Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.08.2015., 20:03   #1
Borbeno vozilo pješaštva M-80A - modernizacija ili zamjena?

Vidim da nemamo prikladnu temu o borbenim vozilima pješaštva u OSRH, pa se ona spominju po drugim temama i vode teme u offtopic, zato otvaram ovu temu. Pritom prvenstveno mislim na BVP na gusjenicama.

Ukratko za uvod, borbena vozila pješaštva (BVP) (engl. infantry fighting vehicle - IFV), služe za prijevoz pješaštva na bojištu i pružanje direktne vatrene podrške pješaštvu. U tu svrhu najčešće su opremljeni topom 20 do 50mm, dodatno mogu biti opremljena strojnicom i protuoklopnim raketama. To ih razlikuje od oklopnih transportera pješaštva (eng. armored personal carier – APC) ili kako se kod nas često naziva borbena oklopna vozila (BOV), koja su obično naoružana smo teškom strojnicom za samoobranu.

Borbena vozila pješaštva su najčešće vozila na gusjenicama, kako bi mogla pratiti i imala pokretljivost sličnu tenkovima po zahtjevnim terenima, mada mogu biti i na kotačima, što je sve češće u posljednje vrijeme.

Primjeri modernih gusjeničnih BVP-a su CV90 (švedska), Bradley (SAD), K21 (J. Korea), Puma (Njemačka), Warior (UK), ASCOD (Austrija/Španjolska), Dardo (Italija), ....

OSRH u upotrebi imaju borbeno vozilo pješaštva M-80A, 104 – 128 komada:


Izvor: rtl.hr

Izvor: Obris.hr

Izvor: Obris.hr

Video M-80A s priprema za mimohod u Zg 2015.: https://youtu.be/uEC3uRb_ZXM

- M-80 razvijen je i proizveden u ex. Jugoslaviji od 1980 god.
- Težak je oko 14 tona, dug 6.42m, visok 2.2m, širok 2.9m.
- Naoružanje, top kalibra 20mm s 400 granata, spregnuta strojnica 7.62 s 2000 metaka, dvije PO rakete Maljutka.
- Verzija M-80A za pogon koristi motor Daimler Benz OM-403, snage 320 KS.
- M-80 ima amfibijska svojstva, a za pogon u vodi koristi gusjenice.
- Posadu čine 3 člana + prevozi 7 vojnika

Prema Dugoročnom planu razvoja OSRH 2015. -2024., za M-80A predviđeno je:

"- održavanje i modernizacija borbenog vozila pješaštva BVP M-80, uključujući modernizaciju novijim protuoklopnim sustavima"

Eto predlažem da ovdje nastavite pisati o stanju i što i kako dalje s BVP (IFV) u OSRH ...
many-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 20:57   #2
Tržište lakih gusjeničara prolazi teško razdoblje

Međunarodna ekonomska kriza koja i dalje prisiljava vlade da značajno smanje rashode za obranu, nije poštedjela niti tržište gusjeničara od trenda štednje. Prognoze međunarodnih skupina tvrde kako će se do 2024. proizvesti nešto više od 4.000 lakih oklopnih gusjeničara u vrijednosti oko 9 milijardi USD, što predstavlja smanjenje za 52,7 posto planirane proizvodnje i smanjenje za 45,4 posto ukupne tržišne vrijednosti, u odnosu na prošlogodišnjeg analize.

Ipak, treba imati na umu da su položaji lidera na tržištu u pogledu obujma proizvodnje i tržišne vrijednosti ostali stabilni. Unatoč globalnoj nesigurnosti, ne događaju se značajni pomaci na ovom tržištu. I dalje se vjeruje kako će najbolji igrača na ovom tržištu NORINCO Type-90, Kurganmashzavod BMP-3, PSM Igel / Puma i Doosan K300 (K21) - zadržati svoje tržišne udjele u smislu obujma proizvodnje te tržišnu vrijednost tijekom prognoziranog razdoblja.

Tržište lakih gusjeničara prolazi teško razdoblje
lightshadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 21:24   #3
Quote:
many-m kaže: Pogledaj post

Eto predlažem da ovdje nastavite pisati o stanju i što i kako dalje s BVP (IFV) u OSRH ...
Zamijeniti ih sa još Patria, OSIM ako se ne ukaže kakva iznimno povoljna prilika za nabavku polovnih nečijih IFV-ova ( i ne, ne mislim da su 40 godina stari Marderi dobra zamjena ).

U Britanaca bi trebalo biti viška Warriora, kad su već poslali zastavu, mogli su ih naši cimnuti da daju kojih stotinjak nama- dok ih još drži bolest...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 21:41   #4
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Zamijeniti ih sa još Patria, OSIM ako se ne ukaže kakva iznimno povoljna prilika za nabavku polovnih nečijih IFV-ova ( i ne, ne mislim da su 40 godina stari Marderi dobra zamjena ).

U Britanaca bi trebalo biti viška Warriora, kad su već poslali zastavu, mogli su ih naši cimnuti da daju kojih stotinjak nama- dok ih još drži bolest...
Naprotiv, ja mislim da nisu ni približno za otpis, niti smo u poziciji sada nabavljati zamjenu i da bi jedna opsežnija modernizacija M-80 dala dobar IFV za slijedećih 20ak god. Pritom mislim prvenstveno na povećanje pasivne i aktivne zaštite, zamjenu kupole i topa s kalibrom 30mm (zašto ne i Kongsber/ĐĐSV kupola ili druga koja se izabere za Patria AMV), zamjena PO raketa, eventualno zamjena motora za jači , ...

Paria AMV u IFV inačici, ne može nikada u potpunosti zamijeniti IFV na gusjenicama, tako da Gardijska oklopno-mehanizirana brigada mora imati IFV na gusjenicama, koji može držati korak s tenkovima.
many-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 21:49   #5
Quote:
many-m kaže: Pogledaj post
Naprotiv, ja mislim da nisu ni približno za otpis, niti smo u poziciji sada nabavljati zamjenu i da bi jedna opsežnija modernizacija M-80 dala dobar IFV za slijedećih 20ak god. Pritom mislim prvenstveno na povećanje pasivne i aktivne zaštite, zamjenu kupole i topa s kalibrom 30mm (zašto ne i Kongsber/ĐĐSV kupola ili druga koja se izabere za Patria AMV), zamjena PO raketa, eventualno zamjena motora za jači , ...

Paria AMV u IFV inačici, ne može nikada u potpunosti zamijeniti IFV na gusjenicama, tako da Gardijska oklopno-mehanizirana brigada mora imati IFV na gusjenicama, koji može držati korak s tenkovima.
To što ti predlažeš bi koštalo ko i nova Patria. I iako se slažem da Patria nije jednako dobra kao gusjenično vozilo, mislim da bi bila DOVOLJNO dobra...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 21:59   #6
Ope idemo miješati lonce i poklopce, kruške i jabuke.

IFV i APC nemaju dodirnih točaka i niti jedna normalna vojska ih međusobno ne zamjenjuje ... svaki od njih ima svoju ulogu i mjesto ... dakle M80 može mijenjati samo punokrvni IFV na gusjenicama a nikako APC tipa Patria taxi vozila s praćkom ...
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 22:08   #7
Evo za primjer kako su Česi i Slovaci modernizirali BMP-2:
https://youtu.be/NZDqKmimDKY?t=16s
https://youtu.be/ZknE7dC62oY



Slično bi se dalo odraditi i za M-80.
many-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 22:11   #8
Quote:
many-m kaže: Pogledaj post
Evo za primjer kako su Česi i Slovaci modernizirali BMP-2:
https://youtu.be/NZDqKmimDKY?t=16s
https://youtu.be/ZknE7dC62oY



Slično bi se dalo odraditi i za M-80.
Sve je pitanje cijene i isplativosti...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 23:22   #9
2.9.2010- na temi o Patriji napisao sam ovo;

Vozilu trebaju nove gusjenice,jači motor, stabilizacija topa s nešto jačim kalibrom topa,bolja protuminska zaštita i dodatni oklop.Sve ostalo može proći

izgleda da mu je najveća prednost da je gusjenično vozilo i da može plivati (nakon dodatnog oklopljenja neće).
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 23:30   #10
ako francuzi imaju samo kotace mozemo i mi,patrije to mogu pokriti,nisu za usporedbu sa pravim modernim ifvovima ali puno su bolje(bar po meni) od m80...treba probati za sto manje pare dobit koji zapadni ifv sa lagera,ako ne neka djuro stanca jos patrija,da mu odugavlacimo gasenje,taxija nikad dosta xD
vule007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 23:36   #11
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
2.9.2010- na temi o Patriji napisao sam ovo;

Vozilu trebaju nove gusjenice,jači motor, stabilizacija topa s nešto jačim kalibrom topa,bolja protuminska zaštita i dodatni oklop.Sve ostalo može proći

izgleda da mu je najveća prednost da je gusjenično vozilo i da može plivati (nakon dodatnog oklopljenja neće).
U konačnici mogao bi čak i plivati unatoč težem oklopu. Evo kako su domišljati Južno Korejanci to jednostavno riješili:

https://youtu.be/UyQ5COpMKsY?t=48s
https://youtu.be/5umeZMiMZCk?t=13m37s

Kad je potrebno malo se napuše i ide na kupanje ...



Sad drugo je pitanje koliko je takva sposobnost uistinu nužna i potrebna za OSRH.
many-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 23:59   #12
to je siguno neporbojan balon?
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 00:12   #13
Čim se otvorila tema odmah se sjatilo nekoliko "netreba nam to, imamo Patrije" padobranaca. Baš zanimljivo
__________________
I am completely operational, and all my circuits are functioning perfectly. HAL 9000
zuikaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 00:18   #14
Quote:
vule007 kaže: Pogledaj post
ako francuzi imaju samo kotace mozemo i mi,patrije to mogu pokriti,nisu za usporedbu sa pravim modernim ifvovima ali puno su bolje(bar po meni) od m80...treba probati za sto manje pare dobit koji zapadni ifv sa lagera,ako ne neka djuro stanca jos patrija,da mu odugavlacimo gasenje,taxija nikad dosta xD
A francuzi imaju Slavoniju u jesen, zimu, prolječe...
Pošalji bilo kojeg točkaša u to vrijeme u slavonsko polje pa da vidimo kolko bu prešao....
Ono tuđe govno manje smrdi teorija...

Što se tiče plivanja, nema tog oklopa koji nakon tjedan dana na terenu može plivati....Sve to ljepo izgleda na pokaznim vježbama s vozilima koja služe samo za pokazivanje...Ja kad sam plivao s M-80 priprema je trajala 2 tjedna od toga tjedan dana Jedinstva da vrate sve propulzere i ostalo što otpadne s njega čim zađe u prvo žbunje..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 00:20   #15
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
to je siguno neporbojan balon?
To sam se i ja pitao, kažu nije neprobojan, ali sastoji se od više odvojenih komora sa zrakom. Kad je ispuhan guma od koje je izrađen pruža i određenu dodatnu zaštitu kao i prostor u kojem se nalazi između dviju ploča....
many-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 00:29   #16
Kod M.80 je definitivno problem top 20 mm to jest sistem dopreme municije u isti. To je tolko podložno zastojima da je isti praktički neupotrebljiv....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 00:37   #17
Ifv se lako može nabavit i posada obucit ako pocme dolazit do takvih situaicja. Tenk i ifv ne idu sami. Pada kiša deset dana i sve natopi. Nemožeš se kretati. Zapeo. Šta ce ti ifv i tenk tu ? Treba ti mobilno pješaštvo. Neceš valjda napadat kad sija Sunce ?
lightshadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 07:36   #18
Rumunjska modernizacija njihovih MLI-84 bi bio dobar put i za nas, još te stanice i na AMV stavimo umjesto onih predstavljenih "ambara"

http://survincity.com/2011/11/romani...hicles-mli-84/

https://www.youtube.com/watch?v=Qs9cB-mvHfA
__________________
Pesimist je optimist s iskustvom!
“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
Hawk75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 07:43   #19
Quote:
lightshadow kaže: Pogledaj post
Ifv se lako može nabavit i posada obucit ako pocme dolazit do takvih situaicja. Tenk i ifv ne idu sami. Pada kiša deset dana i sve natopi. Nemožeš se kretati. Zapeo. Šta ce ti ifv i tenk tu ? Treba ti mobilno pješaštvo. Neceš valjda napadat kad sija Sunce ?
Dak ne lupetaj više gluposti.
Očito je da nemas pojma o čemu govoriš. Kada ćes napadati, ako ne po suncu. Ako i napadas po kisi budi siguran da tamo gdje ne ide tenk ili IFV ne prolaze ni APC, a bogumi ni ostala vozila, osim nekih specijaliziranih tipa howercrafta ...
Kada borbena djelovanja počnu ništa se više ne može nabaviti lako. Patrije se nabavljaju godinama, PzH isto tako nece punu operativnu spremnost dostići jos najmanje dvije godine ... Ne postoji proizvođac vojne tehnike koji ima lager i samo ceka nekog pametnog poput pojedinaci među nama da mu isporuci parsto komada APC, tenkova, topnickog oruzja ...

Daklo prestani lupati gluposti ako nemas nis pametno za reci po pitanju teme ...
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 08:24   #20
Navodno, negdi san naletija, postoje problemi sa tom rumunjskim 30mm stanicom. Istina?
__________________
mučko jedno džubre
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:07.