Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2008., 19:22   #21
Quote:
velika.jabuka kaže: Pogledaj post
pravi problem je vjerojatno u tome što smo mi mladi, vratili smo se iz Amerike, uspješni smo i što je najgore od svega sretni. nećemo imati mira od njih sve dok će buljiti u nas kao da smo im na tanjuru.
Ajoj, to ti je pak problem naseg mentaliteta a manje individualnih susjeda.
Mozda se oko ovakvih stvari isplati uzet nekog odvjetnika koji ima iskustava i koji ce te puno bolje od mene znat odgovorit na pitanja (ja sam samo priuceni "savjetnik"). A buduci se radi o povecem iznosu vjerujem da ce trosak bit zanemariv.

Sretno vam zelim.
PetBorut is offline  
Old 10.06.2008., 21:57   #22
velika.jabuko, ne daj se. Ako gradite čak jednu etažu niže od dozvoljenog (dok neki nakelje 2 više) i pokušavate poštovati sve pravne cake podržavam Vas u potpunosti.

U kapitalizmu se dobar pogled cijeni i on nije besplatan stoga su ti zlobni susjedi mogli mirno kupiti tu, sada vašu, parcelu i osigurati si dobar pogled. Ako nisu htjeli kupiti parcelu tko ih je*e. Ionako su vjerojatno među prvima znali da je na prodaju. Bili su u prednosti, odbacili su je, a sad žele nešto na što nemaju pravo. Ionako im vi niste jedini na koje gledaju, i drugi im zaklanjaju pogled. Tako bi mogli tužiti pola mjesta i pisati žalbe na svaku lokacijsku dozvolu u vidokrugu. Da ne pričam kakva je situacija u gradovima gdje svatko gleda svakoga.

Živim u Osijeku gdje razni "investitori" među prizemncama nabijaju peterokatne zgrade i sve po prostornom planu i zakonu, susjedi se žale na dozvole (osobno znam troje ljudi na 3 lokacije), ali nema od toga vajde. Investitori kreću sa zidanjem u rekordnom roku. Hoću reći, ili nađite vezu ili "podmažite" koga treba jer nitko od nas nije milijunaš i Ghandi da bi trpio i financijsku i duševnu štetu debelo preko razumnog roka, samo zbog nečije zlobe.
Neuson is offline  
Old 10.06.2008., 22:17   #23
jabuko, ako imaš mogućnost izgradi još jednu etažu, i jednom davno sam pročitala u zakonu o gradnji ili mi je pak neko rekao da ako oni tebe sabotiraju iz nižih pobuda, mogli bi odgovarat sudu.znam da ti nije u interesu sudit se još i zbog toga ali bi im to valjalo pokeljit pod nos da se malo zamisle. pokušaću naći link ili nešto. jesi sigurna da te koče samo oni?
Xenia 13 is offline  
Old 11.06.2008., 09:09   #24
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Nije problem u tome sto ljudi imaju pravo na zalbeni proces (zamisli da ga nema) vec je problem u tome sto ti procesi traju dugo a to nije krivica ovih ljudi koje on naziva zlim vec je to odgovornost politicara koje biramo na izborima.
Ja sam mu samo rekao da svoj bijes usmjeruje na krive ljude.
Nisam ni rekao da žalbenog postupka ne treba biti! Naravno da treba! Samo bi trebalo na neki način i odgovarati ako ga se zloupotrijebi. To da je u biti najveći problem u trajanju svega skupa se potpuno slažem.


Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
"Samo zbog pogleda"? Sta je tu cudno. Sud ce utvrdit ima li osnova za zalbu ili ne, cisto sumnjam da mi ovdje na forumu mozemo objektivno procjenit tko jel zalba utemeljena ili nije.
Kakav sad sud?? Ovo je upravni postupak, ako se ne varam....
A da li je utemeljena ili nije, naravno da nećemo procijeniti ovdje, ja sam samo iznio mišljenje da ako je zbog pogleda, nije utemeljena.
Forrest2003 is offline  
Old 11.06.2008., 09:15   #25
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Kakav bi pogled imali? Pa vjerojatno kao i u svakoj sredjenoj EU drzavi, Njemackoj, Austriji... I tamo trebas suglasnot susjeda za lokacijsku dozvolu samo sto se to tamo uredno provodi i ne bih rekao da su im gradovi nesto ruzniji od nasih. Prosetaj malo Tresnjevkom pa ces vidjet kamo nas je dovela samovolja raznoraznih "poduzetnika". Stanari nemaju gdej ni parkirat vise.
Oprosti, ali samovolja "poduzetnika" i to što se nema gdje parkirati nema a ma baš nikakve veze s ovom temom. To o čemu ti pričaš je nelegalna gradnja ili katastrofalni prostorni planovi koji dozvoljavaju preveliku izgrađenost. Takve stvari se ne spriječavaju žalbom na lokacijsku dozvolu nego gradnjom koja poštuje propise.

Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Nije glupost i kamo srece da se raznorazne divlje gradnje i cesce uspijevaju zaustavit. Pogled je relativna stvar i ako zelis ovdje sudit o konkretnom slucaju onda bi trebao cut i argumente druge strane a ne ovako nagadjat.
Naravno da treba ćuti argumente druge strane, ali mi ovdje "moramo" uzeti u obzir da je Jabuka u pravu jer do druge strane ne možemo doći. A kad bi u svakoj temi na forumu čekali drugu stranu, foruma ne bi ni bilo. Slažeš se? Prema tome, ako uzmemo da je istina da ga spriječavaju u gradnji samo zato jer će izgubiti pogled, definitivno su u krivo. Po mom mišljenju, naravno.
Forrest2003 is offline  
Old 11.06.2008., 09:41   #26
Quote:
Forrest2003 kaže: Pogledaj post
Njegova zloba sa živicom je čista reakcija na njihovu zlobu!
To mogu shvatiti, ali ne i opravdati.

Quote:
Forrest2003 kaže: Pogledaj post
Ovo sa sobom - uopće ne shvaćam što si htio time reći?!? Pokušavaš mi objasniti koje su prednosti dobrog pogleda nekretnine??
Suglasnost se traži baš zbog toga što se ne može baš sve odrediti uvjetima gradnje pa onda kao susjed dobiješ pravo da upozoriš na eventualne OPRAVDANE razloge zbog kojih bi ta lokacijska trebala izgledati dugačije nego što je izdana, ali NE ZBOG POGLEDA!! Jer kad bi pogled bio opravdan razlog, onda bi se moglo žaliti x ljudi iz kruga od valjda 5 km!! Pa ne treba netko graničiti s tobom da bi ti zaklonio pogled! Znači po tome svi ti bi imali prava na žalbu! Baš kao što je jabuka rekao - mogli su kupiti taj teren i proširiti si okučnicu, pa bi imali i pogled!
Sam pogled može podići/spustiti cijenu nekretnine. Gabariti vertikalni/horizontalni su određeni peostornim planom. Prema tome, ne radi se o kvaliteti pogleda, nego o gabaritima koji su svima koji grade unaprijed poznati. I što misliš, zašto su ograničeni vertikalni gabariti? Temelj žalbe je nepoštivanje gabarita prostornog plana, e ne kvaliteta pogleda.
draz is offline  
Old 11.06.2008., 09:50   #27
hvala vam svima na savjetima i mišljenjima!
velika.jabuka is offline  
Old 11.06.2008., 09:59   #28
Svakako ako imas mogucnosti dogradi tu etazu, posadi cemprese i napravi sve sto je normalno i legitimno i koristi sve zakonske mogucnosti da im zagorcas zivot kao sto ga oni tebi bez razloga zagorcavaju....
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Old 11.06.2008., 10:50   #29
Quote:
draz kaže: Pogledaj post
Sam pogled može podići/spustiti cijenu nekretnine.
Pa naravno! Ali to ne znači da nitko oko mene ne smije ništa graditi! Ako imam kuću na moru i udaljen sam od istoga npr. 50 m, i ako želim zauvijek ostati prvi red do mora, onda ću sve ispred svoje kuće do mora otkupiti i nekretnina će mi zauvijek vrijediti više!


Quote:
draz kaže: Pogledaj post
Gabariti vertikalni/horizontalni su određeni peostornim planom. Prema tome, ne radi se o kvaliteti pogleda, nego o gabaritima koji su svima koji grade unaprijed poznati. I što misliš, zašto su ograničeni vertikalni gabariti? Temelj žalbe je nepoštivanje gabarita prostornog plana, e ne kvaliteta pogleda.
Vertikalni gabariti su ograničeni iz više razloga, sigurno ne samo zbog toga da bi se čuvalo pogled kućama.

Kako može temelj žalbe na lokacijsku biti nepoštivanje gabarita prostornog plana? To bi značilo da se u zahtjevu za lokacijsku dalo projekt koji iskače iz prostornog plana! Pa takav ni ne može dobiti lokacijsku, ne treba za to žalba!
Forrest2003 is offline  
Old 11.06.2008., 10:53   #30
Quote:
Partfiš kaže: Pogledaj post
Svakako ako imas mogucnosti dogradi tu etazu, posadi cemprese i napravi sve sto je normalno i legitimno i koristi sve zakonske mogucnosti da im zagorcas zivot kao sto ga oni tebi bez razloga zagorcavaju....
Kratko i jasno!
Forrest2003 is offline  
Old 11.06.2008., 11:01   #31
Quote:
Forrest2003 kaže: Pogledaj post
Pa naravno! Ali to ne znači da nitko oko mene ne smije ništa graditi! Ako imam kuću na moru i udaljen sam od istoga npr. 50 m, i ako želim zauvijek ostati prvi red do mora, onda ću sve ispred svoje kuće do mora otkupiti i nekretnina će mi zauvijek vrijediti više!
Rekao si da ne razumiješ što sam htio reći sa cijenom sobe sa pogledom u hotelu. Naprosto, nekretnina koja ima pogled, vrijedi više. I nisam implicirao da zbog toga nitko drugi ne smije ništa graditi, nego da je sve određeno unaprijed prostornim planom.

Quote:
Forrest2003 kaže: Pogledaj post
Vertikalni gabariti su ograničeni iz više razloga, sigurno ne samo zbog toga da bi se čuvalo pogled kućama.
Naravno da vidik nije jedni kriterij, nego kao što kažeš jedan od mnogih.

Quote:
Forrest2003 kaže: Pogledaj post
Kako može temelj žalbe na lokacijsku biti nepoštivanje gabarita prostornog plana? To bi značilo da se u zahtjevu za lokacijsku dalo projekt koji iskače iz prostornog plana! Pa takav ni ne može dobiti lokacijsku, ne treba za to žalba!
Tako kako ti govoriš bi trebalo biti. Bolja formulacija je "Pa takav ne bi trebao ni dobiti lokacijsku."
draz is offline  
Old 11.06.2008., 12:06   #32
Quote:
draz kaže: Pogledaj post
Tako kako ti govoriš bi trebalo biti. Bolja formulacija je "Pa takav ne bi trebao ni dobiti lokacijsku."
To za cijelu ovu priču nije bitno. Jabuka tvrdi da grade čak i etažu manje nego što je dopušteno, prema tome sigurno nije riječ o tome da je lokacijska u suprotnosti s prostornim planom.
Forrest2003 is offline  
Old 11.06.2008., 12:28   #33
Quote:
Forrest2003 kaže: Pogledaj post
To za cijelu ovu priču nije bitno. Jabuka tvrdi da grade čak i etažu manje nego što je dopušteno, prema tome sigurno nije riječ o tome da je lokacijska u suprotnosti s prostornim planom.
Da, tu si u pravu što se etaže tiče (mislim, stvarno za pop.., izađeš ljudima u susret, a oni..) ali vidiš da su u periodu čekanja očitovanja odvjetnika zlih susjeda. Očigledno će se žaliti na bilo što što mogu. Osim toga, još nisu ni dobili lokacijsku pa ni ne znamo na što se sve ovi mogu žaliti. Činjenica je ono što je rekao PetBorut:"njihova imovina vise vrijedi ako nema", no to nije temelj ni zašto. Ja se nadovezah na tvoju repliku gdje si spomenuo bolesnost zabrane izgradnje nekretnine zbog pogleda. Budući ne ne znamo što je u lokacijskoj i na što bi se susjedi konkretno žalili, trošimo vrijeme velikoj.jabuci nagađajući jel etaža ili grmlje...
draz is offline  
Old 11.06.2008., 12:37   #34
Quote:
Partfiš kaže: Pogledaj post
Svakako ako imas mogucnosti dogradi tu etazu, posadi cemprese i napravi sve sto je normalno i legitimno i koristi sve zakonske mogucnosti da im zagorcas zivot kao sto ga oni tebi bez razloga zagorcavaju....


malo ste svi pretjerali, znate samo jednu stranu price koja moze i ne mora biti istinita. stajete na jednu stranu i proglasavate ljude zlim cudovistima. takva rasprava, koja uopce nije rasprava nego podupiranje jedne ideje, nema smisla.
Katrin is offline  
Old 11.06.2008., 13:38   #35
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post


malo ste svi pretjerali, znate samo jednu stranu price koja moze i ne mora biti istinita. stajete na jednu stranu i proglasavate ljude zlim cudovistima. takva rasprava, koja uopce nije rasprava nego podupiranje jedne ideje, nema smisla.
Katrin.... relax....
krivo si shvatila. ovo ni nije rasprava niti sud, nego je jedna strana zatražila savjet za SVOJ problem i to u pravnom a ne moralnom smislu.

i strana JE istinita.... nemam 5 godina.
velika.jabuka is offline  
Old 11.06.2008., 13:52   #36
naravno da nije sud i hvala bogu da nije. ok, ti si izlozio svoj problem, sve pet. 'moraliziranje' je krenulo u smjeru da ti susjedima trebas vratiti istom mjerom i zagorcati zivot
Katrin is offline  
Old 11.06.2008., 14:30   #37
ma nije moj motiv njima zagorčavati život.. samo više ne namjeravam njima nepotrebno izlaziti u susret na račun svojih prava na privatnost, sad kad si tak i tak više nismo dobri. ako imamo na to pravo, kao što su oni imali jer oni živicu imaju, posadit ćemo si živicu radi sebe.
oni koriste svoja prava, mi svoja. simple.
velika.jabuka is offline  
Old 11.06.2008., 14:32   #38
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
'moraliziranje' je krenulo u smjeru da ti susjedima trebas vratiti istom mjerom i zagorcati zivot
Istina je. Ali daj sugeriraj nešto različito od takvog Drakonskog (a u okviru zakona) postupka ili mog prijedloga da zgiba od tamo?
draz is offline  
Old 11.06.2008., 14:46   #39
mislim da bi svima bilo na korist da se probaju ljudski dogovoriti. znam da su probali ali nek probaju opet... sigurno postoji rjesenje na koje bi svi pristali. opet, ne znamo sta druga strana misli o svemu tome osim cinenjice da su se zalili. valjda nikom nije u cilju dozivotno biti sa susjedima u zavadi. ako ovako krene, bit ce tako stalno.

imala sam bliski primjer takve sitaucije gdje su se ljudi nakon 2 godine svadje dogovorili kako i sta. inatili su se i gubili vrijeme.
Katrin is offline  
Old 11.06.2008., 15:43   #40
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
mislim da bi svima bilo na korist da se probaju ljudski dogovoriti. znam da su probali ali nek probaju opet... sigurno postoji rjesenje na koje bi svi pristali. .
ovo me podsjeća na jednu pjesmicu, mislim da ju znam iz VRTIĆA. pa kaže..
"kad bi svi ljudi na svijetu, baš kao sva djeca na svije-etu,
kad bi svi lju-udi na svije-etu odlučili da.."
velika.jabuka is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:31.