Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.05.2017., 15:09   #1
Najmodavac mi se seka u stanu!

Ovo sam stavio u zasebnu temu jer mislim da se to nikome nije dogodilo prije.

Imam jedan veliki problem sa najmodavcom (55 godina). Javio je da će doći kada sam ja na poslu samo tako da dođe i provjeri stan. Malo me zanimalo što točno on radi tu pa sam postavio web kameru da snima. Kada sam došao s posla bio sam šokiran. On se seksao na kauču. Ono što sljedeće budem napravio je zvao ga i rekao da to ne dozvoljavam. Imam onaj plavi standardni ugovor (Zakon o najmu stanova. Narodne novine, br. 91) E sada pitanja:
  • Da li on to smije raditi u stanu koji je iznajmio?
  • Da li mu mogu ja to zabraniti?
  • Ako mu se ja suprostavim, može li me on samo zbog tog razloga izbaciti iz stana?
  • Ako me izbaci iz stana (pošto nema valjani razlog) ja se moram iseliti u roku 6 mjeseci?
  • Dajte mi savjet što da radim...
Antonio144 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 15:30   #2
Promijeni bravu.
On ima pravo uz tvoje prisustvo provjeriti stanje nekretnine koju je iznajmio,ne može ulaziti ili koristiti ugovorno iznajmljen stan kad mu se sprdne.
Isto tako bez pismenog otkaza i obrazloženja istog ne može te preko noći izbaciti iz stana.A ti se možeš zainatiti pa iseliti dan prije isteka ugovornog najma,a možeš odbiti iseljenje,za što ti treba odvjetnik
Sačuvaj snimak,jer na osnovu istog možeš ga prijaviti za neovlašteni ulazak i korištenje iznajmljenog stana.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 17:39   #3
Samo pazi da još ne naje*eš jer si ga neovlašteno snimao. Kod nas je zakon blesav po tom pitanju.
Solo761 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 19:48   #4
nekak mi baca na trolla ovaj. Nije valjda nitko tolko glup da pusti najmodavca u stan dok ga nema.
asprah is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 19:57   #5
Nažalost jesam. Dolazi po stanarinu svaka 3 mjeseca (živi daleko) i sada se poklopilo da nisam doma. Budem mu rekao da nema toga vise, a snimku spomenuti ako se neda ili na neki drugi nacin reci da kamera snima dok me nema doma.
Antonio144 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 20:27   #6
Ah sry, zvucalo mi nestvarno , ali svašta je moguće u ovoj prdekani od države izgleda.

u tom slučaju , također savjetujem da promjeniš bravu. ak te želi izbacit, rok je 6 mjeseci kao što kažeš, ali ako baš inzistira na ulaženju u stan dok te nema, ja bih otišao i prije tog roka i našao nekog normalnijeg najmodavca.
asprah is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 21:02   #7
Quote:
Antonio144 kaže: Pogledaj post
... On se seksao na kauču. Ono što sljedeće budem napravio je zvao ga i rekao da to ne dozvoljavam.
misliš da će se ispričati i poslušati, jer je jedan tako fin čoek inače? ja bi na tvom mjestu tražio drugi stan.

jel to bio s nekim, ili masturbaciju nazivaš seksanjem? možda si partnera/partnericu nije mogao odvesti doma, pa je razumljivije zašto je to napravio. ne i manje gadno za tebe, naravno.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 21:13   #8
a gdje je video?
uff uff is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 21:31   #9
Bio se sa nekom ženom. Mislim da živi sam ali je daleko od stana.

@uff_uff U mojoj privatnoj kolekciji :P
Antonio144 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 22:19   #10
a onda je jasno. vidi u obližnjem hotelu koliko košta soba na jednu noć, plus 1 pranje posteljine, pa za toliko umanji svoju iduću stanarinu. reci gazdi da ti se idući put najavi pa ćeš stavit i neko vino u frižider.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 23:29   #11
A i ti si isto igrac svoje klase ... pusti covjeka da bambusa, njegov je stan
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 02:38   #12
Quote:
Solo761 kaže: Pogledaj post
Samo pazi da još ne naje*eš jer si ga neovlašteno snimao. Kod nas je zakon blesav po tom pitanju.
Nije točno.
Snimao je prostor u kojem stanuje,a to smije svatko.
Na sumnju da mu netko ulazi u stan,svatko smije snimati taj unutarnji prostor.
Otkud je mogao znati da je gazda bez najave i pristanka najmoprimca u prostoru koji je iznajmljen doveo još jednu osobu seksa radi?
Takav snimak nije nezakonit.
Da je Antonio njega pustio u stan zajedno s fufom pa ih tada snimao pri seksu
bez njihovog pristanka bilo bi kažnjivo.

@ MMachéte A i ti si isto igrac svoje klase ... pusti covjeka da bambusa, njegov je stan

quote

a ti mlatiš praznu slamu.
Nakon ugovornog najma nema više da vlasnik može kako hoće, kad mu se hoće,s kime hoće,pa se još služiti vlasništvom najmoprimca,posteljina,ručnici,toaletpapir itd
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 03:18   #13
U stanu najmoprimac NE SMIJE VRŠITI PREINAKE BEZ SUGLASNOSTI NAJMODAVCA (članak 14 zakona o najmu), otpada Amary tvoje mjenjanje brava, ako to učini najmodavac ga bez pardona uz policijsku pratnju može baciti na ulicu(pa i strpati u zatvor ako se zainati)
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 06:52   #14
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
U stanu najmoprimac NE SMIJE VRŠITI PREINAKE BEZ SUGLASNOSTI NAJMODAVCA (članak 14 zakona o najmu), otpada Amary tvoje mjenjanje brava,
Tu gdje se djele pravni savjeti neznalice i šarlatani ne bi trebali pisati ovakve nebuloze.

Ugovorom o najmu vlasnik je predao posjed nekretnine najmoprimcu. Najmoprimac kao posjednik ima zakonito pravo braniti svoj posjed, pa i od najmodavca/vlasnika, dok ispunjava uvjete iz ugovora.
Vasnik je u ovom slučaju tzv. posredni posjednik. To znači da je ovašten štititi svoje vasništvo od treće osobe, ali ne i od najmoprimca kojem je predao posjed.
Promjena brave nije ni blizu preinaka koje se definiraju u citiranom članku.


Quote:
ako to učini najmodavac ga bez pardona uz policijsku pratnju može baciti na ulicu(pa i strpati u zatvor ako se zainati)
Policajac bi se samo nasmješio na takav zahtjev i uputio vlasnika da to rješava na sudu. Ovo o trpanju u zatvor bolje da i ne komentiram.


Štoviše, najmoprimac bi mogao tužiti vlasnika zbog neovlaštenog ulaska u njegov dom, što baš i nije tako bezazlena stvar. Možda bi se ta optužba čak mogla i proširiti nekom formulacijom kako je ta scena uznemirila najmoprimca i ako bi uspio dokazati da je "traumatiziran" zbog te grube povrede njegovog intimnog prostora... ne, nemojte se smijati, u takvim sporovima pobjeđuje strana koja ima boljeg odvjetnika.
Pritom bi mogao kao dokaz priložiti i snimku, koja kako je objasnila amary nije protuzakonita.
Sud odlučuje bi li takva snimka bila prihvatljiva kao dokaz, ali obzirom na okolnosti i ako bi vlasnik poricao neovlašteni ulazak u stan - bila bi vjerojatno prihvaćena.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 13:12   #15
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
Ugovorom o najmu vlasnik je predao posjed nekretnine najmoprimcu. Najmoprimac kao posjednik ima zakonito pravo braniti svoj posjed, pa i od najmodavca/vlasnika, dok ispunjava uvjete iz ugovora.
Vasnik je u ovom slučaju tzv. posredni posjednik. To znači da je ovašten štititi svoje vasništvo od treće osobe, ali ne i od najmoprimca kojem je predao posjed.
Promjena brave nije ni blizu preinaka koje se definiraju u citiranom članku.
No sa druge strane ispunjavanje uvjeta ugovora je malo škakljiva stvar.

Npr. meni su podstanari ostavili 1300kn duga za plin jer nisu nijednom u dvije godine pustili inkasatora da očita brojilo. Plinara je samo radila procjenu stanja i procjenili su 400+ manje kubnih metara plina.

Nisam im ulazio dok ih nema, čak i kada smo se dogovorili da ću doći po račune za pričuvu, a oni su "zaboravili" pa su odzujali negdje.
I sam bio podstanar i znam kako je to kada ti najmodavac ulazi u stan dok te nema (i odluči namuljati nešto po zidovima jer se u ćoškovima pojavila plijesan, pa je to curilo niz zid, došlo do kreveta i "izjelo" mi posteljinu, madrac i krevet koji su bili moji).

U 8 godina koliko sam ja živio u tom stanu kojega sada iznajmljujem nisam napravio štete (potrgana wc daska, vodokotlić, zaflekani zidovi...) koliko su ovi u 2 godine. O čišćenju da ne govorimo...

U konačnici da sam bio manje uviđavan vjerojatno ne bi ih imao tih problema. Da li su uz sve ovo gore oni ispoštovali svoju stranu ugovora?

A da ne govorimo o slučajevima ako imaš kao najmoprimce par sa djetetom i oni odluče prestati plaćati. Možeš se slikati. Porezna će ti i dalje slati račune za porez od najamnine koju ti nisi ni dobio, i nitko ti neće pomoći da dođeš do svoje imovine.
To i je problem sa iznajmljivanjem/unajmljivanjem. Kao najmodavac po zakonu imaš samo obaveze, ne štiti te nitko. Zato su neki i počeli sa "nadzorom" i kontrolom kada nitko nije doma, onda ti ne mogu zamuljati.

Naravno, slučaj gore nije takav nego se seljačina samo domislila kako da spoji ugodno sa korisnim...
Solo761 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 17:36   #16
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
U stanu najmoprimac NE SMIJE VRŠITI PREINAKE BEZ SUGLASNOSTI NAJMODAVCA (članak 14 zakona o najmu), otpada Amary tvoje mjenjanje brava, ako to učini najmodavac ga bez pardona uz policijsku pratnju može baciti na ulicu(pa i strpati u zatvor ako se zainati)
GRIJEŠIŠ.
slučajno sam najmodavac,te mi je itekako poznato što smijem a što ne smijem,po savjetu odvjetnika,koji poznaje zakone,primjenu,tumačenja i sudske prakse.
Najmoprimatelj smije mijenjati bravu,no ne smije baciti nađenu već je mora zajedno sa ključevima predati najmodavcu,jer to je njegovo vlasništvo.Ili je mora sačuvati i po isteku najma vratiti na mjesto.
To nije preinaka,već zaštita unajmljeog prostora.
Preinaka se odnosi na preuređenje unutrašnjeg prostora(pregrađivanje,stavljanje novih prozora,vrata,uvođenje novih instalacija i slično.)
Naši zakoni jesu nedorečeni,ali zato svaki najmodavac i najmoprimatelj imaju mogućnost aneksa unutar standarnog ugovora u kojem se precizno ugovaraju detalji.
U ničiji prostor bilo legalno unajmljen bilo korišten od vlasnika osobno,nitko osim ovlaštenih osoba, ne smije ulaziti bez suglasnosti trenutno legalnog korisnika.
Najmodavac tj vlasnik čini kazneno,a ne prekršajno djelo,ako ulazi u iznajmljeni prostor bez prisustva trenutnog legalnog korisnika.
To što netko smatra da je kao vlasnik iznajmljenog prostora u pravu ,objesi mački na rep.
Ako najmodavac ima saznanje da se u iznajmljenom prostoru događa nešto što je van ugovora,a oštečuje njegovo vlasništvo ili se koristi u nenamjesnku svrhu najma(napr iznajmljen je stambeni prostor a netko tamo otvori pečenjaru bez pismene suglasnosi vlasnika),a najmoprimac mu ne dozvoljava ulaz,mora krenuti prijavom i ulazi u pratnji policije.,tj odlukom suda.
Nemoj zamjenjivati što je u našoj državi kaos i nemaš nikakve garancije,da ne budeš izigran od najmoprimca,glede plačanja struje,vode,plina,telefona ako se ne osiguraš pologom(dogovorna suma)i to mora biti pismeno.
PS
Opekla sam se i ja jednom..pa sada znam točno.
Uzputno,aneks ugovora može tražiti i najmoprimatelj,ne samo najmodavatelj.
To obično eliminira muljatore s jedne i druge strane.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse

Zadnje uređivanje amary : 27.05.2017. at 18:02.
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 18:11   #17
Quote:
Solo761 kaže: Pogledaj post
No sa druge strane ispunjavanje uvjeta ugovora je malo škakljiva stvar.

Npr. meni su podstanari ostavili 1300kn duga za plin jer nisu nijednom u dvije godine pustili inkasatora da očita brojilo. Plinara je samo radila procjenu stanja i procjenili su 400+ manje kubnih metara plina.

Nisam im ulazio dok ih nema, čak i kada smo se dogovorili da ću doći po račune za pričuvu, a oni su "zaboravili" pa su odzujali negdje.
I sam bio podstanar i znam kako je to kada ti najmodavac ulazi u stan dok te nema (i odluči namuljati nešto po zidovima jer se u ćoškovima pojavila plijesan, pa je to curilo niz zid, došlo do kreveta i "izjelo" mi posteljinu, madrac i krevet koji su bili moji).

U 8 godina koliko sam ja živio u tom stanu kojega sada iznajmljujem nisam napravio štete (potrgana wc daska, vodokotlić, zaflekani zidovi...) koliko su ovi u 2 godine. O čišćenju da ne govorimo...

U konačnici da sam bio manje uviđavan vjerojatno ne bi ih imao tih problema. Da li su uz sve ovo gore oni ispoštovali svoju stranu ugovora?

A da ne govorimo o slučajevima ako imaš kao najmoprimce par sa djetetom i oni odluče prestati plaćati. Možeš se slikati. Porezna će ti i dalje slati račune za porez od najamnine koju ti nisi ni dobio, i nitko ti neće pomoći da dođeš do svoje imovine.
To i je problem sa iznajmljivanjem/unajmljivanjem. Kao najmodavac po zakonu imaš samo obaveze, ne štiti te nitko. Zato su neki i počeli sa "nadzorom" i kontrolom kada nitko nije doma, onda ti ne mogu zamuljati.

Naravno, slučaj gore nije takav nego se seljačina samo domislila kako da spoji ugodno sa korisnim...
Točno i to protuzakonito.
Autor teme ga može nagaziti kao provalnika i još tvrditi da mu je nestao novac ili nakit...
Snimak je dokaz o nezakonitom ulazu u stan,a taj onda nek dokazuje da ni on ni fufa nisu ništa ukrali...
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 18:28   #18
Quote:
amary kaže: Pogledaj post
Snimak je dokaz o nezakonitom ulazu u stan
Quote:
Antonio144 kaže: Pogledaj post
Javio je da će doći kada sam ja na poslu samo tako da dođe i provjeri stan.
frajer uopće nije na nezakonit način ušao u stan nego se lijepo najavio i dobio (možda i prešutnu, ali nebitno) suglasnost korisnika stana


ali da, zanimljivo kako ima vlasnika kojima nije problem upasti u stan dok nema podstanara i da im ne padne napamet da bi ih podstanar mogao okriviti da je nešto nestalo sve da im je privatnost najsporednija stvar na svijetu

osobno sam preko 20 godina rentala stan i nikad mi nije palo napamet da ulazim u iznajmljeni prostor... sada rentam sobe turistima i isto mi ne pada napamet ulaziti dok su gosti negdje vani
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 18:53   #19
Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
frajer uopće nije na nezakonit način ušao u stan nego se lijepo najavio i dobio (možda i prešutnu, ali nebitno) suglasnost korisnika stana


ali da, zanimljivo kako ima vlasnika kojima nije problem upasti u stan dok nema podstanara i da im ne padne napamet da bi ih podstanar mogao okriviti da je nešto nestalo sve da im je privatnost najsporednija stvar na svijetu

osobno sam preko 20 godina rentala stan i nikad mi nije palo napamet da ulazim u iznajmljeni prostor... sada rentam sobe turistima i isto mi ne pada napamet ulaziti dok su gosti negdje vani
Čak i takva prešutna suglasnost ne odnosi se na uvođenje trečih osoba,bez znanja i suglasnosti najmoprimca.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 20:03   #20
točno, ali ne spominje se nigdje ni zabrana dovođenja treće osobe

situacija je meni bedasta do daske... stanodavac je trebao prilagoditi vrijeme svog dolaska onda kada je podstanar kod kuće (ako je baš htio vidjeti u kakvom stanju je stan) ili su se trebali naći u gradu za vrijeme pauze stanoprimca da pokupi lovu

druga osoba mi tu i nije previše bitna... jel bi taj stari prdonja imao olakotnu okolnost da se zdrkao na tom istom kauču?

po meni i autor snosi dio krivice jer što je uopće imao pristajati da gazda šeće dok njega nema, a kameru postaviti za slučaj nedozvoljenog ulaska
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:11.