Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.11.2008., 12:47   #1
Novi zakon o poljoprivrednom zemljištu, da li je protuustavan?

ne znam jeste gledali otvoreno sinoć a li jedan moj prijatelj jest i želi napisati otvoreno pismo pankretiću. DA li je u pravu kad tvrdi da je novi zakon neustavan? Ako ima koji pravnik, bili bismo mu vrlo zahvalni da da svoje mišljenje..

Poštovani g. Pankretiću

Vaš nastup u emisiji Otvoreno hrvatske televizije 25.11. ove godine me nagnao da vam napišem ovo otvoreno pismo. Ako sam neke vaše izjave iz spomenute emisije krivo shvatio ili interpretirao unaprijed se ispričavam.

Vi, gospodine Pankretiću, u sklopu svojeg novog zakona o političkom zemljištu, zagovarate sljedeće:

1. kažnjavanje vlasnika poljoprivrednog zemljišta koje isto ne obrađuju
2. davanje neobrađenog poljoprivrednog zemljišta u zakup bez pristanka njihovih vlasnika
3. pravo prvokupa od strane države.
4. U svrhu provođenja novog zakona osnovala bi se nova hrvatska Agencija za poljoprivredno zemljište.


Gledajući Vas kako zagovarate ovakve restriktivno-represivne mjere na državnoj televiziji u jednoj demokratskoj državi, vjerujem da je svakog normalnog čovjeka u posjedu pa i najmanjeg komadića poljoprivrednog zemljišta, a to obuhvaća stotine tisuća ljudi u Hrvatskoj, spopao strah za njihovo vlasništvo. A pravo vlasništva je, gospodine Pankretiću, jedno od temeljnih ustavnih i ljudskih prava. Isto kao što su poduzetnička i tržišna sloboda po tom istom ustavu temelj gospodarskog ustroja Republike Hrvatske.

Vi u jednoj deklarirano demokratskoj državi otvoreno zagovarate de facto konfiskaciju i oduzimanje zemljišta od po vašem sudu nesposobnih/nepodobnih i davanje u zakup podobnima/sposobnima. A odluku o tome tko je podoban/sposoban, a tko nije, trebala bi donositi na svakodnevnoj bazi od vas planirana birokratska struktura zvana Agencija za poljoprivredno zemljište.

Iz vašeg nastupa nije bilo jasno da li bi predmet novog zakona trebalo biti svako zemljište koje se označava atributom poljoprivredno. Da li Vi, gospodine Pankretiću, namjeravate oduzimati zemlju nečijim bakama i djedovima na selu, koji istu po vašim kriterijima ne obrađuju zadovoljavajuće? Moraju li se vlasnici vikendica i nešto malo grunta na kojem eventualno nešto uzgajaju za svoju dušu bojati da ćete im to oduzeti i preorati u sklopu vaše reforme? Koje će se zemljište smatrati obrađeno? Hoće li postojati proizvodne kvote? Tko ih ne zadovoljava njemu uzimamo zemlju.. Je li do toga došlo tako brzo?
Osim toga, ako netko ne obrađuje zemlju danas, ne znači da ju neće obrađivati sutra, kada tržišni uvjeti budu povoljniji.

Politička direktiva da svo poljoprivredno zemljište mora biti obrađeno je u uvjetima tržišne ekonomije najblaže rečeno neprimjerena. EU zbog sličnih direktiva proizvodi previše hrane, vina i svega ostaloga, što za uzrok ima obaranje cijena poljoprivrednih proizvoda na samu granicu, ako ne i ispod granice isplativosti, vrlo vdiljivo primjerice na otkupnim cijenama mlijeka u Njemačkoj. Planiraju se poticaji za čupanje vinograda, viškovi se bacaju ili izvoze po smiješnim cijenama, a vi želite svojom naredbom naložiti da svo obradivo zemljište u Hrvatskoj ima biti obrađeno. Inače konfiskacija.

Proizvodnja hrane jest strateški interes svake države, toliko je jasno, no ovakve centralističko-planske mjere vrlo podsjećaju na najgore dane sovjetskog komunizma i megalomanizma, koji danas za posljedicu imaju primjerice nestanak Aralskog jezera. Također, Dr. Ferdo Bašić vas je upozorio u toj istoj emisiji da mjere koje vi predlažete ne postoje u drugim državama EU (da su netržišne i time nepoželjne), pa opet, oni nama izvoze hranu, a ne mi njima. Dr. Bašić vam je također pametno natuknuo da obrađivanje zemljišta nije jedini način iskorištavanja zemljišta.

Jednom ste prilikom izjavili da je nedopustivo da u uvjetima dok cijene hrane rastu, da u Hrvatskoj ima neobrađenog zemljišta. U uvjetima otvorene ekonomije kakva Hrvatska jest, vrlo je nebitno za cijene hrane u Hrvatskoj da li se u Hrvatskoj obrađuje milion ili 10 miliona hektara, jer svjetske cijene šećera, žitarica isl. ne određuje Republika Hrvatska niti od vas planirana Agencija, nego svjetsko tržište. Ili želite i to promijeniti?
S napomenom da ako cijene hrane budu rasle, i proizvodnja u Hrvastkoj će se u uvjetima tržišne ekonomije i bez političkih direktiva vrlo brzo prilagoditi. U tom i jest sva čar tržišne ekonomije.

Koliko sam uspio pročitati, cilj novog zakona je okrupnjavanje zemljišta i sprečavanje manipulacija, tojest kupovinu istog i kasniju prodaju po višljoj cijeni. Ove dvije tvrdnje su u samoj svojoj biti jedna drugoj kontradiktorne. Ako su posjedi u Hrvatskoj mali, sloboda kupnje i prodaje istih će u uvjetima tržišne ekonomije automatski dovesti do okrupnjavanja istog. Isto tako, zemljište, kao ni išta drugo, ne može se prodati po cijeni višljoj nego je kupac spreman platiti, tako da je taj cilj sam po sebi besmislen. Tako se formira tržišna cijena. Vaša direktiva će sa druge strane, omogućiti jeftino razvlašćivanje malih vlasnika i davanje njihove zemlje tim istim gore spomenutim špekulantima od kojih nas želite zaštiti po puno nižim cijenama od tržišnih. Kad ste već kod toga da želite spriječiti kupoprodaju i onemogućiti funkcioniranje tržišnih mehanizama, a brinu vas visoke cijene hrane, predlažem da zabranite prodaju voća, povrća, mesa, i ostalih poljoprivrednih proizvoda po cijenama višljim od onih po kojima su otkupljeni od proizvođača. Možda bi državna agencija za kupo-prodaju poljoprivrednih proizvoda bilo jeftinije i učinkovitije rješenje? Zabrana uvoza? Državno određene cijene hrane? 0% PDV-a na prehrambene proizvode? Tko zna? Možda bi, možda ne bi, no EU to sigurno ne bi dopustila, pa je oduzimanje zemlje sitnim vlasnicima u Hrvatskoj linija manjeg otpora. Kao takva, ta odredba vjerojatno je i protuustavna (Zakonom je moguće u interesu Republike Hrvatske ograničiti ili oduzeti vlasništvo, uz naknadu tržišne vrijednosti). Prava stečena ulaganjem kapitala ne mogu se umanjiti zakonom niti drugim pravnim aktom.
Da li je u interesu Republike Hrvatske i stotina tisuća njenih građana da se njihovo pravo na vlasništvo i spoduzetnička sloboda zaštiti, ili je u interesu njihovo razvlašćivanje i nova mini-planska ekonomija u uvjetima gdje se svim silama trudimo ući u Europsku uniju, čiji je temelj tržišna ekonomija?

S ekološkog stajališta, kao i dugoročnog gospodarskog interesa, također je neprihvatljiva dugoročna intenzivna obrada svog poljoprivrednog zemljišta, koja neizbježno vodi do smanjenja prinosa, erozije, zagađivanja podzemnih voda, i povećanja koncentracija kancerogenih tvari u okolišu.

Zbg manjka znanja i informacija ne bih želio ulaziti u ostale aspekte vaše poljoprivredne politike, u kojoj, uvjeren sam, ima puno dobrih stvari i inicijativa. Također ne sumnjam u vaše najbolje namjere.


Ovo pismo vam pišem u najboljoj namjeri i usrdno apeliram na Vas da još jednom promislite što to Vi i Vaše ministarstvo u biti predlažete. Stvarno bi bila sramota da se hrvatski građani i seljaci jednog dana u bližoj budućnosti moraju tužiti sa vlastitom državom na nekom europskom sudu.

S poštovanjem
Anka vragolanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 13:41   #2
ne.
- mada bi u praktičnije bilo ići preko metode - porezom po procjenjenom prihodu s zemljišta.
pa ak ne obrađuješ zemljište, plaćaš pun iznos poreza, a ak' obrađuješ ( ili si iznajmio nekom ili dao nekom da obrađuje - uglavnim bitno je da se obrađuje)- tada si proporcionalno oslobođen plaćanja poreza i imaš povlastice tipa poticaji itd..
- davanje neobrađenog poljoprivrednog zemljišta u zakup bez pristanka njihovih vlasnika
ovo je nužnost jer počesto ima masu vlasnika jedne parcele, za koje se ne zna gdje su, ili su nesložni, ili su jednostavno nemoćni obrađivat (babe i dede što ih ti spomenu) itd..
(kod zakupa se ne gubi vlasništvo, nego netko drugi obrađuje (tvoje) zemljište.. )
- pravo prvootkupa od strane države.
pa šta? ne znači da će nužno država i otkupit zemljište, dovoljno je da se pojavi kupac koji će nuditi više..
__________________
© copyright, sva prava pridržana..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 14:11   #3
ne čini ti se da je ovo potencijalno otvaranje vrata korupciji neviđenih razmjera? pogle samo HFP. a ova agencija ima isti princip rada.. uzmi privatno, učini ga de facto državnim, i onda ga daj drugome privatniku..

pravo vlasništva također podrazumijeva da ti raspolažeš svojim vlasništvom po svojoj slobodnoj procjeni dok ne štetiš drugima... to se zove poduzetnička sloboda..

je li sljedeće oduzimanje privatnih mlinova i davanje u zakup ako ne proizvode primjerice dovoljno brašna.. oduzimanje traktora i iznajmljivanje zato jer se ne koriste u dovoljnoj mjeri?

porez već postoji koliko ja znam..

mislim da nisi pročitao baš sve temeljito. ovo je još samo jedna mjera u nizu koja će pogodovati onima koji imaju na štetu onih koji nemaju.. koliko je uopće realno da mi proizvodimo jeftinije od Bugara ili Rumunja? a direktiva će biti proizvodnja..


ovakvih stvari se ni Tito nije sjetio.. normalno, ekipa s novcima željno iščekuje da se jeftino dočepaju zemljišta.. a vjerujem da većina koju će ovaj zakon pogoditi niti pojma nema što se sprema..

p.s. o poljoprivrednom zemljištu, ne političkom.. tipfeler..

Zadnje uređivanje Anka vragolanka : 26.11.2008. at 14:18.
Anka vragolanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 15:08   #4
Vrlo ok ideja.
Ako koristis zemljiste (npr uzgoj hrane), ne placas porez, a i jos zaradis.
Ako nemas interesa u obradi, daj nekome drugome tko ima uz naknadu, dakle opet zaradis.
Ako ti je pak u interesu imati neobradjeno zemljiste (dakle drustvo od toga nema koristi) onda plati porez.

Sto se tice tvojih zamjerki, nitko ti zemljiste po ovom zakonu ne moze uzeti. Drugo, tu se ne misli na zemljista na kojima nema psenice ili kukuruza, vec se misli na zapustena zemljista. Nitko ti nece ni pristupiti ako ti postujes plodored i odmaras zemlju. No ako 15 godina na toj zemlji nista nema, nego raste sikara, onda je to ono na sto drzava cilja. Tada mozes, naravno uz naknadu, nekome tko je zainteresiran (a takvih ima mnogo) ustupiti zemlju da s njom radi nesto korisno.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 15:40   #5
ja zakon nisam vidjela, tako da ne znam.. znam samo što je pankretić govorio i što je bilo u medijima.. btw. gdje se može vidjeti taj prijedlog zakona? normalno, površinski gledano super ideja.. komunizam je isto tako super ideja kad čovjek onako ovlaš pogleda..

kao što rekoh, porez postoji i ti već sad možeš ustupiti zemlju.. no po onome što je govorio pankretić ti ćeš MORATI ustupiti zemlju..

već vidim todorića kako dobija zemlju u zajam šakom i kapom..

a zarada je bijedna.. trenutno ti se zajam kreće oko 100 eura po jutru godišnje.. to je manje nego malo..
Anka vragolanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 15:43   #6
već sadašnji zakon predviđa da zemljišta moraju biti održavana i bez višegodišnjeg raslinja..
Anka vragolanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 16:13   #7
Quote:
Anka vragolanka kaže: Pogledaj post
ja zakon nisam vidjela, tako da ne znam.. znam samo što je pankretić govorio i što je bilo u medijima.. btw. gdje se može vidjeti taj prijedlog zakona? normalno, površinski gledano super ideja.. komunizam je isto tako super ideja kad čovjek onako ovlaš pogleda..
Komunizam je odlicna ideja, samo ne za covjeka. Nije komunizam propao zbog lose ideje, vec zbog toga sto covjek u komunizmu ne daje svoj maksimum.

Quote:
Anka vragolanka kaže: Pogledaj post

kao što rekoh, porez postoji i ti već sad možeš ustupiti zemlju.. no po onome što je govorio pankretić ti ćeš MORATI ustupiti zemlju..
Ne, cemu onda porez? Porez ce sada biti drasticniji, i ako ga ne zelis placati, ta zemlja ce ili morati biti obradjivana ili napustiti tvoje vlasnistvo.

Quote:
Anka vragolanka kaže: Pogledaj post
već vidim todorića kako dobija zemlju u zajam šakom i kapom..
Ako ponudi najvise, zasto ne?

Quote:
Anka vragolanka kaže: Pogledaj post
a zarada je bijedna.. trenutno ti se zajam kreće oko 100 eura po jutru godišnje.. to je manje nego malo..
Zasto? Biraj, oces 100 eura u djep ili 100 eura iz djepa godisnje. A cijena je odnos ponude i potraznje, nije ni malo ni puno nego tak je.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 17:41   #8
Samo porez, kazna, šaka u glavu, izvlašćivanje, grubijanstvo. Krasna je to država. Mogao bih i ja tako vladati državom. K'o Franjo Tahi. Mozga i ideje ne moram imati. Ako mi fali novaca za neku **zdariju organiziram svoje pajdaše u "agenciju" da po mojim uvjetima ocijene tko se za svoje brine pa da mu to uzmemo, dobro ne moramo uzeti, ali zarađivati na tome možemo. Porez ako kupiš tu zemlju, pa onda porez ako ju posjeduješ pa onda i porez ako je ne obrađuješ, a ako je obrađuješ, uzvojiš nešto i prodaš opet porez. I opet fali, nije dosta.

Pankretićeva ideja je budalaština i divljaštvo. Hajmo tako i sa šumama. Ako nisu prokrčene od grmlja, lijepo uletimo mi "poduzetni" i sve sasječemo. Gle čuda, sad tu moš saditi repu.

Što država ne osnuje golema polj. poduzeća da da obrađuju tisuće hektara? Ups, bilo pa propalo. Sad bi trebali to opet okrupniti kroz razne "poduzetnike".

Sama rasprava je luda. Ako netko ima susjeda čija je parcela zapuštena, pa nazove ga, pita hoće li prodati. Svatko normalan bi prodao. Tu su 2 problema. Kupac bi htio da mu se to de facto pokloni jer je gramziv, a prodavatelj (koji ima još 5 suvlasnika) je škrt dovesti papire u red, kupiti to od ostalih suvlasnika pa biti vlasnik 1/1 ili na kraju krajeva to izparcelirati pa prodati samo svoj dio. Tu je problem novac kojeg ljudi nemaju. Za to je kriva država, isto tako i za kupusave zemljišne i katastarske podatke.

Imam i ja u Baranji 1,5 j zemlje i 0,5 j šume, sve na jednoj parceli. To je kupila moja baka prije 50-ak godina. Naslijedio sam to, a "gradski" sam čovjek. Nemam veze s poljoprivredom. Kontaktirao sam susjeda, pitao bi li on to kupio, neće; dobro pitam hoće li obrađivati za naknadu. Hoće. I eto ta zemlja nije u šikari. Zar je to toliko teško? Zar nam treba Pankretić da to sve da obrađivati nekom "šeretu" svom netjaku?

E da, odem tamo svakih 6 mjeseci, malo u prirodu i tako i redovito fali 150-200m2 šume. Netko si posječe, ukrade. Nitko od mještana naravno ništa ne zna. Ništa nije vidio. Kao da sam ih pitao da mi navedu dugine boje po redu. Zvao sam policiju 3 puta u 3 prilike. Razgovor ide: "A gdje je to selo? A gdje je točno parcela? Ajoj, to je daleko od glavne ceste, nema smisla da dolazimo, ionako ništa nećemo otkriti, drva su već naložena"

I sad će meni tako "brižna" država raspolagati imovinom i je li to ispravno? Normalno da nije.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 22:38   #9
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
/cut
Ako neces biti drustveno koristan tako da obradjujes poljoprivredno zemljiste, onda ces biti drustveno koristan placanjem poreza. U tome je cijela mudrost.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 23:28   #10
Vidi, nećemo se mi sad tu svađati zbog lajbeka Pankretića, samo sam iznio svoj stav. Ti si iznio svoj koji je za mene dosta radikalan.

Po čemu se po tebi mjeri društvena korist? Po plaćenom porezu? FYI ja ga komotno plaćam ekvivalentno za bar 4 prosječna građana RH. Jesam li ja neki bogataš sa malo iznad jednog hektara zemlje pa bih trebao više pridonositi? U SAD-u je normalno da obitelj koja se bavi poljoprivredom odbrađuje po 100 hektara i te ljude nitko ne smatra tajkunima. Brinuu ljudi svoju brigu. Kako (koliko) je društveno koristan onaj koji živi od socijane pomoći? Koliko on plati poreza? Minimalno. Hoćemo ga "bezbolno ukloniti" jer ne pridonosi? Pa nismo zvijeri.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 09:30   #11
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Vidi, nećemo se mi sad tu svađati zbog lajbeka Pankretića, samo sam iznio svoj stav. Ti si iznio svoj koji je za mene dosta radikalan.

Po čemu se po tebi mjeri društvena korist? Po plaćenom porezu? FYI ja ga komotno plaćam ekvivalentno za bar 4 prosječna građana RH. Jesam li ja neki bogataš sa malo iznad jednog hektara zemlje pa bih trebao više pridonositi? U SAD-u je normalno da obitelj koja se bavi poljoprivredom odbrađuje po 100 hektara i te ljude nitko ne smatra tajkunima. Brinuu ljudi svoju brigu. Kako (koliko) je društveno koristan onaj koji živi od socijane pomoći? Koliko on plati poreza? Minimalno. Hoćemo ga "bezbolno ukloniti" jer ne pridonosi? Pa nismo zvijeri.
Gle, ne stavljaj mi rijeci u usta. Koristis reductio ad absurdum da bi kao pokazao kako moje misljenje nema smisla. Kakvo uklanjanje, tajkuni, 5x vise ili 3x vise?

Hrvatska je socijalna drzava i svi sudjeluju onoliko koliko mogu, po ekonomskoj snazi. Ti, ako imas zemlju, ocito si ekonomski snazniji (u tom dijelu) od nekoga tko je nema. Ekonomska snaga povlaci za sobom placanje poreza. Dakle, ili radi s tom zemljom nesto korisno (i na taj posao ces platiti porez, ali ces i zaraditi), ili iznajmi nekome zemlju (i za to ces platiti porez, ali i zaraditi), ili ako ne zelis, onda placaj porez na neobradjeno zemljiste (ali neces zaraditi).
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 20:21   #12
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Samo porez, kazna, šaka u glavu, izvlašćivanje, grubijanstvo. Krasna je to država. Mogao bih i ja tako vladati državom. K'o Franjo Tahi. Mozga i ideje ne moram imati. Ako mi fali novaca za neku **zdariju organiziram svoje pajdaše u "agenciju" da po mojim uvjetima ocijene tko se za svoje brine pa da mu to uzmemo, dobro ne moramo uzeti, ali zarađivati na tome možemo. Porez ako kupiš tu zemlju, pa onda porez ako ju posjeduješ pa onda i porez ako je ne obrađuješ, a ako je obrađuješ, uzvojiš nešto i prodaš opet porez. I opet fali, nije dosta.

Pankretićeva ideja je budalaština i divljaštvo. Hajmo tako i sa šumama. Ako nisu prokrčene od grmlja, lijepo uletimo mi "poduzetni" i sve sasječemo. Gle čuda, sad tu moš saditi repu.

Što država ne osnuje golema polj. poduzeća da da obrađuju tisuće hektara? Ups, bilo pa propalo. Sad bi trebali to opet okrupniti kroz razne "poduzetnike".

Sama rasprava je luda. Ako netko ima susjeda čija je parcela zapuštena, pa nazove ga, pita hoće li prodati. Svatko normalan bi prodao. Tu su 2 problema. Kupac bi htio da mu se to de facto pokloni jer je gramziv, a prodavatelj (koji ima još 5 suvlasnika) je škrt dovesti papire u red, kupiti to od ostalih suvlasnika pa biti vlasnik 1/1 ili na kraju krajeva to izparcelirati pa prodati samo svoj dio. Tu je problem novac kojeg ljudi nemaju. Za to je kriva država, isto tako i za kupusave zemljišne i katastarske podatke.

Imam i ja u Baranji 1,5 j zemlje i 0,5 j šume, sve na jednoj parceli. To je kupila moja baka prije 50-ak godina. Naslijedio sam to, a "gradski" sam čovjek. Nemam veze s poljoprivredom. Kontaktirao sam susjeda, pitao bi li on to kupio, neće; dobro pitam hoće li obrađivati za naknadu. Hoće. I eto ta zemlja nije u šikari. Zar je to toliko teško? Zar nam treba Pankretić da to sve da obrađivati nekom "šeretu" svom netjaku?

E da, odem tamo svakih 6 mjeseci, malo u prirodu i tako i redovito fali 150-200m2 šume. Netko si posječe, ukrade. Nitko od mještana naravno ništa ne zna. Ništa nije vidio. Kao da sam ih pitao da mi navedu dugine boje po redu. Zvao sam policiju 3 puta u 3 prilike. Razgovor ide: "A gdje je to selo? A gdje je točno parcela? Ajoj, to je daleko od glavne ceste, nema smisla da dolazimo, ionako ništa nećemo otkriti, drva su već naložena"

I sad će meni tako "brižna" država raspolagati imovinom i je li to ispravno? Normalno da nije.
Pankretićeva ideja nije daleko od čistokrvnog fašizma.. bogte, on će reć da se tu mora saditi?

ako ne napumpam ženu oće i nju ustupiti nekome drugome jer je viši natalitet u interesu RH? Ako ne vozim automobil oću i to morati nekome ustupiti?

već vidim tko je radio na tome zakonu.. netko sa puno zemlje ijoš više mehanizacije.. e sad njemu bi susjed prodao al bi on to rado besplatno.. i eto pankretića da da dekret..

S T R A Š N O!!
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 20:23   #13
p.s. Italija ima u prosjeku poljoprivredne čestice manje od 10 hektara (mislim da je 7) pa izvoze hranu naveliko.. ovo 'okrupnjavanje' Pankretićevo jako podsjeća na otimanje..

mogućnosti za korupciju su neslućene..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 21:31   #14
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Ako neces biti drustveno koristan tako da obradjujes poljoprivredno zemljiste, onda ces biti drustveno koristan placanjem poreza. U tome je cijela mudrost.
Ovo si ti rekao, implicirajući da nisam dovoljno društveno koristan (plaćanjem poreza kroz ostale prihode) pa bih trebao pridonijeti i plaćanjem poreza na zemlju. To si ti rekao, možda nisi mislio, ali tako je ispalo. Riječi ti ne stavljam u usta.

Ja ti kažem na to da plaćam punoooooooooo poreza i da od mene i sličnih država živi. Ujedno te upoozravam da ima osoba koje po tvojim mjerilima ništa ne pridonose. Ti se tek nakon toga pozivaš na socijalnu državu što uvelike mijenja stvar. Nisam Todorić pa da kad me netko naljuti imam snagu otpustiti 20000 ljudi, al' bome nisam ni bogec. Mogao bih doduše postati ako mi država nametima slomi kičmu.

@neo

Ajd, barem se netko, čije mišljenje uvažavam, slaže sa mnom.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 23:44   #15
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Ovo si ti rekao, implicirajući da nisam dovoljno društveno koristan (plaćanjem poreza kroz ostale prihode) pa bih trebao pridonijeti i plaćanjem poreza na zemlju. To si ti rekao, možda nisi mislio, ali tako je ispalo. Riječi ti ne stavljam u usta.

Ja ti kažem na to da plaćam punoooooooooo poreza i da od mene i sličnih država živi. Ujedno te upoozravam da ima osoba koje po tvojim mjerilima ništa ne pridonose. Ti se tek nakon toga pozivaš na socijalnu državu što uvelike mijenja stvar. Nisam Todorić pa da kad me netko naljuti imam snagu otpustiti 20000 ljudi, al' bome nisam ni bogec. Mogao bih doduše postati ako mi država nametima slomi kičmu.

@neo

Ajd, barem se netko, čije mišljenje uvažavam, slaže sa mnom.
Kako moje isticanje socijalne drzave mijenja stvar? Pa jel zivimo u njoj ili ne?
Sto se tice poreza, koliko god ti poreza placao, placas ga po nekoj osnovi. Jeli to prihod od nesamostalnog rada, sto je vecina prihoda vecine ljudi, od kapitala, od imovine (npr ja dosta poreza placam na to). To sto ja placam, npr evo prosli mjesec 2247 kn poreza na dohodak od imovine, i kombinirano po onim stopama 15,25 i 35% 3723 kn poreza na nesamostalni rad, a netko mozda placa na placu od 2500 kn 5 kn poreza dakle 1000 puta manje, ne znaci da zbog toga ne moram placati i jos porez na dohodak od recimo kapitala. To sve predstavlja moju ekonomsku snagu. Tako ce sada i poljoprivredno zemljiste, predstavljati neciju ekonomsku snagu. To sto on vec placa poreza 5 kn ili 5 milijuna kn nema nikakve veze, jer se porez placa prema ekonomskoj snazi, a eto u to spada i poljoprivredno zemljiste.
Kad sam rekao da moras biti koristan obradjujuci poljoprivredno zemljiste, ili placati porez za njega, naravno da nisam mislio na to jel ti inace placas porez na nesto ili ne. To sa tim predmetnim poljoprivrednim zemljistem nema nikakve veze. Svi ljudi su jednaki, i imaju jednake obveze (u ovom slucaju placanja poreza na neobradjeno zemljiste) bez obzira na to koliko inace placaju poreza.
Evo da to preformuliram da ne bude osobno. Drustvo mora imati koristi od poljoprivrednog zemljista. Hoce li to biti tako da ti na njemu vrsis neku proizvodnju, valjda nemoram isticati koje su tu sve prednosti za drustvo, ili da to iznajmis nekome pa da on vrsi neku proizvodnju, a ti usput na prihod od imovine placas neki porez, potpuno je svejedno. No drustvo nema koristi od te poljoprivredne povrsine ako ona stoji zapustena. E pa to se sad mijenja tako da ce drustvo u svakom slucaju imato koristi od poljoprivrednih povrsina. Ti kao vlasnik tu nisi bitan, tj svejedno je placas li ti 100 ili 500 kn poreza vec, jer to placas po nekoj drugoj osnovi.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 13:23   #16
fexx, jel ti promakao onaj dio sa uzimanjem i davanjem u zajam bez pristanka vlasnika?

osim toga, kao što lijepo piše, apsurd je izdati direktivu da zemlja mora biti obrađena.. šta ako nije rentabilno obrađivati? šta bi se tu trebalo saditi? šta je to obrađena zemlja? šta ako ne postoji tržište..prije bih rekao da kod nas ljudi ne znaju saditi ništa osim kukuruza i pšenice,a ne da je premalo zemlje ukupno obrađeno. (ne radi im se) izdavanje ovakvih direktiva pokazuje nepoznavanje osnovnih ekonomskih zakona.. samo poznavanje otimanja i ugnjetavanja..

a ideja o stavljanju u punu funkciju imaginarnih milion hektara pokazuje i osnovno nepoznavanje poljoprivrede, ali uz pune apetite jednog manijaka..

kad sam ovo čitao neugodno me podsjetilo ma na onaj članak u kojem todorić leti u helikopteru preko svojih oranica i kako ga jako živciraju još neobrađene fleke zemljišta!! i evo pankretića sa zakonom!!!
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 13:27   #17
Neusone, svatko normalan bi se složio s tobom ..

od čitave ove priče čovjeku se okrene želudac..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 14:22   #18
Kao prvo, prijedlog zakona još nije ušao u saborsku proceduru, tako da je vrlo teško nešto precizno reći.

Kao drugo, svaki građanin ima pravo zatražiti ocjenu ustavnosti (stoga o tome u biti i ne treba pisati ministru). Sličan zakon je već jednom i postojao, pa ga je upravo Ustavni sud proglasio nevaljanim.

Kao treće, veći porezi za nekorišteno poljoprivredno zemljište ili nekorišteni poslovni prostor nikako nisu naša ideja ili izum. To nam je došlo sa zapada. Ili radi, ili iznajmi ili plaćaj veći porez. Ne vidim zašto se netko tome čudi, kada takvi pravni instituti postoje u zemljama bitno veće državne i pravne tradicije od nas.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 15:18   #19
šta nije anka napisala da porez već postoji?

šta ako recimo nije rentabilno iznajmljivati poslovni prostor i/ili nitko ga ne želi iznajmiti? kao što je poljoprivreda prilično nerentabilna dok raznorazni veliki trgovci reketare otkupnim cijenama domaće proizvođače (vani je situacija ista. normalno da mi ne možemo proizvoditi tako jeftino kao vani gdje su uz 3 puta veće poticaje na granici profitabilnosti zbog overprodukcije koja je i uzrokovana takvim regulativama.. oni mmogu cijenom konkurirati u Africi što je apsurdno u biti..

no to sve na stranu..

porez mi se ne sviđa al ok, ali Pankretić želi uvesti kazne, i davati u zakup tuđe zemljište bez pristanka vlasnika..
da li je na državi da provodi okrupnjivanje zemljišta? žali se pankretić da je 70% poljoprivrednog zemljišta u privatnom vlaništvu.. pa di je onih 30% državnog nestalo.. prilično sam siguran da je i to zemljište dovoljno da nahrani čitavu Hrvartsku.. a većina privatnika ionako obrađuje svoju i još 3puta više tuđe zemlje..

ako bi mi mogao dati link ili nešto gdje se može vidjeti ta odluka ustavnog suda bio bih ti vrlo zahvalan (ili copy paste ili možeš mi poslati na mail.)

p.s. kad smo već kod ustavnog suda šta kažeš na odluku da dionice ne daju pravo vlasništva?
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 16:53   #20
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
šta nije anka napisala da porez već postoji?

šta ako recimo nije rentabilno iznajmljivati poslovni prostor i/ili nitko ga ne želi iznajmiti?
Jednostavno, onda plaćaš porez. Imaš i sličnih primjera u praksi, npr. za svoju vikendicu plaćaš porez, kuće za odmor, ali ako je pansion - ne plaćaš. To je kao načelo dozvoljeno, ali provedba mora biti sukladna Ustavu. Zato je teško govoriti o tome bez da se pojavi Prijedlog zakona u Saboru, nacrti mogu biti iovako ionako, pa kada se još tu uključe naši novinari. Nažalost, malo koja medijska kuća šalje pravnike na takve tiskovne. Izuzetak je mislim samo Slobodna u Splitu, jer tamo radi dosta pravnika.

Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
porez mi se ne sviđa al ok, ali Pankretić želi uvesti kazne, i davati u zakup tuđe zemljište bez pristanka vlasnika..
Čovjek ima pravo na svoje mišljenje, ali nije on taj koji donosi Zakone.

Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
ako bi mi mogao dati link ili nešto gdje se može vidjeti ta odluka ustavnog suda bio bih ti vrlo zahvalan (ili copy paste ili možeš mi poslati na mail.)
Pokušaj potražiti na www.usud.hr, to je bilo za vrijeme Koalicije, ako se dobro sjećam.

Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
p.s. kad smo već kod ustavnog suda šta kažeš na odluku da dionice ne daju pravo vlasništva?
Preciziraj, koju. Većina ljudi generalno loše shvaća što su dionice, i da npr. ne postoji vlasnik dionice (za tu frazu ti na ispitu kažu: "kolega, mislim da niste shvatili bit..."), možda je tu "caka".
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:44.