Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Pogledaj rezultate ankete: Što znate o NLP-u?
To su komunikacijske i prezentacijske vještine 10 32.26%
To su pshihoterapijske tehnike 9 29.03%
Brzo uklanjanje fobija 4 12.90%
Modeliranje uspješnih ljudi iz svih područja 7 22.58%
Usvajanje uspješnih obrazaca ponašanja 10 32.26%
Sve ovo poviše i još više 13 41.94%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 31. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2006., 12:22   #41
Quote:
Uvjeravati raju da mogu biti odlični govornici popou kenedya, kinga i sl.
Je, je, to je srž NLP-ja, baš...
"Ne radi."

Meni drago; što više ljudi NLP smatra bulšitom, to je meni lakše manipulirat' njima. :badbadSandy:
just Sandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2006., 02:04   #42
Quote:
just Sandy kaže:
Je, je, to je srž NLP-ja, baš...
"Ne radi."

Meni drago; što više ljudi NLP smatra bulšitom, to je meni lakše manipulirat' njima. :badbadSandy:
ma daj ajde... nemreš s tim ni s cucka izmanipulirat, a kamo li običnog čovjeka!

back in real life... to ti neće donijet kruha!
 
Odgovori s citatom
Old 05.05.2006., 11:12   #43
Quote:
getriba kaže:
ma daj ajde... nemreš s tim ni s cucka izmanipulirat, a kamo li običnog čovjeka!

back in real life... to ti neće donijet kruha!
Ma tako je; ljudi, nemojte se zamarat NLP-jem, niškoristi, nemojte bacat' novce bezveze, to je za pušioničare.

Evo, odoh i ja...
just Sandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2006., 11:36   #44
Quote:
just Sandy kaže:
Ma tako je; ljudi, nemojte se zamarat NLP-jem, niškoristi, nemojte bacat' novce bezveze, to je za pušioničare.

Evo, odoh i ja...
evo vidiš šta je "pravi" nlp, ja sam tebe sad izmanipulirao i sad si i sama skužila da je to bezveze!!!
a neko plaća masne pare za to... jao joooj
 
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 17:03   #45
Question NLP - Neurolingvističko programiranje

dal je ko bio na tom tečaju ili terapiji ili nešto zna o tome?
veci33net is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 18:33   #46
da nam kažeš na kakvom tečaju ili terapiji,neznaju svi što je nlp
Siillva is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 18:40   #47
neuro-lingvisticko programiranje?
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 18:41   #48
bio....

odustao nakon 2 puta...
Weedeemer is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 18:42   #49
Quote:
veci33net kaže: Pogledaj post
dal je ko bio na tom tečaju ili terapiji ili nešto zna o tome?
U najbolju ruku pseudoznanost.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 18:42   #50
Quote:
jezebel_brave kaže: Pogledaj post
neuro-lingvisticko programiranje?
sad malo pojasni što je točno to?
Siillva is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 18:44   #51
dakle, ako je netko bio, onda zna. onaj tko nezna , ocito se ne trazi njegovo misljenje.
Weedeemer is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 19:03   #52
Quote:
Siillva kaže: Pogledaj post
sad malo pojasni što je točno to?
ne znam, nisam ja postavila temu, samo sam malo potpomogla jer sam se nasla online, a onaj koji je postavio temu nije. i mene zanima. zadnjih nekoliko godina se stalno spominje to nlp, al' fakat ne kuzim sta je to i tko to uopce izvodi, garant samo u zg-u (opet).
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 19:48   #53
Quote:
jezebel_brave kaže: Pogledaj post
ne znam, nisam ja postavila temu, samo sam malo potpomogla jer sam se nasla online, a onaj koji je postavio temu nije. i mene zanima. zadnjih nekoliko godina se stalno spominje to nlp, al' fakat ne kuzim sta je to i tko to uopce izvodi, garant samo u zg-u (opet).
Sustav tehnika koji se koristi kako bi se pospješio osobni razvoj, što god to značilo. Pokušava se promijeniti percepcija osobe o sebi i svijetu putem komunikacijskih tehnika. Rani NLP-ovci su analizirali specifičnosti komunikacijskih tehnika "uspješnih" psihoterapeuta, a ponajviše Ericksona, Satir i Perlsa te ih objedinjavali u jedan sustav koji je dobio naziv NLP (Neuro-Linguistic Programming), kasnije su te tehnike primjenjivali prilikom rješavanja raznih emocionalnih i ponašajnih problema kod klijenata. Smatraju da se upotrebom efektivnih komunikacijskih poruka, djelovanjem na podsvjest, adaptivnim korištenjem unutarnjeg jezika, sugestijom, i sl. može pozitivno djelovati na živčani sustav.

Treba napomenuti da u Americi postoji već više od trideset godina, da nije znanstveno validiran i da se u "mainstream" znanstvenim krugovima smatra kontroverznim odnosno vrlo je upitna efikasnost, kao i teorijske pretpostavke tog programa.

Zadnje uređivanje Cocaine Nights : 11.07.2007. at 20:28.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 22:51   #54
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Sustav tehnika koji se koristi kako bi se pospješio osobni razvoj, što god to značilo. Pokušava se promijeniti percepcija osobe o sebi i svijetu putem komunikacijskih tehnika. Rani NLP-ovci su analizirali specifičnosti komunikacijskih tehnika "uspješnih" psihoterapeuta, a ponajviše Ericksona, Satir i Perlsa te ih objedinjavali u jedan sustav koji je dobio naziv NLP (Neuro-Linguistic Programming), kasnije su te tehnike primjenjivali prilikom rješavanja raznih emocionalnih i ponašajnih problema kod klijenata. Smatraju da se upotrebom efektivnih komunikacijskih poruka, djelovanjem na podsvjest, adaptivnim korištenjem unutarnjeg jezika, sugestijom, i sl. može pozitivno djelovati na živčani sustav.

Treba napomenuti da u Americi postoji već više od trideset godina, da nije znanstveno validiran i da se u "mainstream" znanstvenim krugovima smatra kontroverznim odnosno vrlo je upitna efikasnost, kao i teorijske pretpostavke tog programa.


od kud to upitna efikasnost?
bome djeluje!
veci33net is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 23:32   #55
Quote:
veci33net kaže: Pogledaj post
od kud to upitna efikasnost?
bome djeluje!
Zato što ne postoje metodološki kvalitetno utemeljena znanstvena istraživanja koja bi potvrdila efikasnost te terapije.
Ima ljudi koji su padali u trans kod vračare pa sad tvrde da djeluje. Ima ljudi koji tvrde da su ih derviši izliječili. Ima ljudi koji kažu da su se osjetili bolje nakon što su popili tabletu koju im je doktor dao... Samo što neki nisu znali da su dobili placebo. Kod bilo koje terapijske tehnike važno je da djeluje sama tehnika, a ne placebo efekt ili neke druge varijable, a to se utvrđuje kvalitetno izvedenim znanstvenim istraživanjem. Nažalost efekti NLP-a kroz trideset godina nisu potvrđeni znanstvenim istraživanjima. A bilo je pokušaja. Sorry.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2007., 07:43   #56
možda ti je izvor informacija upitan
veci33net is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2007., 10:05   #57
Quote:
veci33net kaže: Pogledaj post
možda ti je izvor informacija upitan
Može bit. Međutim, časopisne baze podataka kao što su: Science Direct, Blackwell Synergy i APA online izbacuju samo jedan ili dva znanstvena rada koji se bave NLP-om i to je riječ o radovima koji mu ne idu u prilog.

U 2 udžbenika opće psihologije koje ja imam (McGraw-Hill) uopće se ne spominje kao terapijski pristup.

Na Odsjeku za psihologiju u Rijeci na kojem sam apsolvent nije se uopće spominjao kad smo se bavili psihoterapijom.

Nakon uzleta u 70-tim i 80-tim, zainteresiranost za taj pristup je opala, a broj znanstvenih radova koji se njime uoće bavi je vrlo mali.

Dio psihoterapeuta koji se bavi Ericksonijanskom hipnoterapijom od kuda je NLP izvukao dobar dio tehnika kritizirao je NLP (npr. Ericksonov kolega Wietzenhoffer), a na kritiku tog pristupa osobno sam naišao i od Ericksonijanske psihoterapeutkinje u Rijeci.

Ellis, "faca" u kognitivno-bihevioralnoj terapiji također odbacuje NLP na temelju dubiozne validnosti tog pristupa.

Na kraju krajeva pošto je riječ o eklektičnoj formi terapije, koja je preuzela tehnike iz drugih terapijskih pristupa, neke stvari bi trebale i funkcionirati, ali sve u svemu... Očito je da je pitanje efikasnosti i znanstvena utemeljenost tog pristupa kontroverzna i da u akademskim krugovima, izvan NLP zajednice ne kotira visoko.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2007., 14:33   #58
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Može bit. Međutim, časopisne baze podataka kao što su: Science Direct, Blackwell Synergy i APA online izbacuju samo jedan ili dva znanstvena rada koji se bave NLP-om i to je riječ o radovima koji mu ne idu u prilog.

U 2 udžbenika opće psihologije koje ja imam (McGraw-Hill) uopće se ne spominje kao terapijski pristup.

Na Odsjeku za psihologiju u Rijeci na kojem sam apsolvent nije se uopće spominjao kad smo se bavili psihoterapijom.

Nakon uzleta u 70-tim i 80-tim, zainteresiranost za taj pristup je opala, a broj znanstvenih radova koji se njime uoće bavi je vrlo mali.

Dio psihoterapeuta koji se bavi Ericksonijanskom hipnoterapijom od kuda je NLP izvukao dobar dio tehnika kritizirao je NLP (npr. Ericksonov kolega Wietzenhoffer), a na kritiku tog pristupa osobno sam naišao i od Ericksonijanske psihoterapeutkinje u Rijeci.

Ellis, "faca" u kognitivno-bihevioralnoj terapiji također odbacuje NLP na temelju dubiozne validnosti tog pristupa.

Na kraju krajeva pošto je riječ o eklektičnoj formi terapije, koja je preuzela tehnike iz drugih terapijskih pristupa, neke stvari bi trebale i funkcionirati, ali sve u svemu... Očito je da je pitanje efikasnosti i znanstvena utemeljenost tog pristupa kontroverzna i da u akademskim krugovima, izvan NLP zajednice ne kotira visoko.

ajd valjda je to sve točno ali kaj ti misliš o tome jal imaš svoje mišljenje?
ja imam i znam da kod mene djeluje!
veci33net is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2007., 14:39   #59
Quote:
veci33net kaže: Pogledaj post
ajd valjda je to sve točno ali kaj ti misliš o tome jal imaš svoje mišljenje?
ja imam i znam da kod mene djeluje!
daj onda svoje mišljenje i podijeli to iskustvo s nama.
čovjek piše ono što je u knjigama koliko sam shvatila.
-lavica- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2007., 16:59   #60
eto moje iskustvo
bila na jednoj nlp terapiji i fakat osjetila gadno procesuiranje i okretanje kotačića u sebi
ali problem je da je to skupo onda je 1 h došao 100kn
a ja bila samo na 2 h

a frendica išla na neki tečaj nlp i marketing ili tak nešto firma ih je poslala i svašta super je naučila
veci33net is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:41.