Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.10.2017., 19:05   #1281
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
pa zbog toga mi je još manje jasno, ako već imaju sve potrebne podatke jer sam ih dao kad sam otvarao račun,
što će im još dodatni podaci kad ih ionako mogu dobiti od države?
(ako se stvarno radi o borbi protiv terorizma i pranja novca, na što se pozivaju)
kak misliš mogu ih dobiti od države? Tko je banka da traži i dobije od države bilo kakve podatke o bilo kome osim onih koji su javno objavljeni?

Banku realno boli briga za financiranje terorizma/pranje otprilike kao i sve nas, tj. smatramo da to nije ok i da bi se po tome nešto trebalo napraviti. I to je to.
Ali ako u jednadžbu ubaciš da će te država globiti lijepim ciframa ako ti dođe u kontrolu i nemaš podatke o klijentu koje ti taj isti klijent mora potvrditi, onda ćeš bome uvesti sve moguće alate da se pokoriš volji zakonodavatelja pa čak i malo više. A prema bankama ide krajnji alat/kazna za neposluh u vidu oduzimanja dozvole za rad.
Tak da onda imaš odluku menađmenta:
A) zatvoriti poslovni odnos Krkimiru i još par desetaka-stotinjak buntovnika kako bi se opravdao pred HNB-om/državom da radiš sve kako bi ispoštovao njihove zahtjeve
B) Reći Krkimiru i sličnima "ma dobro bitni ste nam kao klijent pa ne trebate ispunjavati ništa" pa se ustanovi da Krkimir pere lovu za kartel i onda popušiti dozvolu i pozdraviti se sa 1-2 miljarde kune godišnje dobiti

težak odabir.
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 13:10   #1282
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
ali isto to te pita i ZABA, pročešljaj ovu temu stavio sam sliku sa svoje ezabe što me traže. Za druge ne mogu komentirati jer ne znam.
Griješiš, Zaba me to ne pita niti će me ikada pitati.

Quote:
A što se tiče intime u ovom slučaju je stvarno apsurdno govoriti posebice kad se uzme u obzir da Krkimir toliko piše na ovom forumu da doslovno mu možeš rekonstruirati njegov život na temelju postova. Uostalom, kao i za većinu nas.
Što god da je Krki napisao o sebi, napisao je to dobrovoljno, nitko ga nije prisilio na to.

Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
kak misliš mogu ih dobiti od države? Tko je banka da traži i dobije od države bilo kakve podatke o bilo kome osim onih koji su javno objavljeni?

Banku realno boli briga za financiranje terorizma/pranje otprilike kao i sve nas, tj. smatramo da to nije ok i da bi se po tome nešto trebalo napraviti. I to je to.
Ali ako u jednadžbu ubaciš da će te država globiti lijepim ciframa ako ti dođe u kontrolu i nemaš podatke o klijentu koje ti taj isti klijent mora potvrditi, onda ćeš bome uvesti sve moguće alate da se pokoriš volji zakonodavatelja pa čak i malo više. A prema bankama ide krajnji alat/kazna za neposluh u vidu oduzimanja dozvole za rad.
Tak da onda imaš odluku menađmenta:
A) zatvoriti poslovni odnos Krkimiru i još par desetaka-stotinjak buntovnika kako bi se opravdao pred HNB-om/državom da radiš sve kako bi ispoštovao njihove zahtjeve
B) Reći Krkimiru i sličnima "ma dobro bitni ste nam kao klijent pa ne trebate ispunjavati ništa" pa se ustanovi da Krkimir pere lovu za kartel i onda popušiti dozvolu i pozdraviti se sa 1-2 miljarde kune godišnje dobiti

težak odabir.
Ma kakve su ovo bljuzge... Koga će to država globiti i zašto? Daj ohani s bajkama.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 13:18   #1283
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
kak misliš mogu ih dobiti od države? Tko je banka da traži i dobije od države bilo kakve podatke o bilo kome osim onih koji su javno objavljeni?

Banku realno boli briga za financiranje terorizma/pranje otprilike kao i sve nas, tj. smatramo da to nije ok i da bi se po tome nešto trebalo napraviti. I to je to.
Ali ako u jednadžbu ubaciš da će te država globiti lijepim ciframa ako ti dođe u kontrolu i nemaš podatke o klijentu koje ti taj isti klijent mora potvrditi, onda ćeš bome uvesti sve moguće alate da se pokoriš volji zakonodavatelja pa čak i malo više. A prema bankama ide krajnji alat/kazna za neposluh u vidu oduzimanja dozvole za rad.
Tak da onda imaš odluku menađmenta:
A) zatvoriti poslovni odnos Krkimiru i još par desetaka-stotinjak buntovnika kako bi se opravdao pred HNB-om/državom da radiš sve kako bi ispoštovao njihove zahtjeve
B) Reći Krkimiru i sličnima "ma dobro bitni ste nam kao klijent pa ne trebate ispunjavati ništa" pa se ustanovi da Krkimir pere lovu za kartel i onda popušiti dozvolu i pozdraviti se sa 1-2 miljarde kune godišnje dobiti

težak odabir.
inspekcija zatvara trgovine zbog 2 kn viška u blagajni

inspekcija nije ušla u Agrokor više od 10 godina

težak odabir
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 15:46   #1284
Sve sto banka trazi u anketi moze dobiti od drzave: od Porezne uprave koliko zaradjujem, od opcine mjesto rodjenja i datum i adresu, sami znaju koliko mi je godisnji promet i najcesce transakcije, od Mirovinskg mogu dobiti koja mi je strucna sprema...
mislim, ne stoji da ih drzava trazi te podatke jer ih drzava vec ima a ako se banke pozivaju na zakon protiv terorizma i pranja novca onda trebaju obavjestiti policiju da oni to istraze
a ne pausalno proglasavati da je svatko tko ima racun u banci potencijalni kriminalac, i to bez ikakvog povoda i bez nijedne sumnjive transakcije
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 16:32   #1285
ne, ne može banka dobiti te podatke od države, ne razumijem što tu nije jasno.

država (tj. taj zakon ne potječe od RH) ne traži podatke o tebi ili ikome, već želi prisiliti banke da znaju s kime rade. I to ne počinje i ne završava sa tim upitnikom već se cijeli odjeli bave tim stvarima .
Evo recimo probaj nešto platiti/poslati novac u Rusiji, pa da vidimo rezultat

Stvar je u tome da se financiranje terorizma i pranje novca uzima za ozbiljno i niti jedna banka ne želi biti prozvana da su se upravo preko nje rade takve stvari.
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 16:40   #1286
kad se uvodio OIB onda je drzava poslala oib-e gradjana bankama... ja sam tako saznao svoj Oib i prije nego sto sam ga sluzbeno dobio
e pa ako se stvarno radi o terorizmu i pranju novca (a ne o podmuklom nacinu da se od klijenata izvuku osobni podaci)
onda bi drzava trebala to napraviti i sa svim ostalim podacima... terorizam i pranje novca su previse ozbiljne stvari da bi se prepustile bankama da to rade preko anketnih upitnika
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 15:46   #1287
dakle, pitanje je:
Kome se obratiti za zaštitu od nedozvoljenog traženja privatnih podataka, i to pod prijetnjom zatvaranja računa?
(nažalost Azop nije to u stanju napraviti, tamo kažu da nisu nadležni)
jednu koja je ovdje pisala su u banci pitali za bračno stanje, s obzirom da ni potencijalni poslodavac više ne smije postavljati takva pitanja
a banke to svejedno rade, da li ima neki državni inspektorat kojeg bi trebalo kontaktirati?
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 11:27   #1288
traži azop pismeno očitovanje, moraju ga poslati iako im se neda.

zatvori račun i odi u drugu banku, ko ih je*e, ionako su bankari ti koji iniciraju ratove.
jumpbyte is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 12:55   #1289
Javio sam se Azop-u, onu kažu da nisu nadležni za takve stvari.
a banku (Unicredit/Zaba) sam promijenio i zatvorio račune, ionako su se bahatili već duže vrijeme
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 16:46   #1290
Azop je nadležan, nego tko drugi? Beka ti daju napismeno da oni to ne rade. Samo im na mail napiši: prema kojem članku Zakona niste nadležni?

promjena banke je rješenje. Ili promjena države, u nekim EU članicama ti ni ne treba banka da bi primao plaću, logično.
jumpbyte is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 16:50   #1291
Razgovarao sam pol sata sa likom iz Azop-a , rekao mi je da nema smisla jer da će se banka i dalje pozivati na zakon protiv borbe protiv terorizma i pranja novca, i da će dalje mantrati istu priču...
ukratko: banka može raditi što joj je volja jer je u takvoj poziciji, nije imalo smisla da idem sam protiv sile pravnika i zakona koje ne poznam jer ionako ne bi mogao ništa promijeniti
pa mi je bilo jednostavnije i lakše zatvoriti račune i otići u drugu banku.
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 09:55   #1292
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
Razgovarao sam pol sata sa likom iz Azop-a , rekao mi je da nema smisla jer da će se banka i dalje pozivati na zakon protiv borbe protiv terorizma i pranja novca, i da će dalje mantrati istu priču...
ukratko: banka može raditi što joj je volja jer je u takvoj poziciji, nije imalo smisla da idem sam protiv sile pravnika i zakona koje ne poznam jer ionako ne bi mogao ništa promijeniti
pa mi je bilo jednostavnije i lakše zatvoriti račune i otići u drugu banku.
Jesu li te tamo sto pitali? A slazem se da je zaba leglo ridikula.
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2018., 17:07   #1293
Imam sličan problem kao i ljudi u ovom threadu. Naime, OTP Invest (ne OTP banka, napustio sam OTP banku prije 3 mjeseca) me traži da ispunim Upitnik za dubinsku analizu i Upitnik o političkoj izloženosti, koji mi se čine kao izgovor banci da mi pokupi osobne podatke pozivajući se na FATCA.

Točna formulacija je:

Po novom Zakonu o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma (NN 108/17 ), a koji je stupio
na snagu 01.01.2018 godine, podatke koji su navedeni na upitnicima dužni smo prikupiti za sve naše
klijente u OTP fondovima te vas ljubazno molimo da nam ih ispunjene uz presliku vaše osobne iskaznice
dostavite u OTP Invest na način koji vam najviše odgovara :


Sad, ja mislim ovo ladno ignorirati, no zanima me jel netko drugi imao slično iskustvo kod OTP Investa ili drugih investicijskih fondova, i što se dogodilo ako je ignorirao ovakav zahtjev?
raštevićan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2018., 17:17   #1294
ako misliš ladno ignoririati zašto se onda raspituješ za slična iskustva?
Paskaneman is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2018., 17:24   #1295
Quote:
Paskaneman kaže: Pogledaj post
ako misliš ladno ignoririati zašto se onda raspituješ za slična iskustva?
Na drugom forumu sam vidio da su nekim ljudima banke blokirale tekuće račune da ih prisile da ispune slične dokumente.
Pa da budem siguran da moje ladno ignoriranje ne bude prst u govno.
raštevićan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2018., 20:07   #1296
Novce ti sigurno nece zabraniti uzeti jer su tvoji ali neces moci vise sa njima raspolagati (osim podignuti ih) ako im ne dostavis te podatke koje te traže
Paskaneman is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2018., 18:58   #1297
odugovlači do 25.5. kada na snagu stupa Zakon o zaštiti osobnih podataka... ako nastave prijetiti podigni novce iz banke i 26. ih stavi natrag na račun
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2018., 21:16   #1298
koje akrobacije, Miša iz cirkusa se nebi posramio

i di da ih do onda drzi , u ladici s čarapama


Koliki buke jer se par sveznadara naslo bitnima sa svojih par € i sad ce oni pokazat bankama kolke su baje.
Ja bih takvima momentalno slao dopise za zatvaranje racuna, momentalno.Pa ti izigravaj pravnika u svoja 4 zida

gore je u postu 1281 Mystical odlicno objasnio kako banke stoje sa prikupljanjem podataka od klijenata. One same bi najvise voljele da je "cipar", al nije postoje zakoni , vecinom nametnuti izvana (primjer fatce koji je po meni totalna retardacija da su drzave nereciprocno prihvatile, mi moramo istrazivati za SAD a oni ne obrnuto) , drzava ih je usvojila , kazne su tolke i tolke, ako ces izigravat kauboja izigravaj ga u svojoj butigi

ali ne , teoreticari zavjere znaju da su se banke urotile protiv njih, bas ih zanima dal je teoreticar samac ili ozenjen, tipujem na samca anyhow, i koja je strucna sprema
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2018., 19:39   #1299
Quote:
MMachéte kaže: Pogledaj post
gore je u postu 1281 Mystical odlicno objasnio kako banke stoje sa prikupljanjem podataka od klijenata. One same bi najvise voljele da je "cipar", al nije postoje zakoni , vecinom nametnuti izvana
heh, pa što misliš zbog čega se onda donosi zakon za zaštitu osobnih podataka?
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2018., 21:42   #1300
i što se mijenja sa tim novim zakonom o zaštiti podataka u odnosu na ovaj postojeći?
Paskaneman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:12.