Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2011., 21:03   #901
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Ajd sad kad trazis da budemo objektivni, pokusajmo ovako razmisljati:

Da bi se ubilo 100 ljudi, treba biti jaka organizacija, veliki broj ljudi koji ce zarobiti te ljude, povezati, transportirati, likvidirati i na kraju sakriti tragove jer su svjesni da je zlocin to sto su uradili.

Znaci, postojali su unaprijed isplanirani detalji oko sprovodjenja "projekta". Znaci, ukljuceno je jako puno ljudi, od operative, logistike, pa do samih izvrsitelja egzekucije. Planirati nesto takvo je "zlocinacki poduhvat", pogotovo sto se ovdje ne radi samo o brojci od 100 ljudi, vec daleko vise.

Pokusaj se staviti (zamisliti) u ulogu izvrsioca (egzekutora). Ako si kad pucao u covjeka, mogao si vidjeti da to nije kao u filmu, jedan metak - jedan covjek. Ta bi se ubilo 100 ljudi treba imati i dovoljno mts-a, a vjerujem i puno ljudstva koji nece dozvoliti da zrtve pobjegnu. Jako puno ljudi je ukljuceno u taj zlocin i nadam se da nitko nece ostati postedjen, jer ako se zaboravi - za 20 godina ce opet biti sranje a tad bi se neko drugi mogao naci ispred cijevi.
Slažem se,ubijanja je bilo,to je taj krug bez kraja ali po svjedočenjima nije to baš tako bilo organizovano,postojale su odredi smrti koji su likvidirali,kada prebacuješ zarobljenike kao obični vojnik u VRS kamionima u neku halu,kako možes znati da će grupa od 10 ljudi pobacati recimo bombe u halu i pobit te ljude posle nekjoliko sati.Nisu svi sve znali!U tom trenutku VRS je bila u nezavidnom položaju,pogotovo što se NATO aktivno uključio u sukob,to ti je bilo kao kad pacova satjeraš u ćošak i on nema drugu alternativu nego da napadne i ugrize.To je bio taj poslednji ugriz VRS.Previše je bilo ubijenih Srba na području Srebrenice i Bratunca a Srebrenica je bila zaštićena zona,dok su to iskorištavali i pravili diverzantske upade na teritoriju RS,na drugoj strani nije bilo puno VRS u ratnom periodu u okolini Srebrenice do 1995.(upravo iz razloga jer je bila zaštićena zona).Svakako se slažem da odgovorni trebaju odgovarati ali veliko je pitanje koliko je rukovodstvo RS u tome trenutku znalo šta se događa na terenu a već je postojao otvoren sukob izmedju Karađića i Mladića.Koliko znam general Krstić je optužen na 46 godina jer je bio zadužen za "pretragu terena", odnosno za potragu za kolonom u kojoj je bilo između 10 i 15 hiljada muškaraca, koji su kroz šume pokušavali da se izvuku iz obruča i probiju do Tuzle. Samo trećina muškaraca iz te kolone je, konstatuje se u presudi, uspela da se probije do teritorije pod kontrolom Armije BiH, dok su se ostali predali ili su zarobljeni i, zatim, pogubljeni u Orahovcu, na poljoprivrednom dobru Branjevo, brani Petkovci, u skladištu u selu Kravica, Domu kulture u Pilici i na drugim srebreničkim stratištima.
budimo ljudi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 09:27   #902
Quote:
budimo ljudi kaže: Pogledaj post
Slažem se,ubijanja je bilo,to je taj krug bez kraja ali po svjedočenjima nije to baš tako bilo organizovano,postojale su odredi smrti koji su likvidirali,kada prebacuješ zarobljenike kao obični vojnik u VRS kamionima u neku halu,kako možes znati da će grupa od 10 ljudi pobacati recimo bombe u halu i pobit te ljude posle nekjoliko sati.Nisu svi sve znali!U tom trenutku.
Kazes da su postojali "odredi smrti". Tko je oformio te odrede? Tko ih je doveo na to mjesto i s kojom namjerom? Koja svrha je uopce imati takve odrede?

Da bi se prebacio toliki broj zrtava u nekakvu "halu" mora ucestvovati veliki broj kamiona VRS. Racunaj, vozac plus 1-2 osobe u kabini, pa mora biti i nekakva pratnja svakog tog kamiona, pa racunaj da dolaskom do tih "hala" mora biti i prilican broj osoba koje ce prihvatiti toliki broj zarobljenika, pa tek sad su dosli na red egzekutori, pa poslije njih sanacija mjesta zlocina.

Znaci, poslije egzekucije, trebalo je maknuti tijela da bi se oslobodila "hala" za drugu turu zrtava, jer nije ni tih "hala" bilo u nekakvom velikom broju, a pretpostavljam da su se morale nalaziti na mjestima skrivenim od ociju javnosti, jer bi samo budala mogla takvo nesto raditi a da te javnost gleda, bez obzira na mrznju koja je bila na svakoj strani.

Slozicu se i da nisu svi sve znali, ali, znao je veliki broj osoba za to, od civinih do visoko rangiranih vojnih koji su i osmislili projekt.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 11:39   #903
Neznam kako te opisati već ono što si isam naveo - SRBIN U BORBI ZA BOLJU PROŠLOST . Vama i savi štrbcu valjda je žao što Hrvati i Muslimani nisu pobili više Srba a nisu ni blizu ovo što i documenta lažira sa vama .

Dakle , Bos. Posavina - zaheban teren , većinski Hrvatsko tlo , srbi se od najranijih početaka grupiraju i sastanče u BP . Liješče kao leglo četnika započelo je otvorenu agresiju na Slavonski Brod i Brodska sela još 1991 godine . Šta si očekivao , da će mo vam dopustiti da i dalje koljete naše posavljake i da ravnate Slavonski Brod kao Vukovar ? Nije puni falilo . A kad smo prešli Savu nakon otvoreni klanja i bombardiranja i Slavonije i BP , u kritičnom trenutku na četnike , šešeljevce , vas domaće četnike i sve ostale , podvili ste repove brzo . Možda si i sudjelovao ? Sjećaš se zis-a koji vas je u čudu razbijao dok ste bježali kroz Hrvatske opljačkane kuće, od strane Srba .
Dakle orgijanje po Hrvatskoj BP i po Slavonskoj posavini , sa topovima svih kalibara , minobacačima , VBR-ovima , LUNAMA i sa MIG-ovima 21 i 29 , to je bio goloruku srpski narod u tzv. jna i četnicima ... e moj štrbčeviću , tko vas nezna...
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 13:40   #904
Upitno je da li se rat mogao spriječiti,kome je odgovarao i zašto?Teška je to tema!Ali krive su sve tri strane!


Kao prvo sve tri strane nisu krive za rat,vi ste ga htjeli imali ste vojsku uz sebe
i mislili ste za mjesec dana sve pokoriti ali na srecu nije bilo tako.Uz toliko naoruzanje i opremu krenuti na nenaoruzan narod i nezauzeti svu teritoriju treba samo da se stidite svoga junastva.I sad bi ti i ostali slicni tebi da se krijete iza toga da su svi krivi za rat.Navodim samo primjer svog sela Jakes(Modrica)
3.05.1992 oko 8 sati otpocelo je raketiranje(VBR) sela iz pravca Milosevca.Pale su i prve neduzne zrtve,gine covjek invalid:
Zulfic Husref-Zelo
tesko ranjeni:
Zulfic Salih
Zulfic Rasema
Zulfic Sifeta
Dubric Ehlimana-Ehla
Dubric Ika(nadimak)
Dubric Nidin(djete 6-7god.)
Grsic Adil
Grsic Sabit
Šabic Alaga
sve civili ranjeni u svojim dvoristima.


-To što su muslimani prikazali kao Srbe agresore iz propagadnih razloga to je druga priča(Opale sa bolnice,pa dovedu kamere i onda vidite kako Srbi pucaju na bolnicu).

Da ti napisem nesto i na ovu temu.U Jakesu je bila bolnica za psihijatrijske bolesnike.Granatirana je citavo vrijeme 3.5-8.7.1992 dok su trajale borbe u Jakesu.Poginulo je mnogo bolesnika nazalost mislim da ne postoji tacan broj ali imaju grobovi i dan danas u Jakesu s obzirom da smo ih ukopavali u seosko mezarje.U par navrata je gadana iz aviona bombardovana krmacama-prvi napad 5.5.1992god.Nazalost za ova zlodjela niko jos nije odgovarao.U bolnici je ostala samo jedna m.sestra,2-3 pomocna radnika i jedan pravi covjek humanista dr.Bojkovic(Srbin)tako da smo pored toga da smo morali da se branimo od vas imali smo na teretu bolnicu sa skoro 400 dusevnih bolesnika i pomagali koliko smo mogli.Vjerovatno ces i ovo navesti kao propagandu.

Jos nesto vezano za Novi Grad
nemogu a da ne napisem i ovo.
08.07.1992 povlacimo se iz Jakesa u tom trenutku dok se povlacimo kroz polja prema Odzaku Jakes vec gori, jos dok su se poslednji nasi momci izvlacili iz Jakesa vidjeli su kako sa tenkovima rusite dzamiju.Te noci spavamo u N.Gradu rasporedeni smo po srpskim kucama.U mnogim kucama je bilo jos Srba(starijeg svijeta) ali niko im ni ruznu rijec nije rekao a ne nesto vise.Ujutro okupljanje kod crkve.Tu je mislim u blizini skola u kojoj su smjesteni bili zarobljenici.Ujutro izlaze ciste dvoriste,ljudi koji su brinuli o njima su se vrlo korektno odnosili prema njima,cak u to vrijeme dok smo mi gladni i zedni donose njima(zarobljenicima)dorucak i sokove.Mi smo to posmatrali i nije nam nase dostojanstvo dalo da bi nesto negativno reagovali da bi rusili ili palili crkvu,kuce itd.a bilo nas je preko 400 iz Jakesa.a ponavljam samo par sati prije smo izasli iz Jakesa koji je gorio.Vjeruj da mi je drago sto se tako desilo jer mi danas nasoj djeci mozemo pricati da smo se i u ratu ponijeli ponosno i humanu za razliku od vas vecine koji mozete samo pricati kako ste palili,rusili,ubijali civile itd. Zato NISMO mi Muslimani i Hrvati BP
isti kao vi,i u tome je razlika.

P.S.Da je bilo zlocina sa nase strane jeste i treba ga osuditi ali to su kod nas radili pojedinci i nije bilo sistematski provodeno kao na vasoj strani.
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 14:18   #905
Quote:
Dobor kula kaže: Pogledaj post
U[B]P.S.Da je bilo zlocina sa nase strane jeste i treba ga osuditi ali to su kod nas radili pojedinci i nije bilo sistematski provodeno kao na vasoj strani.
Dobor kula, molim te ukljuci se sa vise informacija iz Jakesa i Luga, takodje iz Tarevaca s obzirom da ja imam jako puno informacija iz HR sela ali mi za ta sela dosta nedostaje. Pokusaj aktivirati mjestane Luga i Jakesa, ja poznajem one koji su bili u vojsci (a neki su i danas u MUP-u, ali se ne javljaju) nek iznesu svoja sjecanja.

Besic Adem (Strumph), ubijen je B.Brodu od strane MB iz Pecnika (onaj koji je silovao djevojcicu u N.Gradu, odnosno V.Lipiku, tocnije), ubijen je zbog 100 DM koje je imao u dzepu. Pocinitelj je ubijen od nase VP. Ovo iznosim zbog toga sto niti jedan (MB i BA) nisu bili pripadnici niti jedne postrojbe na lokalnom podrucju, vec su bili "postrojba bijele tehnike", odnosno oni koji su pljackali.

S obzirom da poznajes podrucje o kojem pisem, a vjerujem da poznajes nadimak "Čombe", je li taj covjek ziv? Cuo sam razlicite informacije a poznavao sam ga dosta dobro. Radio je u "Strolit"-u, lakirnica. I otac mu je radio u Strolit-u.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 15:06   #906
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Kazes da su postojali "odredi smrti". Tko je oformio te odrede? Tko ih je doveo na to mjesto i s kojom namjerom? Koja svrha je uopce imati takve odrede?

Da bi se prebacio toliki broj zrtava u nekakvu "halu" mora ucestvovati veliki broj kamiona VRS. Racunaj, vozac plus 1-2 osobe u kabini, pa mora biti i nekakva pratnja svakog tog kamiona, pa racunaj da dolaskom do tih "hala" mora biti i prilican broj osoba koje ce prihvatiti toliki broj zarobljenika, pa tek sad su dosli na red egzekutori, pa poslije njih sanacija mjesta zlocina.

Znaci, poslije egzekucije, trebalo je maknuti tijela da bi se oslobodila "hala" za drugu turu zrtava, jer nije ni tih "hala" bilo u nekakvom velikom broju, a pretpostavljam da su se morale nalaziti na mjestima skrivenim od ociju javnosti, jer bi samo budala mogla takvo nesto raditi a da te javnost gleda, bez obzira na mrznju koja je bila na svakoj strani.

Slozicu se i da nisu svi sve znali, ali, znao je veliki broj osoba za to, od civinih do visoko rangiranih vojnih koji su i osmislili projekt.
Nema tu projekta ali mržnje svakako ima!Vjeruj mi nije tako sve crno-bijelo,vjerujem da bi svima vama bilo najlakše da mislite kako smo mi najgori na svjet ali nismo!2500 ljudi iz okoline Bratunca i Srebrenice nisu sami sebe poubijali,očigledno niste imali posla sa diverzantskim jedinicama,niti vas interesuju žrtve civilnog srpskog stanovništva.Srebrenizacija rata u Bosni je pogrešna,jer do 1995 taj grad niko nije dirao dok su na suprotnoj strani konstantno ginuli ljudi od strane zaštićene zone jer prosto na tom terenu nije bilo dovoljno vojnika VRS da zaštite lokalno stanovništvo.
budimo ljudi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 15:21   #907
Quote:
ivan.ridjan kaže: Pogledaj post
Neznam kako te opisati već ono što si isam naveo - SRBIN U BORBI ZA BOLJU PROŠLOST . Vama i savi štrbcu valjda je žao što Hrvati i Muslimani nisu pobili više Srba a nisu ni blizu ovo što i documenta lažira sa vama .

Dakle , Bos. Posavina - zaheban teren , većinski Hrvatsko tlo , srbi se od najranijih početaka grupiraju i sastanče u BP . Liješče kao leglo četnika započelo je otvorenu agresiju na Slavonski Brod i Brodska sela još 1991 godine . Šta si očekivao , da će mo vam dopustiti da i dalje koljete naše posavljake i da ravnate Slavonski Brod kao Vukovar ? Nije puni falilo . A kad smo prešli Savu nakon otvoreni klanja i bombardiranja i Slavonije i BP , u kritičnom trenutku na četnike , šešeljevce , vas domaće četnike i sve ostale , podvili ste repove brzo . Možda si i sudjelovao ? Sjećaš se zis-a koji vas je u čudu razbijao dok ste bježali kroz Hrvatske opljačkane kuće, od strane Srba .
Dakle orgijanje po Hrvatskoj BP i po Slavonskoj posavini , sa topovima svih kalibara , minobacačima , VBR-ovima , LUNAMA i sa MIG-ovima 21 i 29 , to je bio goloruku srpski narod u tzv. jna i četnicima ... e moj štrbčeviću , tko vas nezna...
Pokrenuo si mnogo tema,kao prvo bosanska posavina nema eskluzivno pravo da bude samo hrvatska teritorija,molim te navedi mi koji su to pokolji bili(to je propaganda druže),Slavonksi Brod nikad nije ni bilo interesno područje za Srbe,ako je neka pijana budala opalila nekoliko metaka ne znači da imate pravo dovesti regulane hrvatske jedinice u Bosnu. U aprilu 1992 u derventskoj kasarni je bilo naoružano ni manje ni više nego 34 čovjeka.Sve to što navodiš od naoružanja je došlo posle kad ste presjekli koridor i počeli napadati čisto srpaka sela.mig 29 VRS nikad nije ni imala,a koliko znam iznad Dervente je srušen avion mig 21 ali hrvatski,istina je da je u aprilu 1992 u dervenskoj kasarni bilo 34 naoružana čovjeka.JNA nije bilo ni u priči a kamoli o nekoj organizovanoj akciji.Kada je Čardak(čisto srpsko prigradsko naselje gorilo) nekoliko kiometara dalje u srpskom selu Kalenderovci ljudi su slavili pravoslavni Uskrs i nisu imali pojma šta se dešava.Sve je to posle došlo iz BanjaLuke i Krajine kad se krenulo u probijanje koridora.Brkaš druže datume,u drugim dijelovima Bosne da,kao recimo u Prijedoru,Biljeljini Srbi su se prvi organizovali ali opet ponavljam tako je bilo,ko prvi njegovo.Druga stvar,tad još uvjek nije ni bila formirana VRS dok ste vi već imali veliko iskustvo iz Vukovara i već ratne veterane odlično obučene.Propaganda je čudo!
budimo ljudi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 15:37   #908
Quote:
Dobor kula kaže: Pogledaj post
Upitno je da li se rat mogao spriječiti,kome je odgovarao i zašto?Teška je to tema!Ali krive su sve tri strane!
Opet ponavljam,duboko sam ubjeđen u svoju jednu i jedinu tezu koju ovde iskreno i bez imalo predrasuda,mržnje iznosim,u Bosni je bio gradjanski rat i mogu ti navesti mali milion razloga zašto to tvrdim!Druga stvar postoje dobri i loši ljudi u ratu ali ne dobre i loše strane jer rat ne može biti pravedan jer je sam od sebe čisto zlo!OD grada do grada,od regije,do regije dešavalo su se različite stvari,nije postojalo niti vremena niti spremnosti da se nešto sistemaski radi,jer je bilo u toku formiranje prvih institucija u duboko podeljenoj Bosni,čak ni muslimani nisu bili složni do kraja,Bihać i Sarajevo,negdje sam imao podatak koliko ih je izginulo u medjusobnoj borbi,izbijanje sukoba između hercegovačkih hrvata i muslimana,srba sa hrvatima u Posavini,srba sa muslimanima u Sarajevu.Obični gradjani nisu imali ratnog iskustva sem JNA obuke koja je smješna u odnosu na pravi rat.Ljudi nisu znali ni pušku rasklopiti.Koliko se samo dešavalo povreda u ratu to je čudo jedno od nestručnog rukovanja oružja.Bio sam na posavskom ratištu i znam skim sam ratovao i znam da s druge strane nije bio goloruki narod(kako neki pokušavaju prikazati) nego dobro obučene jedinice.Padale su po meni granate i to vrlo često,pitam se ko ih je slao ili ste ih bacali rukama?!Ne kontam tu priču tenkovi,minobacači,VBR-ovima,ja sam lično najmanje 20 puta jedva živu glavu izvukao od vaših VBR-ova koji su nekad znali tući po cijeli jebeni dan!

Zadnje uređivanje rezon@tor : 21.03.2011. at 10:58.
budimo ljudi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 15:38   #909
Quote:
budimo ljudi kaže: Pogledaj post
Nema tu projekta ali mržnje svakako ima!Vjeruj mi nije tako sve crno-bijelo,vjerujem da bi svima vama bilo najlakše da mislite kako smo mi najgori na svjet ali nismo!2500 ljudi iz okoline Bratunca i Srebrenice nisu sami sebe poubijali,očigledno niste imali posla sa diverzantskim jedinicama,niti vas interesuju žrtve civilnog srpskog stanovništva.Srebrenizacija rata u Bosni je pogrešna,jer do 1995 taj grad niko nije dirao dok su na suprotnoj strani konstantno ginuli ljudi od strane zaštićene zone jer prosto na tom terenu nije bilo dovoljno vojnika VRS da zaštite lokalno stanovništvo.
Razlika u mojim i tvojim razmisljanjima je ogromna, jer ja ne forsiram pojam "osveta".

Navesti cu ti jedan osobni primjer. Ranjen sam 22.4.92. od mb82 mine, ispaljene iz sela V.Lipik. Od iste mine je poginuo jedan prijatelj a drugi je ranjen. Bio sam 22 dana u bolnici. Po izlasku iz bolnice i dolasku na to podrucje imao sam uvid u raspored ljudstva druge strane i imao sam podatke tko je bio na tom oruđu. Jedan od njih je bio Risto Milojević, poznavao sam ga jako dobro, a oca sam mu spasio da mu neki ljudi kasnije ne ucine nesto nazao. Pojedinci koje sam poznavao su mi govorili da odem u novi strolit i osvetim mu se. Nisam otisao nikada, a u to vrijeme sam mogao napraviti sta sam htio - da sam htio. Razmisljao sam da ce to sranje jednom stati i nisam zelio da moje dijete nosi teret koji bi njen otac tada napravio. Risto je umro prirodnom smrcu poslije rata, nikad ga nisam vidio. Otac mu je umro nedavno.

Vrati se na spisak pobijenih civila opcine Odzak. Tu sredinu znam jako dobro. To nije jedna ulica, vec sela koja su rastrkana i koja imaju jako puno zaseoka ili sokaka. Mjesta likvidacije zrtava su rastrkana i zlocine fizicki nije moglo napraviti par ljudi, vec jako puno njih. Svi su pobijeni pri prolasku vojske kroz ta mjesta, namjerno, jer su sela ostala prazna a zrtve su bili starci i zene koji nisu imali niti nosili oruzje bilo kada.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 16:19   #910
Nego da nastavim dalje sa svojim civilnih žrtava srpske strane:

POLOJ(malo naselje u opštini B.Brod)
8-12 maj nezapamćen pokolj izvršile hrvatsko-muslimanske formacije.Najviše stradalnika život izgubilo u vlastitim kućama,a mnogi ubijeni spaljeni u vlastitoj kući ili bačeni u bunar iz kojih su njihova tijelai zvučena tek po povratku Srba.Opljačkana i razorena imovina.
ŽRTVE:Ljubo Gojković,Smiljana Gojković,Dragica Ivanović,Jelica Ivanović,Toda Kalabić,Slavko Kalabić,Jelka Petrović,Simeuna Petrović,Petar Petrović-interesanstno da se godišta kreću od 1912 do 1932.,dakle sve stariji ljudi koji nisu htjeli da napuste kuće.
ODGOVORNI:Vinko Štefanek,komadant OG "IStočna POsavina",Besim Šećirović,Šaban Šečagić,Damir Čuma,Mato Čondra,Rudolf Čelebija,Josip Tomšić,brigadir HVO,Pavo Sočković pukovnik HVO

ZBORIŠTE(pretežno srpsko selo u opštini B.Brod,Srba 608,Hrvata 145)
9 maja 1992
Razorena srpska pravoslavna crkva i spomenik srpskim žrtavama iz II svjetskog rata,sva pokretna i nepokertna imovina opljačkana,razorena.Surovo ubijeno 8 mještana:
Nedeljko Kruškonjić,Andrija Ćirić,Stana Ćirić,Marija Ćirić,Mara Kovačević,Nikola Gavrić,Petra Kruškonjić,Mile KOvačević-opet većina stariji i veliki procenat žena(isključivo civili u pitanju)
Odgovorni:Vinko Štefanek,komadant OG "IStočna POsavina",Besim Šećirović,Šaban Šečagić,Damir Čuma,Mato Čondra,Rudolf Čelebija,Josip Tomšić,brigadir HVO,Pavo Sočković pukovnik HVO,Zdravko Čumunović,Dedo Odobašić-Kvaka,Anto Martinović,Tadija Lepan,Drago Lepan,Mladen Kudrija,Jasmin Kolenderović,Ivica Šerković-Šerac

LUŽANI BOSANSKI I ŽERAVAC(na granici opštine B.Brod i Dervente) mješana srpsko-hravatska sela,srpski dijelovi sela napadnuti i okupirani 9 maja 1992.Većona ubijenih na kućnom pragu,ostali pohvatani i odveni u logor "Poljari",odakle veliki broj nikad nije izašao živ,imovina opljačkana i razorena.
Žrtve:Jelka Jovičić,Vidosava Šukurma,Mihajlo Kostić(1911),Rajko Jovičić,Gospava Mičić(1915),Simeun Plavšić,Boro Marković,Zoran Milojević,Dušan Banović,Vid Vasić(1920),Boro Živković,Nevenka Čečavac(1927),Petar Arivunović,Mitar Lukić,Mirko Đurić,Ilija Bardak(1924),Pero Vučić(1921),Dušan Kojić,Nedeljko Milošević,Boro Radanović,Đorđe Stojaković(1918),Drago Ćosić,Savka Šukuruma,Danica BAnović,Đorđe Banović,Petar Vučić(1921)
ODGOVORNI:Slavko Balkić,Ivica Balkić,Ekrem KObajica(interesanto za Ekrema je da mu je žena srpkinja,poginuo je nekad posle,njegova djeca žive u Derventi i dobijaju stipendiju od grada Dervente,svi znaju da im je otac bio zločinac ali vidite nismo mi Srbi tolike životinje),Muhidin Mujkić,Adnan Kurtović,Izmir Hađžiavdić.

nastavak uskoro...
budimo ljudi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 16:35   #911
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Razlika u mojim i tvojim razmisljanjima je ogromna, jer ja ne forsiram pojam "osveta".

Navesti cu ti jedan osobni primjer. Ranjen sam 22.4.92. od mb82 mine, ispaljene iz sela V.Lipik. Od iste mine je poginuo jedan prijatelj a drugi je ranjen. Bio sam 22 dana u bolnici. Po izlasku iz bolnice i dolasku na to podrucje imao sam uvid u raspored ljudstva druge strane i imao sam podatke tko je bio na tom oruđu. Jedan od njih je bio Risto Milojević, poznavao sam ga jako dobro, a oca sam mu spasio da mu neki ljudi kasnije ne ucine nesto nazao. Pojedinci koje sam poznavao su mi govorili da odem u novi strolit i osvetim mu se. Nisam otisao nikada, a u to vrijeme sam mogao napraviti sta sam htio - da sam htio. Razmisljao sam da ce to sranje jednom stati i nisam zelio da moje dijete nosi teret koji bi njen otac tada napravio. Risto je umro prirodnom smrcu poslije rata, nikad ga nisam vidio. Otac mu je umro nedavno.

Vrati se na spisak pobijenih civila opcine Odzak. Tu sredinu znam jako dobro. To nije jedna ulica, vec sela koja su rastrkana i koja imaju jako puno zaseoka ili sokaka. Mjesta likvidacije zrtava su rastrkana i zlocine fizicki nije moglo napraviti par ljudi, vec jako puno njih. Svi su pobijeni pri prolasku vojske kroz ta mjesta, namjerno, jer su sela ostala prazna a zrtve su bili starci i zene koji nisu imali niti nosili oruzje bilo kada.
Ne pratiš me nikako prijatelju,ono što ja pokušvam da ti objasnim je mentalni sklop Srbina hercegovca,oni nisu kao Srbi iz sjeverne Bosne,mnogo su tvrđi svakako religiozniji,oni su za vrijeme komunizma slavili slavu po starom srpskom običaju,genetski su bliski crnogorcima gdje i dan danas postoji "KRVNA OSVETA".Kad takvom čovjeku doneses u kovčegu brata bez glave taj ne staje dok se ne osveti!Imao sam priliku da upoznam dosta ljudi sa tog područja,u suštini su domaćini,pošteni i poštuju pojam čojstvo ali kad ih diraš gori su od životinje,imaju jak ponos i drže se zajedno kao jevreji,takvi su izmeđuostalog i Hrvati hercegovci.Četništvo i Ustaštvo je duboko urezano na tom dijelu Bosne.Za vrijeme II svjetskog rata na tim područijma Srbi su se žestoko klali sa muslimanima ali razlika je da su muslimani u velikoj mjeri bili na strani fašista(Handžar divizija) a Srbi ipak slobodarski nastrojeni.Vuče to svoje korijene,jedna je činjenica da je Srba mnogo mnaje nego što je bilo,ako pogledaš popise stanovništava do II svjetskog rata sve će ti biti jasno.Pojeo ih mrak od Jasenovca pa nadalje.To se zove sistematsko ubijanje jednog naroda cijeli vijek!
budimo ljudi is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 20.03.2011., 18:13   #912
LIJEŠĆE(najveće srpsko selo u opštini Brod,Srba 1889,Hrvata 15,Muslimana 3)
11. maja 1992 od veoma brojnih hrvatsko-muslimasnkih formacija napadnuto i okupirano.Većina žrtava stradala je u svojim kućama i na svojim imanjima,mnogi odvedeni u logore i tamo stradali.Po osvajanju sela razorena srpska pravoslavna crkva Silazak Svetog Duha iz 1869,Parohijski dom miniran i spaljen.Razoren spomenik podignut žrtvama hrvatskih ustaških pokolja iz II svjetskog rata(ovo se konstantno ponavlja i blaga je riječ sistematski).Srpska pokretna imovina opljčkana i spaljena.
Žrtve:Jovan Grabovac,Bogoljub Ivanović(1907),Petar Ivanović(1919),Nedeljko Mitrić,Željko Mitrić,Anđa Pejčić,Teodor Pejčić,Stoja Srijemac(1913),Draginja Šukurma,Đuka Jaćimović (1914),Milica Kostić,Nikolija Kuzmanović,Stanoje Maslić,Gligor Teodosić,Joka Topić(1921),Veljko Srijemac,Petra Srijemac,s namjerom markiram ženska imena jer je ovo ipak veliki procenat čak i za civilne žrtve.
ODGOVORNI:Tadija Pašković,Ilija Pašković,Fabo Krajinović,Vinko Štefanek,Besim Šećirović,Šaban Šečagić,Damir Čondra,Josip Čičak,Rudolf Čelebija,Spomenko Flas,Josip Tomšić,Ivica Pavić,Nikola Odobašić,Dedo Odobašić.-Kvaka,Tadiaj Lepan,Drago Lepan,Mladen Kudrija,Ljubo Krijan-šef policije
Svjedoci:Miro(Obrad)Miličić

VRELA(Opština B.Brod,Donja i Gornja Vrela) mješano srpsko-hrvatsko selo
12. maja 1992 napad izvršen isključivo na srpske dijelove sela hrvatsko-muslimanske formacije.Jednoj od žrtava odsječena glava i pronađena 40 metara daleko od tijela,mnogim žrtvama život oduzet hladnim oružjem!Njihova pokretna imovina opljčlkana a nepokretna spaljena i razorena.U Gornjim Vrelima uništena srpska pravoslavna crkva Ognjena Marija podignuta 1939.
ŽRTVE:Mile Lazić,Milorad Lazić,Bosiljka Vujić,Željko Duronjić,Spasoje Duronjić,Jovan Đukić,Milojka Lazukić
Odgovorniesim Šećirović,Šaban Šečagić,Emil Čošagić-Kundalo,Mato Čondra,Josip Čičak,Rudolf Čelebija,Petar Čvorak,Elvira Hađžimerović-AMAZONKA,Spomenko Flas,Dalibor Slabić

GORNJI SVILAJ(Opština OĐŽAK,Srba 753,Hrvata 1013,)
Zaseok G.Svilaja KADAR
napadnut 12 maja 1992,pohpšeno više lica srpske nacionalsnoti i zatvoreno u seoskom Zadružnom domu i u logor "STROLIT" u Ođžaku.Znatan broj likvidiran u zarobljeništvu.Prilikom napada ubijena 4 lica srpske nacionalnosti,imovina opljačkana,spaljena i razorena,novopodignuta crkva razorena kao i pogodite šta???Spomenik antifašistima ubijenim u II svjetskom ratu koji je miniran i razoren.
Žrtve:Nedeljko Đaković,Nedo Đaković,Luka Milanović,Simka Rakić(1913)
ODGOVORNI:Anto Lebić-Bajo,Anto JOzak,Pavle Andrjanić,Ivica Lebić,Jozo Lebić,Stjepan Pranić,Božo Andrianić,Grgo Anđelić,Zvonko Anđelić,Juro Anđelić,Ilija Babić,Mika JOzak,Pero Jozak,
SVJEDOCI:Stevo Pantić,Rade Rakić

nastavak uskoro...
budimo ljudi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 18:56   #913
Quote:
budimo ljudi kaže: Pogledaj post
[B]GORNJI SVILAJ(Opština OĐŽAK,Srba 753,Hrvata 1013,)
Zaseok G.Svilaja KADAR
napadnut 12 maja 1992,pohpšeno više lica srpske nacionalsnoti i zatvoreno u seoskom Zadružnom domu i u logor "STROLIT" u Ođžaku.Znatan broj likvidiran u zarobljeništvu.Prilikom napada ubijena 4 lica srpske nacionalnosti,imovina opljačkana,spaljena i razorena,novopodignuta crkva razorena kao i pogodite šta???Spomenik antifašistima ubijenim u II svjetskom ratu koji je miniran i razoren.
Žrtve:Nedeljko Đaković,Nedo Đaković,Luka Milanović,Simka Rakić(1913):
Spominjes u gornjem dijelu "znatan broj" ja ti opet ponavljam da su dvije osobe ubijene (podlegle) u zatvoru.

Nedeljko Đaković,Nedo Đaković, - ista osoba, raznio se svojom bombom na strnjaku

Luka Milanović, ne znam tko je jer to prezime tamo ne postoji

Simka Rakić(1913) - umrla prirodnom smrcu, sahranjena preko puta njene kuce, nedaleko od miniranog spomenika.

Jesi li razmisljao koliko je imena sa spiska pobijeno od srpskih granata (uz hrvate), ili od metaka (milan rakic, nedo bumbic) a sve ih stavljate na teret ustasama.

Zaista ovi moderatori svasta dozvoljavaju ovdje.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 19:14   #914
Quote:
ivan.ridjan kaže: Pogledaj post
Neznam kako te opisati već ono što si isam naveo - SRBIN U BORBI ZA BOLJU PROŠLOST . Vama i savi štrbcu valjda je žao što Hrvati i Muslimani nisu pobili više Srba a nisu ni blizu ovo što i documenta lažira sa vama .

Dakle , Bos. Posavina - zaheban teren , većinski Hrvatsko tlo , srbi se od najranijih početaka grupiraju i sastanče u BP . Liješče kao leglo četnika započelo je otvorenu agresiju na Slavonski Brod i Brodska sela još 1991 godine . Šta si očekivao , da će mo vam dopustiti da i dalje koljete naše posavljake i da ravnate Slavonski Brod kao Vukovar ? Nije puni falilo . A kad smo prešli Savu nakon otvoreni klanja i bombardiranja i Slavonije i BP , u kritičnom trenutku na četnike , šešeljevce , vas domaće četnike i sve ostale , podvili ste repove brzo . Možda si i sudjelovao ? Sjećaš se zis-a koji vas je u čudu razbijao dok ste bježali kroz Hrvatske opljačkane kuće, od strane Srba .
Dakle orgijanje po Hrvatskoj BP i po Slavonskoj posavini , sa topovima svih kalibara , minobacačima , VBR-ovima , LUNAMA i sa MIG-ovima 21 i 29 , to je bio goloruku srpski narod u tzv. jna i četnicima ... e moj štrbčeviću , tko vas nezna...
Bitan stvar koju zaboravih da ti napomenem,znaš li uopšte druže kad sam prvi put obukao uniformu i krenuo u rat!Ni manje ni više 25 maja 1992.,ti si do tad već prošao brdo ratišta,i to samo iz jednog jedinog razloga jer mi je bila ugrožena egzistencija,ko vas je tjerao da presjecate koridor?Vi ste do tad već bili protjerali ili zatvorili da ne kažem pobili sve što je srpsko,ja sam još uvjek bio u civilu,to je burazeru velika razlika.Druga stvar ne znam koga ste tjerali i normalno da ste tjerali jer do sela OSINJA,sela Bišnja(Opština Derventa) niste ni imali organizovaog otpora od strane Srba,tek kad su došle naoružane formacije iz Krajine koja je već bila u sukobu i BanjaLuke,Kozarske Dubice,Srpca počelo je pravo krljanje.Od kad sam ušao aktivno u borbe išao sam samo napred,nikad nazad,do B.Broda,tako da ne znam kakve ste virtualne četnike ganjali po šumi ali vjeruj mi toliko sam puta imao vaše na nišanu a nisam djelovao jer sam smatrao da ne treba nikog ubijati dok se povlači ili dok mi ne bude život ugrožen!Mnogo si napaljen na rat a to ti nije dobro nikako!
budimo ljudi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 19:25   #915
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Spominjes u gornjem dijelu "znatan broj" ja ti opet ponavljam da su dvije osobe ubijene (podlegle) u zatvoru.

Nedeljko Đaković,Nedo Đaković, - ista osoba, raznio se svojom bombom na strnjaku

Luka Milanović, ne znam tko je jer to prezime tamo ne postoji

Simka Rakić(1913) - umrla prirodnom smrcu, sahranjena preko puta njene kuce, nedaleko od miniranog spomenika.

Jesi li razmisljao koliko je imena sa spiska pobijeno od srpskih granata (uz hrvate), ili od metaka (milan rakic, nedo bumbic) a sve ih stavljate na teret ustasama.

Zaista ovi moderatori svasta dozvoljavaju ovdje.
Moja greška,ajd sad ovako:Nedeljko(Mile)Đaković 1942,Nedo(Vlajko)Đaković 1934-nije ista osoba u pitanju,Luka(Stanko) Milanović 1931,Simka(Mihailo)Rakić 1913,moram priznati onda su i ostali umrli prirodnom smrću,nema šta!Upravo gledam slike srušenog spomenika i crkve ali nema skener pa ne mogu da stavim.
budimo ljudi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 19:50   #916
GORNJI I DONJI KLAKAR(Pretežno srpska sela u opštini B.Brod,G.Klakar:Srbi 658,Hrvati 45,,DonjiKlakar:Srba 551,Hrvata 14)

13 maja 1992 hrvatsko-muslimanske formacije napadju i ubijaju više lica srpske nacionalnosti,pohvatani mještani i odvedeni u logor,pokretna imovina opljčkana a nepokretna razorena i zapaljena.U Donjem Klakaru razorena je srpska pravoslavna crkva Svetih vračeva Kozme i Damjana i spaljen srpski Svetosavski dom.
Žrtve:Petra Vasić,Branko Vasić,Dragomir Pajić,Ljelja Pajić,Gligor Bardak,Stjepan Gligorević,
Odgovorni:Armin Pohara,Anto Opačak-Paraga,Pavo Sočković,,Besim Šećirević,Anto Štuc-Blitva,Luka Josip-Lukica,Ilija Glavić,Miljenko Balzer-Mele,Drago Lepan,Tadija Lepan,Elvira Hađžiomerović-AMAZONKA

GNIONICA(Opština Ođžak,Srba 780,Hrvata 25,Muslimana 5)
13 maja 1992 izvršen napad na selo u kojem su se nalazile izbjeglice iz prethodno okupiranih srpskih sela.Velika većina je pobjegla i ostali su uglavnom stariji ljudi koji su vjerovatno umrli prirodnom smrću od straha ili šta već!Srpska imovina opljačkana i spaljena,uništena crkva Svetog cara Lazara.
Žrtve:Anka(Joviša)Danilović.Bogdan(Rade)Danilović, Jovo(Tomo)Danilović,Marinko(Stevo)Krstić,Timotije( Stevo)Rakić,Bogdan(David)Stanojević
SVJEDOCI:Lazar Patković,Čedo Milošević
Odgovorni za zločin:Stipe Ivanković,Tomo Božić,Fehim Bikić ubio Anku i Bogdana Danilovića,Mato Dujak,Andrija Dujak,Marko Lebić,Mato Jozić,Mato Živkobić-Rakijica,Tomo Đojić.Anto Đojić,Sabahudin Maglajčetović,Zijad Međžilović.Ferid Mujakić
budimo ljudi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 19:55   #917
Quote:
budimo ljudi kaže: Pogledaj post
Moja greška,ajd sad ovako:Nedeljko(Mile)Đaković 1942,Nedo(Vlajko)Đaković 1934-nije ista osoba u pitanju,Luka(Stanko) Milanović 1931,Simka(Mihailo)Rakić 1913,moram priznati onda su i ostali umrli prirodnom smrću,nema šta!Upravo gledam slike srušenog spomenika i crkve ali nema skener pa ne mogu da stavim.
Mogu ti dokazati za svako ime sto se tice Odzacke opcine. Iznio si jako puno neistine, upravo to i jest namjera strpca i pulena, da se prikazete kao zrtve. Ajd mi sad reci gdje nestadose tvornice i firme i oprema iz njih: Strolit 1 i 2, Energoinvest, 4.juli, Borovo, Elkroj, Vuntex textil, Vuntex plastika, Zitoprerada, Mlin 1.maj, Sava ugostiteljstvo, itd, itd...

Reci cu ti kronologiju pocetka rata na podrucju Odzacke opcine:

1991 je JNA dovezla oruzje u srpska sela i podijelila ga samo srbima.

1992 je miniran HKD Napredak u kojem su se nalazili ljudi u tom trenutku (1 podlegao, desetak ranjenih)

ozujak 1992 je oteto vozilo hitne pomoci u Podnovlju, zajedno sa vozacem koji nikad nije pronadjen.

ozujak 1992 je uhapsen civil Sivric koji nikada nije pronadjen.

sijecanj 1992 kroz srpska sela se ne moze proci jer su naoruzani ljudi na barikadama

sijecanj 1992 srbi odbijaju zajednicke patrole tadasnje milicije, da se stanje smiri, traze cisto srpske patrole

veljaca 1992 srpska sela D.Dubica i N.Grad se zeli pripojiti opcini Samac, Gnionica Opcini Modrica, G.Svilaj (srbi tu nisu bili u vecini) opcini B.Brod - prefiks Srpskim

travanj 1992 srbi prvi napadaju na centar grada VBR-om

Tek poslije toga smo krenuli u napad na srpska sela.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 20:02   #918
Quote:
sb323ar kaže:
S obzirom da poznajes podrucje o kojem pisem, a vjerujem da poznajes nadimak "Čombe", je li taj covjek ziv? Cuo sam razlicite informacije a poznavao sam ga dosta dobro. Radio je u "Strolit"-u, lakirnica. I otac mu je radio u Strolit-u.
Ako mislimo na istog covjeka,ziv je.Poznajem samo jednog sa tim nadimkom A.E.,otac mu ima nadimak Hakaka,radio u strolitu,crnog tena,generacija 1967.

Quote:
sb323ar kaže:
Besic Adem (Strumph), ubijen je B.Brodu od strane MB iz Pecnika (onaj koji je silovao djevojcicu u N.Gradu, odnosno V.Lipiku, tocnije), ubijen je zbog 100 DM koje je imao u dzepu. Pocinitelj je ubijen od nase VP. Ovo iznosim zbog toga sto niti jedan (MB i BA) nisu bili pripadnici niti jedne postrojbe na lokalnom podrucju, vec su bili "postrojba bijele tehnike", odnosno oni koji su pljackali.
Pocetkom rata B.Adem-Strumf vraca se iz Hrvatske u Jakes,donijeo je 2-3 puske
i odlazi u Modricu.Znam kako je zavrsio i on, i njegov ubica M.B.(istetoviran po licu).

Zadnje uređivanje rezon@tor : 21.03.2011. at 11:04.
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 20:12   #919
Quote:
Dobor kula kaže: Pogledaj post
Ako mislimo na istog covjeka,ziv je.Poznajem samo jednog sa tim nadimkom A.E.,otac mu ima nadimak Hakaka,radio u strolitu,crnog tena,generacija 1967.
Taj je, ali mislim da je mladji par godina oko 70-og godista.

Quote:
budimo ljudi kaže: Pogledaj post
Opet ponavljam ne poznajem Ođžačku opštinu dovoljno ali ono što mi je interesantno u svemu da Srbi ne napadaju hrvatska sela(imaju provokacije) ali ne potežu za akcijama velikih razmjera,nego upravo to vi radite.
Operativni planovi srpske strane su tada bili da se preko rijeko Bosne spoje sa snagama u Milosevcu i Crkvini, na podrucju Struke. Normalno je da ne mogu direktno napasti ostala sela jer su okruzeni sa svih strana.

Reci cu ti i jedan podatak u kojem je poginulo cetvoro sa srpske strane, a ubrojao si ih u civilne zrtve. Dan prije preuzimanja N.Grada cetvoro ih se nije htjelo predati (3 muskarca i 1 zenska osoba), te su krenuli u proboj kroz nase linije. Cak su zarobili dvojicu iz D.Svilaja i ovi su ih proveli do brda Kadar. Tu su locirani i uhvaceni u zasjedu te uz kratkotrajnu borbu i neutralizirani.

Quote:
budimo ljudi kaže: Pogledaj post
Živi skuhani!!
Ovo je vrh vrhova koje sam negdje procitao. Mislio sam da mozemo voditi raspravu argumentima.

Moje pozivanje moderatora da ureduje je skretanje s teme, kao i sirenje vase propagande a koju sam ovdje pobijao konkretnim imenima i detaljima.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 21.03.2011. at 11:05.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 21:22   #920
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Ovo je vrh vrhova koje sam negdje procitao. Mislio sam da mozemo voditi raspravu argumentima.

Moje pozivanje moderatora da ureduje je skretanje s teme, kao i sirenje vase propagande a koju sam ovdje pobijao konkretnim imenima i detaljima.
Eto vidiš,e moj prijatelju nagledao sam se ja svega u ovome ratu,gledao sam i hvatanje snajperiste u rejonu Derventa(stari most) koji je živ spaljen u kuči(cigansko karton naselje) od strane VRS,nije to nikava tajna,snajperista je bio msilim iz Tuzle.Za ove momke je istinadodji slobodno na groblje u Donjoj Lupljanici,pitaj mještane pa će ti sve reći.Imena neći da navodim jer nije u redu!Držimo se mi civilnih žrtava,mi Srbi nikad nismo kukali niti žalili se,bio je rat,bilo je svega ali civilne žrtve su problem.Derventa(Logor Rabić).Za vrijeme kopanja tranšeja 19 juna 1992 nekoliko zatvorenika je uspjelo pobjeći,istog dna nakon otkrivanja bjekstva na lokaciji nedaleko od biše kasarne na mjestu Modran-Tomasovo brdo,lokaliteu zvanom Spomenik streljana su 8 zatvorenika kao znak opmene za ostale zatvorenike.U ovom slučaju riječ je o zločinu prema zatvorenim licima.
Žrtve:Milorad Gunjević,Miro Jovičić,Nenda Panzalović,.Rade Bokur, i njegov sin Željko Bokur,Savo Pavlović,Vujadin Ljubojević,Dragan Grbić
Svjedoci:Ilija Ćuk,Neđo Blagojević,Mile Kuzmanović,Zoran Stanić,Nedeljko Nikolić
Odgovorni: Damir Lipovac,Mato Škorić-Škoro,Almaz Nezirović,Hangija Jusanović-Hango,Nihad Hamzić-Fric,Hidajet Kobajica,Ivica Vrdoljak,Ivica Perković-Mungos,Angijad Jusanović-talijan

Zadnje uređivanje rezon@tor : 21.03.2011. at 11:06.
budimo ljudi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:27.