Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2012., 21:42   #1
Intenziv gnoze (prosvjetljenja)

Da li je netko od forumaša bio na intenzivu gnoze, odnosno intenzivu prosvjetljenja. Takve seminare organiziraju u hrvatskoj nekolicina "duhovnjaka" , tipa Vladimir Ivanov, Zoran Tepurić , naš susjed Slavinski , Luka Jercog itd

O čemu se radi:


Kratka povijest Intenziva Prosvjetljenja

Tvorac INTENZIVA PROSVJETLJENJA je Charles Berner, rođen 1929. godine u Kaliforniji. Njegovi roditelji su se aktivno bavili psihoterapijom tako da je od najranije mladosti ušao u svijet duhovnosti.

Posebno velik utisak na Bernera je ostavio posjet ašramu indijskog mudraca Shri Ramane Maharishi-ja kojeg je još kao dječak posjetio sa svojim ocem. Od tog trenutka pa nadalje cijeli Bernerov život usmjeren je ka duhovnom razvoju.

Upražnjava razne tehnike i podučava druge ljude. Tijekom više godina podučavanja drugih, uočio je nešto značajno. Ljudi koji su sporo duhovno napredovali, nisu znali tko su, a ljudi koji su znali tko su , napredovali su jako brzo.

U jednom trenutku nadahnuća spojio je praiskonsko pitanje "TKO SAM JA ?" s tehnikom komunikacije i to je bio začetak INTENZIVA PROSVJETLJENJA.
O otkriću ove čudesne tehnike sam Berner kaže: " Jednog proljetnog popodneva našao sam se u planinama Santa Crus u Kaliforniji razmišljajući o tom problemu kad mi je iznenada došla ideja. Zašto ne bih postavio praiskonsko pitanje "TKO SAM JA?", staro najmanje sedam tisuća godina i spojio ga s tehnikom komunikacije kojom sam bio ovladao ?
Nisam dugo razmišljao o tome. Ja sam se u stvari zapitao kako da pomognem ljudima da ubrzaju proces samorazvoja i tako iz te potrebe nastalo je ovo otkriće. Iz kojeg je izvora došlo, ja uistinu ne znam, ali mi se dogodilo u jednom trenutku. To nije bi proces rješavanja problema putem razmišljanja. Ja sam jednostavno postavio sebi pitanje i odgovor je bio tu."
Odmah potom, 1969. godine, u pustinjskoj oblasti južne Californije ispod improvizirane nadstrešnice od dasaka i šatorskog platna, održao je svoj prvi Intenziv.
Bio je zaprepašten kad je za tri dana trećina učesnika doživjela prosvjetljenje. Berner je poslije stalno govorio kako nije u stanju o tome razmišljati bez čuđenja.
Zbog svoje velike snage i izuzetne efikasnosti ova se tehnika od tada proširila po cijelome svijetu, tiho od usta do usta, od srca do srca.

U gradiću Santa Helena, sjeverno od San Francisca, osniva svoj ašram pod nazivom ANUBAVA ili "Dijadna Škola Prosvjetljenja".
Godine 1984. s najbližim suradnicima seli u južnu Australiju gdje u Mount Barckeru osniva ašram sličan onom u Kaliforniji.

Berner je održao ukupno 99 Intenziva Prosvjetljenja i potom se povukao u svoju sobu za meditaciju prepuštajući vođenje Intenziva majstorima koje je za to obučio.

Jedan od učesnika Bernerovog drugog Intenziva, Jeef Love, prenio je Intenziv u Europu, gdje se je bez ikakve reklame proširio.

Intenziv Prosvjetljenja u ex Jugoslaviju je donio Ž. M. Slavinski.
Prvi put učestvuje na Intenzivu u Londonu 1979. godine na kojem je majstor bio Jeef Love. Tada ne doživljava prosvjetljenje ali se čvrsto uvjerio da je pronašao pravi duhovni sustav za kojim je cijeli život tragao.

Godine 1980. Ž. M. Slavinski putuje u Kaliforniju te u ašramu Charlesa Bernera, na samom izvorištu nastanka Intenziva, doživljava soje prvo prosvjetljenje.
Prikupivši neke pisane materijale i kazete o Intenzivu Prosvjetljenja vraća se kući, te 29. studenoga 1980. godine održava u Beogradu prvi Intenziv na području ex Jugoslavije. Od tada pa do danas kroz Intenzive je prošlo na tisuće ljudi.

S najbližim suradnicima osniva bijelu gnostičku crkvu "EGA"- Ecclesia Gnostica Alba - sa sjedištem u Ljubljani, u Hrepeljcima u Istri te u Joševi kod Beograda grade se ašrami.

Na temelju dugogodišnjeg iskustva u prakticiranju Intenziva Prosvjetljenja, Slavinski postepeno unosi sve više novina. Izmijenjene su komande, izmijenjena je tehnika, izmijenjene su oblasti na koje se primjenjivao ovaj sustav.

Kako sam Slavinski kaže: " To je bilo nešto suštinski drugo, daleko brže i mnogo efikasnije."
Tako je ovaj sustav dobio naziv "Intenziv gnoze".
U svojoj knjizi "Priručnik za majstore gnoze", Slavinski piše: "Nastanak i razvoj "Intenziva gnoze" naučio nas je da od najboljega postoji bolje i da se savršeno može usavršiti".

Uz "Intenziv gnoze" drže se i tečajevi za majstore Intenziva. Obučeno je dosta majstora te se Intenzivi vode u cijelom području bivše Jugoslavije. To je bio procvat i zlatno doba Intenziva na ovim područjima, kakav ni sam Berner nije uspio postići.

Nedaleko od Šibenika u selu Slivno kod Perkovića, Intenziv je vodio jedan od najiskusnijih majstora "EGA"-e, M. B. - Hisa Hatana. To je majstor s velikim praktičnim iskustvom za kojeg se zna da je prošao najveći broj Intenziva od bilo kojeg drugo učesnika.
Na Intenzive pod njegovim vodstvom uključio sam se u rujnu 1986, godine, a moja supruga dva mjeseca kasnije, u studenom iste godine.
Oboje smo na tim svojim prvim Intenzivima doživjeli svoja prva prosvjetljenja i sada dok ovo pišem, punih 17 godina poslije, jasno se sjećam svakog detalja sa tog Intenziva i dakako iznad svega svog prvog prosvjetljenja.
Od tada stalno smo učestvovali na trodnevnim, sedmodnevnim i četrnaestodnevnim Intenzivima.

Nakon nekoliko godina predanog prakticiranja tehnike Intenziva, oko ovog majstora formirala se stabilna, duhovno snažna grupa koja se mogla suočiti s najsuptilnijim barijerama i najtamnijim sadržajima ljudskog duha.

Na višim stupnjevima duhovnog razvoja tehnika Intenziva, sama po sebi, zahtijeva drugi pristup i drukčiju primjenu.
Umjesto komande koja se davala partneru kao snažan zahtjev da doživi to što se od njega zahtijeva, sada je to bio poziv Bića upućen Biću.
Ovaj sustav dobiva novi naziv "Intenzivna meditacija", te pod tim nazivom ova grupa nastavlja rad.
Nakon još dubljih spoznaja radeći na koanu (ključnom pitanju) "drugo ljudsko biće", ovaj sustav još jednom doživljava svoju preobrazbu, te se daljnji rad usmjerava na koan "drugo Biće".
Naziv Intenziv u potpunosti nestaje, a grupa duhovni rad obavlja pod nazivom "Daršan" - našraD, koji od četrnaestodnevnih Intenziva prerasta u svakodnevni intenzivni duhovni rad.

Usporedo s odlaskom na Intenzive kod majstora M. B.- Hisa Hatana, gradimo naš ašram "ADA"- utočište, petnaestak kilometara od Splita prema Omišu u starom selu Zeljovići.

Godine 1994. osnivamo udrugu pod nazivom "Argonauti" - Udruga za istraživanje i ekspanziju svijesti- kako bismo nesmetano i legalno mogli održavati Intenzive Prosvjetljenja.

Bavimo se meditacijom i tečajevima komunikacije, da bi na rođendan Intenziva Prosvjetljenja na ovim područjima, 29. studenoga 1998. godine održali svoj prvi Intenziv Prosvjetljenja.

Uz sve razvojne promjene i usavršavanja koje je ovaj sustav doživio, bili smo skloni prvotnom izvornom nazivu pod kojim i dan danas prakticiramo ovaj sustav - Intenziv Prosvjetljenja.


http://www.inet.hr/~zzemunik/povijest.html
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 22:42   #2
Nisam upoznat sa tehnikom Intenziva. O čemu se točno radi? Kako se prakticira?

Imam samo jednu knjigu od Žike a nije vezana za intenzive već za Golden Dawn sustav magije.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 15:32   #3
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Nisam upoznat sa tehnikom Intenziva. O čemu se točno radi? Kako se prakticira?

Imam samo jednu knjigu od Žike a nije vezana za intenzive već za Golden Dawn sustav magije.
Evo jednog dobrog opisa te tehnike : http://intenziv.blog.hr/
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 18:19   #4
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Evo jednog dobrog opisa te tehnike : http://intenziv.blog.hr/
Čini se vrlo razumna i vrlo intenzivna praksa. Dobar naziv za sustav!

Nešto kao zen koan u paru ili atma vichara (samo-ispitivanje) po Ramani Maharishiju + mindfulness u hodu.

Prakticirao sam nešto slično, pa iz iskustva mogu reći da je ovo jedan meni osobno od najboljih načina koji kombiniraju uporabu pasivne koncentracije i aktivne kontemplacije u duhovnu praksu.

Samo, mislim da ćemo se nas dvojica složiti, ovo "prosvjetljenje" ili "gnoza" je malo pretenciozno i uvodi nužni dualizam u priču. Možda je bolje koristiti psihološki termin "samo-aktualizacija" jer je to više dinamički proces, nešto što je nemoguće odvojiti od prizmenog života. Iako ne vjerujem u ultimativnu spoznaju u epistemološkom smislu, niti u ultimativni bitak u ontološkom smislu kao nešto natprirodno, i dalje smatram da po ovom što vidim, ova praksa itekako ima dobre plodove. Neka moj realizam ili nedostatak idealizma ne bude apsolutna nit vodilja onome tko ovo čita, to je samo moj racionalistički mentalni sklop.
__________________
You suffer... but why?

Zadnje uređivanje tehuti : 04.01.2012. at 18:25.
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 20:43   #5
Quote:
“Ja sam jednostavno postavio sebi pitanje i odgovor je bio tu.“
I koji je onda odgovor? Pazi Krena, ako se radi o gnosisu, sam rijec ima znacenje zora - trenutnog uvida, nema tu puno price, ni tecajeva...stoga, jel receno koji je to odgovor na pitanje “tko sam ja“?
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 21:13   #6
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
I koji je onda odgovor? Pazi Krena, ako se radi o gnosisu, sam rijec ima znacenje zora - trenutnog uvida, nema tu puno price, ni tecajeva...stoga, jel receno koji je to odgovor na pitanje “tko sam ja“?
Nema odgovora u sklopu standardne logike. Radi se o nekoj vrsti zen-koana i uvida na nešto što se ne može izreći riječima. To je mnogo složenija problematika negoli kada nam fizičari kažu da se prostor može kriviti, a vrijeme usporavati. Za granične stvari fizike imamo matematiku koja nam to može donekle predoćiti. A u rješenju zen-koana nemamo ništa za predočavanje. Nešto slično da pokušaš čovjeku rođenom bez muda objasniti što je to orgazam
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 09:18   #7
Obzirom da poznajem osobno jednog od navedenih u uvodnom postu)duhovnjaka..
mogu sva ta prosvjetljenja inicirana njihovim posredstvom nazvati samo dobrom zabavom....
Hajde Krena,a jesi li ti doživio prosvjetljenje posredstvom nekog od njih...
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 14:00   #8
to je za mlade duse koje osjecaju prazninu prohujalih vijekova jer nisu bile duhovale u ta davna primitivna vremena
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 15:26   #9
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Obzirom da poznajem osobno jednog od navedenih u uvodnom postu)duhovnjaka..
mogu sva ta prosvjetljenja inicirana njihovim posredstvom nazvati samo dobrom zabavom....
Hajde Krena,a jesi li ti doživio prosvjetljenje posredstvom nekog od njih...
Kako ću doživjeti prosvjetljenje kada nisam ni probao tu tehniku. Samo sam o njoj čitao u knjizi od Slavinskog. Imam kod kuće dvije knjige: Sunjata , te druga Intenziv prosvjetljenja
Izvjesni duhovnjak, Zemunik je imao tečaj nedaleko od moga stana, a ja sam kasno za to saznao. http://www.ayus.hr/arhiva/16-intenzi...jetljenja.html

Ta je tehnika sada dobila malo drukčije ime: Intenziv gnoze

p.s.

A koga ti to duhovljaka poznaješ, ako nije tajna ?
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 00:34   #10
Takva iskustva se moze imati sa bilo kojom praksom. Imas ljude koji slicno pricaju nakon 10odnevnih vipasana programa, nakon ovog ili onog.. ja sam "gledao kroz zidove" u vremenu vjezbanja astralne projekcije, ali ne iz nekog astrala nego tjela, pomakne se malo percepcija i tako... svasta um radi, sad koliko je to stvarno ili ne drugo je pitanje
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 00:40   #11
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Takva iskustva se moze imati sa bilo kojom praksom. Imas ljude koji slicno pricaju nakon 10odnevnih vipasana programa, nakon ovog ili onog.. ja sam "gledao kroz zidove" u vremenu vjezbanja astralne projekcije, ali ne iz nekog astrala nego tjela, pomakne se malo percepcija i tako... svasta um radi, sad koliko je to stvarno ili ne drugo je pitanje
A i bez prakse, nezvano
E ovaj dio mene zanima, tocno - radi se o pomaknutoj percepciji, o drugacijim koordinatama, pitanje je sto je sve moguce i kako zapravo stvari stoje u ovom matrixu. Ajd, pricaj jos
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 00:42   #12
Nemam nis vise pametno rec
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 00:46   #13
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Nemam nis vise pametno rec
Aha, kako da ne, ajde daj pricaj...toliko malo se prica o necem konkretnom, o zivom iskustvu, bez obzira kako ga nazvili ili pokusali staviti pod neke naslove.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 00:50   #14
a cuj, svakakva iskustva ljudi imaju i onda pravimo teorije i pisemo knjizurine oko njih dramaticne. Sto nas ne cini nimalo pametnijim, samo potreba za racionalizacijom, a buduci je analiticki um glavni "zid" izmedju svjesnog uma i takvih nekih sadrzaja kontraproduktivno.

Tako je kako je, a sto zasto i kako ionako ne znamo. Teorije su samo modeli, korisni eventalno tek kao smjerokazni orjentir ako se necime zelimo prakticno baviti kojeg ni tada ne treba shvacati kao doslovnu istinu.

Jednostavno prilicno toga ne znamo, nemamo definitivne odgovore i sto god se prica je nagadjanje, stoga cemu filozofirat u nista
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 00:59   #15
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
a cuj, svakakva iskustva ljudi imaju i onda pravimo teorije i pisemo knjizurine oko njih dramaticne. Sto nas ne cini nimalo pametnijim, samo potreba za racionalizacijom, a buduci je analiticki um glavni "zid" izmedju svjesnog uma i takvih nekih sadrzaja kontraproduktivno.

Tako je kako je, a sto zasto i kako ionako ne znamo. Teorije su samo modeli, korisni eventalno tek kao smjerokazni orjentir ako se necime zelimo prakticno baviti kojeg ni tada ne treba shvacati kao doslovnu istinu.

Jednostavno prilicno toga ne znamo, nemamo definitivne odgovore i sto god se prica je nagadjanje, stoga cemu
Da, to je ta potreba za racionalizacijom i nekim konacnim i koliko toliko sigurnim odgovorima. Ja to gledam na nacin da postoji ovaj nas operativni kvadrant u kojem se krecemo, imamo planetu po kojoj hodamo, ona je u univerzumu, sunce nas grije, vjetrovi pusu a zvjezdano nebo je bozanstveno...i sad to je nekako i dovoljno, ali i bez da si delfski ronac, intuitivno (a bogami i racionalno kad postavis bilo koje ozbiljnije pitanje) znas da to nije to, odnosno da moze biti svasta, a tek koliko ni ne zans da ne znas...e i zato me zanimaju ova iskustva, ako su istinita, nema veze sto ne znamo kamo to staviti i sto s tim.
Stoga, daj jos malo sto si dozivija
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 01:03   #16
ma jaci je dozivljaj tegla nutele, jebo to
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 01:05   #17
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
ma jaci je dozivljaj tegla nutele, jebo to
Evo ti ga na, nikad da nista doznam na ovoj nasoj duovnosti

I kakva nutela, to nije zdravo, nije ni poeticno, nis.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 11:20   #18
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
ma jaci je dozivljaj tegla nutele, jebo to
Da je pojedeš cijelu za doručak ili ako ti padne na bosu nogu sa stola
I to ona od 750 gr.
Inače je mnogo jači doživljaj ŠKRPUN .https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...&postcount=911
A tek morski pauk !
A da ne spominjemo ubod morskog goluba. Jedan je moj kolega na bolovanju zbog njega već 2 mjeseca

Zadnje uređivanje krena : 07.01.2012. at 11:31.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 01:19   #19
zdravo mozda nije, ali je cista poezija

hulis



@todaytonight: jesi ti zivjela u Torontu?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2012., 00:28   #20
Ne znam za Slavinskog, ali za Kezelea je dovoljno procitati sto pise. To nije proizvod puknutog uma jer puknuti um fantazira, ne aranzira lazi koje nemaju nikakve osnove uz minimalo poznavanje materije u sistema za izvlacenje novaca, to je proracunato.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:50.