Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.01.2005., 11:42   #1
Raspored godišnjeg

Ponukana proteklim praznicima...

Da li ima još slučajeva da oko Božića i Nove godišnji dobivaju oni koji imaju djecu, dok se ostalima da nekakav drugi termin?
Kao ono žene trebaju za blagdane biti sa svojom obitelji, a mi koji još nismo obavili svoju reproduktivnu dužnost ne moramo?
Kao ako nemaš djecu, onda nemaš obitelj! A roditelji, braća, sestre, to se kao ne računa...

Pa eto, čisto me zanima, da li zaposlene udate žene sa djecom misle da imaju neko veće pravo na slobodan Božić nego ja? Jer kod nas su duboko uvjerene da je tako!
cyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2005., 12:23   #2
Raspored godišnjeg u pravilu određuje poslodavac.

Dakle, kako direktori odrede...

Zadnje uređivanje Vojky : 14.01.2005. at 10:56.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 00:41   #3
Koliko se sjećam, mislim da zakonski prvi dio godišnjeg određuje poslodavac (možda u dogovoru s radnikom), a drugi dio bira radnik.
U svakom slučaju u zakonu ne postoji članak koji određuje tko ima prednost a tko ne, već je sve stvar internog dogovora u firmi.
sale25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 10:54   #4
Ima Zakon o radu gore, kao top-tema, i lijepo piše:

Raspored korištenja godišnjeg odmora

Članak 56.

(1) Raspored korištenja godišnjeg odmora utvrđuje poslodavac u skladu s kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu, ugovorom o radu i ovim Zakonom.

(2) Pri utvrđivanju rasporeda korištenja godišnjeg odmora mo_raju se uzeti u obzir potrebe organizacije rada te mogućnosti za odmor i razonodu raspoložive radnicima.

(3) Radnika se mora najmanje 15 dana prije korištenja obavijestiti o rasporedu i trajanju godišnjeg odmora.

(4) Jedan dan godišnjeg odmora radnik ima pravo koristiti kada on to želi, uz obvezu da o tome obavijesti poslodavca najmanje tri dana prije, ako kolektivnim ugovorom nije određen drukčiji rok.


Dakle, treba pogledati i kolektivni ugovor te, ukoliko postoji za djelatnost u kojoj osoba radi... A često i sama firma ima neki pravilnik.

No, često u praksi zna biti uređeno da se ide na ruku onima koji imaju djecu - pa dobiju godišnji kada su školski praznici ili se dogovori da stariji radnici mogu prvi reći kada će na godišnji, pa se onda prilagodi.

Što ne mislim da je loša praksa - neki zaista nemaju kome ostaviti djecu tijekom zimskih blagdana a i nekoga tko je na poslu 20 godina treba na neki način i nagradit.

Ovisi sve o poslodavcu, naravno... Radnik samo predlaže.

Uglavnom, u praksi, tko je najmlađi obično dežura...

Ja nisam imao tih problema, radio sam u turizmu, znači oko blagdana i ljeti - nema godišnjeg odmora.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2005., 12:07   #5
i ja imam taj problem... ali ne sa zenom nego sa jednim debilnim muskarcem pas mu mater!

u nasoj se firmi u principu medusobno dogovaramo kad ce ko.npr, ja sam prosle godine isla u augustu, ali sam zato imala cijelu pizdariju oko toga ( sta je najbolje u firmi cijeli august nema posla!)

e sad on ima familiju ( zena + 1 dijete) zena mu je uciteljica - znaci cijelo ljeto je slobodna.. e, al on ide u augustu i to bas kad i ja!! pas mu mater, a meni sere neka ja idem u 6 ili 7. mjesecu jer ja kao nemam familiju! a sta je muz, mama, tata, sestra, ma uostalom to se njega ne tice! (meni treba u augustu iz privatnih razloga)... aj to je proslo...

evo sad za Bozic ista pjesma...on ima familiju, ma neka, zato idem ja sad od petka tjedan dana ( a sad ima posla) e pa neka! imam i ja svoju family.

ja sam vec svih obavijestila da ovaj 8. mjesec mene nema i da mi se cisto jebe za sve!

drz se i pokazi zube!
__________________
Zaplaci kad te nitko ne vidi....
Kleine is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2005., 12:18   #6
Quote:
Vojky kaže:
No, često u praksi zna biti uređeno da se ide na ruku onima koji imaju djecu - pa dobiju godišnji kada su školski praznici ili se dogovori da stariji radnici mogu prvi reći kada će na godišnji, pa se onda prilagodi.

Što ne mislim da je loša praksa - neki zaista nemaju kome ostaviti djecu tijekom zimskih blagdana a i nekoga tko je na poslu 20 godina treba na neki način i nagradit.

A neki imaju obitelj izvan Zagreba pa bi za Božić htjeli biti sa njima, no to se ne uzima u obzir.

Mene smeta to što se neki (ne generaliziram, zato kažem neki) tim "nepisanim pravilima" prečesto koriste: kod slaganja godišnjeg, duljeg ostanka na poslu, odnošenja posla kući. Stalno se nama nabija na nos da mi djecu nemamo, pa zato možemo i raditi više.
cyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2005., 01:35   #7
Godišnji odmor

Zašto velike firme ne dozvoljavaju neplaćene godišnje? Ionako postoji uvijek dio godine kad nije nikakva frka za posao i taj dio godine je uvijek veći nego standardni godišnji ...

Uzeo bih mjesec dana neplaćenog godišnje, ali ne mogu glupa pravila i birokracija.
Martinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2005., 01:36   #8
a podnio si pisanu zamolbu Upravi ili vec shto imate?
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2005., 02:11   #9
Zato što po Ustavu RH nitko (zaposlen) se ne može odreći svog prava na plaćeni godišnji. I po meni je dobro da je tako
__________________
...jer dok budale uče na svojim, a pametni ljudi na tuđim greškama totalni kreteni kao što smo mi (Hrvati) ne učimo niti na svojim greškama… (Predrag Raos)
BlackStallion is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2005., 02:32   #10
pa ne odrichesh s time placnog godishnjeg, nego osim njega dulje odsustvujesh s posla.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2005., 08:13   #11
ne znam u kojoj velikoj firmi radis, ali jedna od najvecih dozvoljava
lijepo napises zahtjev (prema zakonu o radu, cl.58) i posaljes sefu
ne zaboravi samo da ti za vrijeme neplacenog dopusta miruju sva prava i obveze iz radnog odnosa!
zlocestoca is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2005., 08:34   #12
Kod mene su isto odbili jednoj osobi neplaćeni. Doduše, radilo se o periodu dužem od 1 mjeseca.
Mislim i da u Ugovoru o radu piše da ti se to MOŽE odobriti, itd., a čim je to pravo uvjetovano, znači da ga se može koristiti kada i AKO poslodavcu odgovara, tj. da te netko može s tim zafrkavati ili ucjenjivati ako želi.
Blaise is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2005., 10:15   #13
Quote:
Blaise kaže:
Kod mene su isto odbili jednoj osobi neplaćeni. Doduše, radilo se o periodu dužem od 1 mjeseca.
Mislim i da u Ugovoru o radu piše da ti se to MOŽE odobriti, itd., a čim je to pravo uvjetovano, znači da ga se može koristiti kada i AKO poslodavcu odgovara, tj. da te netko može s tim zafrkavati ili ucjenjivati ako želi.
naravno da poslodavac moze odbiti i u tome ne vidim nista ucjenjivacki ni cudno
ne znam zasto bi firma odobrila neplaceni od godinu dana covjeku koji za to vrijeme radi negdje vani (ljudi npr uzmu neplaceni od godinu dana, odu raditi negdje van, ako im sve bude ok ostanu i nakon godinu dana ovdje daju otkaz, ako im se ne svidi/ne snadju se ovdje ih ceka mjesto...)?

sumnjam da bi bilo koja normalna firma odbila neplaceni od par mjeseci za npr usavrsavanje?
zlocestoca is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2005., 10:47   #14
Quote:
zlocestoca kaže:
naravno da poslodavac moze odbiti i u tome ne vidim nista ucjenjivacki ni cudno
ne znam zasto bi firma odobrila neplaceni od godinu dana covjeku koji za to vrijeme radi negdje vani (ljudi npr uzmu neplaceni od godinu dana, odu raditi negdje van, ako im sve bude ok ostanu i nakon godinu dana ovdje daju otkaz, ako im se ne svidi/ne snadju se ovdje ih ceka mjesto...)?

sumnjam da bi bilo koja normalna firma odbila neplaceni od par mjeseci za npr usavrsavanje?

Baš se radilo o školovanju. Ustvari, čovjek se premorio, prezasitio, izgorio i odlučio je malo se maknuti, a to bi vrijeme iskoristio za usavršavanje (vezano uz struku, naravno). Zašto mu nisu dali, ne znam, znalo se da će on ako mu ne bude odobreno dati otkaz.
Zato sam pretpostavila da je to ono što su i htjeli.
Blaise is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2005., 10:58   #15
Quote:
Blaise kaže:
Baš se radilo o školovanju. Ustvari, čovjek se premorio, prezasitio, izgorio i odlučio je malo se maknuti, a to bi vrijeme iskoristio za usavršavanje (vezano uz struku, naravno). Zašto mu nisu dali, ne znam, znalo se da će on ako mu ne bude odobreno dati otkaz.
Zato sam pretpostavila da je to ono što su i htjeli.
valjda su htjeli da ode...
mislim da to dosta ovisi o direktno nadredjenom
zlocestoca is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2005., 11:01   #16
Quote:
zlocestoca kaže:
valjda su htjeli da ode...
mislim da to dosta ovisi o direktno nadredjenom
Mislim da da.
Da se direktno nadređeni založio, vjerujem da bi mu bilo odobreno.
Nije bio višak, btw. Uzeli su novog čovjeka.
Blaise is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2005., 11:17   #17
okej, htjeli su ga se rjeshit.


da nije bilo na ovaj, bilo bi na neki drugi nachin.


u svakom sluchaju, ako je djelatnik normalan, ako je uprava normalna, obichno nema problema, naravno, uz pisanu zamolbu.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2005., 13:30   #18
Quote:
magic kaže:
pa ne odrichesh s time placnog godishnjeg, nego osim njega dulje odsustvujesh s posla.
Onda Martin ne priča o godišnjem (jer je neplaćeni godišnji protuzakonit)
__________________
...jer dok budale uče na svojim, a pametni ljudi na tuđim greškama totalni kreteni kao što smo mi (Hrvati) ne učimo niti na svojim greškama… (Predrag Raos)
BlackStallion is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2005., 14:28   #19
Joj kak komplicirate

Standardni godišnji od 25 dana nije mi dovoljan godišnje (to rasporedim tokom godine i onda mi po ljetu ne ostane dovoljno).

Želim još mjesec dana neplaćenog dopusta preko ljeta SVAKE godine, ne mislim nigdje drugdje radit, samo imati više slobodnog vremena za putovanja, sportove, planinarenje ...
Ne radi se o jednokratnom uzimanju neplaćenog dopusta (npr. zbog obiteljskih obaveza, gradnje kuće i slično), već redovno svake godine bez nekog posebnog razloga (meni je to dovoljno poseban razlog), samo dodatno slobodno vrijeme.

Glupi corporate policy to ne dozvoljava - ne znam što zakoni o tome kažu?

U biti o tome mi visi odluka da krenem u privatni posao ili ne ... ovak kak sad radim sam zadovoljan, osim kaj hoću puno više slobodnog vremena godišnje.
Martinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2005., 08:34   #20
Quote:
BlackStallion kaže:
Onda Martin ne priča o godišnjem (jer je neplaćeni godišnji protuzakonit)
misli na dopust, al svi smo skužili to

(1) Radnik ima za svaku kalendarsku godinu pravo na plaćeni godišnji odmor u trajanju od najmanje osamnaest radnih dana.
(2) Blagdani i neradni dani određeni zakonom ne uračunavaju se u trajanje godišnjeg odmora.
Članak 49.
Ništav je sporazum o odricanju od prava na godišnji odmor, odnosno o isplati naknade umjesto korištenja godišnjeg odmora.
(1) Tijekom kalendarske godine radnik ima pravo na oslobođenje od obveze rada uz naknadu plaće (plaćeni dopust) do ukupno najviše sedam radnih dana za važne osobne potrebe, a osobito u svezi sa sklapanjem braka, porodom supruge, težom bolesti ili smrću člana uže obitelji.
(3) Radnik ima pravo na plaćeni dopust za vrijeme stručnog ili općega školovanja, osposobljavanja ili usavršavanja te obrazovanja za potrebe radničkog vijeća ili sindikalnog rada, pod uvjetima, u trajanju i uz naknadu određenu kolektivnim ugovorom, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca ili pravilnikom o radu.
(4) U pogledu stjecanja prava iz radnog odnosa ili u svezi s radnim odnosom, razdoblja plaćenoga dopusta smatraju se vremenom provedenim na radu.
(5) Radnici – dobrovoljni davaoci krvi ostvaruju pravo na jedan slobodan dan s naslova dobrovoljnog darivanja krvi, a ostvaruje se u tijeku kalendarske godine, sukladno radnim obvezama.
Neplaćeni dopust
(1) Poslodavac može radniku na njegov zahtjev odobriti neplaćeni dopust.
(2) Za vrijeme neplaćenoga dopusta prava i obveze iz radnog odnosa ili u svezi s radnim odnosom miruju, ako zakonom nije drukčije određeno.
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:56.