na stanu.

tak da, ne znam. ako stan košta 100 novaca za jednu osobu, koliko bi trebao koštati za dvije?

*nisam se mogao sjetiti kak se to kaže, veli gugl indikativni dokazi
Ma kako zvučalo tvrdo,postoji jedna naša poslovica:
Ni jedno dobro djelo ne ostaje nekažnjeno.
Bez obzira koliko ti najmoprimac bio simpatičan,točan platiša,koliko imaš razumijevanja za njenu situaciju,ona te već mulja tj laže,a ti si dužan prvenstveno razmisliti o vlastitom interesu.
Ne vjerujem da iznajmljuješ stan tek toliko da ne bude prazan,a u konačnici ti ćeš morati podnijeti trošak svih popravaka i renovacija.
Ako je stanarina 100 ,zatraži 150 i još si fer... naravno režije energetika i vode plačaju oni prema utrošku
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 09:54   #38
je, razumijem ja to, ali sad je pitanje dokazivanja i prepirke, a sigurno neću instalirati kamere da bih utvrdio tko i koliko boravi u stanu. ako postavim pitanje, sigurno će reći da dečko samo ponekad prespava.
iz točke gledišta podstanara, oni smiju imati goste valjda. no gdje je granica između "čestog gosta" i stanara, i kako se dokazivati ako ne stanujete u neposrednoj blizini i virite nonstop kroz prozor.

tako je i autor teme u malo nezgodnoj situaciji, jer bi kod dokazivanja morao reći da ima snimku svega što se zbivalo, a ne znam koji najmodavac u toj situaciji na to ne bi otkazao najam.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 10:08   #39
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post

inače nemam problema s tim najmoprimcem
dovoljno da prestaneš dalje o tome razmišljati

Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
iz točke gledišta podstanara, oni smiju imati goste valjda. no gdje je granica između "čestog gosta" i stanara, i kako se dokazivati
postoji razlika između dobrog i lošeg podstanara, a ovo su nijanse... bolje da ima društveni život nego da neredovito plaća i radi štetu

a dizat cijenu zato jer ih je sada možda dvoje je po meni bedasto osim ako baš cijena nije spuštena jer se radilo samo o jednoj osobi... pa iznajmljuješ stan, a ne krevete
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 10:12   #40
da ti pravo kažem, ako išta, smeta me to što me mulja. ali valjda je to onak lokalni običaj, mora oko nečeg muljati inače nema dojam da je u profitu

ne, ne bi cijena bila baš sasvim ista za jednu osobu kao za više.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:59.