Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.08.2008., 21:43   #1
Sanacija zida

Imam u kući na jednom zidu s obje strane problem sa otpadanjem žbuke zbog kapilarnog upijanja vode. Zid je u sredini kuće pa bih to trebao sanirati nekim sredstvom za negativni tlak, nešto tipa krystol. E sad, gdje bih to u ZG mogao naći ili neko drugo sredstvo od drugog proizvođača? Malo sam obišao ove velike centre i nisam baš našao nešto slično. Ima li Sika nešto takvo?
the_ripper is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2008., 22:00   #2
Kaj ti nitko nije odgovorio?

Idem sada na cugu sa jednim građevinarom pa ču ti napisati kaj mi kaže.

Znam da je bila šema sa ljepenkom i novim tankim zidom i da to funkcionira.
maler & CO. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2008., 08:43   #3
Quote:
maler & CO. kaže: Pogledaj post
Kaj ti nitko nije odgovorio?

Idem sada na cugu sa jednim građevinarom pa ču ti napisati kaj mi kaže.

Znam da je bila šema sa ljepenkom i novim tankim zidom i da to funkcionira.
Kupio sam jučer Stigolit, dvokomponentni cementni mort za isušivanje i hidroizolaciju zidova pa ću probati sa tim. Možda bi Kryton bio bolji ali s njim je s... raditi jer je otrovan pa treba paziti.
the_ripper is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2008., 14:01   #4
Quote:
the_ripper kaže: Pogledaj post
Kupio sam jučer Stigolit, dvokomponentni cementni mort za isušivanje i hidroizolaciju zidova pa ću probati sa tim. Možda bi Kryton bio bolji ali s njim je s... raditi jer je otrovan pa treba paziti.
Ok probaj,ali nisam siguran da je to rješenje.Prostor ispod zida ti i dalje ostaje neizoliran.

U svakomeslučaju ide ljepenka,pa tanki novi zid,može i cigla na kant i ostalo standardno.

Izvana može stiropor.
maler & CO. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 16:20   #5
Sanacija unutarnjih zidova

Pozdrav majstori!

Evo neki dan sam krenuo, nadobudno, u obnavljanje vikendice. To je stara obiteljska kuća koju je vrijeme već lagano „nagrizlo“ i vrijeme je da se obnovi. Budući da nisam u najboljim odnosima sa novčanikom odlučio sam se sam baciti u poduhvat.
Krenuo sam sa najmanjom sobom da vidim kako će mi ići. Budući da se na zidovima nalazi niz slojeva koji su se gomilali sa svakim farbanjem prvo sam sastrugao sve do prvog sloja. Na nekim mjestima sam došao do sloja koji se nije dalo sastrugati pa sam to ostavio. Nakon svega tog struganja na većini površina sam došao do prvog sloja (oker boja vidi se na slici), ali sam na nekim dionicama zastrugao i do same žbuke pa je površina na tim mjestima trusna.

http://img193.imageshack.us/img193/8203/imag0044x.jpg
http://img139.imageshack.us/img139/8076/imag0045y.jpg
http://img233.imageshack.us/img233/5724/imag0046k.jpg

Kako namjeravam postaviti nove utičnice i prekidače izštemao sam kanale za razvod struje, ali mi se na nekim mjestima odlomio komad zida do cigle.
Prošao sam dosta foruma i mišljenja koja se međusobno oprečna, tako da sam odlučio sva svoja pitanja i shvaćanja rješenja istih strpati u ovaj post, pa vas molim vaša mišljenja i savjete.

PITANJE 1:
Kako sam shvatio procedura sanacije zida je slj.
1. Ostrugati zid od stare boje koja je trusna (napravljeno)
2. Pukotine koje su postojale proširiti kako bi se bolje vezala ispuna (do koje širine/dubine)
3. Nanesti primarni premaz kako bi maknuli prašinu i pripremili površinu (kojim premaz, kako se zove)
4. Ispunjavanje rupa i pukotina
- Veće rupe: žbuka, mort (da li može i ljepilo za pločice)?
- Srednje rupe: gips?
- Manje rupe: ne treba to će se naknadno gletanjem?
5. Bandažiranje (kad je potrebno i kako se izvodi)
6. Gletanje – gušća smjesa (koliko gusta?)
7. Šmirglanje – gradacija brusnog papira 150
8. Gletanje – rijeđa smjesa (koliko rijetka?)
9. Šmirglanje – gradacija brusnog papira 210
10. Nanosenje primarnog premaza
11. Bojanje zidova – x puta

PITANJE 2:
Na mjestu gdje mi je otpalo dio žbuke do cigle (debljina žbuke je cca. 1,5 cm) da li je potrebno nanositi mrežicu i onda ljepilo ili mogu samo isprati vodom i nabaciti sloj dva recimo ljepila za pločice?

PITANJE 3:
Slično kao i prethodno pitanje samo se odnosi na strop koji je na nekim mjestima popucao ali nije ništa otpalo. Budući da su to stari stropovi koji su se radili sa trstikom i žbukom ne znam da li da jednostavno pukotine malo proširim i zagletam ili da ih dosta proširim i ubacim mrežicu i ljepilo?
deBug is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 20:35   #6
Previše pitanja.Sve šliceve ti je najlakše zakrpati gipsano vapnenom žbukom,lako se radi ,3 sata imaš vremana dok osuši.Prije gletanja obavezna impregnacija(Akrilna emulzija) i onda vjerovatno 2 puta gletanje.Što se stropa tiče,teško je išta reći na neviđeno ali da je moje ja bih stavio strop od knaufa,eventualno sve rabicirati i onda gletati.prva ruka sa ljepilom.Zidove poslje gletanja obavezno šmirglanje i opet impregnacija pa tek onda farbanje 2-3 puta.Ukratko
toni7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 21:39   #7
Prijatelju hvala ti na odgovoru.

Da li mogu koristiti gipsano vapnenu žbuku za zakrpavanje rupa svih dimenzija... recimo komad zida 30x20 cm i dubine 3 cm.
Što se tice stropa mislim da za sada necu stavljati knauf. Vidjet cemo da li mi je to dobra odluka.
Mislio sam pukotine popuniti sa gipsom pa nabaciti one mrezice u obliku trake pa zagletat cijeli strop. Samo me muci to ljepilo; njega stavljam i nakon mrezice ili zveknem samo glet masu?
deBug is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 21:56   #8
Quote:
deBug kaže: Pogledaj post
Prijatelju hvala ti na odgovoru.

Da li mogu koristiti gipsano vapnenu žbuku za zakrpavanje rupa svih dimenzija... recimo komad zida 30x20 cm i dubine 3 cm.
Što se tice stropa mislim da za sada necu stavljati knauf. Vidjet cemo da li mi je to dobra odluka.
Mislio sam pukotine popuniti sa gipsom pa nabaciti one mrezice u obliku trake pa zagletat cijeli strop. Samo me muci to ljepilo; njega stavljam i nakon mrezice ili zveknem samo glet masu?
Gipsano -vapnena žbuka je upravo za takve stvari rođena.Vjerovatno misliš na BINDU tj . mrežica za knauf .Ako nju postavljaš ona se ljepi pa preko nje ide Uniflot ili Fugen filer 2 ruke ali samo po mrežici a na kraju sve pregletaj teranilom.Poz
toni7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 22:12   #9
Samo da vidim dali sam shvatio.
Prvo malo prosirim pukotinu, nabacim sloj grunt impregnacije, pa nakeljim tu mrežicu za knauf pa nabacim 2 ruke fugen filera i onda na gletanje
ili
prosirim pukotinu, nabacim sloj grunt impregnacije, popunim pukotinu sa fugen filerom, pa nakeljim tu mrežicu za knauf pa nabacim 2 ruke fugen filera.

Još nešto; kako se ponaša GV žbuka što se tice vlage? To je stara kuća, jest da je na moru, ali bojim se da ne izvuce vlagu iz zida, pa ostanu fleke.

Znam da sam dosadan, ali bolje pitati jedan put nego raditi dva put.

Zadnje uređivanje deBug : 11.10.2010. at 22:36.
deBug is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 22:56   #10
Quote:
deBug kaže: Pogledaj post
Samo da vidim dali sam shvatio.
Prvo malo prosirim pukotinu, nabacim sloj grunt impregnacije, pa nakeljim tu mrežicu za knauf pa nabacim 2 ruke fugen filera i onda na gletanje
ili
prosirim pukotinu, nabacim sloj grunt impregnacije, popunim pukotinu sa fugen filerom, pa nakeljim tu mrežicu za knauf pa nabacim 2 ruke fugen filera.

Još nešto; kako se ponaša GV žbuka što se tice vlage? To je stara kuća, jest da je na moru, ali bojim se da ne izvuce vlagu iz zida, pa ostanu fleke.

Znam da sam dosadan, ali bolje pitati jedan put nego raditi dva put.
Ako proširuješ pukotine, onda je popuni, skini višak, mrežica 2 puta, uniflot, teranil,brušene ,impregnacija,farbanje.
Što se vlage tiče,ako izbije na GV izbiće i na svakoj drugoj žbuci.Imaš poseban materijal za saniranje ali njega nemaš svagde kupiti(pogledaj str. od samoborke).Moja je preporuka GV.
toni7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 23:17   #11
Toni..... care..... dužan sam ti pivu!
deBug is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 23:28   #12
I da se ubacim.
Pukotine je najbolje "proširiti" napraviti V
Pomesti malo te zidove kad se posuše (ako ste ih močili kod stuganja)
Zidove dobro natopiti impregnacijom
Pukotine je najbolje zapuniti uniflottom i postaviti mrežicu ili mineralnu b traku.
Ako su zidovi neravni mogu se prije gletanja poravnati betonfiksom

Na vanjske kuteve (ako su neravni...) možete postaviti alu šinu na uniflot

Zidove gletate teranilom ili masom k1 (ta masa se nanosi do 90mm pa možda nije potreban betonfiks), kuhinje i kupaonice teranilom extra.

I bitno je da svaku fazu pustite da se dobro posuši prije druge

pozz
ppart is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 23:58   #13
Ppart već kad si spomenuo vanjske kuteve i alu šinu.... u prostoriji imam jedana prozor oko kojega bi trebao postaviti te profile da bi dobio pravi kut. Ono sta me zanima je slijedece; da li je porebno prije te rubove ikako obraditi i da li nakon postavljanja profila prijelaz na zid radim u fazi gletanja ili ga prije vezem sa betonfixom, fugenfillerom ili slicnim?
deBug is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2010., 00:12   #14
Ovisi kakav je zid oko prozora i kakva je špaleta.
Ako je jako grbavo i neravno, prvo jedna ruka betofiksa pa onda šina na uniflot pa opet betonfiks.
Ako je zid a špaleta nije ugradite odma šinu i zid gletajte teranilom, a špaletu poravnavajte betofiksom.
ppart is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2010., 00:20   #15
Prozor s fotke
špaleta je onako grbava nije strašno (bar se ne vidi)

ali je zato oko prozora naknadno nešto žbukano - vjerojatno radi prozora
taj zid bi bilo dobro poravnati betofiksom da se "izvuku" te razlike-zubovi

Onda postaviti šine obraditi špaletice i sve još jednom priječi masom prije gletanja
ppart is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2010., 11:05   #16
Koliko ja znam (to mi je od cure kuća) ta se cijela prostorija naknadno gradila. A onda se i probijao otvor za prozor koji je postavljen tako kako je... nikako. cijeli taj dio oko prozora je konveksnog oblika (ispupćen prema unutra). Trebao bih mozda skinuti cijeli taj visak zbuke da dobijem ravan zid, al se bojim da ispod ne lezi rupa bez dna, pa se uvaljam u jos vece probleme.
deBug is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2010., 11:17   #17
Quote:
toni7 kaže: Pogledaj post
Ako proširuješ pukotine, onda je popuni, skini višak, mrežica 2 puta, uniflot, teranil,brušene ,impregnacija,farbanje.
Što se vlage tiče,ako izbije na GV izbiće i na svakoj drugoj žbuci.Imaš poseban materijal za saniranje ali njega nemaš svagde kupiti(pogledaj str. od samoborke).Moja je preporuka GV.
uopće se ne bih složio za gipsano-vapnenu žbuku za sanaciju,ako u zidu ima vlage to je najgora kombinacija;ima tu više pitanja i problema-kolko ima vlage u zidu,ima li problema s kapilarnim vučenjem vlage zbog nepostojanja ili loše izolacije temelja/zidova/poda,kakva je fasada izvana-može li zid disati izvana ili ne;ako ti je vlaga u zidu,budi siguran da će ti je gips izvući van u roku odmah kako će stezati i imat češ fleke na zidu-provjereno;sanirao sam jedan stari objekat i znaš gdje su mi se jedino pojavile mrlje na zidu kao posljedica vlage i salitre? pojavile su se tamo gdje su električari gipsali instalaciju-tu su bile grozne mrlje tako da sam sav tak gips morao odštemati, premazati sredstvom protiv salitre (samoborkin antisol) te onda krpao klasičnom žbukom
nemo01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 02:03   #18
Kako sanirati trusni unutarnji dio zida?

Kopala sam malo po temama o gletanju, žbukanju, ali nisam dobila ideju kako riješiti svoj problem.

Naime, sanirala bih zid u dnevnom boravku koji se trusi, ne znam koji je to materijal, ali izgleda ponegdje čak pjeskovito, kao prah gotovo.
Počelo je prije više godina otpadanjem boje, pa je malo po malo stiglo ponegdje i do cigle, najveća dubina od ostatka ravnog zida je oko 3 cm.
Površina nije velika, oko jednog metra kvadratnog, ali je problem što se tamo nalaze i instalacije, tj. strujni prekidač za svjetlo.

Pretpostavljam da bih najprije trebala to sve oštemati do nekog čvrstog dijela, a to su koliko vidim neke stare ciglice. (Stan je u centru, prizemno, pa su zidovi prastari.)
Međutim, bojim se da bih tako mogla proširiti trusni dio te završiti tako da štemam cijelu prostoriju, a i strah me zbog instalacija.

Postoje li neki materijali za gletanje ili žbukanje koji bi se mogli nanositi i na trusnu površinu? U svakom slučaju bih pokušala skinuti što više tog trusnog materijala.
Koje materijale uopće korisitit i kako to izvesti? Gledala sam Chromos materijale za žbukanje (fasadex...) i materijale za zaglađivanje (nivelit, fasadex, chromoterm...) te Jub mase za izravnavanje (Jubolin, Nivelin...), što od toga uzeti?

Kako početi?

Što moram znati prije upuštanja u takav posao?

Kako pripaziti na instalacije, odnosno što ne raditi sa instalacijama?
amelie_poulain is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 08.04.2011., 08:11   #19
očito je da si to nećete samo raditi, pa bi bilo najbolje da netko stručan dođe pogledati i dati savijet...
marion56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 09:30   #20
Po svemu sudeći Marion je u pravu.
Naime, treba utvrditi zašto se žbuka trusi (vjerojatno vlaga), pa prvo to sanirati, a zatim otuči svu oštećenu žbuku do zdravoga i prežbukati.
Ja Osobno is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:26.