Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2011., 21:58   #1901
Quote:
space007 kaže: Pogledaj post
Ja bih postavio podno samo u 1 prostoriji 8x5, ostalo na radijatore.
s tim da ne mogu otici previsoko, sada imam dubinu od 3cm, inace ce mi se pravit prag.


poz
Na 3 cm ne možeš napraviti ništa!
Minimalna visina do podne obloge je 7 cm ako je prostor ispod grijan.

Drugo, ti bi postavio? Imaš li ti preduvjete da to postaviš tako kako si zamislio?
Kakvi su toplinski gubici prostora i dali su toliki da možeš prostor grijati samo podnim grijanjem?
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2011., 21:51   #1902
bufferi za ptv

Imam dvoetažnu kuću koju grijem drvima sa peći viadrus od 35KW. Nemam nikakvih problema sa zagrijavanjem, čak je u većini perioda(jesen,proljeće) i prevruće. Muči me nemogućnost regulacije temperature u sobama i velika potrošnja drva. Čuo sam da bi sa buferima za PTV mogao grijati puno kraće, odnosno da ih peć zagrijava 3-4 sata, i da onda pumpa dalje vodi PTV kroz radijatore i naravno da je onda regulacija moguća jer peć više ne radi. Zna li netko da li je to okvirno točno, i ako je, koliki bufferi za PTV bi se morali priključiti na peć i što još ide uz to? Hvala
viadrus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2011., 20:44   #1903
Počeo si sa krive strane!
U kuću moraš "utrpati" kilovate bez obzira na spremnike, veličinu peći i sl.
Imaš li miš ventil, jesi li balansirao sustav....koliko topline prolazi kroz zid, plafon, pod?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 11:49   #1904
Opet jedna o parketu... i podnom....

Zelio bih se informirato od nekog s iskustvom (pozitivnim ili negativnim) prije nego ucinim nesto pogresno.
Stavio sam podno, sve prema propisu (folija, stiropor, uza zid izolacija, pa cijevi podnog na vodu, pa dovoljno (preko 4cm) glazure). Sve se to suši mjesecima (preko 4). Uskoro mi ukapčaju plin, pa će sušenje biti još intenzivnije . Riječ je o kući, 38cm YTONGa + 8cm tervola (znaci relatvino OK izoliranoj) u kontinenatlnoj klimi (blizu ZG).

Pitanje glasi: da li je netko stavljao višeslojni (troslojni) parket na podno ? npr. Hrast (završni sloj, mislim da su ostala dva jela ili neka crnogorica).
Ako da, koliko dugo to ima ?
Ima li neke posebne ovlaživaće i slično ?
Dodatno uz podno imam i 15tak kvadrata zidnog. Tako da će podno (nadam se) biti sekundarno. Temp poda ne bi trebala prelaziti 22C.
A i dio podova mi je u keramici - nije sve parket.

Za kraj - korisna preporuka bi bila: koji je sendvic koristen (ljepilo, podloga, tip parketa) za neku uspješnu ili neuspješnu priču.

Što sam cuo:
- da se parket redovito rasuši
- da to nikako ne ide
- da je cak bolje staviti masivni parket, jer se višeslojni odljepljuje po slojevima, cak i kada nije podno u igri
igorko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 01:07   #1905
Quote:
igorko kaže: Pogledaj post
Zelio bih se informirato od nekog s iskustvom (pozitivnim ili negativnim) prije nego ucinim nesto pogresno.
Stavio sam podno, sve prema propisu (folija, stiropor, uza zid izolacija, pa cijevi podnog na vodu, pa dovoljno (preko 4cm) glazure). Sve se to suši mjesecima (preko 4). Uskoro mi ukapčaju plin, pa će sušenje biti još intenzivnije . Riječ je o kući, 38cm YTONGa + 8cm tervola (znaci relatvino OK izoliranoj) u kontinenatlnoj klimi (blizu ZG).

Pitanje glasi: da li je netko stavljao višeslojni (troslojni) parket na podno ? npr. Hrast (završni sloj, mislim da su ostala dva jela ili neka crnogorica).
Ako da, koliko dugo to ima ?
Ima li neke posebne ovlaživaće i slično ?
Dodatno uz podno imam i 15tak kvadrata zidnog. Tako da će podno (nadam se) biti sekundarno. Temp poda ne bi trebala prelaziti 22C.
A i dio podova mi je u keramici - nije sve parket.

Za kraj - korisna preporuka bi bila: koji je sendvic koristen (ljepilo, podloga, tip parketa) za neku uspješnu ili neuspješnu priču.

Što sam cuo:
- da se parket redovito rasuši
- da to nikako ne ide
- da je cak bolje staviti masivni parket, jer se višeslojni odljepljuje po slojevima, cak i kada nije podno u igri
ljepiš sa epoxy ljepilom, obavezno tvrdo drvo , nebi se trebao rasušiti , meni temperatura poda ne prelazi 25-26 stupnjeva , ali 22 mislim da je premalo

http://geoterma.blog.hr/
geoterm is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 08:41   #1906
Parket se raslojava ako je temperatura poda previsoka.
Treba nabaviti parket koji je isključivo namijenjen podnom grijanju.
Bambus parket se pokazao dobrim.
Podlogu treba pripremiti za parket a podno grijanje treba biti u funkciji prije postavljanja parketa. Postoji posebna procedura grijanja poda prije postavljanja parketa.
Ljepi se poliuretanskim ljepilima.
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2011., 21:15   #1907
Smile podno+radijatori+PTV+centralno na drva

Pozdrav svima!

Evo do sada sam samo čitao diskusije, ali sada je vrijeme da se uključim.

Naime uz dosta istraživanja i proučavanja podnog grijanja došao sam do ideje da idem na ovu soluciju te bih Vas molio komentare.

Podno grijanje za cca 90m^2 (samo doljnji dio kuće) + radijatori za preuzimanje viška topline(kasnije ću objasniti).
Centralna peć na drva + spremnik za toplu i sanitarnu vodu cca 500 L.

Zašto idem na ovaj način? Plin svakog dana ide gore, drva su mi puno pristupačnija. Spremnik za pripremu tople vode zbog toga da nakon što se preć loži nekoliko sati (tipa vrijeme poslje posla do naveće) iz njega se uzima toplina za podno grijanje kada peć ne radi, da ne dolazi do oscilacija premda znam da je podno dosta tromo.

Radijatora bi bilo 2 ili 3 i oni bi dali prvotnu tolinu prije nego što se podno zalaufa, a i kada bi peć davala previše topline oni bi je preuzimali.

Preko ljeta bi za sanitarnu toplu vodu imao plinski protočni boljer, te kasnije kolektore koji bi bili spojeni na prije spomenut spremnik tople vode.

Molim Vas za komentare - prednosti - nedostatci - mogući problemi... HVALA
GoxFSB is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2011., 21:35   #1908
Treba ti veći spremnik da bi podno radilo normalno a da ne misliš ložiti trajno tj dok si na poslu.
Radijatori neće raditi zadovoljavajuće kad u spremniku padne temperatura dok podno još uvijek radi punom snagom.
Podno je tromo i opcija smanjivanja temperature prostora dok si na poslu nije baš izvediva.
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 00:42   #1909
Ma radijatori bi tako i tako bili samo povremeno upaljeni, ili ih uopće ne bi niti stavljao. Negdje sam pročitao da za 1 kW snage peći potrebno 50-60 L u akumulaciji, mislim kad bi stavljao peć od 30 kW treba mi oko 1500 L akumulacijski spremnik.
http://www.centrometal.hr/akumulacijski_spremnici.php

Najveći bi spremnik uzei do 1000 L jer su oni dosta skupi, cirka 10.000,00 kn.

Ložio bih dok dođem doma, od 4 pa sve do naveče 10-11, to bi vrijeme peć zagrijavala i podno i spremnik....

Spremnik mi je tako i tako više radi balansa, jer se s običnom peći na drva ne može kako treba regulirati izlazna temperatura da ne prelati 45 stupnjeva koliko je potrebno za podno.

Ha i nisam izračunao koliki bi bili gubitci kuće, pa prema tome i koliki bi mi spremnik trebao, to ču uskoro.
GoxFSB is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2011., 22:08   #1910
Može li mi tko preporučiti nekoga tko se bavi podnim grijanjem u Rijeci?
V@is is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2011., 20:03   #1911
Quote:
V@is kaže: Pogledaj post
Može li mi tko preporučiti nekoga tko se bavi podnim grijanjem u Rijeci?
Može ,ja se bavim između ostalog i podnim javi se na PP
miran18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 16:14   #1912
radim stan u potkrovlju. zidovi su 25cm + 10 cm vune pa knauf. iznad stropa 10 cm vune. podovi stiropor + glazura. htio bih napraviti podno grijanje sa akumulacionim spremnikom. grijanje bi bilo sa zatvorem ložištem koje ima kombinaciju za centralno. ložište bi postavio u dnevni boravak, te ga obzidao da bude i estetski element. kuća je 15x7m, znači cca 100m2.

četveročlana smo obitelj(za sada), te me zanima kakva je situacija sa PTV, obzirom da bi se ložilo u peći od 16 do 22. imam plin u kući.

molim cijenjene forumaše, majstore, projektante te korisnike da mi pomognu u realizaciji željenog projekta, ili da me odbiju od te ideje sa dobrim argumentima.
2290zz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 15:06   #1913
Quote:
igorko kaže: Pogledaj post
Zelio bih se informirato od nekog s iskustvom (pozitivnim ili negativnim) prije nego ucinim nesto pogresno.
Stavio sam podno, sve prema propisu (folija, stiropor, uza zid izolacija, pa cijevi podnog na vodu, pa dovoljno (preko 4cm) glazure). Sve se to suši mjesecima (preko 4). Uskoro mi ukapčaju plin, pa će sušenje biti još intenzivnije . Riječ je o kući, 38cm YTONGa + 8cm tervola (znaci relatvino OK izoliranoj) u kontinenatlnoj klimi (blizu ZG).

Pitanje glasi: da li je netko stavljao višeslojni (troslojni) parket na podno ? npr. Hrast (završni sloj, mislim da su ostala dva jela ili neka crnogorica).
Ako da, koliko dugo to ima ?
Ima li neke posebne ovlaživaće i slično ?
Dodatno uz podno imam i 15tak kvadrata zidnog. Tako da će podno (nadam se) biti sekundarno. Temp poda ne bi trebala prelaziti 22C.
A i dio podova mi je u keramici - nije sve parket.

Za kraj - korisna preporuka bi bila: koji je sendvic koristen (ljepilo, podloga, tip parketa) za neku uspješnu ili neuspješnu priču.

Što sam cuo:
- da se parket redovito rasuši
- da to nikako ne ide
- da je cak bolje staviti masivni parket, jer se višeslojni odljepljuje po slojevima, cak i kada nije podno u igri
Može bilo koji parket na podno,ja nisam birao kada sam kupovao baš za podno.Ali taj parket se sušio sa uključenim podnim bar 5 mjeseci tako da sada nemam problema.Idealna temperatura je 24 stupnja,a potrebno je i kod instalacije ograničiti zagrijavanje poda preko 28 stupnjeva pa nema opasnosti od isušivanja.
7822381 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 15:34   #1914
Quote:
GoxFSB kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Evo do sada sam samo čitao diskusije, ali sada je vrijeme da se uključim.

Naime uz dosta istraživanja i proučavanja podnog grijanja došao sam do ideje da idem na ovu soluciju te bih Vas molio komentare.

Podno grijanje za cca 90m^2 (samo doljnji dio kuće) + radijatori za preuzimanje viška topline(kasnije ću objasniti).
Centralna peć na drva + spremnik za toplu i sanitarnu vodu cca 500 L.

Zašto idem na ovaj način? Plin svakog dana ide gore, drva su mi puno pristupačnija. Spremnik za pripremu tople vode zbog toga da nakon što se preć loži nekoliko sati (tipa vrijeme poslje posla do naveće) iz njega se uzima toplina za podno grijanje kada peć ne radi, da ne dolazi do oscilacija premda znam da je podno dosta tromo.

Radijatora bi bilo 2 ili 3 i oni bi dali prvotnu tolinu prije nego što se podno zalaufa, a i kada bi peć davala previše topline oni bi je preuzimali.

Preko ljeta bi za sanitarnu toplu vodu imao plinski protočni boljer, te kasnije kolektore koji bi bili spojeni na prije spomenut spremnik tople vode.

Molim Vas za komentare - prednosti - nedostatci - mogući problemi... HVALA
Nisam baš najbolje shvatio kako to misliš spojiti,ali slažem se da je spremnik premali.Ako se ne zadovolje neki osnovni uvjeti nema smisla to raditi jer je ušteda nikakva.
Ti bi iskombinirao i pirolizu i solarno s potporom grijanju,pa sve po malo.Za pirolizu ti treba puno veći spremnik,a za solarno istovremeno sa dogrijavanjem moraš imati spremnik za dvije šlange ili spirale.Temperatura za podno je jedna,a za radijatore druga bez obzira što ih je malo.
I nisam primjetio kako je riješena topla voda kada ne radi taj plinski bojler,jer se ona ne može miješati sa vodom za grijanje.
Očito je ovaj spremnik što imaš obični pufer tak da na solarno i dogrijavanje kod njega ne računaj.
Po meni sve to treba pojednostavniti ali nisam toliko stručan da ti mogu u detalje pojasniti kako da sve to spojiš,gdje ti treba koji ventil i tako to.Prepuštam to nekom ko je možda već spajao tako nešto mada bi htio čuti kako to sve funkcionira.
7822381 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2011., 20:03   #1915
Hehe <<7822381>> još sam u razmišljanjima ali mi se lagano kristalizira slika.

Ovako sad računam samo sa:
1. peči na drva - klasična oko 30kW,
2. spremnik tople vode ekvivalentan snazi peču (za 30kW - 1500 l bez ugrađenih bojlera i zavojnica)
3. podno grijanje bez radijatora
4. Peč ima svoj ladamat tako da postoji cirkulacija u krugu peč-spremnik vode i da u peč neide pre niska temperatura
5. Razdjelnik sa pimpom i regulacijom tako da temperatura na ulaznom vodu ne bude veća od 45 (55) stupnjeva

Uskoro bih trebao razraditi shemu regulacije pa možemo prodiskutirati
GoxFSB is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2011., 09:52   #1916
Quote:
GoxFSB kaže: Pogledaj post
Hehe <<7822381>> još sam u razmišljanjima ali mi se lagano kristalizira slika.

Ovako sad računam samo sa:
1. peči na drva - klasična oko 30kW,
2. spremnik tople vode ekvivalentan snazi peču (za 30kW - 1500 l bez ugrađenih bojlera i zavojnica)
3. podno grijanje bez radijatora
4. Peč ima svoj ladamat tako da postoji cirkulacija u krugu peč-spremnik vode i da u peč neide pre niska temperatura
5. Razdjelnik sa pimpom i regulacijom tako da temperatura na ulaznom vodu ne bude veća od 45 (55) stupnjeva

Uskoro bih trebao razraditi shemu regulacije pa možemo prodiskutirati
Nekako mi je previsoka temperatura za podno.Mislim da bi trebala biti bar 10 stupnjeva niža.
7822381 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2011., 10:00   #1917
Quote:
7822381 kaže: Pogledaj post
Nekako mi je previsoka temperatura za podno.Mislim da bi trebala biti bar 10 stupnjeva niža.
To što ti i ostali mislite nema veze sa praksom, a niti sa temperaturom poda!

Polazna/povratna temperatura ovisi o izolaciji prostora, rasteru cijevi i kvaliteti cijevi u podu i maksimalnoj dozvoljenoj temperaturi poda od 27C, a ne nečijim željama i podešava se prvim korištenjem podnog grijanja

Inaće Gox kako si odredio 30 kW peć?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2011., 21:33   #1918
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
To što ti i ostali mislite nema veze sa praksom, a niti sa temperaturom poda!

Polazna/povratna temperatura ovisi o izolaciji prostora, rasteru cijevi i kvaliteti cijevi u podu i maksimalnoj dozvoljenoj temperaturi poda od 27C, a ne nečijim željama i podešava se prvim korištenjem podnog grijanja

Inaće Gox kako si odredio 30 kW peć?

Što se tiće temperature polaznog voda, nju nisam bez veze uzimao kao takvu nego se tako spomije u stručno literaturi s kojom se dosta ovih dana zabavljam.
Znači polaz oko 45, povrat oko 35 ili maximalno polaz 55 a povrat onda negdje 45.

Od frenda roditelji imaju 20 godina podno koje je napravljeo van svih propisa od vodovodnih cijevi i zalito u glazuru i spojeno je direktno na peć bez ikakvih ograničavanja temperature dolaznog voda. Podno radi i danas i odlično je. Jel im se posrečilo ili nešto slično.. ne znam .. ali radi ko beba!

Određivanje peči mi je dosta veliki problem jer sada budem grijao samo prizemlje cca 80m2 bez vanjske izolacije zidova dok za koju godinu sredim kat i postavim vanjsku izolaciju (stiropor 8-10cm) onda ću grijati sve zajedno. Podatak od 30kW sam dobio ispitivanjem nekoliko majstora koji se time bave.

Tako i tako mi peć ne može biti pre jaka, jedino da je slaba , jer bi išla akumulacija vode koja bi preuzimala višak energije i predavala taj višak kada peć ne bi radila.
GoxFSB is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 09:59   #1919
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
To što ti i ostali mislite nema veze sa praksom, a niti sa temperaturom poda!

Polazna/povratna temperatura ovisi o izolaciji prostora, rasteru cijevi i kvaliteti cijevi u podu i maksimalnoj dozvoljenoj temperaturi poda od 27C, a ne nečijim željama i podešava se prvim korištenjem podnog grijanja

Inaće Gox kako si odredio 30 kW peć?
Tu imaš pravo,krivo sam se izrazio.Shvatio sam kako želi što veću uštedu a što je manja temperatura u podu veća je ušteda.Uz odgovarajuću izolaciju i sve ostale stvarčice koje idu uz to.
7822381 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 10:25   #1920
GoxFSB
Što se tiće temperature polaznog voda, nju nisam bez veze uzimao kao takvu nego se tako spomije u stručno literaturi s kojom se dosta ovih dana zabavljam.

Opet napominjem teorija i praksa!


Od frenda roditelji imaju 20 godina podno koje je napravljeo van svih propisa od vodovodnih cijevi i zalito u glazuru i spojeno je direktno na peć bez ikakvih ograničavanja temperature dolaznog voda. Podno radi i danas i odlično je. Jel im se posrečilo ili nešto slično.. ne znam .. ali radi ko beba!

Imam malo više godina podno. Isto tako alkaten cijevi fi 20 mm (one crne plastične vodovodne) zalivene u 3 cm betona, gore ploćice. Direkt spojeno preko cirkulacione na peć sa ložom. Polazni vod oko 50C, povrat oko 42C.


Određivanje peči mi je dosta veliki problem jer sada budem grijao samo prizemlje cca 80m2 bez vanjske izolacije zidova dok za koju godinu sredim kat i postavim vanjsku izolaciju (stiropor 8-10cm) onda ću grijati sve zajedno. Podatak od 30kW sam dobio ispitivanjem nekoliko majstora koji se time bave.
Tako i tako mi peć ne može biti pre jaka, jedino da je slaba , jer bi išla akumulacija vode koja bi preuzimala višak energije i predavala taj višak kada peć ne bi radila.

Za 80 kvadrata + naknadno 80 kvadrata trebaš peć 20 kW i ta je još prevelika.
A peć može biti i prejaka kad jednom sve zagrije, nema potrošnje tako velike količine topline, peć se prigušuje i samo cmolji i stvara katran.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:42.