Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2008., 10:51   #41
Moram Vam priznati da mi je ova rasprava od velike koristi i hvala na svim navedenim informacijama.
Ovo je moja situacija, naime trenutno sam u zgradi u kojoj dio upravitelj-predstavnik ulaza-suvlasnici funkcionira besprijekorno, međutim udajem se za nekoliko mjeseci i trenutno sam u fazi sređivanja stana sa budućim suprugom (njegovog). Stan je u malenoj zgradi od 7 stanova, dosta zapuštenoj, većina sustanara starije životne dobi s malim ili nikakvim primanjima. U tijeku radova otkrili smo da curi voda iz glavne vodoodne cijevi - vertikala, prijavili smo kvar predstavniku te zvali predstavnika tvrtke koja održava stanove. Cijevje gusana, stara, malo su je zakrpali i rekli da se cijela cijev mora promijeniti jer se kao takva i još k tome nekolilko desetljeća stara ne može popraviti te da će ponovno procuriti. Nakon toga nam je predsatvnik stanara rekao da nema sredstava i da neće potpisati izmjenu, ispočetka se branio da sustanarka s vertikale odbija izmjenu, mšto se pokazalo kao neistina. Novac za pričuvu redovito se uplaćuje, međutim nikakvi radovi se nisu vršili već nekoliko godina. Nikada nismo dobili izvješće o troškovima niti stanje računa.
Nakon toga kontaktirala sam tvrtku koja nam vrši održavanje zgrade gdje su mi dali izvod sa redovnim zaduženji9ma gdje stoji da je zgrada 6195,49 kuna u minusu od čega 5746,04 za naknadu ovlaštenom predstavniku, 427,00 kn za dimnjačarsku službu i 22,45 za naknadu bankama.
Zanimaju me Vaši prijedlozi, znači još službeno ne živim tamo ali želim poduzeti nešto jer očito pričuvu plaćamo kako bi upravitelj dobivao plaću!
Hvala
__________________
...ne pasti
deee is offline  
Old 22.07.2008., 10:37   #42
Prisvojenje prostora zajedničkog dijela zgrade

Pozdrav svima! Trebam savjete iskusnih u ovom slučaju. Predstavnik sam suvlasnika manje zgrade s 10 stanova. Novi susjed koji je nasljedio stan bivšeg pok.vlasnika na zadnjem katu zgrade želi se proširiti (ograditi) na zajedničku terasu, tj. prostor veličine cca 4 m2 na terasi želi pripojiti svom stanu kako bi dobio jednu malu sobicu. Zanima me što on treba napraviti kako bi to sve bilo zakonito. Upravitelj zgrade me je savjetovao da je nužna suglasnost svih suvlasnika zgrade (100%). Namjeravam sazvati sastanak suvlasnika na ovu temu. Molim sve predstavnike suvlasnika zgrade a i ostale koji imaju iskustva na ovu temu da me dodatno upute. Zahvaljujem svima na pomoći!
darudela is offline  
Old 22.07.2008., 11:36   #43
Pozdrav svima,

bio sam kontaktirao clana mek, koji mi je pomogao jednim savjetom, no nisam bas kako ni on siguran da bi uspio, name o cemu se radi,vec jako dugi niz godina vodim rat sa tvrtkom koja upravlja zgradom te njezinim Predstavnikom suvlasnika. A zgrada ima samo 8 stanova, i tu sam u manjini zbog raznih malverzaicija.

Vise ne znam kome da se obratim, dali vi imate vise iskustva u tome? jer nije mi logicno da mi se namece nesto sto ne zelim.

Primjerice, suprotno misljenju Gradskog zavoda za zastitu spomenika kulture i prirode Grada Zagreba, promjenili su stubisne prozore i vrata.

"Na objektu su zapoceli radovi zamjene postojece izvorne drvene stolarije PVC stolarijom (ulazna vrata,prozori stubista) sto je potpuno neprimjereno vrijednosti, tipologiji i arhitektonskom izrazu postojece zgrade. Misljenja smo da je postojecu dotrajalu stolariju kao i ostale arhitektonske elemente procelja, potrebno obnoviti prema izvorniku".

Inace kuca nije pojedinacno zasticeno kulturno dobro ali je dio zasticene povjesne cjeline.
Naravno pvc stolarija je zamjenjena (upravitelj je uzeo vjerovatno postotak obzirom da je jedan od stanara "predlozio" svog "prijatelja" da izvede stanove).

Obzirom da sam se jedini ja pobunio na te radove, naravno da se nista nije moglo uciniti. I jednostavno ne mogu vjerovati da u jednom civiliziranom okruzenju se moze nekoga terorizirati.

Naime vrlo lako ima kontrolu nad stanarima,jer su nazalost stanari "stoka sitnog zuba" kako bi to pokojni predsjednik nazvao, primjerice vec ga dugo drze na "vlasti" bez ikakvih regularnih glasanja. Rijesenje je jednostavno, pojedinci, stanari si rijesavaju kucne popravke (parkete, bojanje zidova itd..) na racun zgrade, predstavnik to dopusta, tvrtka koja upravlja ima svoje "radnike" i naravno da njima nije u interesu glasati i maknuti takvu tvrtku i predstavnika stanara.

Naravno ja kao pojedinac nemam demokratsku osnovu za uklanjanje takvog predstavnika i tvrtku..

Koje su mi opcije?
gradjanska neposlusnost i neplacanje pricuve (jer ne zelim bacati novac u vjetar radije ga poklanjam onda nezbrinotoj djeci)
tuzba (kao i clan mek ne vjerujem previse u to)

Da se razumijemo, vlasnik sam i stana u drugome gradu, gdje sve funkcionira kako treba, imamo izvrsnog predstavnika, racun u banci, i sami upravljamo zgradom bez problema. No eto s ovim stanom problemi.

Hvala!
man is offline  
Old 22.07.2008., 11:38   #44
Quote:
darudela kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima! Trebam savjete iskusnih u ovom slučaju. Predstavnik sam suvlasnika manje zgrade s 10 stanova. Novi susjed koji je nasljedio stan bivšeg pok.vlasnika na zadnjem katu zgrade želi se proširiti (ograditi) na zajedničku terasu, tj. prostor veličine cca 4 m2 na terasi želi pripojiti svom stanu kako bi dobio jednu malu sobicu. Zanima me što on treba napraviti kako bi to sve bilo zakonito. Upravitelj zgrade me je savjetovao da je nužna suglasnost svih suvlasnika zgrade (100%). Namjeravam sazvati sastanak suvlasnika na ovu temu. Molim sve predstavnike suvlasnika zgrade a i ostale koji imaju iskustva na ovu temu da me dodatno upute. Zahvaljujem svima na pomoći!
Smatram da je uz suglasnost stanara potrebna i gradjevinska dozvola, trebalo bi se raspitati u poglavarstvu grada, jer jos ukoliko i narusuje vanjski izgled zgrade, mislim da je potrebno odobrenje, ako nista drugo barem ih informirati.
man is offline  
Old 22.07.2008., 12:53   #45
man hvala ti. Zvala sam Poglavarstvo, ali slabo sam dobila info od njih oni me upućuju na Upravitelja, jedino što su mi rekli, da s obzirom da je dio zgrade u vlasništvu Grada, da ako se i usuglase svi suvlasnici da bi onda Grad trebao dati i svoju suglasnost, a to bi moglo biti problem. Info o nekakvim građevinskim dozvolama nisam dobila.
darudela is offline  
Old 23.07.2008., 17:32   #46
Bok svima!
Imam jedno pitanje, učinilo mi se da bi mi ovdje netko znao odgovoriti, iako nisam sigurna spada li pod ovu temu.

Zanima me kako se određuje cijena čistačice u zgradi.
Naime, u zgradi imamo ženu koja je zadužena za čišćenje ulaza (što nikada niti ne obavlja, odnosno jako rijetko).
Plaća joj se tako da ona osobno zvoni ljudima, pa kako i kada koga zatekne kod kuće.
Uzima 30 kuna mjesečno.

Razgovorom s nekim ljudima sam shvatila da je, u odnosu na to koliko oni plaćaju mjesečno, 30 kuna puno (iako mi se prije uopće nije činilo puno).
Jako puno ljudi mi je reklo da oni plaćaju 15-ak kuna.

Zanima me kakva je objektivno situacija u vezi toga.
Iskreno, živcira me, jer ispada da ona uzima duplo više, nego što je to u većini zgrada, a održava ulaz "kako joj se sprdne".
Neću reći da uopće ne čisti, ali doista jako rijetko.

Može li se negdje provjeriti ta cijena od 30 kn i kako se uopće određuje cijena čistačice?

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima.
Hobby is offline  
Old 10.08.2008., 10:22   #47
Dugo nisam bio ovdje, jer sam razočaran koliko nas je malo koje interesira da vodimo brigu o svojem vlasništvu sa osobnim utjecanjem na planiranje i odabir prioriteta, izbor izvođaća i trošenju zajedničkog novca. Već sam rekao, da smo rekonvalescenti bivšeg sistema, pa paranoično šutimo na negativna događanja u vlastitom domu, to gdje živimo još uvijek shvaćamo kao "svačije i ničije", pa sukladno tome, očekujemo da će naše probleme riješavati "drugovi iz komiteta" ili "kotara", jer su oni Bogom dani da vode i rukovode, pa su s time i uvijek u pravu. Onaj koji im se suprostavi je lud ili bolestan, pa ga susjedi (iako se intimno slažu da treba nešto poduzeti), ne podržavaju, več mu čak okreću leđa. Ako dođe do potpisivanja odluke (za smjenu predstavnika, suglasnost za veće investicije itd.), pa ostaju iznenađeni kako je "ona druga opcija" dobila večinu potpisa.
Takav način odgovara Upravitelju da sprovodi svoju volju u svoju korist. Ako znamo da je interes Upravitelja da pobere što veći profit, on će "podmazati" nekolicinu "svojih ljudi" koji će zastupati i podržavati njegov interes, a na štetu suvlasnika. Nujegovi sigurni izvori zarade su: ugovoreni iznos za upravljanje, provizija od ugovorenih servisera i izvođaća, postotka od učešća u preuzetom kreditu za veće investicije. Rijetko tko kontrolira iznose paušalnog održavanja po ugovoru i hitnih intervencija. Rijetke su zgrade koje od uplaćene pričuve imaju akumulaciju za buduće veće investicije ili nepredviđene situacije.
Kroz to se provlaće i toleriraju sakupljanja novca mimo pričuve i najmovi zajedničkih prostorija, za koje se prihod i troškove teško ulazi u trag i kontrolu. Sve to znamo, ali o tome se u principu šuti. Većina se prema tome ponaša, kao da se radi o nečemu sasvim normalnom, a kada ih se pita zašto šute ili zašto ne poduzmu nešto protiv toga, oni će reći, kaj bi se mješal, ili to bu napravil netko drugi? Svi dodatni troškovi, pokraj Ugovora o upravljanju i Plana održavanja, nisu uračunati u pričuvu, koja je jedina legalno i planski prikupljena svota novca, za naše troškove življenja i održavanja naše imovine. Kao takva je obavezna za sve suvlasnike i zakonski utuživa za neplatiše, za razliku od prikupljenog crnog fonda. Svakom pametnom je jasno, da je i taj novac dio troška našeg stanovanja.
Na kraju, ja sam očekivao da će ovakav forum biti žešći, a sa time i konstruktivniji, ali i ovdje se ponovilo i potvrdilo, kao i u mojoj zgradi, da se večina na žalost ne želi opterećivati sa zaštitom svojih prava i svoje imovine. Na taj način smo prešutno dali zelenom svijetlo da nas harače i pljačkaju na svakom koraku (TV i HT pristojbe, parking, osiguravanja itd). Kod mene su smjenili kvalitetnog Predstavnika uz pomoć Upravitelja (GSKG), jer je htio spriječiti legalnu pljačku i korupciju, planirati održavanje i neizbježne velike investicije, a sa time smanjiti troškove u ovo vrijeme porasta cijena i inflacije. No to neka bude druga tema.

Pozdravćek!
mek is offline  
Old 11.08.2008., 08:44   #48
@MEK - U potpunosti se slazem.Svaki upravitelj ce krasti i SKORP PA SVAKI predstavnik suvlasnika ce mimo svoje place,uzimati razne provizije od kooperanata(elektricar,vodoinstalater itd).
Najveci problem lezi u samim suvlasnicima.Ja svima predlazen da uz to sto moraju imati upravitelja,da se dobro raspitaju i o sljedecem.Naime,svaka zgrada je osigurana medjutim suvlasnici nemaju blage veze sto im je tom policom osigurano.Primjer, zgrada od 118 stanova + tri lifta je placala godisnje obavezno osiguranje 19.500kn.Nisu imali osiguranje trece osobe niti elektromotore liftova.To da nemaju osijuranje trecih osoba su otkrili kad je zapuvala jaca bura.Jedna roleta s zgrade je ostetila tudji auto.Covik je tuzija zgradu i svaki od suvlasnika mu je trebao isplatiti dio stete.E sad,nakon toga su sami suvlasnici napravili novu policu kod druge osig.kuce i sad placaju 11.500kn godisnje,a imaju osigurane i el. motore liftova i trece osobe.Razlika je golema i znacajna.
Plus, svaki glavni ventil u stanu je pokriven osnovnim osiguranjem.Znaci kad vam procuri taj ventili,s pricuve se isplati popravak ali je predstavnik suvlasnika duzan obavijestiti upravitelja i upravitelj tada salje dopis OS,drustvu koje isplacuje pricuvi 40 - 60% dijela racuna.To se rijetko radi i za to ne treba kriviti samo predstavnika suvlasnika.Upravitelji su ti koji to "zataskavaju" jer imaju ogromnu proviziju od OS,drustva s kojim su potpisali policu.

Sljedece,ja predlazem da se uvedu i dvojni potpisi.Ne znam kako u drugim gradovima ali kod nas je pravilo da UPRAVITELJ potpisuje i odobrava isplatu.Predstavnik ima pecat za eventualno vodoinstalateru potvrditi obavljeni posao.Ja predlazem dvojne potpise,znaci i upravitelj i predstavnik.To suzbije dosta makinacija tipa odstopavanje cijeci sudopera od 950kn!!!(to se odstopa za svega 15-20 minuta).Kolika li je tu satnica?

Stavka "RAZNI POPRAVCI I TROSKOVI"???? To je najdebilnija stavka koju su izmislili upravitelji i po kojoj godisnje oderu miljarde kuna.Kad ih pitate da vam objasne sto tu spada onda dobijete sljedece...Primjer, zgrada od 118 stanova godisnje ima 8.898kn RPI,ok.Objasnjenje je sljedece ...."misecno ste trosili 740 i nesto kn".Ok, na sto? E tu sad vise price nema

Ima jos toga, tih "sitnica" medjutim bas na tim sitnicama se uredno bere lova.

Ne triban posebno napominjati kako direktori upraviteljskih kuca i njihovi tehnicki direktori,svoje legalne place tretiraju kao djeparac.Nikad nitko od njih ne placa popravke,isgradju ili bilo sto na njihovim privatnim kucama,vikendicama i slicno.Sve to njima uz PROVIZIJU I MITO, redovito grade i rade kooperanti.Kooperanti to rade zbog toga jer su svjesni da drugacije ne mogu dobiti poslove na sanacijama zgrada,fasada,pituravanja ulaza itd.
Velika vecina predstavnika suvlasnika isto tako uziva te blagodati.
Znaci jedino sto suvlasnici mogu uraditi je to da svaki mjesec traze izvjestaj o potrosnji.Upravitelji su to i duzni napraviti,a ne samo na kraju godine.
Nazalost,sada kad bi isla pisati jos toga sto se desava u tom kupusu od upravljanja,tribala bi ispisati sto stranica.
Na kraju samo zelim naglasiti da se povede racuna i da se provjeri dal' su ikad novci s racuna jedne zgrade prebacivani na racun druge?Kod nas je bilo i toga jer je upravitelj sam potpisivao naloge za banku.Ne trebam posebno napominjati da je uplata pricuve cijelog grada bila na JEDNOM RACUNU, koji je imao miljun PODracuna!!!! I sa svim tim novcem je raspolagao sam upravitelj!
Medjutim,bilo kako bilo, sami suvlasnici su za to krivi jer ne vode racuna o nicemu i nije ih briga.Placaju ili ne?Radi se ili ne?Upravitelje nije briga jer zive ka' bubrig u loju od provizija i to tako ide dalje.
binodina is offline  
Old 11.08.2008., 11:03   #49
Znači, i u ostalim gradovima je skoro identično upravljanje kao i u zagrebačkom GSK. Vidim da Biondina dobro upućena u problematiku.

Kod nas moraju biti ovjereni računi od strane Upravitelja i predstavnika. A ovo s osiguranjem je totalna istina. Kod nas polica recimo pokriva štetu od naplavine (to je ono kad se korito Save izlije pa nastane šteta - zadnji put se to dogodilo 66 godine ), a nisu pokrivene mnogo bitnije stavke. Pokušao sam saznati nešto više i saznao poražavajuće stanje stvari. Nije osnovni problem u tome što je ta polica napisana prije desetak godina i od tada nije mijenjana. Nije niti problem u tome što je to u stvari bio samo "obrazac" (špranca) Osiguravajućeg društva koje uopće nije uzeo u obzir različitost i posebnost svakog objekta. Nije niti problem što refernet na upit o polici odpuhuje, a nadležni za osiguranja vječito na bolovanju.
Osnovni problem je u tome što sam stanje o "našoj polici" pokušao prezentirati svojim suvlasnicima. I znate kako su reagirali? Nula, totalna indiferentnost. Valjda je i onoj maloj skupini odazvanih stanara koji su došli na sastanak bilo sila piškiti.
Bit lošeg upravljanja i još lošijeg stanja zajedničkih objekata leži upravo u zadnjem odjeljku Biondininog teksta.
Quote:
biondina kaže:
Medjutim,bilo kako bilo, sami suvlasnici su za to krivi jer ne vode racuna o nicemu i nije ih briga.Placaju ili ne?Radi se ili ne?
__________________
Ako već moraš napraviti korak unazad, važno je nakon toga ići barem dva naprijed.
lbucar is offline  
Old 11.08.2008., 16:18   #50
U mojoj kući predstavnik suvlasnika uz podršku upravitelja harači od podruma do tavana kako se sjeti. Ovako površno gledano, mislim da su oštetili kuću dosad za oko milijun kn. Nisam se zabunila, milijun kuna.
A ja, koja se bunim, sam u manjini i samo gnjavim "pošten svijet".
Najviše me smeta, što se ne možeš obratiti državnim institucijama koje bi u nekim slučajevima trebale intervenirati, jer je ugrožena sigurnost kuće. Zapravo, obraćam se, ali uzalud. Uopće ne odgovaraju.
I tako čovjek polako odustane.
Ja još nisam naučila kako se boriti s vjetrenjačama, a ovo što sam dosad pokušavala, pokazalo se preteškim.
Mogla bih ovdje pisati i žaliti se, ali ne vidim neke svrhe. Kako bi mi to pomoglo?
ramscrek is offline  
Old 15.08.2008., 18:48   #51
@ramscrek - Razumin ovo oko miljun kuna ali mi pojasni ovaj dio o "sigurnosti kuce".To moze biti razno. Od toga da nemate zakljucan ulaz,podrume,da su vam neispravna vrata lifta,do najnebuloznijeg ali bas taj se cesto desava.....rusenja nosivih zidova prilikom renoviranja stanova.

Skuzaj ali nisi tocno navela o cemu se radi.
@Ibucar - zalosno je da stanari ne shvacaju kako s dobrim odrzavanjem,dobro odrzavaju i cijenu m2 u slucaju da zele prodati stan.Naime,sad je doslo vrijeme kad se gradi sve vise i vise novih stambenih zgrada.Nikome vise nije u cilju kupiti stari stan,pa cak i da je u samom sredistu.
E sad,postoji i "drugi par opanaka" da te nove zgrade ne vride k... vode ali bez obzira....Ulaganje u odrzavanje zgrada je itekako svima isplativo.

Jedna od "jacih" svtari je kad suvlasnici traze izvjestaj o stanju racuna.Tada im se predoci bjeli papiric s insprintanim crnim brojkama i na kraju precat i potpis upravitelja.Kad se upravitelja upita da pokaze izvjestaj s banke,tako da se vidi ritam uplata,isplata itd??? E to dolazi do raznih problema. Zasto? E pa zato jer se u nemalo slucajeva dogadjalo da upravitelji u koordinaciji s predstavnicima stanara (ukoliko imaju dvojne potpise), da jednostavno oroce novac na godinu dana,te na karju podjele dobit.U slucajevima kad je upravitelj jedini potpisnik kod banke,e onda ni predstavnik suvlasnika ne zna kojim ritmom se novac i gdje trosi.


Obratite paznju sljedeci put kad vam u portunu predoce izvjestaj o stanju racuna. Dal' je to izvjestaj direktno s banke na kojoj imate racun ili je to Upravitelj odstampa i pecatira s pecatom Upraviteljske firme.
Ja Vam svima opet tvrdim, suvlasnici ce poceti placati kad vide da se stvari micu s mrtve tocke.Zasto samo kriviti neplatise? Pa ljudi su godinama gledali kako placaju,a da im se nista ne radi.Gledali su kako predstavnici suvlasnika beru pare s racuna zgrade i jos im pojedinacno svakom suvlasniku na onom malo misecnom odresku mrtvo ladno napisu stavku "predstavnik - 10kn "!. Cista dupla neoporeziva placa!!!!
Nije lako ali kad se krene rezultati se vide.

Postoje s druge strane jos i nebulozniji slucajevi.Sad cu vam ukratko opisati jedan.
Ima jedna zgrada gdje doslovno,na prvi pogled cvjetaju ruze
Znaci,zgrada ima portira,muziku u liftu,umjetnicke slike itd. E sad,na prvu onome tko ne zna...idila teska.Medjutim, portir se dodatno placa 40-50 kn po stanu.Muzika se u lift stavi za nekih 300 - 500kn,a slike su tamo zahvaljujuci stanaru zgrade koji je zaposlen u muzeju. Zgrada je opiturana iznutra i predstavnik je spreman uskociti u oci svakome tko se usudi reci da je posao obavljen Boze sacuvaj. Zasto "Boze sacuvaj"? E pa zato jer zgrada ima ogromna stakla izmedju svakog kata.Ta stakla su se s godinama rasklimala,popucala i jednostavno treba ih se ili zamjeniti ili izvana sanirati pukotine. Znaci pituravanje te zgrade je bio uludo bacen novac.Ja to nazivam lickanjem i pickanjem.Medjutim bas to lickanje i pickanje kod ljudi ocito "pali".To sta su bacili 40.000 - 50.000kn na pitura,to nikoga nije briga.Glavno da se godinu dana njusila svjeza pitura,a to sto ima sad kroz zgradu puse kao da su na nogometnom igralistu???? Nema veze.Doduse,sad je preds.suvlasnika dobro utaborija svoju straznjicu kod vaceg dijela stanara i kad ispadne kakva buna.on samo u portun uvali novu sliku i stim je sve ok??!!!!!
binodina is offline  
Old 15.08.2008., 19:20   #52
Quote:
binodina kaže: Pogledaj post
@ramscrek - Razumin ovo oko miljun kuna ali mi pojasni ovaj dio o "sigurnosti kuce".To moze biti razno. Od toga da nemate zakljucan ulaz,podrume,da su vam neispravna vrata lifta,do najnebuloznijeg ali bas taj se cesto desava.....rusenja nosivih zidova prilikom renoviranja stanova.
!
Uz suglasnost predstavnika suvlasnika, (ima nas pet, a posebno je dio kojim bi trebao raspolagati grad, ali se uopće ni za što ne brine), dva su se suvlasnika proširila po gotovo cijelom tavanskom dijelu kuće (mislim oko 200 m2). Nisu napravili statički proračun niti imaju ikakvu dozvolu, pa je upitno koliko je to sigurno.
Ispred svog stana i ulaza na tavan su postavili željeznu ogradu, što bi u slučaju požara bilo fatalno.
U podrumu je toliko vode, da predstavnik suvlasnika to zove „našom Venecijom“, ali se ne popravlja, jer, kako tvrdi predstavnik, nemamo novaca. Predlaže da podignemo kredit, ali ja se ne slažem, jer bi to, po mom mišljenju trebali sanirati oni koji su ukrali tavanski prostor.
Također prokišnjava krov, ali oni koji su se proširili na tavan, ne žele to popraviti iako su se okoristili ogromnim stambenim prostorom. Traže da se to popravi iz pričuve, a toliko novaca nema.
Jedna od dvije gore navedenih obitelji se proširila i na jedan prazan stan u potkrovlju, koji sam ja tražila da se proda nekome tko će se brinuti za održavanje kuće, ali se navedeni protive, jer „to njima treba“. Tako sad, uz svojih otkupljenih tridesetak, koriste oko 150 kvadrata.
Ne žele etažirati kuću, jer bi sve to izašlo u javnost.
Upravitelj zgrade sve to zna, ali kaže da se to njih ne tiče.
Jasno mi je da ih se ne tiče dio koji se odnosi na vlasništvo, ali mislim da bi ih se ipak trebalo ticati ovo što se odnosi na statički proračun (ili kako se to već zove), na zaštitu od požara i vodu u podrumu koja ugrožava sigurnost cijele zgrade.

A da ne govorimo da je na preporuku upravitelja obojano stubište koje se nakon godinu dana potpuno oljuštilo i izgleda kao da nije bojano pola stoljeća.
Druge stvari mi se ne da ni nabrajati, samo se uzrujavam, a osjećam se potpuno bespomoćno.
ramscrek is offline  
Old 16.08.2008., 03:22   #53
Majko mila kupusa!
Citan i ne virujen sta pisete.U ovom vasem opisu stanja zgrade,u njemu ima elemenata za kazneni progon.Predlazem vam da nadjete bar jos jednog normalnog suvlasnika i da jos jednom pokusate pricati s upraviteljem.To sta upravitelj trlja da ih nije briga ili da oni (kao upravitelji) nemaju veze s zajednickim prostorijama,to je u najmanju ruku debilno.Nema sanse da se ajnci jedna tikula stavi na dio koji je zajednicki,a da na to ne pristanu svi suvlasnici.Zanaci,Vi niste nista potpisali i Vi trebate utjecati na gradjevnu inspekciju.Ukoliko upravitelji i dalje zeli glumiti retardiranog,onda Vam predlazem da pozovete kojeg novinara koji ce cijelu pricu plasirati u medije.Malo ja teze za izdrzati ali to Vam je ocito jedina opcija.Pisem jedina jer pretpostavljam da nemate ni volje ni novaca natezati se s privatnim tuzbama.

U slucaju da pozovete novinara.Bilo bi nelose saznati ciji je taj stan koji je uzurpiran.Najvjerovatnije ima kojeg nasljednka.Ne virujem da je ikome u interesu da poklanja stan.

Realna opasnost za Upravitelja i Predstavnika suvlasnika,ukoliko se prica plasira u javnost, znaci realna opasnos za njih nije samo losa reputacija. Realnije je da postoji 90% sanse da zarade itekakve krivicne prijave.

Ukoliko je situacija zbilja tako nezamisliva i ukoliko se zbilja radi o stoicism uzurpaciji,ja Vam najozbiljnije predlazem da se pomaknete s mrtve tocke.Nemojte zaboraviti da je sve islo po zakonu,tada bi Vasi susjedi te m2 i platili,pa bi se s tim novcem platili popravci.
Ukoliko nista ne poduzmete tada riskirate da se vasa nekretnina dodatno obezvrijedi. Znaci u slucaju da je danas-sutra zelite prodati,cijena ce biti dosta manja od uobicajene.
Znaci,otidjite u vas ured koji izdaje lok. dozvole i od njih zatrazite da vam daju lok. i gradjevnu dozvolu koju Vasa zgrada posjeduje,a onda sve dalje.
Zelim Vam puno volje,srece i zivaca.
binodina is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:43.