Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2011., 21:23   #1
Potres u Japanu i problemi s nuklearkom

Nuklearka Fukushima Daiichi bori se da izbjegne radioaktivnu krizu.

Tokyo (Reuters)

Tisuće stanovnika evakuirano je s područja oko nuklearke Fukushima Daiichi u potresom pogođenom Japanu nakon što je narasla razina radiokativnosti u reaktoru, ali nije bilo riječi da li se curenje radioaktivnosti dogodilo ili ne.

Stalno prisutna (underscoring) ozbiljna zabrinutost zbog nuklearke Fukushima udaljene 240km sjeverno od Tokija. - Državna tajnica SAD-a Hilary Klinton rekla je da su zračne snage SAD-a donijele sredstvo za rashlađivanje reaktora kako bi se izbjeglo podizanje temperature šipki u potresom pogođenom reaktoru.

Kompanija Tokio Electric Power rekla je da je pritisak unutar 460-megavatnog BWR reaktora br. 1 u nuklearci Fukushima Daiichi podigao nakon što je zbog najvećeg ikad zabilježenog potresa potpuno onesposobljen rashaldni sistem toga reaktora.

Novinska agencija Kyodo citirala je kompaniju koja govori da se povečala razina radioaktivnosti u turbinskoj hali, za 1,5 puta više nego što je predviđeno,

Stručnjaci izjavljuju da bi moglo doći do curenja radioaktivnosti ako bi pala razina vode u tom reaktoru, a podigla se temperatura gorivih šipki, ali to se možda neće odmah dogoditi.

Čak i ako će gorive šipke biti izložene, to ne znači da će se one odmah rastaliti. Čak i ako se šipke rastale, a pritisak unutar reaktora poraste, radijacija neće iscuriti sve dotle dok kontejnment reaktora dobro funkcionira – izjavio je Tomoko Murakami vođa grupe za nuklearnu energiju pri Japanskom Institutu za Ekonomiku Energije.



Evakuirano područje oko nuklearke Fukushima Daiichi.

TOKYO – Japanske vlasti otpustit će malo radioaktivne pare da olakšaju pritisak na nuklearnom reaktoru br 1 u nuklearki Fukushima Daiichi čiji je rashladni sistem potpuno zatajio.

……………

Agencija za industrijsku i nuklearnu sigurnost izjavila je da radioaktivni elementi u pari neće naštetiti okolišu niti ljudima.

(Ma, moš mislit - op. prev.)

(Ovu vijest nisam kompletno preveo jer bi prijevod dugo potrajao, a u ovoj drugoj vijesti uostalom, ima dosta elemenata iz prve vijesti – op. prev.)

P. S. Pogledajte slike s linkanih članaka. Prava strava.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10

Zadnje uređivanje piskavac : 11.03.2011. at 21:36.
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 22:50   #2
Ma gledam cijelo posljepodne na satelitskim programima. Još mi najgore izgleda ona rafinerija koja gori.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 23:08   #3
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Ma gledam cijelo posljepodne na satelitskim programima. Još mi najgore izgleda ona rafinerija koja gori.
Hhmmmmmm!!! Samo da ne dođe do B-B-B-B-B-B-B-B-BUUUUUUUMMMMM!!!!!
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 23:16   #4
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Hhmmmmmm!!! Samo da ne dođe do B-B-B-B-B-B-B-B-BUUUUUUUMMMMM!!!!!
Pa vjerovatnoca , pa mozda ce da dođe do BOOM-a
El-Fatih is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 23:52   #5
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
TOKYO – Japanske vlasti otpustit će malo radioaktivne pare da olakšaju pritisak na nuklearnom reaktoru br 1 u nuklearki Fukushima Daiichi čiji je rashladni sistem potpuno zatajio.
……………

Agencija za industrijsku i nuklearnu sigurnost izjavila je da radioaktivni elementi u pari neće naštetiti okolišu niti ljudima.

(Ma, moš mislit - op. prev.)
da mi je samo znati kako je to moguce i kakva im je to tvrdnja??? vjerovatno ce radioaktivni elementi u pari ispustati "vitamine" a?
__________________
Goodreads
Original Doll is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 00:14   #6
Navodno su im procurile dvije nuklearke.

Izračunali su da je potres pomaknuo Zemljinu os za 10 cm, i napravio rascjep u kori. Američki geološki ured kaže kako je potres u Japanu izazvao usjek u zemljinoj kori dug 240 kilometara i širok 80 kilometara

I dalje dolazi do potresa oko 6 po Richteru.
mishevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 00:39   #7
Otkud ti to ?? Di to piše ?
__________________
I'll make your heart smile...
0merta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 01:05   #8
...evo sad već i u našim medijima. Al Jazeera i Fox news među prvima. Možda mediji pretjeruju, a možda vlasti lažu da smanje paniku.
mishevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 01:49   #9
Aha, tu.
__________________
I'll make your heart smile...
0merta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 10:10   #10
Potres u Japanu

otvaram novu temu da ne oftopičarimo na Mjesecu
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 10:22   #11
Nažalost, buuum se dogodio, iako kažu da eksplozija nije dotakmula reaktor

Edit: Sad kažu da je došlo do izboja cezija i ioda, izgleda da se njima rastalilo skladište.

Zadnje uređivanje Begemotica : 12.03.2011. at 10:34.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 10:36   #12
pise doslo do drugog potresa..
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 10:59   #13
Uopće mi nije jasno kakve veze ova tema ima sa alternativom, valjda netko namjerno podmeće da se nađe netko tko će reći da su za sve krivi ameri i rusi pa da se može ismijavati.
lenas84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 11:09   #14
Quote:
mishevi kaže: Pogledaj post
Navodno su im procurile dvije nuklearke.

Izračunali su da je potres pomaknuo Zemljinu os za 10 cm, i napravio rascjep u kori. Američki geološki ured kaže kako je potres u Japanu izazvao usjek u zemljinoj kori dug 240 kilometara i širok 80 kilometara

I dalje dolazi do potresa oko 6 po Richteru.
Pa, što se tiče Fukushime Daiichi, na reaktoru #1 460-megavatnom Boiling Water Reaktoru (BWR) potpuno su presječeni kablovi koji vode od dizel agregata do pumpi za rashlađivanje reaktora. Na reaktoru #2 (isot BWR), kablovi su samo djelomično prekinuti, pa se čini da je taj reaktor OK, Nego ona druga elektrana Tokugawa ili kako se već zove gdje je izbio požar u turbinskoj hali, vjerojatno je ona procurila.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 11:14   #15
Quote:
mishevi kaže: Pogledaj post
...evo sad već i u našim medijima. Al Jazeera i Fox news među prvima. Možda mediji pretjeruju, a možda vlasti lažu da smanje paniku.
Vlasti sigurno lažu da smanje paniku.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 11:46   #16
Quote:
lenas84 kaže: Pogledaj post
Uopće mi nije jasno kakve veze ova tema ima sa alternativom, valjda netko namjerno podmeće da se nađe netko tko će reći da su za sve krivi ameri i rusi pa da se može ismijavati.
Početni postovi ove teme izdvojeni su i prebačeni sa tjeme o mjesecu, koju na ovaj pdf prebacio mod PZ.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 11:59   #17
Eksplozija u nuklearki Fukushima

POSLJEDNJE: Pokrivamo situaciju u nuklearki Fukushima od 4:30 ujutro po istočnom vremenu u petak 11. ožujka

Prva 24 sata pokrivanja nalaze se ispod linije

Posljednje što se zna jest da je u nuklearci Fukushima bila eksplozija i da je najmanje četvero ranjenih. Može se vidjeti veliki stup dima.

Kako izjavljuje Russia Today 50 tisuća ljudi evakuirano je iz okolice nuklearke. Iznad svega krov jednog od reaktora se iznenada srušio.

Ljudima u široj okolici rečeno je da prekriju svoja usta što je god više moguće.

Ovaj video od Gabe Rivera (video dostupan na linkanoj stranici) pokazuje trenutak eksplozije (minuta i 22 sek). Više svježih novosti (update-ova) nalazi se ispod videa na linkanoj stranici.

Update 5:10 ujutro. CNN izvještava da se zona evakuacije oko Fukushime Daiichi povečala na dvadeset kilometara oko nuklearke.

Točno na rubu te zone nalazi se grad Minamisoma od 72 000 stanovnika.

…………

(bilješka ovaj post ima nekoliko update-ova. Skrolirajte do dna za posljednje update-ove. Post se izvorno počeo pisati u 4:30 ujutro).

Izvorni post Koban (ominous) bljesak iz Kyodo Wire-a:

Japanski ministar industrije izjavio je da su operateri reaktora #1 nuklearke Fukushima izvjestili o abnormalnosti koja je uslijedila nakon snažnog potresa koji je pogodio šire područje sjeveroistočnog Japana. Uključujući prefekturu Fukushima.

Zatajili su sistemi za hlađenje reaktora u slučaju nužde, na reaktorima 1 i 2 u nuklearci kojom upravlja Tokyo Power Co.



(Prijevod će se nastavit, idem gledat dnevnik, ako nisam zakasnio)
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10

Zadnje uređivanje piskavac : 12.03.2011. at 12:49.
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 12:08   #18
Evo, pogledao sam dnevnik, ali ne do kraja. Čudi me kako su ljudi totalno ignorantni i nemarni. Ja ne kažem da sada cijeli svijet mora stat. Ali da se ne mogu primirit na 15 minuta da svi čujemo najnovije vijesti - i da to ne mogu učiniti dva-tri puta na dan... fakat mi ne ide u glavu.

Ljudi oko mene pile drva motorkom, kao da će biti smak svijeta ako prestanu pilit.

Na dnevniku su rekli da je radijacija u zgradi nuklearke tisuću puta veća od dopuštene, i da je to nusproizvod kontroliranog hlađenja nuklearnih reaktora. I da ne mora značiti da se jezgra reaktora istopila. I da će se pri slijedećem mjerenju radijacije vidjeti da ta radijacija neće biti tako strašna.

Možda sam zbog drhtave slike i tona (jebemu digitalnu TV!!!) štogod krivo razumio, ali bojim se da nisam.

Mislim, koje su ovo kontradiktornosti!!!
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 12:11   #19
Napokon jedan objektivan tekst o Fukushimi na hrvatskom.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 12:22   #20
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Na dnevniku su rekli da je radijacija u zgradi nuklearke tisuću puta veća od dopuštene, i da je to nusproizvod kontroliranog hlađenja nuklearnih reaktora. I da ne mora značiti da se jezgra reaktora istopila. I da će se pri slijedećem mjerenju radijacije vidjeti da ta radijacija neće biti tako strašna.

Možda sam zbog drhtave slike i tona (jebemu digitalnu TV!!!) štogod krivo razumio, ali bojim se da nisam.
Ja sam isto čula na BBC news preko satelita sa sjajnom slikom i tonom.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:49.