Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2018., 18:15   #1821
Norvežani su svojevremeno htjeli odustati od kupnje F-35 ali su ih ameri "diplomatski" uvjerili da to ne čine.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 18:18   #1822
Quote:
falkone kaže: Pogledaj post
Od kuda si ti stari moj ispao? De mi neki dokaz da jedna Njemacka npr mora kupit F35? Da jedna Engleska mora kupit F35? Norveska? Italija? Nizozemska? Ili neko treci iz Europe? Ne znam tko je kupio i F35 i Rafala i Eurofightera? Mislim UAE. Znaci njih su i EU i SAD natjerali da kupe 3 vrste aviona???
Pa sto SA hoce F35? Jel i oni moraju a vec imaju avione? Svi moraju. Zanimljivo
Nisam špijun pa nisam istraživao tko je što i zašto kupio, ja samo pitam jel učinkovitost aviona opravdava cijenu.
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 18:39   #1823
Avijon je high-tech čudo, ali:
- nije brz
- nije vrhunski upravljiv za dog fight
- unutrašnji spremnik oružja možda i nije najpraktičniji tako da weapon load nije baš optimalan
To što će ameri kupiti tisuće komada ovog čuda i pojava novijih oružja poput glide bombi dometa oko 100km čini cijelu stvar overkillom naspram cijeloga svijeta zajedno.
Zašto? Za ključne inicijalne operacije protiv realnijih protivnika koje ameri mogu susresti/napasti potrebno je daleko manje zrakoplova. Uz oko 4000 TLM raketa koje ameri mogu izbaciti u sat vremena napada nikakvi s-300/400 pzo ne predstavlja problem. Zašto je onda amerima uopće potrebno imati tisuće avijona? Nije, ali ljudi bi dobili otkaze u vojnoj industriji i vojsci i nije dobro ni za ekonomiju.
kapitalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 19:15   #1824
Jkd ti si bio tamo pa si vidio...tako mozemo reci da su i nas ameri natjerali da kupimo f16...ili svedi da kupimo Gripen. To su insinuacije...i nista drugo... nitko te ne moze natjerat da kupis te avione ako ne zelis. Ko fol grke su europljani tjerali da kupuju oruzje dok nisu bankrotirali...pa kako nisu nikoga u europi isto tako tjerali? Norveska je mogla kupit Eurofightera. Ali nije...jer i zemlje koje su ga osmislile, gledaju kako da nabave nesto drugo. Prema tome...niti jedna zemlja u EU nije napravila avion 5.generacije...i to je to. To je odgovor. Zato ga drugi kupuju. Rusi imaju prototip, i nista vise. Resursi avionima cure i zemlje nesto moraju kupit. Nemaju izbora. Ali to se tumaci kako su im ameri rekli da moraju. A kad se kupuje od rusa...to se ne mora, to je dobrovoljno. Mos mislit...tako velike stvari, nema sanse da nikoga natjeras...posebno ne europsku drrzavu...
falkone is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 19:27   #1825
F-35 mi nije baš nešto ni lijep. F-22 je puno ljepši. Noviji Suhoji su lijepi od Su-32 nadalje. Francuski Rafale - ljepotan.
kapitalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 12:23   #1826
Lockheed Martin Corp is being awarded $147,963,919 contract modification for the procurement of Israel-unique weapons certification, modification kits, and electronic warfare analysis in support of the F-35 Lightning II with the Israeli Air Force.

The contract includes Israel system design and development to provide 3F+ fleet capability for the government of Israel under the Foreign Military Sales program, a US DoD contract announcement said. Defenseworld.net reports that work will be performed in the US and is expected to be completed in December 2021.
link
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 09:28   #1827
Quote:
kapitalist kaže: Pogledaj post
Avijon je high-tech čudo, ali:
- nije brz
- nije vrhunski upravljiv za dog fight
- unutrašnji spremnik oružja možda i nije najpraktičniji tako da weapon load nije baš optimalan
To što će ameri kupiti tisuće komada ovog čuda i pojava novijih oružja poput glide bombi dometa oko 100km čini cijelu stvar overkillom naspram cijeloga svijeta zajedno.
Zašto? Za ključne inicijalne operacije protiv realnijih protivnika koje ameri mogu susresti/napasti potrebno je daleko manje zrakoplova. Uz oko 4000 TLM raketa koje ameri mogu izbaciti u sat vremena napada nikakvi s-300/400 pzo ne predstavlja problem. Zašto je onda amerima uopće potrebno imati tisuće avijona? Nije, ali ljudi bi dobili otkaze u vojnoj industriji i vojsci i nije dobro ni za ekonomiju.
E, ajd da nebi previše seruckali, preporučam svima da pročitaju tekst na linku
https://defenseissues.net/2014/01/11...tern-fighters/

sve fino i jasno piše....
__________________
Is there one place in the world where Russians would be hired to maintain Blackhawks?" - US Maintenance Officer in Afghanistan
aeronaut is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 09:30   #1828
Quote:
kapitalist kaže: Pogledaj post
F-35 mi nije baš nešto ni lijep. F-22 je puno ljepši. Noviji Suhoji su lijepi od Su-32 nadalje. Francuski Rafale - ljepotan.
Pa ja bih najradije imao najružniji avion, ali da može skinut s neba ove ljepotane.
WTF???
__________________
Is there one place in the world where Russians would be hired to maintain Blackhawks?" - US Maintenance Officer in Afghanistan
aeronaut is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 20:33   #1829
Quote:
aeronaut kaže: Pogledaj post
E, ajd da nebi previše seruckali, preporučam svima da pročitaju tekst na linku
https://defenseissues.net/2014/01/11...tern-fighters/

sve fino i jasno piše....
Zanimljiv članak.
Sve u svemu ukupno gledajući najboljim se pokazao Rafale.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 20:51   #1830
U članku je za nas zanimljivo da je Gripen C ocijenjen bolje od F 16 u svim segmentima.

He he he he...
__________________
Izreka "Nema ateista u rovovima" nije argument protiv ateizma, nego argument protiv rovova - James Morrow
silver22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 21:04   #1831
Vjerovat ćete svakom blogeru i njegovim fiks idejama oko toga što je bitno u danasnjim borbenim avionima?
Shpiro is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 21:45   #1832
Naravno da ne, uostalom nisu ni svi podatci točni niti sva pitanja obrađena... ali ipak mislim da je neloš članak. Pojavio se tu pa sam odlučio baciti zlobni komentar, ništa više.
__________________
Izreka "Nema ateista u rovovima" nije argument protiv ateizma, nego argument protiv rovova - James Morrow
silver22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 23:20   #1833
Quote:
silver22 kaže: Pogledaj post
Naravno da ne, uostalom nisu ni svi podatci točni niti sva pitanja obrađena... ali ipak mislim da je neloš članak. Pojavio se tu pa sam odlučio baciti zlobni komentar, ništa više.
Tekst koji sam vam linkao pisali su jako dobri stručnjaci u tom području komparacije ove ili one avijacije po važnijim segmentima. Nisu obrađeni naravno svi elementi, a za neke avione ih očito ne znaju. Ako ste zapazili, i autor navodi kako je najvažniji element po kojemu se ocjenjuju sposobnosti nekog lovca - istrenirani pilot. I u tome je bit, možemo mi nabaviti i F-35 (nedo Bog) ali za njega trebaš barem 200 sati godišnje što simulatora što prakse u zraku, plus posebna obuka za software koji upravlja battle field operations-om.
No, prema izvješću, daily sortie F-35 u USAF je oko 1!
E sad, dečki iz HRZ-a, hoćete li letjeti 150-200 sati na F-16, Gripenu ili ćete letjeti jedva 100 sati godišnje na F-35? Btw, cijena sata je za našu siromašnu državicu najbitnija stvar u cijeloj priči, a vjerujem da vam ne moram reći koji je triput skuplji.
__________________
Is there one place in the world where Russians would be hired to maintain Blackhawks?" - US Maintenance Officer in Afghanistan
aeronaut is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 23:24   #1834
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Zanimljiv članak.
Sve u svemu ukupno gledajući najboljim se pokazao Rafale.
Možda, Rafale je svakako izvrstan lovac, ali je pitanje kakav je u održavanju, koliko osoblja treba za back-up operacija i kakvi su s dobavom rezervnih dijelova. Ne znam nešto puno ni o njegovoj tehničkoj pouzdanosti (statistika kvarova i ukupni maintenance trošak), bolji sam s američkom avijacijom.
Osobna iskustva s Francuzima tijekom karijere mi baš i nisu u smislu pohvale, sustav im je prilično "lijen", što odgovara mentalitetu i mislim da su s proizvodnjom dijelova u banani.
__________________
Is there one place in the world where Russians would be hired to maintain Blackhawks?" - US Maintenance Officer in Afghanistan
aeronaut is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 23:30   #1835
Dassault ima uglavnom pozitivan image kod Falcona s podrskom i dijelovima.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 23:31   #1836
Bah, tvrde Rusi....tako se prodaje roba, posebno ako je loša.
Nijedan komad ruske tehnike nije dorađen do kraja i nijedan ne ispunjava svoje reklamirane sposobnosti.
Kobra manevar na Su-27 i potonjim inačicama, čemu služi? Pa tko se danas bori u zraku u dog-fightu? Hellou?
A ova priča sa S400, to mi liči na ono kao kad prodaješ auto, znaš da si ga precijenio, potencijalni kupac ga gleda, sviđa mu se, pokazuje ti da bi ga kupio, ali ako skineš cijenu. I onda ti kažeš da imaš još jednog jako zainteresiranog kupca koji ti evo sutra već dolazi. I onda se upecaš ko somina.
__________________
Is there one place in the world where Russians would be hired to maintain Blackhawks?" - US Maintenance Officer in Afghanistan
aeronaut is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 23:55   #1837
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
Vjerovat ćete svakom blogeru i njegovim fiks idejama oko toga što je bitno u danasnjim borbenim avionima?
Evo ti drugi tekst, možda te prosvijetli:
https://defenseissues.net/2013/09/28...-35-unit-cost/
__________________
Is there one place in the world where Russians would be hired to maintain Blackhawks?" - US Maintenance Officer in Afghanistan
aeronaut is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 23:58   #1838
Quote:
aeronaut kaže: Pogledaj post
Bah, tvrde Rusi...
Pa niš Rusi ne tvrde.
Turci su došli s tom idejom, a Amerikanci se uskopistili ničim izazvani, ili...?
Cola1973 is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 13:08   #1839
Quote:
Cola1973 kaže: Pogledaj post
Pa niš Rusi ne tvrde.
Turci su došli s tom idejom, a Amerikanci se uskopistili ničim izazvani, ili...?
Kak ne, pa čiji je S400? Nisam ja pisao reklamne letke.
__________________
Is there one place in the world where Russians would be hired to maintain Blackhawks?" - US Maintenance Officer in Afghanistan
aeronaut is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 13:59   #1840
Bok svima,

Quote:
aeronaut kaže: Pogledaj post
Evo ti drugi tekst, možda te prosvijetli:
https://defenseissues.net/2013/09/28...-35-unit-cost/
Koja je godina pisanja ovog "uratka" (i koliko je onda bilo F-35 a koliko ih ima sada)?
HasoMujo is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:25.