Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2005., 16:33   #1
Seoba Šokaca

Koja su vrela iseljavanja Šokaca iz Bosne pred Turcima?
juanpablom is offline  
Old 29.08.2005., 18:31   #2
Zavelim ak imaš vremena javi se na ovu temu znam da si dobro upućen u povijest.
juanpablom is offline  
Old 30.08.2005., 16:33   #3
ova tema i mene zanima,nadam se da ce se javiti netko upucen.
Po nekim mojim saznanjima šokci nisu samo bosansko stanovništvo izbjeglo pred turcima,nego ima i pravoslavaca koji su ulazeci u hrvatsku primili katoličanstvo i katoličko ime a zadržavali prezimena.Primjer su prezimena u šokaca Vuksanović,Plavšić......
Cuo sam od nekih sokaca da je u Vukovarskom muzeju postojala slika o tome kako pravoslavci bježeci pred turcima primaju katolicku vjeru.

pozdrav
 
Old 30.08.2005., 16:39   #4
Po nekim mojim saznanjima šokci nisu samo bosansko stanovništvo izbjeglo pred turcima,nego ima i pravoslavaca koji su ulazeci u hrvatsku primili katoličanstvo i katoličko ime a zadržavali prezimena.Primjer su prezimena u šokaca Vuksanović,Plavšić......

Sigurno da ima i takvih ali je ogromna većina autohtono hrvatsko katoličko pučanstvo. Zanima me koji su dijelovi Bosne bili naseljeni Šokcima.
juanpablom is offline  
Old 01.09.2005., 00:24   #5
Ajmo povjesničari i ostali koji znate o Šokcima, podjelite vaša saznanja sa drugima.
juanpablom is offline  
Old 01.09.2005., 00:35   #6
juanpablom is offline  
Old 01.09.2005., 08:26   #7
...

Šokci su zapravo katoličko stanovništvo koje je emigriralo iz Bosne u Slavoniju. To se može dokazati i po folkloru i po jeziku te narodne skupine. Za razliku od Bunjevaca oni nisu porijeklom Vlasi i stočari, nego ratari. Migracija ikavaca iz Bosne u Slavoniju može se dokazati još u razdoblju prije Turaka, u vrijeme kad je bosanski biskup preselio iz Bosne u Đakovo i tako privlačio katolike iz Bosne koja je bila razdirana vjerskim ratovima protiv heretika tj. bosanskih krstjana.
Andelko is offline  
Old 01.09.2005., 10:37   #8
Puno više znam o Bunjevcima nego o Šokcima, mada su tim imenom i nas doli nazivali. Čini mi se da je bilo dosta općenitije za Hrvate u BiH nego Bunjevci. U stvari bunjevačko ime dolazi uglavnom na sjevernodalmatinskom i ličkoprimorskom području. No otprilike stvari tako stoje ko što je Anđelko reka. Šokci su ratari i staroštokavci ikavci, uglavnom locirani oko rijeke Bosne pa do Save. U doba velikog premještanja stanovništva (prvo razdoblje bijeg pred Turcima krajem 15.st, a drugo krajem 17.st) uglavnom prema susjednoj Slavoniji dovelo je u šokačku maticu i poneku pravoslavnu obitelj koje bi bile asimilirane i vjerski i jezično i običajima. Također je bilo i obrnutih slučajeva.

za sad samo toliko
Zavelim is offline  
Old 01.09.2005., 10:39   #9
Točno je i da se kajkavski i prije Turaka pomjerio zapadnije što ide u prilog tvrdnji da su seobe iz Bosne krenule i prije.
Zavelim is offline  
Old 01.09.2005., 10:40   #10
Thanks
juanpablom is offline  
Old 01.09.2005., 10:56   #11
Što se tiče Bunjevaca oni su podrijetlom iz zapadne Bosne, zapadne Hercegovine, i dalmatinske zagore.I sam pripadam ovoj grani hrvatskog naroda.
juanpablom is offline  
Old 01.09.2005., 12:24   #12
Zanimljivo je da Šokci imaju dosta više istočnoeuropskog R1a haplotipa nego Bunjevci no taj haplotip kod njih pokazuje dosta veliku varijancu (starost). Ili je miješanje Slavena i domordoaca kod njih bilo puno veće ili je taj R1a još od starijih vremena dolaska stepskih naroda prije 5000 godina.
Zavelim is offline  
Old 01.09.2005., 12:52   #13
[QUOTE]Zanimljivo je da Šokci imaju dosta više istočnoeuropskog R1a haplotipa nego Bunjevci no taj haplotip kod njih pokazuje dosta veliku varijancu (starost). Ili je miješanje Slavena i domordoaca kod njih bilo puno veće ili je taj R1a još od starijih vremena dolaska stepskih naroda prije 5000 godina.

Očito je kako se ide prema sjeveru da je slavenski haplotip sve izraženiji.Znači na dinarskom dijelu prevladava ilirsko-romanski haplotip , u Šokaca se razlika između ilirsko-romanskog i slavenskog haplotipa smanjuje dok u srednjovjekovnoj Slavoniji prevladava slavenski haplotip
juanpablom is offline  
Old 01.09.2005., 13:31   #14
Linkovi:
- O Šokcima jedan mađarski franjevački redovnik na hrvatskom jeziku (Pater Bernárdin Sándor Unyi)

U Mohaču je središte mađarskih Šokaca (oko 1.200) i etnografski muzej mađarskih Hrvata.
U Mohaču najveće turističke atrakcije su poklade sa bušama mohačkih Šokaca ili na mađarskom „busójárás" /bušojaraš/.
- mohački Šokci I.
- mohački Šokci II.
- mohački „bušar"
- mohački bušari na Dunavu
- šokačke maske

Etnografski muzej mađarskih Hrvata u Mohaču:
- šokačke maske I.
- šokačke maske II.
- šokačka nošnja

- šokačka nošnja (Hercegszántó /Santovo/, Bács-Kiskun županija)
Magor is offline  
Old 01.09.2005., 23:06   #15
Quote:
Zavelim kaže:
Zanimljivo je da Šokci imaju dosta više istočnoeuropskog R1a haplotipa nego Bunjevci no taj haplotip kod njih pokazuje dosta veliku varijancu (starost). Ili je miješanje Slavena i domordoaca kod njih bilo puno veće ili je taj R1a još od starijih vremena dolaska stepskih naroda prije 5000 godina.
Dakle Sokci su jos iz doba Vucedola? Eto spoj
stare sahovnice i danas!



Imas mozda link? Bio bih vjecno zahvalan!
 
Old 02.09.2005., 10:39   #16
To ti je u onom zadnjem istraživanju. Varijanca R1a najveća je na području Posavine i istočne Slavonije.
Zavelim is offline  
Old 02.09.2005., 12:50   #17
Koje su gradove/sela u Bosni naseljavali Šokci prije seobe u Slavoniju?
juanpablom is offline  
Old 02.09.2005., 13:07   #18
...

Quote:
Koje su gradove/sela u Bosni naseljavali Šokci prije seobe u Slavoniju?
Pa nema nekog određeng grada ili sela. U obzir dolazi čitavo područje od gornjeg toka rijeke Bosne pa sve do Save.
Andelko is offline  
Old 02.09.2005., 13:18   #19
[QUOTE]Pa nema nekog određeng grada ili sela. U obzir dolazi čitavo područje od gornjeg toka rijeke Bosne pa sve do Save

Kako su bili naseljeni što se tiče linije zapad istok?Koji su bili najistočniji djelovi današnje Bosne i Hercegovine koje su šokci naseljavali?
juanpablom is offline  
Old 02.09.2005., 13:25   #20
...

Pa Drina je najistočnija granica.
Andelko is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:48.