Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2011., 17:50   #2681
Quote:
e_ty kaže: Pogledaj post
Bok, zaposlena sam za stalno na puno radno vrijeme. Ističe mi porodiljni dopust i trebala bih se vratiti na posao na pola radnog vremena radi njege djeteta (distoni sindrom). Zna li mi tko reći imam li u toj situaciji pravo na godišnji odmor? Hvala!
Zar nitko ne zna odgovor?
e_ty is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 10:09   #2682
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Bez obzira na kojekakve nezakonitosti tvog poslodavca, ne vidim što bi se bitno promijenilo i da je poslodavac poštivao potpisani ugovor o radu, kad bi isti ionako istekao za mjesec dana...
Ma nema veze, mogao je sačekati da istekne tih mjesec dana, jabi se snašla za drugi posao.... ovak obavezno imam prekida staža, jer tih 15 dana kod njega, nitko se ne bi htio zezati da me retrogradno prijavljuje....
sve u svemu ponio se kao đubre....
andreja-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 17:47   #2683
napredovanje na poslu - pitanje

evo ovako...zanima me nešto, pa ako netko ima nekakav savjet...

zaposlen sam u holdingu (podružnica gradska groblja), evo već 4 godine...prije 8 mjeseci dobio sam ugovor na neodređeno vrijeme. cijelo to vrijeme radim posao NKV radnika. slao sam zamolbe direktorici, ali izgleda da me ignoriraju pošto nisam nikada dobio nikakav odgovor.
opće je poznata stvar da se na dobra radna mjesta upada večinom preko nekakvih veza & vezica...i totalno je deprimirajuče gledati kakvi sve ljudi rade na odgovornim mjestima, neki i samo sa završenom osnovnom školom.
nikakve veze i poznanstva nemam, tako da me zanima imaju li oni mene pravo, s obzirom na stručnu spremu, tako dugo držati na radnom mjestu za koje sam prekvalificiran. postoji li kakav pravni lijek za moj slučaj? kome se žaliti?

hvala
Wicked Messenger is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 30.03.2011., 22:17   #2684
neisplata plaća i doprinosa

Imam nerazriješenih problema s bivšim poslodavcem. Naime radila sam u manjoj privatnoj firmi kojoj je račun blokiran duže od 1.5 godinu radi neplaćanja poreza i doprinosa. Firma cijelo to vrijeme i dalje posluje, i svoj posao naplaćuje uglavnom u gotovini.
Firma nije mogla isplaćivati plaću na tekući račun od kada je u blokadi, ali su mi davali nešto novaca u gotovini, ali vrlo neredovito, a često nisu dostavljali ni obračun plaće. Takvim načinom dug prema meni se popeo na sedam neisplaćenih plaća (netto iznos).
Prije nekoliko mjeseci uputila sam poslodavcu pismo preko odvjetnika u kojem sam zatražila dostavu obračuna plaća, kao i prijedlog tijeka isplata zaostalih plaća (na način da mi u roku 3 mjeseca isplate dug). Poslodavac je rekao da prihvaća uvjete, da bi nakon toga ostalo sve na istome.
Da skratim priču promijenila sam posao, s tim da mi bivši poslodavac i dalje duguje 7 plaća, doprinose za oko 18 mjeseci, a i zadnjih nekoliko obračuna plaća. Budući da se nismo rastali u dobrim odnosima, sada preostaje pravnim putem pokušati riješiti problem.
Poznato mi je da prijavom inspekciji rada mogu dobiti obračune plaća i da na osnovu preostalih obračuna plaća mogu tražiti ovrhu, ali sada ne znam da li trebam tražiti bruto ili netto iznos plaća. Ako tražim bruto iznos onda da li tražiti samo za tih 7 neisplaćenih plaća, ili i za one prethodne koje su isplaćene kao netto iznos u gotovini (dakle nedostaje ona razlika do bruto iznosa).
Tu je i pitanje neplaćenih doprinosa. Što učiniti u vezi toga, da ne bi bilo problema sa obračunom mirovine i stažom?
Na Zavodu za mirovinsko sam dobila informaciju da se obratim poreznoj upravi, a u poreznoj upravi su rekli da oni nemaju s tim ništa i da se obratim zavodu za mirovinsko.
Također, upitno je i da li ću se uspjeti naplatiti ovrhom, budući da je firma prezadužena, i nema gotovo nikakvu imovinu, makar se oni planiraju širiti (nakon mog odlaska zaposlili su veći broj ljudi). Da li je onda bolja varijanta pokrenuti stečaj, pa dobiti barem one 3 minimalne plaće?
Molim za savjet, koje korake da poduzmem da što uspješnije riješim svoj problem.
sol_invictus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 00:12   #2685
nitko ništa nema za reći, a pdf "Radno pravo"
zato valjda jer se nema što pametnog za reći.

on svojevoljno očito tebe neće isplatiti te novce, račun je blokiran, znači tvoja eventualna ovrha neće polučiti nikakve rezultate (osim eventualno ako se račun odblokira, a pitanje je da li će se to ikad dogoditi).

a ti potražuješ svoju netto plaću, ovaj ostatak do brutta potražuje država a ne ti. poslodavac je dužan poreznoj upravi dostaviti tvoje platne liste, znači oni imaju evidentiran taj dug. da li se to dostavljanje stvarno provodi ili ne, nemam pojma, ne bi me uopće čudilo da i tu ima nepravilnosti.

znači ostaje ti samo pokretanje stečaja..a to po vlastitom nahođenju.
nemaš platne liste? to nisi ti kriva, već poslodavac što ti ih nije dao.

Quote:
sol_invictus kaže: Pogledaj post
Tu je i pitanje neplaćenih doprinosa. Što učiniti u vezi toga, da ne bi bilo problema sa obračunom mirovine i stažom?
koliko ja znam, staž za koji nisu uplaćeni doprinosi se ne računa, ne tvrdim, voljela bi kada bi netko stručan ovo opovrgnuo.
indian is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 09:15   #2686
[QUOTE=indian;32732266]
poslodavac je dužan poreznoj upravi dostaviti tvoje platne liste, znači oni imaju evidentiran taj dug. QUOTE]

Može li se u poreznoj upravi provjerit imaju li moje platne liste, u sličnoj sam situaciji, bivši poslodavac mi nije dao platne liste, a ostao mi je dužan nekoliko plaća. Gdje i kako? Puno hvala!
Mel1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 11:40   #2687
OTKAZNI ROK

Molim za pomoć!
Radniku prestaje radni odnos zbog nemogućnosti izvršavanja radnih zadataka zbog bolesti (osobno uvjetovani otkaz).Ugovor o radu je sklopljen na neodređeno vrijeme i traj eveć oko 12 godina.Može li mu se skratiti otkazni rok
(dva mjeseca i dva tjedna) i dati otkaz odmah sa npr.15.04.2011., kako bi se mogao prijaviti na biro i dobivati naknadu (bio je na bolovanju dužem od godine dana a sada su ga "skunuli")? Mora li mu se isplatiti otpremnina s obzirom da ista nije ni ugovorena?...
SNJEŠKA21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 11:27   #2688
Ne može mu se smanjiti otkazni rok, a isto tako ima pravo i na otpremninu!

Zadnje uređivanje Katrin : 05.04.2011. at 12:59.
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 09:55   #2689
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Zakon kaže da (citat):

... Otkaz mora imati pisani oblik.
... Otkaz se mora dostaviti osobi kojoj se otkazuje.

Dakle "usmeni" otkaz ne postoji, radi zaštite radnika.
Da li postoji neka forma kako mora izgledati pisani otkaz?
Pitam zato što je suprug vlasnik poduzeća i nakon godinu dana bolovanja sam sebi mora dati osobno uvjetovani otkaz ( zbog opće nesposobnosti za rad dobiva rješenje o invalidskoj mirovini), a nemamo baš iskustva s time.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 15:11   #2690
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Da li postoji neka forma kako mora izgledati pisani otkaz?
Pitam zato što je suprug vlasnik poduzeća i nakon godinu dana bolovanja sam sebi mora dati osobno uvjetovani otkaz ( zbog opće nesposobnosti za rad dobiva rješenje o invalidskoj mirovini), a nemamo baš iskustva s time.
Ne kužim da li tu zaposlenik daje ili dobija otkaz?
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 18:27   #2691
Imam kod poslodavca ugovor o radu na 3 mjeseca i najavljeno mi je da mi ugovor neće biti produžen. Molim ako mi neko može odgovoriti kakva će mi biti prava na Zavodu za zapošlavanje nakon isteka ugovora- nemam prekid staža (prije ovog ugovor sam radila u vl. obrtu), ali je ovaj ugovor sklopljen na određeno uz usmeni dogovor da će bit produžen, ali zbog "krize" će otkaz dobiti većina radnika.
Drugo pitanje je da li mi poslodavac može retroaktivo isplatiti plaću manju od one koja je ugovorena sklopljenim ugovorom? Naime moj poslodavac dobrano kasni s plaćom, još nisam primila niti jedan obračun plaće, ali se priča da će plaća biti umanjena i to znatno. Ukoliko ja primim obračun plaće manji od onog koji je ugovoren ugovorom o radu da li mogu tužiti za razliku plaće koja je bila utvrđena ugovorom?
Eva31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 20:35   #2692
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Ne kužim da li tu zaposlenik daje ili dobija otkaz?
Suprug kao vlasnik firme daje otkaz sebi kao zaposleniku.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 22:52   #2693
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Suprug kao vlasnik firme daje otkaz sebi kao zaposleniku.
Čini mi se najjednostavnije napisati sporazumni otkaz. Zaposlenik i poduzeće raskidaju ugovor u radu, potpis, i to je to.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 23:45   #2694
situacija danas na "poslu", pitate se zašto navodnici? pa...prije nekih tjedan dana dobila sam pozitivan odgovor od poslodavca da sam u zadnjem krugu ja odabrana, između ostalih kandidata, za radno mjesto prodavačice u jednoj trgovini, inače u vlasništvu je strane grupe koja broji nekoliko članica, što znači da je ipak riječ o malo ozbiljnijem poslodavcu.

bila sam presretna, iako to i nije baš ono za što sam se školovala, ali moj studij još nije gotov,izvanredni sam student sa još tri ispita do kraja, a hitno mi treba lova, pa mi se učinilo kao idealna prilika.

i tako kaže mi poslovođa poslovnice da dođem u ponedjeljak na konačan dogovor, da donesem papire i da mogu početi sutradan raditi, a da će mi ugovor stići naknadno na potpis. tako sam i učinila, radila sam puna dva dana bez ugovora i danas treći dan desi se incident totalni!
dođe poslovođa po mene u trgovinu sa spikom da mi je zvonio mobitel i da se ona javila........prvo mi je palo na pamet....šta se ti imaš javljati na moj mobitel??? ali pustila sam to tako da ostane...nisam reagirala.. na telefonskoj liniji bila je gospođa iz kadrovske, koju je zanimalo nešto u vezi mojih papira a pri tom me pitala onako usput... a vi ste doma sad ili ? misleći pri tome da sam nezaposlena, da nemam prijelaz iz druge firme ili tako nešto... prvi trenutak ja nisam shvatila što me pita jer sam bila zbunjena tim pitanjem...i kažem joj pa u vašoj poslovnici sam......na to će ona : a što vi tamo radite???? ja kažem, pa kako to mislite što ja tu radim??

kad sam to rekla, poslovođa je počela mahati rukama i nogama pokazivajući mi da šutim i da ne govorim slučajno da radim, nego samo da kažem kako me ona malo "obučava" i da gledam što i kako se radi i da nakon toga idem doma... gospođa iz kadrovske mi je rekla nakon toga da niti slučajno ne smijem raditi bez ugovora, koji će mi biti gotov tek za tjedan dana, te nakon što ga potpišem mogu tek početi s obukom za koju je predviđeno dva do tri tjedna, a nikako manje. naravno, žena je skužila da nešto ne štima i odmah mi je rekla da kažem poslovođi da ju hitno nazove.

tu smo se poslovođa i ja počele raspravljati i na moja pitanja zašto se ovo sve desilo nije imala niti jedan pošten odgovor osim ovakvih: nemoj slučajno pisnuti da si tu radila ovih tri dana!!!! ja ti garantiram da nećeš dana jednog raditi, ako bilo što kome kažeš!!! da se nisi usudila !!! itd...

kasnije me zvala na mob kada sam već otišla doma i dodatno me zastrašivala i prijetila, govorila mi da sam glupa i da joj samo radim probleme... u šoku sam...ne znam što da radim... molim bilo koga za bilo kakav savjet. ja ne želim sad odustati. prevarena sam i to je činjenica, što je najgore imala sam sličnih situacija sa kojekakvim poslodavcima, ali ovo je stvarno previše!!! moj zaključak je da poslovođa radi mimo znanja kadrovske i direktora i da ju je jako strah da nekome ne kažem nešto, jer bi vrlo vjerojatno dobila otkaz
još jedna važna činjenica u cijeloj priči je da mi je rekla da danas ostajem cijeli dan, ali doslovno cijeli dan, bez prekida od 7-21 kako bi što bolje naučila i što prije bila spremna početi samostalno raditi. to bi tako i bilo, da se nije desilo to što se desilo...

ne želim odustati dok se ne dokaže istina i tko je kriv za nastalu situaciju! koje su moje mogućnosti i šanse da iz ovoga izvučem maksimalno što mogu? ima li netko koristan savjet?
maslin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 09:33   #2695
PITANJE!

Radniku smo dali otkaz sa otkaznim rokom od 2 mjeseca i pravo nakorištenje godišnjeg za prošlu godinu u trajanju od 20 radnih dana. Ukoliko se dogovorimo i primjenimo Članak.120 točka 4. ZOR-a da će radnik prestati raditi prije isteka otkaznog roka, zanima me slijedeće:
1. u naknadu plaće se računaju i doprinosi do kraja otkaznog roka i iskorištenja godišnjeg ( npr.otkazni mu prekidamo nakon 10 dana);
2. ja tvrdim da se odjava i prijava na zdravstvo i MIO zaključuje sa danom kada radnik prestaje raditi ( recimo nakon 10 dana), a poslodavac kaže tek
po iskorištenju otkaznog roka, onda ne vidim razlog za prekidanjem istog ili..

Hvala!
SNJEŠKA21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 13:27   #2696
zanima me kako se obračunava bolovanje za dijete do 3 godine starosti?
ako se ne varam ide na teret HZZO-a 100%?

zanima me da li HZZO računa neku maksimalnu osnovicu (pretpostavljam da da)
poslodavac radniku isplati odmah na plaći taj iznos za bolovanje, a onda to potražuje od HZZO-a?
koliko je u praksi otprilike dugo razdoblje dok HZZO ne uplati poslodavcu i da li se obračunava bruto ili neto?
zahvaljujem na pojašnjenju
__________________
kraj tunela je odmah iza zavoja...
romanticna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 15:38   #2697
Quote:
maslin kaže: Pogledaj post
ne želim odustati dok se ne dokaže istina i tko je kriv za nastalu situaciju!
Možda si i ti kriva, budući da si počela raditi bez da si prvo potpisala ugovor o radu?
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 21:39   #2698
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Možda si i ti kriva, budući da si počela raditi bez da si prvo potpisala ugovor o radu?


joj sad mi samo fale rasprave na razini šta je bilo prije kokoš ili jaje....
maslin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 23:45   #2699
Quote:
Eva31 kaže: Pogledaj post
Imam kod poslodavca ugovor o radu na 3 mjeseca i najavljeno mi je da mi ugovor neće biti produžen. Molim ako mi neko može odgovoriti kakva će mi biti prava na Zavodu za zapošlavanje nakon isteka ugovora- nemam prekid staža (prije ovog ugovor sam radila u vl. obrtu), ali je ovaj ugovor sklopljen na određeno uz usmeni dogovor da će bit produžen, ali zbog "krize" će otkaz dobiti većina radnika.
pa koliko ja znam nikakva prava nećeš imati.
obrtnici nemaju pravo na naknadu s burze, a 3 mjeseca staža ti također ništa ne donosi. moraš imati bar 9 mjeseci staža u zadnje dvije godine. staža koji nije vlastiti obrt..
al...na burzu, pa pitaj
indian is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 08:55   #2700
Quote:
maslin kaže: Pogledaj post


joj sad mi samo fale rasprave na razini šta je bilo prije kokoš ili jaje....
A kakvu bi ti raspravu htjela za svoje "dokazivanje istine"? Dobila si kratak i jasan odgovor, sad ako ti nije po volji...
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:44.