Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2014., 20:19   #1
Tužba za povećanjem alimentacije - primjer molim

Da ne povjeruješ. Surfam već 2 dana i nikako da pronađem primjer tužbe za povećanjem iznosa određenog za uzdržavanje dvoje maloljetne djece. Jedini primjer koji se vrti na netu je onaj dat u ovom forumu 2008 godine.
Izgleda da se pravnici boje da će tim primjerima izgubiti posao, razumljivo. Sve jedno vas molim da mi barem ne pravnici koji su prošli kroz istu situaciju pošalju primjer navedene tužbe.

Mislim da je situacija kod mene jasna i da je alimentacija koja je donesena prije tri godine pre mala (400kn po djetetu), a u međuvremenu je mlađe dijete krenulo u osnovnu školu, a starije u srednju koja mu nije tako blizu kao kad je išao u osnovnu. Promijenili smo i grad te smo sada podstanari i nismo sigurni da li se i to računa, obzirom da smo samovoljno otišli iz rodnog grada gdje smo živili kod roditelja.

Minimalni iznos uzdržavanja određuje se u postotku od prosječne mjesečne isplaćene neto plaće po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za proteklu godinu, i to:
za dijete do 6 godina 17% prosječne plaće,
za dijete od 7 do 12 godina 20% prosječne plaće,
za dijete od 13 do 18 godina 22% prosječne plaće. U 2010. ta prosječna plaća iznosila je otprilike 5.350,00 kn.

Molim vas PRIMJER TUŽBE
virenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2014., 21:17   #2
Quote:
virenga kaže: Pogledaj post
Da ne povjeruješ. Surfam već 2 dana i nikako da pronađem primjer tužbe za povećanjem iznosa određenog za uzdržavanje dvoje maloljetne djece. Jedini primjer koji se vrti na netu je onaj dat u ovom forumu 2008 godine.
Izgleda da se pravnici boje da će tim primjerima izgubiti posao, razumljivo. Sve jedno vas molim da mi barem ne pravnici koji su prošli kroz istu situaciju pošalju primjer navedene tužbe.

Mislim da je situacija kod mene jasna i da je alimentacija koja je donesena prije tri godine pre mala (400kn po djetetu), a u međuvremenu je mlađe dijete krenulo u osnovnu školu, a starije u srednju koja mu nije tako blizu kao kad je išao u osnovnu. Promijenili smo i grad te smo sada podstanari i nismo sigurni da li se i to računa, obzirom da smo samovoljno otišli iz rodnog grada gdje smo živili kod roditelja.

Minimalni iznos uzdržavanja određuje se u postotku od prosječne mjesečne isplaćene neto plaće po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za proteklu godinu, i to:
za dijete do 6 godina 17% prosječne plaće,
za dijete od 7 do 12 godina 20% prosječne plaće,
za dijete od 13 do 18 godina 22% prosječne plaće. U 2010. ta prosječna plaća iznosila je otprilike 5.350,00 kn.

Molim vas PRIMJER TUŽBE
Ako sam dobro shvatio...sama želiš ispuniti nekakav formular i sama želiš isposlovati povećanje alimentacije? Bez pomoći odvjetnika?
orion1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2014., 21:52   #3
Quote:
orion1 kaže: Pogledaj post
Ako sam dobro shvatio...sama želiš ispuniti nekakav formular i sama želiš isposlovati povećanje alimentacije? Bez pomoći odvjetnika?
Da
virenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2014., 16:32   #4
OPĆINSKI GRAĐANSKI
SUD U ZAGREBU

Pravna stvar:

Tužitelj: mlt. XXX YYY kojeg zastupa majka Mara Marić kao zz iz Zagreba, Vlaška 1

Tuženik: Ivo Ivić iz Zagreba, Šubićeva 1



TUŽBA
radi povišenja uzdržavanja
__________________________________________________ _

1. Presudom Općinskog suda u Zagrebu poslovni broj P-.... od dana ....... godine, naloženo je tuženiku da daje za uzdržavanje tužitelja iznos od 1.000 kn mjesečno.

Dokaz: pravomoćna i ovršna presuda Općinskog suda u Zagrebu, poslovni broj P.... od dana ..... koja se prilaže u preslici.


2. U međuvremenu su se promjenile okolnosti na temelju kojih je donesena presuda označena pod 1. ove tužbe. Troškovi života znatno su porasli, a tužitelj sada polazi Prvu Ekonomsku školu u Zagrebu.
Potrebe tužitelja su povećane, jer mora kupiti niz učila prijeko potrebnih za nastavu a osim toga do škole putuje javnim prijevozom.
Polazeći osnovnu školu, tužitelj nije imao troškova prijevoza jer mu je škola bila u neposrednoj blizini mjesta stanovanja. Nadalje, porasle su i druge potrebe tužitelja - za prehranu, odjeću, obuću kao i za kulturne i sportske svrhe.
U slobodno vrijeme tužitelj piolazi tečaj stranog jezika, tečaj informatike te se bavi košarkom.
Dokaz: potvrda o redovitom upisu tuženika u Prvu Ekonomsku školu broj ..... koja se prilaže, saslušanje stranaka prema potrebi..

3. Ukupne potrebe tužitelja za uzdržavanje najmanje su 1500,00 kuna mjesečno.
Dokaz: procjena suda

4. Majka Tužitelja je zaposlena kao Referent u Zagrebačkoj banci d.d. u Zagrebu te ostvaruje plaću od 4200,00 kuna mjesečno. O tužitelju isključivo brigu vodi majka.
Za tužitelja prima dječiji doplatak u iznosu od ........ kuna. Drugih prihoda nema.
Dokaz: pribava podataka o plaći i dječijem doplatku od nadležnih organa.

5. Otac Tužitelja je zaposlen kao Projekt manager u tvrtci 'XXXXX' u ZAgrebu te ostvaruje plaću od 8.000,00kuna a nema drugih obaveza za uzdržavanje.
Dokaz: kao pod 4. ove Tužbe.

6. Uzimajući u obzir promjenjene okolnosti na koje je ukazano, tužitelj smatra da su se ispunile pretpostavke da se povisi iznos uzdržavanja koji mu je dužan davati tuženik, i predlaže da Sud nakon održane glavne rasprave donese

PRESUDU

Tuženiku se nalaže da za uzdržavanje tužitelja daje iznos od 1500,00 kuna mjesečno počevši od dana podnošenja ove tužbe sudu pa do zaključenja glavne rasprave, a nadalje......% od plaće koju tuženik prima sa......% ZZK od dana podnošenja tužbe pa do isplate računajući od dana dospjelosti svakog pojedinog iznosa pa do isplate, time da dospjele obroke plati odjedamput u roku od 15 dana a ostale kako budu dospijevali unaprijed, nakjasnije do svakog 5. tog (alt. 10.-tog) u mjesecu kao i da tužitelju naknadi parnični trošak u roku 15 dana.

Saznajte više: Rastave - Alimentacije....papiri,predlosci,šprance http://*************/t11083/#ixzz2rhh0KFaS
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2014., 22:03   #5
hvala honey, ali to je ta što se vrti od 2008
virenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 10:45   #6
https://www.egzemplar.com/pojedini-u...vanja-2272-470
Dugi72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 19:55   #7
Virenga uzmite si odvjetnika ako možete, zastupanje nije skupo u ovoj vrsti spora, a ako si ga ne možete priuštiti tada odite na odvjetničku komoru pa će Vam ga dati besplatno.
Ako uspijete u sporu trošak postupka pasti će na stranu koja je izgubila spor. U tom slučaju parničenje Vam je besplatno.
Nije stvar samo u tužbi koju ipak treba znati napisati, nego i u zastupanju koje pretpostavljam ne znate obaviti niti možete sami sebi biti stanka i punomoćnik.
Treba Vam pomoć, nađite je i osigurajte svojoj djeci i sebi ono što trebate
Ovo nije pametovanje nego iskren savijet što i kako dalje. Ne podcjenjute odvjetnike ma koliko Vam mrski bili. Ako znate zakon ne znate suca...
Sretno!
__________________
A zašto opcija edit traje 12minuta? Bzvz.
Nomina sunt odiosa.
salviol is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2020., 23:47   #8
Mene zanima da li je moguće povećanje alimentacije posto je otac promijenio posao i na znatno većoj poziciji je nego u vrijeme rastave i donošenja alimentacije.
Dijete će iduće godine krenuti u školu te bi ja zatražila veću alimentaciju. Hvala
Raana is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2020., 10:41   #9
Quote:
Raana kaže: Pogledaj post
Mene zanima da li je moguće povećanje alimentacije posto je otac promijenio posao i na znatno većoj poziciji je nego u vrijeme rastave i donošenja alimentacije.
Dijete će iduće godine krenuti u školu te bi ja zatražila veću alimentaciju. Hvala
Imaš minimalni iznos alimentacije za tu dob ili?
__________________
Osebujna
hardy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2020., 13:21   #10
Quote:
harderfaster kaže: Pogledaj post
Imaš minimalni iznos alimentacije za tu dob ili?
Da.. Minimalc je.
Raana is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2020., 17:40   #11
Quote:
Raana kaže: Pogledaj post
Da.. Minimalc je.
Onda ok...možeš naravno tražiti povećanje alimentacije jer ti po dobu djeteta i onako ide novo povećanje, pa to ukomponiraš sa kretanjem u školu, povećanjem troškova te očevim boljim mogućnostima.
Neka ti neki odvjetnik napravi tužbu za povećanje ako se ne možeš sa ocem dogovoriti.
__________________
Osebujna
hardy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2020., 19:33   #12
Naravno da svatko može podnijeti zahtjev za povećanje alimentacije - a što će sud odlučiti, to nećeš saznati na forumu. Ne znam koliki su odvjetnički troškovi, valjda postoji nekakva mogućnost da ti tužbu sastavi netko besplatno - u tom slučaju, nemaš što izgubiti.

Ne želim ni znati koliki je minimalni iznos alimentacije, ni kakav je to roditelj koji se drži presuđenog minimalca iako su mu primanja bitno porasla...
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2020., 01:27   #13
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Naravno da svatko može podnijeti zahtjev za povećanje alimentacije - a što će sud odlučiti, to nećeš saznati na forumu. Ne znam koliki su odvjetnički troškovi, valjda postoji nekakva mogućnost da ti tužbu sastavi netko besplatno - u tom slučaju, nemaš što izgubiti.

Ne želim ni znati koliki je minimalni iznos alimentacije, ni kakav je to roditelj koji se drži presuđenog minimalca iako su mu primanja bitno porasla...
Upalcuje alimentaciju redovito i nikad nije kasnio. Ali više od toga nigada nije uplatio, dao sa strane ili dodatno kupio djetetu. Rođendan, izlete, odjeću, doktore, vrtić i razno razne druge stvari (dodatne aktivnosti kao što su karate) plaćam sama. Gospodin naime misli da je minimalc dovoljan za sve.
Jednom mi je rekao da šta ja više želim. Da dijete jede doručak, ručak i užinu u vrticu i da sigurno ne potroši (dijete) puno novaca na hranu.
Isto tako da ne kažem da svira u bendu i da je jako puno gaža odrađeno na crno. Tako da prihoda ima..ali eto... Samo za sebe i svoje potrebe
Raana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2020., 02:29   #14
A za novu partnericu ?
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2020., 21:10   #15
Quote:
Raana kaže: Pogledaj post
Upalcuje alimentaciju redovito i nikad nije kasnio. Ali više od toga nigada nije uplatio, dao sa strane ili dodatno kupio djetetu. Rođendan, izlete, odjeću, doktore, vrtić i razno razne druge stvari (dodatne aktivnosti kao što su karate) plaćam sama. Gospodin naime misli da je minimalc dovoljan za sve.
Jednom mi je rekao da šta ja više želim. Da dijete jede doručak, ručak i užinu u vrticu i da sigurno ne potroši (dijete) puno novaca na hranu.
Isto tako da ne kažem da svira u bendu i da je jako puno gaža odrađeno na crno. Tako da prihoda ima..ali eto... Samo za sebe i svoje potrebe
Znate šta je meni sutkinja odgovorila, kad sam slično krenula iznositi :
On nije dužan ni sladoled platiti djetetu osim alimentacije, al kao naravno svaki roditelj će to učiniti. A ja sam upravo prije toga iznosila da ne čini apsolutno ništa osim uplati alimentaciju
ivaana26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2020., 21:21   #16
Quote:
harderfaster kaže: Pogledaj post
Onda ok...možeš naravno tražiti povećanje alimentacije jer ti po dobu djeteta i onako ide novo povećanje, pa to ukomponiraš sa kretanjem u školu, povećanjem troškova te očevim boljim mogućnostima.
Neka ti neki odvjetnik napravi tužbu za povećanje ako se ne možeš sa ocem dogovoriti.
Ja sam imala odvjetnika,preko komore besplatno al mislim da mi više odmogao nego pomogao🙄
Tražila sam povećanje alimentacije,zbog dobi djeteta.. Međutim u tom trenu nisam znala da imam pravo tražit ispis prosjeka plaće, moj mi odvjetnik nije uopce to spomenuo, napravio je na minimalan iznos alimentacije. Kad sam na sudu zatražila ispis, moj odvjetnik nije pisnuo, a sutkinja je nije htjela ni čuti za to.Samo je bivšega pitala da li on može prema prosjeku plaće plaćati veću alimentaciju, on rekao ne i to je bilo to.
Da napomenem da sam se ja sa kćerkom iselila iz kuće, otplaćujem kredit za tu kuću, i naravno da me ne želi isplatit. I isto tako se strogo drži alimentacije, osim poklona za rođendan, Božić.
I šta da ja više kažem?!
ivaana26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2020., 09:17   #17
Quote:
ivaana26 kaže: Pogledaj post
Ja sam imala odvjetnika,preko komore besplatno al mislim da mi više odmogao nego pomogao🙄
Tražila sam povećanje alimentacije,zbog dobi djeteta.. Međutim u tom trenu nisam znala da imam pravo tražit ispis prosjeka plaće, moj mi odvjetnik nije uopce to spomenuo, napravio je na minimalan iznos alimentacije. Kad sam na sudu zatražila ispis, moj odvjetnik nije pisnuo, a sutkinja je nije htjela ni čuti za to.Samo je bivšega pitala da li on može prema prosjeku plaće plaćati veću alimentaciju, on rekao ne i to je bilo to.
Da napomenem da sam se ja sa kćerkom iselila iz kuće, otplaćujem kredit za tu kuću, i naravno da me ne želi isplatit. I isto tako se strogo drži alimentacije, osim poklona za rođendan, Božić.
I šta da ja više kažem?!
Trebala si se žaliti na presudu i tražiti prosjek plaće zadnjih 6 mjeseci i izvadak iz porezne (nekretnine, pokretnine, dionice i sl.).
Zato postoje žalbe
__________________
Osebujna
hardy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2020., 11:36   #18
Quote:
harderfaster kaže: Pogledaj post
Trebala si se žaliti na presudu i tražiti prosjek plaće zadnjih 6 mjeseci i izvadak iz porezne (nekretnine, pokretnine, dionice i sl.).
Zato postoje žalbe
Imam još par dana, to je svježe.. Ali uvjerena sam da će me odbit, ukoliko se žalim 😏
ivaana26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2020., 15:07   #19
Quote:
ivaana26 kaže: Pogledaj post
Imam još par dana, to je svježe.. Ali uvjerena sam da će me odbit, ukoliko se žalim 😏
Ne mora značiti, čak dapače.
__________________
Osebujna
hardy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2020., 15:38   #20
I onda kad kažem da u RH zakon nije isti za majke i očeve, kopaju me lopatama i motikama.

Jebote ja nemogu naplatiti oko 4-5 soma duga od bivše jer ne plaća niti 500kn alimentacije (nezaposlena je NAMJERNO), osim lomiti koplja sa njom i da mi država plaća, pa država nju tjera - a u RH i dalje postoji trend da se gleda kad će bivši muž dobiti napredak na poziciji da se može odmah tražiti više novaca.

Nemojte misliti da kenjam, pišem otvoreno moju situaciju - ja sam skrbnik, ona ne plaća, nije zaposlena, niti ikad bude baš zbog toga. Tu i tamo plati svakih par mjeseci čisto da ne pokrenem ovo da mi država plaća.

Moje riješenje? Tužiti ili pokrenuti državu.
Moja volja? Nema je. Prvo, preblizu živimo, i neću si dozvoliti da će netko na mene prstom upirati - gle, sad je kupio ovo sad ono, a tuži bivšu ženu.

No eto, ja sam mudrac. Uskoro pa će i srednja za koju godinu, dijete ima sve više potraživanja, sve više u školi nešto treba. Jednostavno sve šaljem njoj da plaća.
Skužio sam da je tip osobe koja će samostalno platiti sve šta treba njemu, ali meni neće jer misli da ja te novce trošim na sebe (standardna situacija u RH, inače je obratno).

Jednostavno ja nemam svojih živaca, volje, ičega trošiti na sudove i iščekivanja i mrcvarenja. Prije koji mjesec je htio novi mobitel, stari je otišao papa.
Ništa, mama uzela na pretplatu, mama plaća račun i mobitel.
Uvijek postoji način na koji natjerati bivšu osobu da nešto plati ako stvarno voli to dijete.

Međutim sve ovo što pišem pada u vodu ako otac ne voli dijete, onda ga ganjajte, tužite, uništite.

I nadam se da će zakon biti izmjenjen, da će biti više rastava u smislu da skrbništvo bude dvojno, jednako dijete i tu i tamo. Jednaki troškovi.

Od svega toga mi fakat nije jasna situacija kad se žena ide tužakati jer je bivši muž napredovao sa 7000kn pozicije na 13.500kn + bonusi u drugu firmu (voditelj radova), i sad ona želi 1000kn više mjesečno (koliko se sjećam).
Dijete ima 5 godina.
Cijeli slučaj još traje, jer prvo otac je ovako plaćao valjda 1300kn alimentaciju. Tražio je sud da žena obrazloži što će 5 godišnjem djetetu 1000kn više. Naravno ona zakonski ne treba to opravdati.
Prijedlog od njega je bio da nema problema, ali na oročeni račun da će plačati 2000kn alimentaciju, do djetetove 18-te godine ili ako opet bude imao manje prihode.
Naravno, nije se složila i sad se još natežu ko retardirani idioti.

Jel ovo normalno?
Pratiti plaću od bivšega, i tražiti novce?
Jel ćeš tako pratiti i ako ostane bez posla pa tražiti manje?

Nije mi jasan mentalitet našeg naroda.

Naš ustav je zrel za grde izmjene, a centar za socijalnu skrb i obiteljski zakon da se piše od nule po uzoru na druge EU zemlje.

Neželim da mi se itko zamjeri, pišem za svoj slučaj i slučaj kolege kojeg znam.

Istina je da su muškarci u RH odurni po pitanju rastava i da veliki dio njih ne mari za djecu.
Ali shvatite da u 50% slučajeva zbog zakona im se uopće niti ne pruža šansa za tako nešto.

A kao samotalni roditelji nismo uopće loši.

Samo mentalitet je problem...
Kvazim0do is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:11.