Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.03.2010., 12:11   #1021
Quote:
balböceği kaže: Pogledaj post
230 eurica je sada najjeftinija karta u turkish airlinesu...ja jucer bila...naravno ovisi kad putujes. ali ovo je najnize sto ide.
Ja gledao na njihovim stranicama. Polazak 19.o6. povratak 26.o6. karta za dvije osobe 630 eura
pakistan is offline  
Old 08.03.2010., 16:01   #1022
čita san nešto o ovome Akbilu i Istanbul kart..sad me zanima za ovaj istanbul kard šta on obuhvaća jer san malo uspia nać o tome.izgleda da se tek friško koristi..pa ako je netko to slučajno to koristia i nešto zna o tome..isto tako za akbil znači u istanbulu ću bit 6 dana te s obzirom na to koju vrstu akbila bi triba uzet i šta mislite jel to dobra stvar?.jer piše da recimo sa akbilom je karta 1liru umisto 1.4 tako ako nas je dvoje na 6 dana uštedi se sigurno bar 20 eura..i jel se može recimo kupit 10 karata za javni prijevoz pa da bude jeftinije ili neka dnevna karta ili nešto tako slično??uglavnom kako proći jeftinije što se tiče javnog prijevoza u Istanbulu?puno hvala svima na odgovorima!
Čiribimbaš is offline  
Old 08.03.2010., 17:56   #1023
Quote:
Čiribimbaš kaže: Pogledaj post
i jel se može recimo kupit 10 karata za javni prijevoz pa da bude jeftinije ili neka dnevna karta ili nešto tako slično??uglavnom kako proći jeftinije što se tiče javnog prijevoza u Istanbulu?puno hvala svima na odgovorima!

Koliko sam ja vidio, uopće nemaju karata, nego plave plastične žetone. Isto tako, koliko sam ja skužio, nema nekog popusta za kupnju više tih žetona (ja kupio 20 odjednom). Ali mislim da ima neka opcija za tjedan dana, ali nama se nije dalo s time gnjavit, a i kasno smo skužili.
File is offline  
Old 08.03.2010., 22:18   #1024
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
balbocegi,zasto auto mora biti bas jako dobar?..pa ja citam na forumu od nasih istocnih susjeda koji masovno putuju u tursku (ljetovanje) da ih ide dosta tamo sa ne bas nekim posebno dobrim autima pa nemaju problema i hvale da su ceste dobre..
ma nisam rekla da mora biti jako dobar...ne moras ici mercedesom. samo da mu moras vjerovati - a htjela sam reci da treba biti odrzavan i servisiran; osobno se ne bih usudila ici na put od 1600km...pa da jos nesto zakuha i rikne, pa onda negdje u bugarskoj/turskoj trazi servis, pa se sporazumjet bla bla...samo to, nis drugo!

a sto se tice javnog prijevoza...ne koristim ga bas - ali evo pisat cu ti ono sto znam.
kad sam ja prvi put isla u istanbul, bila sam par mjeseci...i zaletila se i kupila nesto sto se zove mavi kart (imam neki feeling da bi to moglo biti slicno toj istanbul kart) - znam da sam s izradom kartice (treba fotka) to s*anje platila 80 lira!!? vrijedila je mjesec dana za sva prijevozna sredstva (bus, tramvaj, metro, brod, tunel)...bilo je totalno neisplativo! mogla se uzimati tjedna, mjesecna, dvomjesecna, pulugodisnja... ne znam kak je sad!

a sto se tice akbila; to je vec drugo - izgleda kao mali plasticni privjesak za kljuceve (sto i zapravo je); koliko se sjecam moze se kupiti skoro na svakom cosku, kiosku, punktu di pise AKBIL SATIS VE DOLUM NOKTASI. na sebi ima ugradjen magnet. kad ga se kupuje (ne sjecam se koliko kosta ta sama spravica - par lira mozda) kazes tamo onome koji radi da si student (OGRENCI), pokazes onu studentsku karticu, i onda ti on u taj magnet 'snimi' da si ogrenci; pa ti se s 'racuna' skida manje (ne znam jel 80 kurusa ili 1TL)...naravno kad ga kupis, odmah ga i 'napunis'. istom tome koji tamo radi das pare, npr. 20TL, i on i to 'snimi' u taj magnet. pri ulasku u bus (zato se obavezno ulazi na prva vrata-nema svercanja) imas strojcek di pritisnes taj magnet te se automatski smanji iznos na 'magnetu', isto tako kad ulazis na tramvajsku, brodsku ili metro stanicu di su one okretne rampe. vrlo je vazno da se jednim akbilom moze koristiti vise osoba; odnosno mozes ga 'stancati' sto puta zaredom, za koliko god osoba hoces dok god imas love na njemu. a s mavi kart (s obzirom da je osobna kartica sa svim tvojim podacima i slikom) mozes se koristiti samo ti, jer ju je nemoguce stancati (ona isto ima tak neki magnet) dva puta zaredom.

ja se ne sjecam plavih plasticnih zetona (osim onih za cay). znam da je prijevoz u jednom smjeru 1,40TL. kupuju se normalni neki metalni zetoni na svakoj stanici i pristanistu, itd. osim u busevima - tamo ako su gradski (IBB) placas soferu; onda ti on da akbil da ga ocitas, pa mu ti vratis i prodjes, a ako su privatni (OZEL) placas nekom tipu koji sjedi na pultu iza vozaca u busu, i nis ne stancas, samo prodjes. ako prelazis mostove busom onda se racuna duplo.

sta si jos bio pitao?
__________________
eyyy meyhaneci...!

Zadnje uređivanje balböceği : 08.03.2010. at 23:00.
balböceği is offline  
Old 08.03.2010., 22:52   #1025
Quote:
pakistan kaže: Pogledaj post
Ja gledao na njihovim stranicama. Polazak 19.o6. povratak 26.o6. karta za dvije osobe 630 eura

meni je za te datume pokazalo 460 po osobi!
ako bas moras ici samo na te datume...onda je skupo...ali evo recimo polazak 18.6. povratak 24.6. ili 28.6. ti je 230 eura.
ma najbolje ti njih nazovi u jurisicevu, ili odi tamo ako si u zg.
__________________
eyyy meyhaneci...!
balböceği is offline  
Old 09.03.2010., 21:33   #1026
hvala ti babolcegi na odgovoru..ma to šta si ti kupila mislim da to nije istanbul kard nego nešto drugo jer san čita da je taj istanbul kard uveden tek prošle godine ali nije ni bitno to neću koristiti..znači lipo kažen da san OGRENCI i sve štima sa akbilon..super ..pa van javin jel se isplatilo..uzet ću to sigurno..ovo šta se plaća duplo to se vjerojatno ne odnosi na brodove ako se ide na drugu stranu ?i jeli znaš možda za onu liniju koja vozi do anadolu kavagi jel se i na toj liniji može koristiti akbil?i još nešto za toranj galata piše da radi do 5 restoran od 8 do ponoć i kafići..pa jel ja mogu recimo doć navečer?odnosno jesu kafići na istoj razini gdje dođeš kada platiš i kartu..jer jednostavnije mi je doći po noći da ne gubin vrime po danu..a i ne bi platia kartu..eto hvala ti na svemu babolcegi..
Čiribimbaš is offline  
Old 09.03.2010., 22:34   #1027
ovo za galatu nek ti odgovori netko tko je skoro bio tamo...ja se fakat ne sjecam.
a sto se tice akbila - znaci nema veze sto vas je dvoje, kupujete jedan akbil (taj privjesak) i punite ga koliko treba. izracunas otprilike koliko cete dnevo putovati; a sigurno cete 4-6 karata potrositi...tak da si odmah napuni za 20-30TL da si miran, da ne moras stalno razmisljati di napuniti (mada ima na svakom cosku, cisto zbog komfora). kad stancas magnet u busu kod vozaca, ili na onim okretnim rampama (tramvaj, brod, metro, tunel, funikuler) imas tamo mali ekrencic na kojem pise koliko ti je jos ostalo 'na racunu'-obrati paznju na to. da nebi ispalo da imas liru, draga prodje - a ti izadji iz busa, ili sa stanice, trazi di ces punit ili kupi zeton..bla bla.

kad prvi put kupujes, pokazes ISCI karticu (cini mi se da imas) i kazes da si, evo sad onak kak se izgovara - ÖRENDŽI.

duplo se placa samo bus...i taxi koji uzme extra 2-3 lire za mostarinu; znaci samo oni koji mostove prelaze.

brod za anadolukavagi...hmm cini mi se da se to ne placa akbilom, ali mozes probat pitati kad dodjes tamo. ne sjecam se tko je pisao o anadolu kavagi...mozda dodo - pa nek ti se on oglasi!

nema na cemu! samo se ti dobro pripremi i nauzivaj!
__________________
eyyy meyhaneci...!
balböceği is offline  
Old 10.03.2010., 00:08   #1028
hvala još jedanput balbocegi na tipkanju , skužia san da nas može koliko oćeš na akbil ..super je šta je manja cijena sa studentskin popuston jer inače to nije slučaj sa običnim žetonima ..a i bez studentskog popusta se akbil isplati..posala san papire za isic iskaznicu pa čekan da mi dođe ...super šta si sve pojasnila u vezi korištenja akbila jer do sada nitko nije pisao o njemu..ja san čita po virtual turistu tamo isto ima super savjeta ali nisan sve skužia ,a i bolje čut od naših ljudi živila..možemo i na kavu budeš li vrimena imala ..mi častimo
Čiribimbaš is offline  
Old 10.03.2010., 09:43   #1029
ma nemas frke!
to su sve korisne teme...te koje ti otvaras, a meni je drago da ti (i drugima koji citaju) mogu pomoci...dobro je znati neke stvari koje ne pisu po tim vodicima i na netu; meni bi osobno bilo puno lakse da je meni netko to sve objasnjavao prije nego sam prvi put isla tamo, i opekla se milju puta...osobito sto se obicaja tice, navika, kulturnih razlika..itd. jer mislim da je to jako vazno; spasis se od nekih neugodnosti i cudnih situacija...
nemojte bolje vrijeme trositi na kave...to uvijek stignemo. s obzirom da cete biti samo 6 dana - iskoristi to vrijeme kvalitetnije!
__________________
eyyy meyhaneci...!
balböceği is offline  
Old 10.03.2010., 11:14   #1030
Jel gledaju datume na ISACu il mogu u Istambulu proći s onom od prošle godine
danguba1 is offline  
Old 10.03.2010., 12:39   #1031
U početku san mislia da mi je puno 6 dana stat jer do sad nisan ima priliku stajat toliko "dugo" u jednom gradu..a kad san sve skužia u istanbulu šta želin vidit tih 6 dana će stvarno bit dinamični i zanimljivi ali neman ni para za više..a pridvečer će bit vrimena tribat će i sist malo nakon cilog dana..mislia san pošto mi uvik lipo odgovoriš moran te bar na kavu pozvat ili kebab
dangubo ja ću nakon Uskrsa tamo pa ti javin kako san proša sa ISIC karticon..možda se neko već šverca sa karticon? najveći popust je u dolmbache, s karticon 1 liru a bez biće 20 da je bar tako i u topkapiu..koliko si ti dangubo planirala bit u istanbulu?
Čiribimbaš is offline  
Old 10.03.2010., 15:08   #1032
evo ja idem sad prije uskrsa i također ostajem 5,6 dana (i više bih,ali smo u stisci s vremenom,izostanci na faksu,blabla).
muzeji npr.moderne umjetnosti me ne zanimaju jer toga uglavnom ima svugdje, eventualno neki muzej eskponata karakterističnh za tursku, ali tek ćemo ovih dana sastaviti detaljan plan kuda, šta i kako.

htjela sam vas pitati, pošto mi oči ispadaju od čitanja putopisa pa da ne moram vrtiti temu od 1. stranice, je li netko spominjao da ima neka tram linija ili bus koji te vozi pokraj svih znamenitosti?
ili sam ja nešto pobrkala
isadora w. is offline  
Old 10.03.2010., 16:27   #1033
imaš tematski park Miniaturk u kojem ti se nalaze makete značajnih građevina koje su se nalazile na području Otomanskog carstva..park je dosta velik i u njemu se nalazi oko 150 maketa..pa stranim forumima svi hvale taj park a na Let s go Istanbul ga također navode kao must see..od eminonu autobusne stanice dođeš do miniaturka autobusima broj 47 E i 47 C..kraj miniaturka ti se nalazi i Tehnički muzej RMK pa onda možeš pogledat i njega kad si već u tom dijelu grada odnosno to je na obali zlatnog roga nije prevelik imaš zvjezdarnicu , možeš uć u podmornicu,tramvaje, avione i slične stvari koje su karakteristične za tehničke muzeje..Miniaturk radi svaki dan od 9 do 5 ..a mislin da RKM ne radi ponediljkon ostalim danima radi do 5..onda imaš vojni muzej o kojem ti je babolcegi sve napisala u postu prije ..tamo svakog radnog dana svira orkestar između 15-16 sati..muzej se nalazi sjevero od taksima 1.5 km možda odnosno zapadno od bešiktaša..otiđi na ortakoy ako ćeš bit u nedjelju u istanbulu jer se tamo održava pazar na kojem imaš svega živoga..živo je i živopisno jesi nabavila vodič?vidi jel imaš posudit u knjižnici eyewhitnes Turska nije loš ,bia bi bolji da ima cijena muzeja i atrakcija te cijena hostela koje su prihvatljive za naš studentski đep..Poslužit će ti ove informacije u vezi Akbila to ti se isplati..te obavezno izvadi Isci ako je nemaš..eto možda san pisa i neke stvari koje već znaš ali eto nek se nađe..uglavnom u zadnja 3 posta imaš dosta toga korisnoga..ako te šta još zanima samo pitaj..
Čiribimbaš is offline  
Old 10.03.2010., 16:30   #1034
mislin da je ovo za tramvaj meni file pisa kako doć do muzeja modernih umjetnosti a one glavne atrakcije su ti sve na sultanmhmetu te do njih ideš na noge jer je sve u dva kilometra...aja sofija,cisterna,topkapi,bazar egipatskih začina,capali carsi,sulejmanija,hipodrom,nova đamija..tako da ti za to ne triba prijevoz a i do taksima možeš na noge od sultanhmeta..
Čiribimbaš is offline  
Old 10.03.2010., 19:38   #1035
a fora mi je ovo za zvjezdarnicu , tnx
nisam nabavila vodič, frendica je...pošto nas ide 4, malo smo se podijelile sa zadacima.znam sve što sam iščitala s neta, ali kažem...sutra bookiramo hostel (dvoumim se između http://www.hostelworld.com/hosteldet...Istanbul/35924 i http://www.hostelbookers.com/hostels...stanbul/23227/).
inače, oduševljena sam ponudom hostela! stvarno ima prekrasnih i jeftinih hostela, ali eto...ak može i za 10 e, zašto ne? ionako ćemo tamo provoditi najmanje vremena.
nego, čak sam našla jedan za 4e! međutim, taj nema baš kupaonu.

inače, pratim redovito topic i nisam mislila na te karte, nego jel ima neka linija tram/bus koja prolazi pokraj znamenitosti? (kažem, čini mi se da sam to pročitala, ali moguće da sam se zabunila)
tipa kao što u berlinu ima linija 101 pa fino izađeš gdje ti puhne i tak'...to bi mi baš bilo zanimljivo.
kužim za sultanahmet i taksim i to sve lijepo okolo, ali ima zanimljivosti i izvan toga pa bi mi se bilo lakše snaći kad bi takva linija postojala.
isadora w. is offline  
Old 10.03.2010., 19:58   #1036
Quote:
danguba1 kaže: Pogledaj post
Jel gledaju datume na ISACu il mogu u Istambulu proći s onom od prošle godine
moja ISIC je iz 2006.-2007. i jos vrijedi! mislim ne vrijedi, ali nitko nikad nije skuzio da je istekla (jer je datum isteka sicusno napisan skroz na dnu...). a redovito je koristim - pogotovo za popuste za kino!
__________________
eyyy meyhaneci...!
balböceği is offline  
Old 10.03.2010., 20:05   #1037
svi koji žele u sedmom mjesecu posjetiti ovaj predivan grad mogu nam se pridružiti u veselom busu
svi detalji su na http://www.puturama.org/

Mona* is offline  
Old 10.03.2010., 21:19   #1038
Bit ću 4 dana u Istambulu, pa 2 Pamukalle, 2 Antalya, 2 Goreme, pa za Siriju i Libanon.
danguba1 is offline  
Old 10.03.2010., 21:34   #1039
bolje produzi istanbul na 5, antalyu na 4 i po jedan za pamukkale i goreme. nemas kaj raditi u goreme 2 dana....najblizi grad ti je nevsehir, 10ak kilometara, ali ni tam nema nis posebno...isto vrijedi za pamukkale i najbilzi grad denizli...ili navrati u konyu na dan dva...ili ako u siriju ides navrati u urfu...to ti je usput
__________________
eyyy meyhaneci...!
balböceği is offline  
Old 10.03.2010., 22:25   #1040
Quote:
balböceği kaže: Pogledaj post
bolje produzi istanbul na 5, antalyu na 4 i po jedan za pamukkale i goreme. nemas kaj raditi u goreme 2 dana....najblizi grad ti je nevsehir, 10ak kilometara, ali ni tam nema nis posebno...isto vrijedi za pamukkale i najbilzi grad denizli...ili navrati u konyu na dan dva...ili ako u siriju ides navrati u urfu...to ti je usput
Može, pamukalle na 1 dan ionak sam bila u dilemi, pa ću dodat najvjerovatnije u antalyu malo kupanja i sunčanja, al Goreme bi voljela 2 dana da se muvam po onim kamenjima, vidla sam da imaju i neke pimpeke od kamena- e to me baš znima
danguba1 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:02.