Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2018., 15:46   #21
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Ako misliš na topic "Atuhtonistička teorija…", piše tamo!
Ali meni je taj topic najzanimljiviji na cijelom ovom podforumu.
Sama tema ne ovo drugo.
Microban is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 17:26   #22
Quote:
Microban kaže: Pogledaj post
Ali meni je taj topic najzanimljiviji na cijelom ovom podforumu.
Sama tema ne ovo drugo.
Ok, otključat ću ga. Pa rekoh da je privremeno, da se ljudi malo ohlade!
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 21:29   #23
Danke, stavio post
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 01:09   #24
U gradu Savannahu u američkoj državi Georgiji otvoren je muzej posvećen prohibiciji u kojemu posjetitelji mogu sjesti za retro-šank i popiti alkoholno piće iz vremena postojanja "speakeasy" barova dvadesetih godina prošlog stoljeća.

Interaktivna izložba otkriva pojedinosti iz vremena tajnih točionica alkohola poznatih pod nazivom "speakeasy".

Ta je vrsta barova nastala tijekom prohibicije u Sjedinjenim Državama između 1920. i 1930. godine. Bili su središte zabavnoga i društvenog života velikih američkih gradova i u njima su se u vrijeme prohibicije ipak točila alkoholna pića.

Premda su nestali 1933. godine kad je završila zabrana točenja alkohola u barovima, danas se taj pojam koristi za opisivanje barova određenih retro stilova.

Najzanimljiviji dio muzeja je šank za kojim posjetitelji mogu popiti autentično piće koje se konzumiralo u doba prohibicije, a barmen će vam ga servirati u muzejskoj čaši inspiriranoj političkom poviješću zemlje.

U baru odzvanjaju taktovi glazbe dvadesetih godina prošlog stoljeća, namještaj i blagajna su autentični, a i barmeni su odjeveni u retro-odjeću.

U izložbenom dijelu posjetitelji mogu vidjeti i voštane figure gangstera poput Ala Caponea kao i originalna barmenska oprema za spravljanje tada zabranjenog "Moonshinea".
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 13:55   #25
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Danke, stavio post
Jesi li čuo kad za ovaj prijedlog kalendara:

International Fixed Calendar

https://en.wikipedia.org/wiki/Intern...Fixed_Calendar

https://9gag.com/gag/aKDbDXg

Dakle imao bi 13 mjeseci, dakle prije July/Srpanj bi se ubacio mjesec kojeg bi zvali "Sol".

Svaki mjesec bi imao 28 dana, svaki mjesec bi počeo nedjeljom a završio subotom. Svaki dan bi imao isti datum u mjesecu, recimo svaki 17. bi bio utorak.

Dodatni dan bi bio New Year's Day, koji bi bio posebni dan nevezan za ostale.

Pridjelog je iz 1902. i moram priznati da je zanimljiv.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 16:52   #26
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Jesi li čuo kad za ovaj prijedlog kalendara:

International Fixed Calendar

https://en.wikipedia.org/wiki/Intern...Fixed_Calendar

https://9gag.com/gag/aKDbDXg

Dakle imao bi 13 mjeseci, dakle prije July/Srpanj bi se ubacio mjesec kojeg bi zvali "Sol".

Svaki mjesec bi imao 28 dana, svaki mjesec bi počeo nedjeljom a završio subotom. Svaki dan bi imao isti datum u mjesecu, recimo svaki 17. bi bio utorak.

Dodatni dan bi bio New Year's Day, koji bi bio posebni dan nevezan za ostale.

Pridjelog je iz 1902. i moram priznati da je zanimljiv.
Sjajna stvar. Na žalost teško izvediva. Neki narodi još nisu prihvatili ni gregorijanski kalendar.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 22:25   #27
Nisam ga vidio prije, fora je
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 22:59   #28
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Sjajna stvar. Na žalost teško izvediva. Neki narodi još nisu prihvatili ni gregorijanski kalendar.
Stvarno nisu? Koji? Mislim, što se tiče duljine godine, zar ne primjenjuju danas i Arapi npr. taj sustav, godina sa 365 ili 366 dana, julijevska uz gregorijansku modifikaciju?

Fora ovo s kalendarom od 13 mjeseci, našao sam još jedan zgodan tekst:The Death and Life of the 13-Month Calendar. »Cotsworth's plan quickly gained popularity among businessmen, especially in transportation and logistics. His biggest ally however, was photography pioneer and Kodak founder, George Eastman.« Kompanija Kodak koristila je taj kalendar od 1928. sve do 1989!

Inače, ima onaj noviji prijedlog "fiksiranog" kalendara, s 12 mjeseci, četiri tromjesječja od po 91 dan tj. 13 tjedana, prvi mjesec u tromjesječju uvijek ima 31, a slijedeća dva po 30 dana. Izameđu 30. prosinca i 1. siječnja je "svjetski praznik", dan bez broja i bez imena kao dan u tjednu, a svake četvrtee godine dodatni između 30. lipnja i 1. kolovoza.

Prijedlog valjda negdje iz 1970-ih, ima valjda negdje na netu, ne da mi se sad tražit.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 01:58   #29
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Stvarno nisu? Koji?
Ma neki tamo... što su nam na forumu čestitali Novu godinu ali vele da je ne slave kad i mi ...
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 04:34   #30
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Ma neki tamo... što su nam na forumu čestitali Novu godinu ali vele da je ne slave kad i mi ...
Ja ne slavim gregorijansku novu godinu zato što sam konvertirao u Bidizam, pa slavim budističku novu godinu.
Godefroy-Borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 04:41   #31
Quote:
Godefroy-Borna kaže: Pogledaj post
Ja ne slavim gregorijansku novu godinu zato što sam konvertirao u Bidizam, pa slavim budističku novu godinu.
Sve ok. Javi nam kad je to da ti čestitamo.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 12:59   #32
Pa, srpska pravoslavna crkva još računa kad su pomični blagdani po julijskom kalendaru, ali država priznaje gregorijanski.

Kako je s drugim pravoslavnim crkvama? Koliko se sječam, čitao sam da su neke prihvatile gregorijansku reforum, jer je očito utemeljena, što god oni mislili o papstvu kao takvom.

Ja sam religiozno fluidan, povremeno sam konfucijanac pa slavim kinesku Novu godinu, koja počinje varijabilno, u veljači ili ožujku. (Ali i kineska država koristi gregorijanski kalendar.) Kad sam pak poklonik Magne Mater, slavim Novu godinu na prvi pun mjesec nakon proljetne ravnodnevnice. Glavno da je veselo!
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 15:48   #33
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Kako je s drugim pravoslavnim crkvama? Koliko se sječam, čitao sam da su neke prihvatile gregorijansku reforum, jer je očito utemeljena, što god oni mislili o papstvu kao takvom.
Grčka je prihvatila. Za ostale ne znam.

Julije Cezar bi se bome nasmijao da je znao da će njegov kalendar raditi razliku između dvije verzije neke religije za koju nikada nije ni čuo
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 19:27   #34
Rusi su se prebacili na svoje računanje, ak se ne varam.
Jedino su Srbi ostali?
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 08:22   #35
Dobro veče svima. :klap:

Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Pa, srpska pravoslavna crkva još računa kad su pomični blagdani po julijskom kalendaru, ali država priznaje gregorijanski.

Kako je s drugim pravoslavnim crkvama? Koliko se sječam, čitao sam da su neke prihvatile gregorijansku reforum, jer je očito utemeljena, što god oni mislili o papstvu kao takvom.
Što ne guglaš? :klap:

Ukratko: Antiohijska, jerusalimska, ruska, srpska, gruzijska i japanska Pravoslavna Crkva koriste julijanski kalendar. Carigradska patrijaršija, aleksandrijska, rumunska, bugarska, kiparska i grčka Pravoslavna Crkva koriste revidirani julijanski kalendar. O upotrebi kalendara u pravoslavlju se razgovaralo još 1923 na sve-vaseljenskom saboru u Carigradu, sazvanom od strane patrijarha Meletija IV Carigradskog, kada su neke crkve i odlučile da koriste julijanski a neke pak ne. Reč je o tzv. Milankovićevom kalendaru, ili pak revidiranom julijanskom kalendaru, kog nisu usvojile sve pravoslavne Crkve. Zanimljivo da to nije učinila ni SPC, iako je ona bila predlagač ovog kalendara. Sabor je bio reakcija na prihvatanje gregorijanskog kalendara od strane nekih država. Ruska PC nije bila zvanično prisutna, pa nije tako ni glasala, dok je grčka PC glasanjem 1924 prihvatila julijanski revidirani kalendar.

Naravno, postoje još neke stare istočne crkve ili drevno-istočne crkve (koje su nepriznate od strane autokefalnih pravoslavnih crkava) sa različitom upotrebom kalendara: Jermenska apostolska Crkva, koptska pravoslavna Crkva, Etiopska, Eritrejska, Sirijska, Indijska.

Tako, npr., Jermenska apostolska Crkva koristi uglavnom gregorijansi kalendar, ali Jeruzalemski patrijarhat Jermenske apostolske crkve koristi julijanski. Postoji i Jermenska katolička Crkva koja priznaje papu za vrhovnog biskupa, pripada telu katoličke Crkve, ali nisam siguran koji kalendar koristi, pretpostavljam da je gregorijanski. Ona je daleko manja od Jermenske apostolske Crkve, sedište joj je u Libanu.

Asirska Crkva, koja priznaje samo prva 2 vaseljenska ili katolička sabora, koristi gregorijanski kalendar. Imao sam prilike da upoznam i razgovaram sa jednim čovekom koji je iz Irana, ali je Asirac poreklom, i pripadnik je ove stare Crkve. Za ostale crkve nisam siguran i ne da mi se proveravati više.

Priča sa kalendarima, i njena istorija, nije baš tako jednostavna kako se na prvi pogled čini. Zapravo, sve sa crkvama i religijama, kao i politikom, je uvek komplikovano i na margini irealnosti.

Inače, za one koje više zanima, zanimljiv je calendar converter. Različiti kalendari su u pitanju, gregorijanski, julijanski, hebrejski, persijski, indijski...Baš interesantno.

Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Grčka je prihvatila. Za ostale ne znam.
Prihvatila je revidirani julijanski kalendar.

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Rusi su se prebacili na svoje računanje, ak se ne varam.
Jedino su Srbi ostali?
Rusi jesu, ali Ruska pravoslavna Crkva nije. Kao što i Srbi koriste gregorijanski kalendar, ali Srpska Pravoslavna Crkva ne.


Na kraju, na ovom linku se nalazi popis nekih crkva kao i datumi kada oni slave Božić, npr.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.

Zadnje uređivanje Nomen Nescio : 06.01.2018. at 08:33.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 09:23   #36
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Što ne guglaš? :klap:
Lakše mi je da pitam, pa da to rade drugi.

(Ako aludiraš na nedavnu situaciju, kad sam ti rekao da nešto proguglaš: tu bio sam naveo i konkretnu frazu koju treba unijeti u google. Ti si se onda i dalje nešto durio, što mi fakat ni danas nije jasno. )

Evo, sad sam skužio da fraza "kalendari koje koriste pravoslavne crkve" daje niz tekstova na našiliju (= BCHS ), na wikipediji i drugdje, gdje je to objašnjeno.

Tko ne zna: "našili" = BCHS = Bosanski/Crnogorski/Hrvatski/Srpski jezik. Koliko god se natezali, jer je to političko pitanje, jest nekakva realnost. Ako unesete u Google tražilicu "BCHS jezik" dobit ćete niz članaka gdje se o tome diskutira. - Ovdje, opet, navodim Google, jer stvarno ima među prvih 10 rezultata više zanimljivih, pa da ne navodim sve posebne linkove.

Osobno mislim, da je to pitanje zapravo jednostavno, jer se radi o dva različita kriterija. Jedna rečenica iz teksta na DW (autor je Prof. dr. Christian Voß, pročelnik Katedre za južnu slavistiku na Humboldtovom sveučilištu u Berlinu) to objašnjava rekao bih najpreciznije: »Pobornici formalne lingvistike koja se bavi proučavanjem gramatičkih struktura zalažu se za to da se i dalje govori o jednom jeziku koji se govori u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Hrvatskoj i Srbiji (abecednim redom BCHS-jezik), dok pobornici sociolingvistike inzistiraju na uporabi i simboličkoj vrijednosti jezika. Oni pak polaze od četiri jezika.«

Sviđa mi se i ovo, što kaže jedna sociolingvistkinja iz Beograda: kaže da je jezik ono što njegovi govornici i govornice veruju da jeste, pa tako i nosilac etničkog, nacionalnog ili državnog identiteta. Ona ističe da strukturalna lingvistika insistira na empirijskim jezičkim analizama, po kojima se zaista radi o jednom jezičkom kodu - jednom jeziku sa više međusobno razumljivih varijeteta. "Nauka 21. veka poziva na kritički pristup i podrazumeva mogućnost višestrukih interpretacija naučnih činjenica, te su zapravo oba tumačenja podjednako odbranjiva.

Ja svoj jezik naravno zovem "hrvatski", to jest važno i za moj nacionalni identiet, ali dodajem, da i Bošnjaci, Crnogorci i Srbi govore u bitnom isti jezik. Kad recimo guglam, želim dobiti i rezultate na B, C i S, mogu mi biti korisne. Kad pišem, slijedim hrvatski jezični standard, uz određene varijacije dijalekta i slenga.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?

Zadnje uređivanje Zoran Oštrić : 06.01.2018. at 09:49.
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 09:38   #37
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Jesi li čuo kad za ovaj prijedlog kalendara:

International Fixed Calendar

https://en.wikipedia.org/wiki/Intern...Fixed_Calendar

https://9gag.com/gag/aKDbDXg

Dakle imao bi 13 mjeseci, dakle prije July/Srpanj bi se ubacio mjesec kojeg bi zvali "Sol".

Svaki mjesec bi imao 28 dana, svaki mjesec bi počeo nedjeljom a završio subotom. Svaki dan bi imao isti datum u mjesecu, recimo svaki 17. bi bio utorak.

Dodatni dan bi bio New Year's Day, koji bi bio posebni dan nevezan za ostale.

Pridjelog je iz 1902. i moram priznati da je zanimljiv.
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Sjajna stvar. Na žalost teško izvediva. Neki narodi još nisu prihvatili ni gregorijanski kalendar.
Oprostite što ću ovo reći, ali vi stvarno spadate pod onu izreku "Današnji ljudi (generacija) ne znaju iz obijesti šta da više rade..." Tako i vi, mijenjali bi kalendar, je li? Kada je sve dobro ovako jer se počelo računati i sve bilježiti od Kristova rođenja, i vi bi sada sve poremetili.

Hvala Bogu, ubrzo će nastupiti Islamska era - najbrža rasujuća religija. Pa će mo možda računati kalendar od vremena Muhammeda, i to bi voljeli, zar ne? Svakako bi nešto mijenjali. tako i treba biti i neka bude, jer ovo što se danas dešava sa kršćanstvom je stvarno prešlo sve granice dopuštenoga, čak i više od toga. Naravno da će i to imati svoju cijenu.
__________________
Shadow of death-Yusuf Güzey
DJ_Bobo is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 06.01.2018., 10:14   #38
Quote:
DJ_Bobo kaže: Pogledaj post
Oprostite što ću ovo reći, ali vi stvarno spadate pod onu izreku "Današnji ljudi (generacija) ne znaju iz obijesti šta da više rade..." Tako i vi, mijenjali bi kalendar, je li? Kada je sve dobro ovako jer se počelo računati i sve bilježiti od Kristova rođenja, i vi bi sada sve poremetili.

Hvala Bogu, ubrzo će nastupiti Islamska era - najbrža rasujuća religija. Pa će mo možda računati kalendar od vremena Muhammeda, i to bi voljeli, zar ne? Svakako bi nešto mijenjali. tako i treba biti i neka bude, jer ovo što se danas dešava sa kršćanstvom je stvarno prešlo sve granice dopuštenoga, čak i više od toga. Naravno da će i to imati svoju cijenu.
Ovo nije način, na koji se smije obraćati drugima u uljuđenoj komunikaciji. Riječ je o ležernom "brbljanju", kako i ime topica veli. A prijedlog kalendara s 13 mjeseci nema baš ništa s religijom, pogotovo ne s islamom, jer ostaje gregorijanski način bilježenja godina i određivanja prijestupnih godina, te brojanje godina od navodne godine rođenja Ješue ben Josefa / Isusa Krista (koja je doduše pogrešna, ali tako smo navikli).

Ovo je samo opomena za kršenje pravila, a ako se bude ponavljalo, slijedit će i kazneni bodovi.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 10:30   #39
Ispričavam se, još jednom.

Usput, imam pitanje u vezi uplodanja slika na ovom podforumu. Smijem li to upitati ovdje ili preko PM-a? Jer ne znam šta se više smije a šta ne smije.
__________________
Shadow of death-Yusuf Güzey
DJ_Bobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 13:07   #40
Ovo za crkve i kalendare je zanimljivo.
Dakle samo Ruska, Gruzijska i Srpska PC koriste Julijanski (ostale imaju puno manje vjernika ili nisu pravoslavne, poput Armenske crkve)?
Interesting
Za jezik....
Dijalekt s vojskom i mornaricom
Standardi su različiti (makar i minimalno), a ljudi koji nisu novostokavci po rođenju sigurno ne “trpaju” svoj govor kao zajednički s drugim narodima koji nemaju njihov dijalekt. Ista stvar vrijedi i za neke novoštokavske, gdje se onda naglašavaju arhaizmi ili lokalizmi.
No opet, ako se u tom kraju javlja neki autonomizam, onda će reakcija biti suprotna
Većina Hrvata inzistira na “svom” jeziku, većina ostalih ne. Vjerojatno zato sto se i ostali jezici temelje na jezičnim radovima nastalim primarno u HR
Kompleksno pitanje, sve u svemu.
No iskreno, ja ne želim učiti srpski pod drugim (BCSM) imenom.
I to je to.
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:06.