Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.08.2013., 09:17   #9361
Pozdrav svima !

Ako mi netko može reći što znači u retroperitoneumu lumbalnih regija,uz abdominalnu aortu i donju šuplju venu ne vidi se povečanih limfnih čvorova,izdvajaju se sitni umnoženi limfni čvorovi dužeg promjera od 7mm do 9mm.
Također u zdjelici imam minimalnu količinu tekućine.

Imao tumor testisa,napravio limfadenektomiju,prošao 2 preventivna kemo, uredni nalazi već 4 godine i stalne pretrage svakih 10 mjeseci,ali sada nakon ovog mi rekli da ponovim pretrage za 3 mjeseca bez nekog obrazloženja.

Molim ako netko nešto zna o ovome. Unaprijed Hvala !
sajko bob is offline  
Old 17.08.2013., 10:59   #9362
Pozdrav,

mama mi prima lijek Xeloda i od toga lijeka otvaraju joj se rane oko noktiju na prstima. Te rane su pune krvi te krvare prilikom svakog dodira. Redovito rane čisti u alkoholu i stavlja sprej za zarastanje međutim nema poboljšanja :/
Imate vi kakva iskustva?
zepina is offline  
Old 17.08.2013., 11:14   #9363
Quote:
JOI kaže: Pogledaj post
Ljudi dragi, dobar dan. Moze li mi netko svojim iskustvom pomoci oko par stvari. Suprug se bori sa karcinomom debelog crijeva. Upravo je zavrsio sa posljednjom od šest kemoterapija. U pocetku su nam lijecnici rekli da kada zavrsi sa tih sest kura kemoterapije, za mjesec dana ce znati sto je napravljeno - ici ce na UZV , CT, povaditi markere... Medjutim, sada je prica druga i kazu da treba cekati jos 3, 4 mjeseca pa tek onda raditi nalaze. Moze li mi netko savjetovati, jeli potrebno stvarno toliko cekati da bi se vidjelo koliko je kemoterapija bila uspjesna ili se to moze znati vec sada. Iako se nadamo najboljem, razmisljamo i da li ima smisla toliko cekati, jer u slucaju da nesto ne valja....
Molim savjet i zahvaljujem na pomoci.
Kontrolni nalazi 3mj nakon kemo.,a na osnovu kl stanja ranije.

Quote:
sajko bob kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima !
Ako mi netko može reći što znači u retroperitoneumu lumbalnih regija,uz abdominalnu aortu i donju šuplju venu ne vidi se povečanih limfnih čvorova,izdvajaju se sitni umnoženi limfni čvorovi dužeg promjera od 7mm do 9mm.
Također u zdjelici imam minimalnu količinu tekućine.
Imao tumor testisa,napravio limfadenektomiju,prošao 2 preventivna kemo, uredni nalazi već 4 godine i stalne pretrage svakih 10 mjeseci,ali sada nakon ovog mi rekli da ponovim pretrage za 3 mjeseca bez nekog obrazloženja.
Molim ako netko nešto zna o ovome. Unaprijed Hvala !
Trebalo bi znati o kojem se histološkom tipu radi seminomu ili non seminom-teratom,trofoblastični ,embrionalni
Nalazi ukazuju na moguću ponovnu pojavu bolesti iako mi se nečini vjerojatnom.
Kontrola KKS,CRP,SE,LDH,AFP,beta HCG.

Quote:
zepina kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

mama mi prima lijek Xeloda i od toga lijeka otvaraju joj se rane oko noktiju na prstima. Te rane su pune krvi te krvare prilikom svakog dodira. Redovito rane čisti u alkoholu i stavlja sprej za zarastanje međutim nema poboljšanja :/
Imate vi kakva iskustva?
To bi trebao vidjeti kirurg,onkolog. Ev. se može dati vit B6.
hrvoje dr. is offline  
Old 17.08.2013., 11:15   #9364
Quote:
zepina kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

mama mi prima lijek Xeloda i od toga lijeka otvaraju joj se rane oko noktiju na prstima. Te rane su pune krvi te krvare prilikom svakog dodira. Redovito rane čisti u alkoholu i stavlja sprej za zarastanje međutim nema poboljšanja :/
Imate vi kakva iskustva?
Nemam iskustva, ali mislim da čišćenje rana alkoholom nije najsretnije rješenje. Octenisept je puno bolji i možda da pokušate mazati Dermazin kremom koja u sebi ima ione srebra koji pospješuju zaraštanje.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Old 17.08.2013., 11:19   #9365
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Trebalo bi znati o kojem se histološkom tipu radi seminomu ili non seminom-teratom,trofoblastični ,embrionalni
Nalazi ukazuju na moguću ponovnu pojavu bolesti iako mi se nečini vjerojatnom.
Kontrola KKS,CRP,SE,LDH,AFP,beta HCG.



embrionalni 95 % + 5 % teratoma imaturum

markeri uredni,sve ostalo u redu osim toga što sam napisao

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 17.08.2013. at 18:06. Reason: Q
sajko bob is offline  
Old 17.08.2013., 22:54   #9366
Quote:
*Lilly* kaže: Pogledaj post
Dance sky, moj tata je mjesecima pio Codein i NISTA mu nije pomagao. Doktori nisu mogli vjerovati jer kazu da jos nisu imali pacijenta kojem on nije pomagao, ali eto, kod mog tate je nazalost tako.
Mislim da cu ga odvesti kod homeopata jer ce on izluditi ako kasalj poprimi razmjere od prije nekoliko mjeseci.
vjerujem ti, jer ni mom bas puno ne pomaze za sada ... koju dozu je pio?
dance-sky is offline  
Old 18.08.2013., 09:44   #9367
Nikako ne mogu pronaći na netu jel ti umnoženi limfni čvorovi u retroperitoneumu uvijek ukazuju na nešto loše ili se mogu pojaviti i proć ?
sajko bob is offline  
Old 18.08.2013., 15:31   #9368
Quote:
dance-sky kaže: Pogledaj post
vjerujem ti, jer ni mom bas puno ne pomaze za sada ... koju dozu je pio?
Prvo je 2X1, onda je ili 2X2 ili 3X2, ne sjećam se. Čak je i topio pod jezikom, ma ništa.
Evo kašalj se opet iz dana u dan pogoršava Codein je probao opet piti 2 dana, međutim prestao je jer ne pomaže. Uveli su mu Medrol, 32 mg, 2X dnevno, intravenozno. Sad čekam da opet onako natekne
Još je u bolnici,kašalj je lakši samo kad leži. Kad sjedne ili ustane se, nedaj Bože hoda ili priča, to je užas živi. Opet je glas izgubio
Kako se sve samo okrene u jedan dan. On je prije par dana bio super, ma super. Išli smo na more, u grad u šetnje, ma sve normalno. I samo ga jedan dan uhvati taj napadaj kašlja, kašalj se nastavi i evo kako je sad. Ma za poluditi.
Uglavnom, ja sam nedavno pisala ovdje kako je njemu zahvaćen gornji lijevi režanj pluća, a na desnom je viđen nodus promjera 3mm, pasam ovdje pitala što je nodus. E , sad je taj nodus još uvijek isti, ali budući da su svi nalazi ok, misle da se to možda meta. Vidjet ćemo sljedeći tjedan. Nadam se da nije, li ne znam što bi onda objasnilo ovo njegovo stanje.
*Lilly* is offline  
Old 18.08.2013., 21:18   #9369
Quote:
sajko bob kaže: Pogledaj post
Nikako ne mogu pronaći na netu jel ti umnoženi limfni čvorovi u retroperitoneumu uvijek ukazuju na nešto loše ili se mogu pojaviti i proć ?
retroperitonealni limfni čvorovi su normalno veličinom do 8-10mm.


Ako je netko imao malignu bolest povećanje limfnih čvorova uvijek budi sumnju na metastaze (kod tumora testisa standardno se radi o paraaortalnim limfnim čvorovima).
Obzirom da su tvoji granične veličine bitno je pratiti ih kako bi se na vrijeme reagiralo u slučaju da doista je nešto.
Ali jednako tako nije isključeno da su ok (bitno je usporediti i stare i nove slike CT-a da se vidi kako je to prije izgledalo) - za sada njihova veličina nije dovoljno specifična da bi se samo na osnovu toga nešto zaključivalo.
Gerta is offline  
Old 19.08.2013., 08:31   #9370
Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
retroperitonealni limfni čvorovi su normalno veličinom do 8-10mm.


Ako je netko imao malignu bolest povećanje limfnih čvorova uvijek budi sumnju na metastaze (kod tumora testisa standardno se radi o paraaortalnim limfnim čvorovima).
Obzirom da su tvoji granične veličine bitno je pratiti ih kako bi se na vrijeme reagiralo u slučaju da doista je nešto.
Ali jednako tako nije isključeno da su ok (bitno je usporediti i stare i nove slike CT-a da se vidi kako je to prije izgledalo) - za sada njihova veličina nije dovoljno specifična da bi se samo na osnovu toga nešto zaključivalo.

Tih umnoženih 7-9 mm nije bilo 4 godine,ali sam ih imao prije kemo.

Hvala na odgovoru.
sajko bob is offline  
Old 19.08.2013., 09:50   #9371
rane

Quote:
zepina kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

mama mi prima lijek Xeloda i od toga lijeka otvaraju joj se rane oko noktiju na prstima. Te rane su pune krvi te krvare prilikom svakog dodira. Redovito rane čisti u alkoholu i stavlja sprej za zarastanje međutim nema poboljšanja :/
Imate vi kakva iskustva?
Možda da proba mama mazati prste kantarionovim uljem-jako je dobro za rene,opekotine,gljivice,uglavnom nemože naškoditi,biljnog je porijekla,kupite u biljnim ljekarnama ili nabavite domaće,ja i djecu mažem,zaraste brže kad se ogrebu!
jezic is offline  
Old 19.08.2013., 23:32   #9372
Pozdrav
Mama ima crvene fleke od kemoterapije na rukama, i nozi, dok je u glavi ponekad crvena ponekad ne. Doktori su joj dali B kompleks i rekli da je to od sunca. Međutim ona nije izložena suncu, jedino kad ide doma s terapije to vrijeme provedeno u autu, ali opet noga joj nije na suncu. Nešto da kupimo ili je to normalno?
Look007 is offline  
Old 20.08.2013., 02:04   #9373
Quote:
*Lilly* kaže: Pogledaj post
Prvo je 2X1, onda je ili 2X2 ili 3X2, ne sjećam se. Čak je i topio pod jezikom, ma ništa.
Evo kašalj se opet iz dana u dan pogoršava Codein je probao opet piti 2 dana, međutim prestao je jer ne pomaže. Uveli su mu Medrol, 32 mg, 2X dnevno, intravenozno. Sad čekam da opet onako natekne
Još je u bolnici,kašalj je lakši samo kad leži. Kad sjedne ili ustane se, nedaj Bože hoda ili priča, to je užas živi. Opet je glas izgubio
Kako se sve samo okrene u jedan dan. On je prije par dana bio super, ma super. Išli smo na more, u grad u šetnje, ma sve normalno. I samo ga jedan dan uhvati taj napadaj kašlja, kašalj se nastavi i evo kako je sad. Ma za poluditi.
Uglavnom, ja sam nedavno pisala ovdje kako je njemu zahvaćen gornji lijevi režanj pluća, a na desnom je viđen nodus promjera 3mm, pasam ovdje pitala što je nodus. E , sad je taj nodus još uvijek isti, ali budući da su svi nalazi ok, misle da se to možda meta. Vidjet ćemo sljedeći tjedan. Nadam se da nije, li ne znam što bi onda objasnilo ovo njegovo stanje.
da, i moj pije 2x1 za sada, plus sto mu oticu stopala i zglobovi ... vjerujem d abi bez codeina bilo jos i gore, uspije odspavati, kad ga kasalj probudi, opet brzo zaspi...po danu stalno skoro spava, kaslje pa spava i tako u krug... one kratke periode kad ne kaslje, dobije normalnu boju i izgled, ponovno dobije izgled mog tate a ne nekog izmucenog i bolesnog starca.... postao je i dezorjentiran, tetura, gubi ravnotezu itd... imam osjecaj da ge nece ubiti karcinom, nego taj kasalj, od njega je totalno izmucen i iscrpljen, ne znam ima li 65kg, totalno se osusio, a o boji da ne pricam..siv, zut zelen... to sto iskasljava je bilo prvo krvavo, pa crno, pa sivo, pa sad je nesto svijetlije, ponekad i zuckasto, kao katar kod pusaca,, sve u svemu katastrofa, takav pad iz dana u dan da ne mogu vjerovatii ...za nodus pretpostavljam da je meta, ali mislim da meta nema veze sa kasljem i stanjem, to je jednostavno progresija bolesti koja moze biti samo gora ... ne znam sto ti reci ni kako te utjesiti, jer mi je i samoj tako ... s obzirom da je karcinom neoperabilan, da kemo i zracenje niti zeli niti moze primiti zbog opceg stanja, sve nade sam polagala u alternativu, koju on niti ne prihvaca, tako da su mi ruke potpuno vezane...
dance-sky is offline  
Old 20.08.2013., 12:16   #9374
Quote:
Look007 kaže: Pogledaj post
Pozdrav
Mama ima crvene fleke od kemoterapije na rukama, i nozi, dok je u glavi ponekad crvena ponekad ne. Doktori su joj dali B kompleks i rekli da je to od sunca. Međutim ona nije izložena suncu, jedino kad ide doma s terapije to vrijeme provedeno u autu, ali opet noga joj nije na suncu. Nešto da kupimo ili je to normalno?

Neka joj liječnica obiteljske/opće medicine napiše uputnicu za dermatologa, najjednostavnije rješenje...jer kao nuspojava kemoterapija mogu se javiti i promjene na koži, konkretno moj otac ima problema sa ljuštenjem kože na tjemenu.....dobio uputnicu za dermatologa koja sad kod njega provodi terapiju i u principu je i pod njenom kontrolom za vrijeme trajanja kemoterapija.....
Toruk is offline  
Old 21.08.2013., 16:37   #9375
Quote:
sajko bob kaže: Pogledaj post
embrionalni 95 % + 5 % teratoma imaturum
markeri uredni,sve ostalo u redu osim toga što sam napisao
Gerta je odg. ,no pošto su nalazi mirni sumljam da radi o osnvnoj bolesti.

Quote:
dance-sky kaže: Pogledaj post
plus sto mu oticu stopala i zglobovi ...

to sto iskasljava je bilo prvo krvavo, pa crno, pa sivo, pa sad je nesto svijetlije, ponekad i zuckasto, kao katar kod pusaca
Ako mu otiću noge trebalo bi provjeriti najprvo funkciju srca (EKG,TTE,RTG s/p, NT pro BNP,CK,CK MB,art ABS) te bubrega (ureja,kreatinin,urati, klirens kreat. 24h proteinutrija) jer bi mogao teže disati zbog srčane dekompenzacije i ev prateće respiratorne insuff.
Te ako iskašljava žuto moguće se radi o infekciji (ako ima KOPB o prije onda se može raditi o egzarcerbaciji KOPB-a )i u svakom slućaju dobro bi bilo napraviti KKS,CRP i uvesti ABT- Flexid 500mg 1x1 10 dana
Naravno prije svega toga treba učniti smislen pregled.

Zadnje uređivanje hrvoje dr. : 21.08.2013. at 16:54.
hrvoje dr. is offline  
Old 21.08.2013., 16:47   #9376
Quote:
JOI kaže: Pogledaj post
Ljudi dragi, dobar dan. Moze li mi netko svojim iskustvom pomoci oko par stvari. Suprug se bori sa karcinomom debelog crijeva. Upravo je zavrsio sa posljednjom od šest kemoterapija. U pocetku su nam lijecnici rekli da kada zavrsi sa tih sest kura kemoterapije, za mjesec dana ce znati sto je napravljeno - ici ce na UZV , CT, povaditi markere... Medjutim, sada je prica druga i kazu da treba cekati jos 3, 4 mjeseca pa tek onda raditi nalaze. Moze li mi netko savjetovati, jeli potrebno stvarno toliko cekati da bi se vidjelo koliko je kemoterapija bila uspjesna ili se to moze znati vec sada. Iako se nadamo najboljem, razmisljamo i da li ima smisla toliko cekati, jer u slucaju da nesto ne valja....
Molim savjet i zahvaljujem na pomoci.
Pitanja koja ste postavili su medicinske naravi, i teško da netko osim osobnog liječnika ima pravi uvid u terapiju i stanje bolesti. Međutim ovim putem Vam želim skrenuti pozornost na postupke koje možete sami učiniti i koji će sigurno pokazati efekte vrlo brzo bez obzira na mjesto oboljenja:

Kao prvo predlažem da odmah uklonite iz prehrane hranu koja slabi organizam i potiče razvoj bolesti: razni rafinirani proizvodi: margarin, ulje, bijelo brašno i dr., meso i mesne prerađevine, mlijeko i mliječne proizvode, sve vrste jednostavnih šećera (rafinirani bijeli, med pa čak i sirovo voće)

Drugo: povećati unos kuhanih žitarica (smeđa riža, heljda, proso, ječam, zob, amaranth, i dr.), mahunarke (leća, slanutak, grah, grašak, mahune, ...), zeleno lisnato povrće, korijenasto povrće
Dolazi vrijeme jeseni. Bundeva se može pripremati na sto načina i trebala bi biti dio svakodnevnog menia
Važni su i začini. Izbaciti uobičajenu industrijsku mješavinu začina, papriku, papar i sl., ali zamjeniti ih prirodnim začinima. Preporučujem što više miso začina (fermentirani ječam ili riža)
Svakako koristiti kvalitetne dodatke prehrani: Imunobran, razni probiotici, Zelena magma, spirulina i dr.
Ako uspijete napraviti ove promjene zdravstveno stanje će se brzo popravljati. Vjerojatno ćete i zaboraviti na čekanje za nastavak terapije.
Pozdrav
zdenko1701 is offline  
Received Infraction
Old 21.08.2013., 16:58   #9377
Quote:
zdenko1701 kaže: Pogledaj post
Pitanja koja ste postavili su medicinske naravi, i teško da netko osim osobnog liječnika ima pravi uvid u terapiju i stanje bolesti. Međutim ovim putem Vam želim skrenuti pozornost na postupke koje možete sami učiniti i koji će sigurno pokazati efekte vrlo brzo bez obzira na mjesto oboljenja:

Kao prvo predlažem da odmah uklonite iz prehrane hranu koja slabi organizam i potiče razvoj bolesti: razni rafinirani proizvodi: margarin, ulje, bijelo brašno i dr., meso i mesne prerađevine, mlijeko i mliječne proizvode, sve vrste jednostavnih šećera (rafinirani bijeli, med pa čak i sirovo voće)

Drugo: povećati unos kuhanih žitarica (smeđa riža, heljda, proso, ječam, zob, amaranth, i dr.), mahunarke (leća, slanutak, grah, grašak, mahune, ...), zeleno lisnato povrće, korijenasto povrće
Dolazi vrijeme jeseni. Bundeva se može pripremati na sto načina i trebala bi biti dio svakodnevnog menia
Važni su i začini. Izbaciti uobičajenu industrijsku mješavinu začina, papriku, papar i sl., ali zamjeniti ih prirodnim začinima. Preporučujem što više miso začina (fermentirani ječam ili riža)
Svakako koristiti kvalitetne dodatke prehrani: Imunobran, razni probiotici, Zelena magma, spirulina i dr.
Ako uspijete napraviti ove promjene zdravstveno stanje će se brzo popravljati. Vjerojatno ćete i zaboraviti na čekanje za nastavak terapije.
Pozdrav
Što se tiće blodanog nije istina postoje jasno utvđeni protokoli,kojih se drži,a ne kako se kome sviđa.
A što se tiće prehrane,načelno nije nešto loša,ali od nje nema koristi,kao ni npr. izbacivanje mesa,mlijeka,ulja maslinovog?
hrvoje dr. is offline  
Old 21.08.2013., 23:12   #9378
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Što se tiće blodanog nije istina postoje jasno utvđeni protokoli,kojih se drži,a ne kako se kome sviđa.
A što se tiće prehrane,načelno nije nešto loša,ali od nje nema koristi,kao ni npr. izbacivanje mesa,mlijeka,ulja maslinovog?
Vi ste probali? Ili samo mislite tako.
Ja sam isprobao i znam kako sam prolazio liječenje i na kraju izlječenje.
Vidim da ste liječnik po struci, pa Vas moram upitati da li je istina da šećer u prehrani generalno potiče upalne procese i da li se među liećnicima razmišlja o tome da se oboljelima od karcinoma savjetuje apstinencija od šećera?
zdenko1701 is offline  
Old 22.08.2013., 06:20   #9379
pozz

zanima me ima li ko ovdje ko prima Cetuximab ? ako ima volio bi da mi je javi na pp..hvala
vedranST is offline  
Old 22.08.2013., 12:53   #9380
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Gerta je odg. ,no pošto su nalazi mirni sumljam da radi o osnvnoj bolesti.


Ako mu otiću noge trebalo bi provjeriti najprvo funkciju srca (EKG,TTE,RTG s/p, NT pro BNP,CK,CK MB,art ABS) te bubrega (ureja,kreatinin,urati, klirens kreat. 24h proteinutrija) jer bi mogao teže disati zbog srčane dekompenzacije i ev prateće respiratorne insuff.
Te ako iskašljava žuto moguće se radi o infekciji (ako ima KOPB o prije onda se može raditi o egzarcerbaciji KOPB-a )i u svakom slućaju dobro bi bilo napraviti KKS,CRP i uvesti ABT- Flexid 500mg 1x1 10 dana
Naravno prije svega toga treba učniti smislen pregled.
puno hvala na odgovoru!! dobio je moduretic, tri dana po jednu tblt, ali nema nikakvih poboljsanja sto se tice oticanja... predloziti cu lijecniku da napravi pretrage koje ste predlozili ...
dance-sky is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:59.