Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Alternativno liječenje

Alternativno liječenje Sve ono što ne spada u službenu medicinu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2017., 12:36   #1
Sirova hrana-RECEPTI

nakon žustre rasprave sa kolegom Ibrahimom počeo sam čitati temu o sirovoj hrani od početka.. skeptičan sam doduše prema određenim sirovojselskim filozofijama, ALI mislim da bi bilo nadasve korisno recepte za sirove obroke imati na jednom mjestu, za one koji žele probati popraviti svoju prehranu/probati sirovo, a bez rasprava koje se mogu nastaviti na originalnoj temi: SIROVA HRANA..

kako nisam sirovojelac ne mogu se pohvaliti nekom velikom količinom recepata

ali mogu podijeliti što ja prakticiram (nije nešto ali svaki prvi korak je mali):

svježe iscijeđene naranče, po mogućnosti organske a u svakom slučaju bez voska i onog nekom "imi---" premaza.. 2-3 puta tjedno..

svježi sok od mrkve i celera
(treba dobar sokovnik).

marelica (podrazumijeva se) i jezgra koštice marelice

jabuke zajedno s košticama

te koštice navodno sadrže onaj neki leatril a koji je navodno dobar protiv raka (ne svakog)

sezonsko voće i salate od redom: špinat, rukola, matovilac, različite vrste salata vulgaris, sa ribanom mrkvom, krastavcima i rajčicama u različitim kombinacijama, ponekad s lukom, češnjakom, maslinovim ili orahovim uljem i acetom-balsamicom.. sve najboljše kaj nam obližnja trgovina nudi.. nije loše na to naribati malo nekog dobrog sira (parmezan, comte, gruyer) i/ili nabacati malo oraha unutra

zblendani avokado s jogurtom i malo limuna

tolko za početak..

a vrlo me zanima kompletna prehrana koju prakticiraju "sirovojelci" jer po ovome gore navedenom i onome što su nudili na temi od hrane se sasvim sigurno ne može živjeti, više je to blaži oblik posta

Zadnje uređivanje nezgodan2 : 19.05.2017. at 13:32.
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 13:15   #3
Čokoladni shake sa kupusom (Ibrahim)

Sastojci:
1-1.5 šalica sjeckanog zelja (šalica ili čaša od 2dl)
1 čaša vode (2 dl)
7 datulja,
1 banana,
1 velika žlica javorovog ili agavinog sirupa ili ista količina meda (javorov inače nije sirov jer se termički tretira u procesu proizvodnje)
1.5 - 2 velike žlice kakao praha
10 badema (poželjno da se namaču par sati ili preko noći)
7 kocki leda
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 01:31   #4
Ono si što jedeš

Zanimljivi video recepti, smatram da vrijedi pogledati:

https://www.youtube.com/channel/UCIL...86h5-0vpzI-Rcw

https://www.youtube.com/user/Genhr
plemeniti is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2023., 13:29   #5
AJVAR MI JE MOMENTALNO HIT!

maja volk je s ovim ajvarom pobijedila na nekom natjecanju, a ajvari su bili pod šiframa. jedino njen, tj. ovaj je bio sirov, ostali su svi bili "klasični"..

njen recept, sve ide u blender:
lagano osušena paprika i jedna svježa
češnjak
maslinovo
sušeni paradajz (namočen prije miksanja)
čili
sol
datulja

smiksa se do gustoće koju volimo. može se održati u frižideru do 3 dana.

maja volk prosuši paprike u dehidratoru toliko da ostanu kao uvenute, sparušene, i takve smrzne za zimu.
cijelo ljeto radim ovaj ajvar samo sa svježim paprikama i malo je vodenkastiji, ali okus je božanstven.

maja je još dodala kako radi PINĐUR, a to je gornji recept uz dodatak sušenog patliđana.
kopam i sadim is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2023., 13:39   #6
Daj link za recept.
__________________
Filmovi i serije
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2023., 13:50   #7
Quote:
lemonzoo kaže: Pogledaj post
Daj link za recept.
nema kod maje striktnih mjera, sve stavlja od oka. recept sam "uhvatila" u jednom od njenih brojnih intervjua, ali ne znam kojem. ako nađem, stavim.
inače po ovom receptu kojeg sam napisala stavim 4 paprike, 1 veći češanj češnjaka, 2-3 žlice maslinovog, oko pola sušenog paradajza, nekad malo čilija, nekad bez, malo soli i jednu veliku datulju.
kopam i sadim is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2023., 15:26   #8
Ok, hvala. Isprobam kad budem pri blenderu.
__________________
Filmovi i serije
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2023., 12:02   #9
ovo je vrlo jednostavan recept koji radim kad imam goste. ako se izbace neveganski sastojci, ostane kremica koja mi i nije nešto posebno. gotov je u par minuta:

TIRAMISU

2 zrele banane, zgnječene ili smiksane
cca 10 žlica zobenog brašna (pahuljice smljevene u mlincu za kavu), sjediniti sa bananom

mokri sastojci:
1 dl vruće vode
1 žlica ness kave
1 žlica kakaa
1-2 žlice amaretta
malo soli
umiješati u banane i zobene i stavljati u zdjelice ili posudu za posluživanje, poravnati.

krema:
2 dl jogurta (bademovog)
3-4 žlice mascarponea, izmiješati i poravnati na podlogu. u frižider na 1 sat ili više.
prije posluživanja posuti kakaom.

kremu odmah stavljam u zdjelice, jer i kada se ohladi, ako je u većoj posudi, ne može se lijepo izvaditi.
kopam i sadim is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2023., 10:38   #10
još jedan odličan recept maje volk, koja je možda veganima poznata po zasluzi za promjenu prehrane novaka đokovića na sirovu vegansku. i inače je izvanredna žena

ZELJANICA

TORTILJE / PALAČINKE:
1 šalica mljevenog lana
3 šalice (odmrznutog) kukuruza
0,5 glavice luka
1 žličica soli
1 žličica kurkume
1 žlica jabučnog octa
2-3 žlice vode
1-2 žlice ulja
smiksati u glatko. rasporediti u cca 12 tortilja na police dehidratora. sušiti 4-5 sati na 35 stupnjeva, da se ne presuše jer bi tada mogle pucati.

FILA:
1-1,5 šalice (odmrznutog) špinata ili koprive
bosiljak
1 žličica prehrambenog kvasca
1 šalica natopljenih indijskih
1 šalica vode (može malo više, po potrebi)
malo soli
ulje
smiksano tanko namazati po tortiljama i zarolati.
ja sam prvo smiksala indijske i vodu u glatko, pa dodala ostalo.

ovdje u videu je maja, a recept počinje na 4 min i 20 sec: https://www.youtube.com/watch?v=12XRXUAn2us
kopam i sadim is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2023., 15:32   #11
Sirova hrana predstavlja veliko opterećenje za želudac i teško je probavljiva. Izbjegavajte to!
__________________
https://cracklingsound.com/
dr.mrgood is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2023., 11:50   #12
Quote:
dr.mrgood kaže: Pogledaj post
Sirova hrana predstavlja veliko opterećenje za želudac i teško je probavljiva. Izbjegavajte to!

još ću nadodati da od cca 8 milijuna poznatih živih vrsta, njih 7.999.999 NE KUHA, jedino čovjek to radi i najbolesniji je od svih. tj. ostali su zdravi ako nema ljudske involviranosti..


vraćam se na temu recepata:
ovo radim već dugo po majinom receptu, i baš mi je danas iskočilo na yt. vrijedi ga i ovdje objelodaniti:

Punjene paprike Maje Volk
9 minuta: https://www.youtube.com/watch?v=LIBzK0pXtck
kopam i sadim is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2023., 11:44   #13
SIROVA FRANCUSKA SALATA

-odmrznuti grašak, mrkva i kukuruz imaju teksturu kuhanog.
-ribana jabuka
-sitno sjeckani peršun

MAJONEZA VARIJANTA 1.
-1 šalica namočenih indijskih (može polovica namočemog suncokreta) smiksati s malo vode u glatko
-2-3 češnja češnjaka
-luk
-đumbir
- korijander
-malo namočene goruščice (ili senf)
-crna sol (bogata je sumporom pa daje miris i okus jaja)
-kurkuma za boju
-1 limun
-3 žlice maslinovog
-malo vode

sve miksati osim maslinovog, limuna i vode, njih dodavati po malo. miksati do kremasog.


MAJONEZA VARIJANTA 2. OD LENE I DARKA JURIĆA
-1/2 šalice maslinovog
-1/4 šalice bademovog mlijeka
-1 žlica limunovog soka
-malo senfa1/3 žličice crne soli
-malo kurkume za boju

sve kratko miksati na najnižoj brzini.

-nedostaju kiseli krastavci i kuhani krumpir, pa po volji..
kopam i sadim is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2024., 12:37   #14
recept danas iz slobodne, još nisam probala, sviđa mi se:

Brzo ukiseljen kupus
Sastojci:

600 g crvenog kupusa
1 žlica soli
sok od pola limuna
3 žlice maslinovog ulja
100 ml octa od grožđa (ili jabučnog octa)
0,25 žličice limunove soli*

Priprema:
Kupus gulilicom za povrće narežite na tanke trakice pa mu dodajte kamenu sol, limunov sok, maslinovo ulje i ocat te limunsku kiselinu i trljajte 5 minuta dok ne omekša. Pričekajte 10 minuta dok ne izađe sok.
Kupusom potpom napunite staklenke, malo ga pritisnite pa ga zalijte preostalim sokom od kupusa. Dolijte hladne vode koliko je potrebno da prekrije kupus i zatvorite poklopce.
Pospremite u hladanjak. Kupus će biti spreman za jelo nakon 1-2 dana.
Trajnost mu je oko 20 dana.

https://www.instagram.com/reel/Cz62H...9-978d8086aad6

*Inače, među sastojcima ovog recepta je limunova sol. Riječ je o soli aromatiziranoj limunovom koricom kojoj je ponekad dodana i limunska kiselina. Možete je pronaći u trgovačkim lancima poput Lidla. Što se tiče soli, možete koristiti morsku, no kamena bi mogla produljiti trajnost proizvoda.

- na jednoj radio-stanici gdje često imaju zanimljive emisije o prehrani i zdravlju, dali su interesantnu izjavu: "jedina čovjekova intervencija na hranu kojom je poboljšana prvobitna kvaliteta je - ukiseljavanje kupusa!"
kopam i sadim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:43.