Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2009., 19:24   #41
Quote:
On aciD kaže: Pogledaj post
ova 2 su ti u samom centru a i blizu su autobusne
Hotel Alabarda i Hotel Centro Trieste
Hvala
veronika_87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 13:00   #42
Vidim da vas dugo nije bilo, ali da za svaki slucaj pokusham
Zanima me kako rade prodavnice u Trstu 2. maja? Da li neko zna mozda?
hvala!
taca.zr is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 13:04   #43
Quote:
taca.zr kaže: Pogledaj post
Vidim da vas dugo nije bilo, ali da za svaki slucaj pokusham
Zanima me kako rade prodavnice u Trstu 2. maja? Da li neko zna mozda?
hvala!
Sve ti je otvoreno....Torri d`europa ti je također otvoren ....
conan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2009., 06:18   #44
Trst nije grad, to je jedno veliko naselje.

Inace ok je, ima par dobrih ducana s fotoopremom u kojima su cijene i do 30% nize nego u ZG.

Lijepa je okolica Trsta, npr. dvorac Duino:

camundongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2009., 09:38   #45
Ja se pridružujem klubu mrzitelja Trsta i divnih stanovnika toga grada...
Mislim na one izvorne naravno...
Općenito me Talijani kao nacija strahovito živciraju...
Neznam, uopće ne vidim nikakavu privlačnost u tom gradu...
Grad ko grad je šporak, smrdi za krepat...
Neznam šta bi rekla za taj grad, prva asocijacila na Trst mi je
prljava industrija i prljava luka...
Eto...
Neka zvuči bezobrazno, ali drago mi je šta sada plaču za hrvatskim potrošačima!
Dok smo masovno odlazili tamo i punili njihove blagajne,
onda smo im bili tlaka, i ježili su se našeg govora.
Sad su propali, i neka su!
Pričam talijanski, ali kad dođem kod njih pričam samo hrvatski...
Ko ih hebe, gamad!
U sezoni mi vade mast, i ja moram znat svačiji jezik, to se podrazumijeva naravno. Onda mi ti ulickani talijancini obližu sve tanjure, pa nakon toga kukaju da ovo nije bilo dovoljno pečeno, ovo ovakvo ili onakvo, i naravno traže skonto.
I onda mi nema većeg gušta nego doć u njihove trgovine i na sav glas reć dobar dan, pa nek se onda oni muče oko mene.
Ja sam turist, pa neka oni znaju moj jezik!
Gamad!
petra_wb is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2009., 10:43   #46
Ja sam u onom "drugom" klubu.
Nikad nisam imao neugodnosti nego samo koristi.( trgovina,posao,prometni chvor)
Ne cini mi se toliko prljav i smrdljiv...centar i riva su uredjeniji od Rijeke i Pule.( sredjene fasade,skrivene klime i pocupani satelitski tanjuri)
Njihov stav prema "nama" mozda je bio slican našem stavu prema turistima sa Istoka.
kefa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2009., 13:33   #47
Quote:
kefa kaže: Pogledaj post
Ja sam u onom "drugom" klubu.
Nikad nisam imao neugodnosti nego samo koristi.( trgovina,posao,prometni chvor)
Ne cini mi se toliko prljav i smrdljiv...centar i riva su uredjeniji od Rijeke i Pule.( sredjene fasade,skrivene klime i pocupani satelitski tanjuri)
Njihov stav prema "nama" mozda je bio slican našem stavu prema turistima sa Istoka.
i ja bi se pridružio tvom klubu....Trst definitivno nije više onaj grad iz vremena Juge kad je večina jjugovća odlazila tamo u šoping....danas je meni baš ugodno prošetati po starogradskoj jezgri...čist čist grad....

Nemojte zaboraviti da je u triještinima duboko usađena predrasuda prema slavenskom narodu i to čisto iz povijesnih zbivanja....
conan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2009., 14:19   #48
Pa ja sad razmisljam i ne znam kojem bi se "klubu" pridružila...negdje sam izmedju...
U vremenima dok se odlazilo u Trst, bila sam još mlada pa me nije toliko bilo briga za njihov odnos, bilo mi je jedino važno da si nakupujem brdo dobrih krpica i cipela . Svjesna sam da su nas gledali "s visoka", ali budemo realni, dolazili su svakakvi ljudi s područja cijele Juge i nekoliko puta sam bila u situaciji da sam vidjela krađe tih istih ljudi. Jedna žena je drpila haljinu i htjela pobjeći iz dućana. To nije bilo ugodno ni meni s obzirom da sam i ja tada bila iz Juge. Odmah i tebe gledaju kao potencijalnog kradljivca.

Sada mi se Trst čini kao jedan uspavani grad, pun penzića...vrlo malo mladih ljudi...Ne bih baš rekla da je sredjeniji i čišći od Rijeke jer se Rijeka u zadnjih deset godina drastično promijenila, na bolje.

Što se tiče dućana u Trstu, znam navratiti ali rijetko. Međutim i tada obavim dobar shopping jer su dućani sa istim brandovima još uvijek jeftiniji nego u Hr. Prodavači su ljubazni i nastojim pričati talijanski radi sebe. Ako je baš netko neljubazan, onda se pravim blesava i pričam engleski ili hrvatski. Ono što me kod njih impresionira jest da su rodjeni trgovci i prodali bi ti i maglu. Nikad ne odustaju i pod svaku cijenu ti daju komplimente samo da nešto kupiš.
U nekim dućanima u HR ti ne kažu ni dobar dan kad udjes.

A mislim, ima svakakvih Talijana. I pristojnih i ljubaznih, a i onih bezobraznih i ciganluka. A takvih ima i kod nas. A da su zahtjevni kao turisti i najglasniji, to se slažem apsolutno. Pogotovo žene, one znaju biti pravi udavi

pozz
rijecanka77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2009., 15:07   #49
Trst je lijep i kulturan grad koji se nalazi na granici razlicitih kultura i civilizacija, a nama je ostao u sjecanju i jos uvijek predstavlja mjesto za dobar shopping. I danas je puno stvari jefitnije i kvalitetnije za kupit tamo nego kod nas. Godinama su nekulturni balkanci harali i sarali po tom gradu tako da mogu razumjeti odredjenu odbojnost prema 'slavima'. Stvarno dovoljno je danas pogledati onu sumu uz cestu prema Kozini koja je bila pretrpana smecem, a danas je cista. Mozda Trscani imaju danas manje love, ali imaju vise mira. Medjutim i danas se pojavi tu i tamo netko sa istoka da ih podsjeti na slavne dane http://www.tportal.hr/vijesti/svijet...-Hrvatica.html
rudek is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2009., 23:16   #50
Quote:
petra_wb kaže: Pogledaj post
Grad ko grad je šporak, smrdi za krepat...
Neznam šta bi rekla za taj grad, prva asocijacila na Trst mi je
prljava industrija i prljava luka...
Eto...
Neka zvuči bezobrazno, ali drago mi je šta sada plaču za hrvatskim potrošačima!
Dok smo masovno odlazili tamo i punili njihove blagajne,
onda smo im bili tlaka, i ježili su se našeg govora.
Sad su propali, i neka su!
Trst vise nije tako prljav grad, i nisu propali jer i dalje "punimo" njihove blagajne.
Jos uvijek je tamo mnogo stvari jeftinije nego u Hrvatskoj. Nije bilo prije 2 godine ali sada je.
Najiskrenije 80% svih mogucih potrepstina robe i namirnica kupujem u Italiji i Sloveniji. Samo 20% u Hrvatskoj od kojih 10% ide dm-u.

Quote:
rudek kaže: Pogledaj post
Trst je lijep i kulturan grad koji se nalazi na granici razlicitih kultura i civilizacija, a nama je ostao u sjecanju i jos uvijek predstavlja mjesto za dobar shopping. I danas je puno stvari jefitnije i kvalitetnije za kupit tamo nego kod nas. Godinama su nekulturni balkanci harali i sarali po tom gradu tako da mogu razumjeti odredjenu odbojnost prema 'slavima'. Stvarno dovoljno je danas pogledati onu sumu uz cestu prema Kozini koja je bila pretrpana smecem, a danas je cista. Mozda Trscani imaju danas manje love, ali imaju vise mira. Medjutim i danas se pojavi tu i tamo netko sa istoka da ih podsjeti na slavne dane http://www.tportal.hr/vijesti/svijet...-Hrvatica.html
Potpis.
Zbog povijesti cesto se moze osjetili neka mrznja prema "slavima" medju starijom populacijom ali mladi uglavnom nisu takvi.

Ne znam kojem klubu bih se pridruzila jer ih ponekad zaista mrzim (kada namjerno ogrebu auto iz nacionalne mrznje npr.), ali nemam nista protiv Trscana, nego protiv Trscanskih nacionalista/fasista.
Ne mrzim svoje poznanike (vecinom mlade), skroz su okej ljudi, pomalo talijansko metroseksualni ali sve u svemu ok. Prodavacice u ducanima su susretljive ma sve je u biti odlicno osim nekoliko starih prdonja koji narusavaju pravu sliku Trscana, i nekoliko balkanskih seljacina koji im za to daju povoda.
Morganne is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 21:28   #51
Ne bi se složio da nas ne trpi samo nekoliko starih prdonja, i mlađe generacije se znaju postaviti onako dosta s visoka, bahato i bezobrazno čim skontaju istočnjačko porijeklo.

A kad se spominju balkanske seljačine treba voditi računa da i talijani imaju svojih seljačina, britanci svojih, nijemci svojih itd... tako da mi to nije neki jaki razlog za neljubaznost. Potpuno razumijem ljude koji su tamo studirali ili imaju familiju i prijatelje pa drugačije gledaju na taj grad, ali meni će Trst uvijek ostati mjesto koje ću vrlo rado izbjegavati.
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 22:55   #52
Nije mi jasna floskula da se u Trstu spajaju kulture,kakve kulture?U Veneciji da ali Trst?Možda jedino srednjoeuropska i mediteranska,ali osobno mislim da je to bolje izraženo u Rijeci. Pa meni je Trst po izgledu Rijeka 2.Nema praktički nikakve razlike između ta dva grada,u ničemu. Pa usudio bih se reći da je Rijeka čak naprednija po mentalitetu...
luka lik is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 23:26   #53
Quote:
luka lik kaže: Pogledaj post
Nije mi jasna floskula da se u Trstu spajaju kulture,kakve kulture?U Veneciji da ali Trst?Možda jedino srednjoeuropska i mediteranska,ali osobno mislim da je to bolje izraženo u Rijeci. Pa meni je Trst po izgledu Rijeka 2.Nema praktički nikakve razlike između ta dva grada,u ničemu. Pa usudio bih se reći da je Rijeka čak naprednija po mentalitetu...
U Rijeci su sve sami hrvati, bosanci, i vrlo mali broj talijana (i drugih), dok u Trstu ima jako puno starijih i novijih imigranata iz Europe (hrvati, srbi, albanci, austrijanci, slovenci), Afrike i Azije (masa kineza i drugih); jasno da se onda kulture spajaju i mijesaju kada svi oni imaju svoje restorane, ducane i mjesta gdje se sastaju.
Koliko su sve te manjine, u Rijeci ili u Trstu, fasisticki nastrojene, izolirane i postavljaju se s visoka je uglavnom subjektivan dozivljaj.
Sto ti to znaci da je Rijeka naprednija po mentalitetu?
Morganne is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 09:50   #54
Pa to sam napisao prema vašim upisima ovdje.Mislio sam na otvorenost ljudi i "zaboli me" mentalitet.Jer koliko kužim po vama u Trstu nije baš tako (nas ne podnose..) a u Rijeci nećeš čuti takve komentare,niti za Talijana,niti za Bosanca niti za ostale...
Dobro možda imamo trenutno alergiju na zlovnece (mislim dođe ti da ga pogodiš konzervom ,kada ga čuješ ali...) ali vjerujem da je to kolektivno.
luka lik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 14:32   #55
Quote:
luka lik kaže: Pogledaj post
Pa to sam napisao prema vašim upisima ovdje.Mislio sam na otvorenost ljudi i "zaboli me" mentalitet.Jer koliko kužim po vama u Trstu nije baš tako (nas ne podnose..) a u Rijeci nećeš čuti takve komentare,niti za Talijana,niti za Bosanca niti za ostale...
Dobro možda imamo trenutno alergiju na zlovnece (mislim dođe ti da ga pogodiš konzervom ,kada ga čuješ ali...) ali vjerujem da je to kolektivno.
Samo probaj u Rijeci pricati talijanski na javnom mjestu i osjetiti ces svu silu pogrdnih komentara i zlih pogleda.
A ni bosanci cesto nisu postedjeni takvih situacija.
Morganne is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 14:53   #56
Quote:
Morganne kaže: Pogledaj post
Samo probaj u Rijeci pricati talijanski na javnom mjestu i osjetiti ces svu silu pogrdnih komentara i zlih pogleda.
A ni bosanci cesto nisu postedjeni takvih situacija.
Nisambaš stekao tzakakv dojam...Ali u jednu ruku nije ni zamjeriti s obzirom na prošlost i način odnosa Italije prema Rijeci (značajno je da takve situacije u Trstu nije bilo)Ne opravdavam Riječane samo kažem da u jednu ruku nije za zamjeritit (pogotovo starijima koji se toga još žvo sjećaju)
luka lik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 17:18   #57
Quote:
luka lik kaže: Pogledaj post
Nisambaš stekao tzakakv dojam...Ali u jednu ruku nije ni zamjeriti s obzirom na prošlost i način odnosa Italije prema Rijeci (značajno je da takve situacije u Trstu nije bilo)Ne opravdavam Riječane samo kažem da u jednu ruku nije za zamjeritit (pogotovo starijima koji se toga još žvo sjećaju)
Morgane ti je lijepo napisao/la ....probaj pričati u Rijeci taljanski i odmah te čedni pogledi prate. Slažen se sa tvrdnjom da su Rijeka i Trst slični gradovi ali samo po geografskom prostoru . Ipak za mene Rijeka u odnosu na Trst je čista provincija .To će ti svatko potvrditi pa i sami Fiumani koji su studirali/ju u Trstu ili svatko drugi koji duže vrijeme radi ili boravi tamo i dobro je upoznat sa tim gradom.

Imam užu rodbinu u oba grada iz iste familijarne grane i neću ti niti pisati sada ovdje koliko su oni različiti po mentalitetu, samo zato što žive u različitim državama....
conan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 20:58   #58
jel neko možda zna kak rade dućani nedjeljom, ako rade?
__________________
nema više labavo!
kaduljica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 21:04   #59
Quote:
kaduljica kaže: Pogledaj post
jel neko možda zna kak rade dućani nedjeljom, ako rade?
Prehrambeni ducani uglavnom rade do 1, ovi drugi ne bas. Torri d'Europa rade cijeli dan.
Morganne is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 22:57   #60
Istina, Trst i Rijeku je uzaludno uspoređivati. Jedina sličnost koju imaju je da su to lučki gradovi.
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:43.