Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2015., 20:28   #1
Vikanje na djecu -"odgojni postupak" odgajateljica i učiteljica

izdovjeno iz teme o vrticima....

ja moram iznijeti svoje (šokantno) zapažanje: kad roditelja nema u blizini, 80% teta i učiteljica dere se na djecu.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.

Zadnje uređivanje Monstera : 22.09.2015. at 10:45. Reason: uvodni post
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2015., 20:38   #2
Kak si to skuzila? Radis u tim djelatnostima?
Moj mama radi u jednoj skoli u zg i veli kak se bas jako mora paziti na ton kojim se obracaju. Da nema vise vikanja. Mislim, povisi se glas da nadglasas buku, al da ce si vikat na ucenike, to ne.
Ja jedva cekam da moj progovori da ga mogu sve ispitati kako mu je vrticu, kakve su tete prema njemu i tak to iako mi se tete cine jako dobre, obje.
Nykas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2015., 21:00   #3
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
ja moram iznijeti svoje (šokantno) zapažanje: kad roditelja nema u blizini, 80% teta i učiteljica dere se na djecu.
ma to nije istina.

fala bogu, moram priznati da sam vrlo rijetko u zivotu cula nekog od kolega da se dere na ucenike.
ono, bude jedan-dvoje po kolektivu koji ne znaju drugacije rijesiti nedisciplinu i buku.
i uglavnom sam vikanje cesce cula u osnovnoj skoli, u srednjoj se to stvarno iznimno rijetko dogodi.

i kad se sjetim svog skolovanja, tu i tamo je netko urliknuo ili tresnuo imenikom o stol , ali ne sjecam se da je to bio neciji iskljucivi modus operandi.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2015., 21:06   #4
slučajno sam se puno puta zatekla u vrtiću u vrijeme koje nije uobičajeno za roditelje - i nije bilo grupe iz koje nisam čula dernjavu. jednom davno radila sam na kratkoj zamjeni u knjižnici u jednoj osnovnoj školi - bila je zaključanim vratima odijeljena od učionice u kojoj su se smjenjivale učiteljice. sve su urlale, čak i one koje su izvan učionice djelovale vrlo pitomo i krotko. sjećam se da sam se tada, kad mi rađanje nije bilo još ni u peti, grozila ideje da mi dijete provodi dane s jednom takvom učiteljicom. i danas, kad sam morala po starije dijete slučajno doći ranije u školu, čula sam kako ih učiteljica iz boravka histeričnim deranjem nastoji stišati. pokucala sam, rekla zašto sam došla i pričekala pred vratima da T. spremi svoje stvari. ali sad, kad je bilo jasno da sam ja vani, više se nije čuo povišen glas. srećom, čini mi se da to T. previše ne dira. iz njegovih priča zaključujem da učiteljica koja im drži nastavu svojim pristupom, koji je puno smireniji, uspijeva puno bolje održati disciplinu od ove deračice koja nema prevelikog autoriteta.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2015., 21:10   #5
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
ma to nije istina.

fala bogu, moram priznati da sam vrlo rijetko u zivotu cula nekog od kolega da se dere na ucenike.
ono, bude jedan-dvoje po kolektivu koji ne znaju drugacije rijesiti nedisciplinu i buku.
i uglavnom sam vikanje cesce cula u osnovnoj skoli, u srednjoj se to stvarno iznimno rijetko dogodi.

i kad se sjetim svog skolovanja, tu i tamo je netko urliknuo ili tresnuo imenikom o stol , ali ne sjecam se da je to bio neciji iskljucivi modus operandi.
ja uopće ne govorim o srednjoj, to je posve drugi svijet.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2015., 21:16   #6
bome nisu ni na nas vikali bas u osnovnoj a ni sad u vrticu moje male ne vicu. nisu med i mlijeko, imaju mnoge po meni krive odgojne postupke ali ne vicu, mala bi mi rekla
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2015., 21:24   #7
ja samo iznosim svoja vlastita zapažanja, iako bi možda pametnije bilo da šutim.ni meni se moje dijete nikad u životu nije požalilo na vikanje teta iako mi inače povjerava sve svoje brige. sve što sam napisala saznala sam iz prve ruke.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2015., 21:30   #8
moguce da vicu, ali moja mala jr jako na to osjetljiva i tesko mi vjerovati da ne bi rekla
kod nas u os su svakave stvari govorili, bilo je stajanja.u kutu ali vikanja se ne sjecam kao neceg uobicajenig, pogotovo ne u nizim razredima.
samo u nekim iznimnim situacijama i kasnije u predmetnoj kod nekih nadrkanih profesora
kod jedne takve sam otisla iz razreda jer nije prestala vikat nakon sto sam ju dva puta pristojno zamolila da prestane
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2015., 21:37   #9
ja nemam pojma je li se naša učiteljica u nižim razredima derala na nas, ne sjećam se ni da smo stajali u kutu (vjerujem da nismo). glupo je možda što sam uopće potegnula ovu temu, samo ću nekoga uzrujati, a uzalud.
uglavnom, ima i prekrasnih teta i učiteljica i one su svuda oko nas.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2015., 22:31   #10
Mi smo stajali u kutu, bili redari za kaznu, a ponekad bi nas učiteljica i udarila, po prstima ili bi nas počupala za kosu. Ali smo je svejedno obožavali i, čudno, ali pamtim je kao veoma blagu i smirenu osobu. No, eto, bila je to učiteljica starog kova, već tada, kasnih osamdesetih je bila pred mirovinom. Mene je dva puta mučki počupala, jednom kada sam na ulici bacila ostatak perece u lokvicu vode, a drugi put kad sam na groblju prstom pokazala na Spomenik palim partizanima. Imala je nultu toleranciju za tako te "nekulturne stvari", pokazivanje prstom, upadanje u riječ i sl., ai smo mogli s njom lijepo pričati o svemu što nas zanima.

Moja curka ima jednu tetu koja je nježnija i jednu baš strogu tetu, a primjećujem da joj je ova stroga draža. I ja često dođem u vrtić u neuobičajeno vrijeme, nisam primjetila viku, ali veoma strog režim, jesam. Djeca se igraju po pravilima i čim netko prekrši pravilo, ide u kaznu. Na primjer, ako izbaci pijesak iz pješčanika, ako mlađe dijete krene na igralište za stariju djecu i ne osvrne se na upozorenje, ako se netko tuče, udara, otima igračke... Odmah mora ići sjesti na tepenicu i nema ustajanja dok teta ne dopusti.

Djeca uglavnom slušaju, osim jednog malca u grupi s kojim imaju užasnih problema. Svaki put kad dođem, to dijete plače i tako već više od pola godine. U kazni je stalno. Čim ga malo puste, udari neko dijete i opet ga pošalju u kaznu. Danas je jadničak dozivao svoju mamu pa mu je moja curka dala čokoladu koju sam njoj donijela da ga utješi. Prestao je plakati dok je jeo čokoladu i poslije, kad smo mi već bile na stepenicama, opet smo ga čule.

E da, razgovor s mojom curkom o tom malom:

Ja: Ljubavi, zašto K. stalno plače?
Ona: Zatp što je uvijek u kazni
Ja: A zašto je uvijek u kazni?
Ona: Zato što ne sluša učiteljice
Ja: A zašto ne sluša?
Ona: Ne znam. Ja uvijek slušam. Ja nisam bezobrazna.

__________________
Nikad više nećemo pokušavati razlozima uvjeriti glupana; to je besmisleno i opasno.
nuklea500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2015., 10:44   #11
meni je super nuklea kako je tvoja mala napredna, s dvije godine razgovara ko 5godsnjakinja maltene
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2015., 10:51   #12
Pisala sam nekidan o deranju u vrtiću i govorenju djetetu koje plače jer je novo u grupi: ovdje je zabranjeno plakanje i alergična sam na plač.
Prestrašno
pana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2015., 10:54   #13
kaj si poduzela u vezi s tim?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2015., 10:55   #14
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
izdovjeno iz teme o vrticima....

ja moram iznijeti svoje (šokantno) zapažanje: kad roditelja nema u blizini, 80% teta i učiteljica dere se na djecu.
nisu sve. Meni se ove godine prvi put dogodila situacija (nova grupa) da se tete jako deru da mi dijete u predškolskoj dobi s kojim nikad nije bilo problema, jako teško ostaje u vrtiću.

Probavam smirit situaciju s razgovorima sa tetama i djetetom da izbjegnem neke veće turbulencije, ali na oprezu sam, ako će trebat reagirati pritužbama na nadležne urede, spremna sam i to.

Deranje na dijete koje je novo u grupi zato jer plače.. užas.
pana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2015., 10:56   #15
Quote:
pana kaže: Pogledaj post
Pisala sam nekidan o deranju u vrtiću i govorenju djetetu koje plače jer je novo u grupi: ovdje je zabranjeno plakanje i alergična sam na plač.
Prestrašno
ja se ne zajebavam:
da mi teta/uciteljica/doktorica kaze da je alergicna na plac, ja bih ju uputila na medicinu rada za provjeru radne sposobnosti. jbg, plac je normalna i zdrava reakcija na bol, gubitak, strah, frustraciju....i sto sada ako je ona alergicna?
po meni ne moze raditi jer postoji vjerojatnost da ce neko dijete svaki dan zaplakati.
i sto ce onda ona?
sto ce djeca dok se ona gusi od alergije?

i tko je onda odgovoran za alergijsku reakciju i njen nerad za vrijeme alergijskog soka?

ravnatelj


sto se tice deranja kada nema roditelja.
rade to.
itekako
ima i onih koji to rade pred roditeljima.

al mene ne brine deranje, nego sadrzaj deranja.
kao i sadrzaj nederanja, koji moze biti ubojitiji od deranja.
stovise, mislim da je nekad korisno dreknuti, puuuno korisnije nego mirnim glasom podjebavati.
a to rade.
i u prisutnosti roditelja (jer znaju da ce se roditelji zaliti na deranje, ali ne i na sadrzaj tihog glasa)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2015., 11:01   #16
slazem se.
meni nije deranje ako cujem da teta vice
aloooo, stisajte se! niste na trznici, tise malo!! ili nesto u tom smislu
sama glasnost tona mi nije problem ako je podignuta da bi ju se culo/dozivjelo
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2015., 11:06   #17
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
slazem se.
meni nije deranje ako cujem da teta vice
aloooo, stisajte se! niste na trznici, tise malo!! ili nesto u tom smislu
sama glasnost tona mi nije problem ako je podignuta da bi ju se culo/dozivjelo
da, slažem se. ima puno djece, moraju nekad podviknuti.. ali ovako zastrašivati djecu koja su nova u grupi.. prestrašno.

"Alergična sam na plač"

the izjava
pana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2015., 11:53   #18
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
meni je super nuklea kako je tvoja mala napredna, s dvije godine razgovara ko 5godsnjakinja maltene
Zato što je brbljavica koja se ne gasi ni sekunde pa se ispraksala. A ima i na koga biti brbljava...


Nedavno sam pisala kako mi je naš mali susjed rekao da mu je teta u vrtiću rekla daje glup. E to je meni strašno. Ako je istina, naravno. Najluđe od svega, malac je baš pametan, samo je veoma živahan.
Što li tek govore djeci koja stvarno slabije shvaćaju?

Uglavnom, grozim se tih uvreda, ponižavanja... Ton glasa nije toliko bitan.
__________________
Nikad više nećemo pokušavati razlozima uvjeriti glupana; to je besmisleno i opasno.
nuklea500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2015., 12:09   #19
Bitan je i ton glasa, ali ne mora bit presudan kolko taj sadrzaj

Ja sam skuzila da iza moje povremene vike stoji neka latentna neartikulirana ljutnja i nije posteno da dijete bude zrtva toga jer vika je stres za njih, ako osoba vecinu vremena vice na djecu to je stetno punim

Ako imaju taj problem trebaju radit na njemu, ako ga nisu svjesne treba im ukazat na njega, a bilo bi idealno da unutar organizacije postoje neki interni mehanizmi da se korigiraju

I rijec bezobrazan mi nije prikladna, a glup je katastrofa
Tako mala djeca ne bi trebala ni znat te rijeci
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2015., 12:26   #20
meni se diže kosa kad čujem tete kak nekome vele da je zločest, a kamoli kad čujem neke druge riječi.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:05.