Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.08.2011., 00:02   #1
Dionice zlata

ne znam dal vec ima tema negdje, nisam mogao nac
zanima me kako se i gdje kod nas mogu kupit dionice zlata
znam da postoji ona SPDR dionica zlata, ne znam opet jel to jedina
a cini mi se da je ima samo na NYSE
nju su pocetno postavili na 1/10 unce, a kasnije da ce kao nesto varirat; sad je nesto oko 160 dolara; a i nebitno, samo da se zna na sto mislim
e, i sad se to valjda jedino moze preko brokera koji ima licencu za NYSE
a njemu treba ocito platit proviziju
jel zna netko dal ima jos neka opcija da se kupi dionica zlata (ne nuzno ova koju sam naveo) a da ne ide preko brokera?
ili mozda banke nude usluge svojih brokera (povoljnije ili nedaj boze besplatno) za stedise, ne znam?
i ako bas mora preko neke brokerske kuce, koja je najpovoljnija i kolke su otprilike te provizije?
ne placa mi se velika provizija brokeru samo da mu kazem sto mi nek kupi, tu nigdje ne koristi svoje znanje vec samo ono sto ima licencu (do koje, uzgred budi receno, nije osobiti problem doci)
eto, ako ima netko da posluje zlatom nek se javi
 
Odgovori s citatom
Old 07.08.2011., 13:22   #2
Nemam pojma da postoje dionice zlata. Ali vjerojatnije će ti znati odgovoriti ovdje
__________________
love's such an old fashioned word
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2011., 16:26   #3
Ne postoje dionice zlata, ali postoje dionice firmi koje se bave rudarenjem zlata, koliko mi je poznato korelacija kretanja njihovih dionica je poprilično velika sa kretanjem cijene zlata.

Postoje fondovi koji ulažu u zlato, npr taj SPRD koji spominješ, postoje i futures ugovori na zlato, a i mnogi forex brokeri nude zlato za trejdanje, možda bi te to zanimalo, jer je napristupačnije malom ulagaču, moraš ima plaćati neku sitnu naknadu na otvorene pozicije ali ti nude ogromnu polugu.

A osim toga postoje i zlatarnice, odeš tamo i kupiš dukate, to je najsigurnije jer kupuješ pravo zlato a ne papiriće i brojeve na kompjuteru.
__________________
Ženska bez sise je ko selo bez crkve!
future is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2011., 19:28   #4
Dakle, naravno da postoje "dionice" zlata ( to ovako laički rečeno) naime, radi se o EFTovima, dakle udjelima u fondovima koji kupuju isključivo fizičko zlato a s kojima se trguje kao s dionicama.
Za Raffaela i sve koji žele znati više o tome http://www.etfgold.net/
A što se tiče kupovine, kupuje se kao i svaka druga dionica na tržištu, dakle, ne može bez brokera i provizije. Ima hrvatskih brokera koji trguju na američkim burzama ali to ti je skuplji put. Preko američkih je jeftinije. Na temi brokeri smo do u detalje razradili temu o am. brokerima a naknade su niže od10$. Najbolji brokeri su oko 9$ a imaš ih dosta u tom rasponu od 9 do 3-4$, pa ti vidi
__________________
short circuit
rubylee is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2011., 19:40   #5
Quote:
Raffael kaže: Pogledaj post
jel zna netko dal ima jos neka opcija da se kupi dionica zlata (ne nuzno ova koju sam naveo) a da ne ide preko brokera?
Kak ne (doduše ne baš "dionice zlata", ali dođe ti na isto), i to vrlo jednostavan način. http://www.slobodnadalmacija.hr/Bizn...7/Default.aspx
Samo naknade su prava sitnica, 3% ulazna i 3,5% godišnja naknada za upravljanje.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2011., 22:38   #6
Quote:
rubylee kaže: Pogledaj post
Dakle, naravno da postoje "dionice" zlata ( to ovako laički rečeno) naime, radi se o EFTovima, dakle udjelima u fondovima koji kupuju isključivo fizičko zlato a s kojima se trguje kao s dionicama.
Za Raffaela i sve koji žele znati više o tome http://www.etfgold.net/
A što se tiče kupovine, kupuje se kao i svaka druga dionica na tržištu, dakle, ne može bez brokera i provizije. Ima hrvatskih brokera koji trguju na američkim burzama ali to ti je skuplji put. Preko američkih je jeftinije. Na temi brokeri smo do u detalje razradili temu o am. brokerima a naknade su niže od10$. Najbolji brokeri su oko 9$ a imaš ih dosta u tom rasponu od 9 do 3-4$, pa ti vidi
eto, kako ispada jedina koja zna pojma
nda, kako ispada cu se morat bakcat s brokerima; tako sam i mislio da to necu moc izbjegnem
ma sto ce mi najbolji broker, trebam najjeftinijeg kad cu mu ionako ja rec sto da radi
treba mi samo njegova licencija
tnx za info
 
Odgovori s citatom
Old 08.08.2011., 00:10   #7
Quote:
Raffael kaže: Pogledaj post
eto, kako ispada jedina koja zna pojma
nda, kako ispada cu se morat bakcat s brokerima; tako sam i mislio da to necu moc izbjegnem
ma sto ce mi najbolji broker, trebam najjeftinijeg kad cu mu ionako ja rec sto da radi
treba mi samo njegova licencija
tnx za info
smijemo znati što to točno?
__________________
Ženska bez sise je ko selo bez crkve!
future is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2011., 18:33   #8
Jedna od najvecih prednosti zlata i jeste ta da se moze sakrit i stavit u ruku i da to nije samo neki unos u necijoj bazi podataka a da ti ne znas jel zaista nesto stoji iza toga.

P.S. naravno da i kupovina/prodaja fizickog zlata nosi odredjene rizike.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 16:33   #9
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Jedna od najvecih prednosti zlata i jeste ta da se moze sakrit i stavit u ruku i da to nije samo neki unos u necijoj bazi podataka a da ti ne znas jel zaista nesto stoji iza toga.

P.S. naravno da i kupovina/prodaja fizickog zlata nosi odredjene rizike.

Prvi put cujem da fizicko zlato nosi odredjene rizike...........koje bi bile te?
wakeboard is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 16:38   #10
pa recimo da mu u 2 tjedna padne vrijednost za 20% kao ovih dana (recimo da ga kupiš preskupo).
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 16:42   #11
Quote:
wakeboard kaže: Pogledaj post
Prvi put cujem da fizicko zlato nosi odredjene rizike...........koje bi bile te?
Pa sve sto je fizicko se moze ukrast, zagubit... pa tako naravno i zlato. Sto je tu tolko cudno, nikad nisi cuo za kradju zlata?
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 16:48   #12
Gubitak vrijednosti?

Prednost zlata je da uvijek ima neku vrijednost. Međutim kolika je ta vrijednost ovisi o puno faktora.

Recimo da danas kupis 1 uncu za 9.000 kn (mislim da je tu negdje trenutna trzisna cijena). Za 9.000 kn danas mozes kupiti odredjeni broj stvari.

Recimo da se desi financijska apokalipsa, euro, dolar i kn propadnu, te ih zamijeni neka druga valuta, nazovimo je Pare. Za 10 godina ces svoju uncu prodati za npr. 1.000 Para, jer ce unca zlata toliko tada vrijediti.

Sada 1.000 Para moze vrijediti dovoljno da kupis auto, a moze vrijediti taman za kupiti par jaja i kruh iz dućana. To ne mozes znati...

Prednost je sto ce to zlato nesto vrijediti, za razliku od neke druge valute koju je npr. pojela hiperinflacija...
Netzach is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 16:53   #13
Na Naslovnici postoje dvije vrlo živahne teme o zlatu, pa molim ovdje ne ulazite u iste rasprave koje se vode tamo. Naslov je jasan, dionice zlata, ako o tome imate nešto reći recite.
__________________
love's such an old fashioned word
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:00.