Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.10.2010., 20:20   #1
Exclamation Značenje nalaza?

Ehografija vratne regije


Pljuvačne žlijezde urednog UZ nalaza. U lijevom režnju štitnjače hipoehogeni nodus 8mm. Limfonodi paramedijalno desno izmjenjeni po reaktivnom tipu.

Zaključak: Limfadentitis coli. Nodus lijevog režnja štitnjače 8mm.

Molim da mi neko pojasni ovo. Macropen sam koristila 7 dana,zbog pitirijaze rozee,kako nije reagovao na ovo??? Danas pregled grla nije pokazao ništa posebno,nikakvu upalu ,izuzev nekog ,manjeg crvenila u desnoj strani ždrijela,gdje i osjećam promjenu,zbog koje sam UZ i radila .
Inače imam hronično oboljenje iz domena ORL.
Zahvaljujem! Pozdrav!
simfonijazivota is offline  
Old 12.10.2010., 23:28   #2
bilo ko? dajte ,znam da vas ima koji znate očitati nalazeee
simfonijazivota is offline  
Old 13.10.2010., 00:50   #3
Ovi reaktivno izmijenjeni limfni čvorovi su prvenstveno pokazatelj upalnih promjena.
To ne mora značiti da je upala trenutno aktivna. Limfni čvorovi se tijekom upale mijenjaju (kako bi izvršili svoju funkciju), a često onda izgledom ostaju izmijenjeni i nakon što upala prođe.

Hipoehogena zona u štitnjači je promjena koju će biti potrebno dalje istražiti. Može se raditi o skroz dobroćudnim promjenama, ali je potrebno učiniti pregled štitnjače na odjelu za nuklearnu medicinu.
Gerta is offline  
Old 13.10.2010., 01:21   #4
Lymphadenitis colli po reaktivnom tipu znači da imaš upalu vratnog limfnog čvora, koja je najvjerojatnije posljedica neke druge upale. Kažem najvjerojatnije jer UZV ne može sa sigurnošću potvrditi da se radi o reaktivnom limfadenitisu. Za 100%-tnu sigurnost trebalo bi napraviti punkciju tog čvora. Nodus lijevog režnja štitnjače je čvorić u štitnjači i trebalo bi posjetiti specijalistu nuklearne medicine ili endokrinologije, ako ustanova nema ovog prvog. Vrlo vjerojatno će ga trebati punktirati, pogotovo jer se radi o hipoehogenom čvoru.
Termination is offline  
Old 13.10.2010., 10:55   #5
Hvala vam,mada sam sada malo zbunjena,ja inače nemam problema sa štitnjačom,i ovo mi je sve poprilično nejasno! Zbog čega sada punkcije,pobogu!?
simfonijazivota is offline  
Old 13.10.2010., 10:59   #6
A jesi vadila ikad hormone štitnjače?
Možeš imati upalu štitnjače pa zbog toga znaju buknuti i limfni čvorovi.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Old 13.10.2010., 13:19   #7
Quote:
simfonijazivota kaže: Pogledaj post
Hvala vam,mada sam sada malo zbunjena,ja inače nemam problema sa štitnjačom,i ovo mi je sve poprilično nejasno! Zbog čega sada punkcije,pobogu!?
Nisam ni vidio da je Gerta odgovorila prije mene... Hoćeš li raditi punkciju ili ne odlučuje specijalist nuklearne medicine. Određeni postotak (do oko 10%) hipoehogenih čvorova štitnjače je maligno. Citološka punkcija je najpouzdanija metoda za provjeru malignosti, iako postoje i neki znakovi na UZV-u koji mogu ukazivati na pojavu maligne tvorbe. Tih znakova ne vidim na ovom nalazu. Otiđi doktoru.
Termination is offline  
Old 13.10.2010., 15:54   #8
Quote:
Termination kaže: Pogledaj post
Nisam ni vidio da je Gerta odgovorila prije mene... Hoćeš li raditi punkciju ili ne odlučuje specijalist nuklearne medicine. Određeni postotak (do oko 10%) hipoehogenih čvorova štitnjače je maligno. Citološka punkcija je najpouzdanija metoda za provjeru malignosti, iako postoje i neki znakovi na UZV-u koji mogu ukazivati na pojavu maligne tvorbe. Tih znakova ne vidim na ovom nalazu. Otiđi doktoru.
Poštovani,mr.primarijus koji je radio UZ rekao je da nema razloga za brigu,jer sam ja radila nalaz protoka krvi gdje je isti dr.uočio te čvorove na štitinjači,koji su tada bili 7mm,sada je 8mm,i citirat ću ga:"u 1 mm ne gledaj!" razloga za paniku nema,kako reče,jer sam ja odmah pitala dal bi se vidjelo nešto što nije ok,kaže da da. Jutros sam nalaz odnijela svom ORL dr.koja kaže da nije ništa strašno,nema potrebe za punkcijom i sl. Dala sam bris grla jutros,a sutra idem raditi hormone štitne žlijezde,nekada sam i njih kontrolirala prošle god.i bili su ok.
Pored svega ovoga ja se zaista osjećam jako dobro! Nemam nikakve druge probleme izuzev te neke nelagode ždrijela (moj post ima već pod ovim nazivom na forumu) I moam istaći da nisam iz HR. Očekujem brz odgovor Veliki pozdrav!
simfonijazivota is offline  
Old 13.10.2010., 15:57   #9
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
A jesi vadila ikad hormone štitnjače?
Možeš imati upalu štitnjače pa zbog toga znaju buknuti i limfni čvorovi.
Da jesam, i uvijek su bili ok,al eto sutra idem da vidim šta ti moji hormoni rade i kako se ponašaju nadam se da će sve biti ok,i da je ovo sve jedna mala zbrka uzrokovana blažom upalom ždrijela,jer klinički moji krajnici su krizaaa ,al nadam se da će se sve brzo riješiti.
simfonijazivota is offline  
Old 13.10.2010., 16:10   #10
Ako on tako kaže, onda je vjerojatno sve u redu, jer, kažem, postoje još neki indikatori na UZV-u koji bi pokazali da nešto nije u redu. Ja sam po svojoj prirodi sitničav. Moj savjet je ipak da u vezi štitnjače konzultiraš specijalistu nuklearne medicine, a ne radiologa i ORL-ologa. Očito nije ništa strašno, ali bi bilo dobro držati štitnjaču pod UZV kontrolom. Što se tiče nelagode, to nije mogao prouzrokovati ovaj čvor. Očito se imala neku upalu, alergiju ili iritaciju ždrijela koje se manifestiralo kroz to crvenilo i nelagodu. Pozdrav!
Termination is offline  
Old 13.10.2010., 16:16   #11
Quote:
Termination kaže: Pogledaj post
Ako on tako kaže, onda je vjerojatno sve u redu, jer, kažem, postoje još neki indikatori na UZV-u koji bi pokazali da nešto nije u redu. Ja sam po svojoj prirodi sitničav. Moj savjet je ipak da u vezi štitnjače konzultiraš specijalistu nuklearne medicine, a ne radiologa i ORL-ologa. Očito nije ništa strašno, ali bi bilo dobro držati štitnjaču pod UZV kontrolom. Što se tiče nelagode, to nije mogao prouzrokovati ovaj čvor. Očito se imala neku upalu, alergiju ili iritaciju ždrijela koje se manifestiralo kroz to crvenilo i nelagodu. Pozdrav!
Svakako da hoću,čim uradim hormone,a vjerovatno da se radilo o nekoj upali,jer sam hroničar grlo i sinusi,uho+ tinitus i tako redom...vrlo moguće . Vama hvala puno na savjetima,jako mi znači svaki post. Javim se kad ovo okončam,da znam na čemu sam. Sve najbolje želim
simfonijazivota is offline  
Old 13.10.2010., 16:39   #12
Vrsta pretrage: rtg LS kralježnice

Standardne snimke LS kralježnice-osteopenija?, diskretna desnopozicija uz hipolordozu, spondilartr i početne spondildeform promjene. Trupovi kralježaka su primjerene visine, suženje iv prostora Th12Ll, LIL2-početna osteohondroze.


Jel možda netko zna o čemu se radi?
__________________
Daj reci... Je li nakon svega stvarno grijeh zastati kad čuješ sličan smijeh?
kyk@15 is offline  
Old 13.10.2010., 16:58   #13
Quote:
simfonijazivota kaže: Pogledaj post
Sve najbolje želim
Također, sretno

Quote:
kyk@15 kaže: Pogledaj post
Vrsta pretrage: rtg LS kralježnice

Standardne snimke LS kralježnice-osteopenija?, diskretna desnopozicija uz hipolordozu, spondilartr i početne spondildeform promjene. Trupovi kralježaka su primjerene visine, suženje iv prostora Th12Ll, LIL2-početna osteohondroze.


Jel možda netko zna o čemu se radi?
Nalaz pokazuje degenerativne promjene na kralježnici, i to puno degenerativnih promjena. Nema čega nema. Osteopenija može ukazivati na početak osteoporoze. Ne znam zbog kojih si problema radila RTG, jer je to jako bitno za daljnje postupanje. Bilo kako bilo, ne mogu ti ništa konkretnije savjetovati osim da se javiš fizijatru i promjeniš životne navike (zaboravi dugotrajno sjedenje).
Termination is offline  
Old 13.10.2010., 17:11   #14
Hvala ti puno, nije moj nalaz nego majčin, radila ga je zbog bola u kuku..
__________________
Daj reci... Je li nakon svega stvarno grijeh zastati kad čuješ sličan smijeh?
kyk@15 is offline  
Old 15.10.2010., 18:37   #15
Bris grla uredan. Čekam nalaz hormona...za 6 dana,e ako ne budu ni oni u pitanju,ja ću se onda stvarno zapitati
simfonijazivota is offline  
Old 21.10.2010., 15:19   #16
eh javljam se stigli nalazi
4,36 ref.0,40-4,20
T3 5,9 ref.4,3-7,8
T4 11,2 ref. 10,0-20,0
Jel opasno???
simfonijazivota is offline  
Old 21.10.2010., 17:29   #17
Quote:
simfonijazivota kaže: Pogledaj post
eh javljam se stigli nalazi
4,36 ref.0,40-4,20
T3 5,9 ref.4,3-7,8
T4 11,2 ref. 10,0-20,0
Jel opasno???
Čini mi se kao blaga hipotireoza
ema007 is offline  
Old 21.10.2010., 19:39   #18
Quote:
ema007 kaže: Pogledaj post
Čini mi se kao blaga hipotireoza
Pa vidim da je blago povećano,čitala sam nešto o ovome,ali mi nije potpuno jasno.Nema veze čekam dr.dok stigne.
Zanima me može li se uporediti UZ nalaz sa ovim nalazom?
simfonijazivota is offline  
Old 21.10.2010., 20:07   #19
Quote:
simfonijazivota kaže: Pogledaj post
Pa vidim da je blago povećano,čitala sam nešto o ovome,ali mi nije potpuno jasno.Nema veze čekam dr.dok stigne.
Zanima me može li se uporediti UZ nalaz sa ovim nalazom?
Dr. će odlučiti hoće li ti dati malu dozu Eutiroxa

UZ nalaz i hormoni se ne moraju podudarati, dok su mi hormoni bili povišeni UZ je bio potpuno uredan.
ema007 is offline  
Old 21.10.2010., 20:14   #20
Da, radi se o blagoj subkliničkoj hipotireozi. Javi se specijalistu nuklearne medicine, koji će odlučiti o eventualnim dodatnim lab. testovima (protutijela) i terapiji levotiroksinom. Nije opasno, ali moraš na vrijeme započeti s terapijom, jer ovo obično napreduje.
Termination is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:39.