Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2010., 21:57   #1
Bi-maternalna reprodukcija

U knjizi Brajana Sajksa - Adamovo prokletsvo buducnost bez muskaraca se govori o propasti y hromozoma te mogucoj buducnosti covecanstva koju ce ciniti samo zene.

Ja to ne smatram bas realnim da y hromozom degradira na taj nacin, no ako hipoteticki zamislimo to kao istinu, sta mislite da li je moguce odrzanje vrste tom takozvanom bi-maternalnom reprodukcijom?

Navodno su Japanci uspeli da proizvedu veliki broj bimaternalnih miseva (efikasnije cak i od kloniranja) evo koga zanima ima rad kako su to postigli:

http://rapidshare.com/files/345313382/article.pdf.html
http://rapidshare.com/files/352023302/article.pdf.html
http://rapidshare.com/files/352023714/article.pdf.html
http://rapidshare.com/files/352023924/article.pdf.html

I nedavno je bilo objavljeno da ti misevi zive duze od "obicnih".
Poenta je da je zenski mis koji je "preuzeo" paternalnu odnosno musku ulogu bio genetski modifikovan jer inace se ne bi sa tim ni uspelo. E sad, ako zamislimo da to u nekoj daljoj buducnosti moze da se prilagodi i "usavrsi" na ljude, i ako zamislimo da je gorepomenuta Brajanova hipoteza tacna, zanima me da li bi se vrsta mogla tako odrzavati i ako da, koliko dugo?

Jer koliko je meni poznato, veoma je mali broj vrsta u prirodi koje praktikuju iskljucivo partenogenezu ili ginogenezu (ako se ovo uopste moze tako nazvati) oni koji to rade uglavnom rade u kombinaciji sa seksualnom reprodukcijom dakle ne odricu se sexa

Evolucioni biolozi kazu da je razlog tome taj da mora postojati geneticka varijacija, jer pre ili kasnije kod jednoseksualnih oblika pojavi se neki napadac ili mikroorganizam koji ih zbog jednake DNA kombinacije sve istrebi. Zbog toga su aseksualne vrste skoro sve izumrle tokom evolucije (a sigurno ih je bilo mnogo vise nego danas).

E sad, da li to pravilo o superiornosti sexa u zivom svetu isto vazi i za BM reprodukciju (laboratorijski potpomognutu)?
Jer iako postoji samo jedan spol, za razliku od reproduktivnog kloniranja, tu sad umesto od muskarca, druga haploidna garnitura hromozoma dolazi od druge zene... Any thoughts?
ivan1525 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 14:24   #2
Ja bi malo skrenuo sateme ako smijem. Naime zna se dažene mogu prenijeti samo ženski gen, amuškarci i muški i ženski. E sad, ako je to tako znači da je vjerojatnost da dijetebude žensko čak 75%, a muško smao 25%, a ipak je omjer negdje 50-50 ipravilno raspoređen u svim krajevima svijeta bez obzira na klimu, kulturu i način življenja, prehrane.
I ono što je još zanimljivije barem što se tiče istre je to da u posljendjih nekoliko godina dolazi dopotpunog apsurda a to je da se rađa više muške djece nego ženske.

Ja doista ne znam šta o tome zaključiti, o toj relativnoj pravilnosti muško - ženskog broja bez obzira na područje, je li to slučajno ili...?
lenas84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 15:04   #3
erm, ženski gen? do explain
__________________
がんばれ
Kronični Vlado is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 18:03   #4
hehe, ajme jest netko cjepidlaka
Bitno je da shvatiš na šta sam mislio ti i oni koji čitaju a shvati si, samo eto, voliš se praviti pametan jer si u sedmom osnovne iz prve klupe učio da postoji xx kromosom koji prenosi ženski spol (kod mene ženski gen ) i xy za muški spol. Bravo za tebe
lenas84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 16:35   #5
Quote:
ivan1525 kaže: Pogledaj post
Evolucioni biolozi kazu da je razlog tome taj da mora postojati geneticka varijacija, jer pre ili kasnije kod jednoseksualnih oblika pojavi se neki napadac ili mikroorganizam koji ih zbog jednake DNA kombinacije sve istrebi. Zbog toga su aseksualne vrste skoro sve izumrle tokom evolucije (a sigurno ih je bilo mnogo vise nego danas).
ovo je meni vise tema za Filozofiju
tamo bi bilo vise freakova koji bi se mogli interesantno nabrusiti na ovo



Quote:
Jer koliko je meni poznato, veoma je mali broj vrsta u prirodi koje praktikuju iskljucivo partenogenezu ili ginogenezu (ako se ovo uopste moze tako nazvati) oni koji to rade uglavnom rade u kombinaciji sa seksualnom reprodukcijom dakle ne odricu se sexa
eh, ovo ulijeva nadu
... kako zenama tako i muskarcima, jer niti jedno od njih nije cijelo bez ovoga drugoga

todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 19:32   #6
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post



eh, ovo ulijeva nadu
... kako zenama tako i muskarcima, jer niti jedno od njih nije cijelo bez ovoga drugoga

e to jest, nekako sam uvek mislio da je jedan pol bitniji za reprodukciju a drugi za mutaciju a bez ijednog u drugog nema evolucije evo vidim i vaš fizičar Paar zastupa ovo mišljenje od 10 milijuna pa naviše... Tako je izašao naslov u novom listu... A što se tiče ove bm to će možda da funkcioniše u pojedinim slučajevima problem je što ne možemo kao meduze da se reproduciramo bespolno i polno kad to nama se prohte a labos je dosta neodrživ i kilav sistem...
ivan1525 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 16:05   #7
Quote:
lenas84 kaže: Pogledaj post
Ja bi malo skrenuo sateme ako smijem. Naime zna se dažene mogu prenijeti samo ženski gen, amuškarci i muški i ženski. E sad, ako je to tako znači da je vjerojatnost da dijetebude žensko čak 75%, a muško smao 25%, a ipak je omjer negdje 50-50 ipravilno raspoređen u svim krajevima svijeta bez obzira na klimu, kulturu i način življenja, prehrane.
I ono što je još zanimljivije barem što se tiče istre je to da u posljendjih nekoliko godina dolazi dopotpunog apsurda a to je da se rađa više muške djece nego ženske.

Ja doista ne znam šta o tome zaključiti, o toj relativnoj pravilnosti muško - ženskog broja bez obzira na područje, je li to slučajno ili...?
Vjerojatnost nije 25% naprema 75% nego jedan naprema jedan.
prvi kromosom x ima podrijetlo od žene i čini 50% naslijedne tvari.
drugi kromosom koji potječe od muškarca može bili ili x ili y , iznosi 50% naslijedne tvari i o njemu ovisi spol nove jedinke.
dakle spol ovisi hoće li jajnu stanicu oploditi x ili y spermij.a vjerojatnost koji će to biti je 1:1
__________________
Iznimke osporavaju pravilo.
Disochick is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 16:51   #8
Pa zapravo neovisno o tome jesu li XX ili XY razvija se zena, muski spol nastaje kasnije...

Ali neovisno o tome, na cemu temelji ideju nestanka Y?
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 19:10   #9
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Pa zapravo neovisno o tome jesu li XX ili XY razvija se zena, muski spol nastaje kasnije...

Ali neovisno o tome, na cemu temelji ideju nestanka Y?
ne.na početku embriogeneze nastane jedinka xx ili xy koja se još po našem shvaćanju ne može shvatiti ni muškom ni ženskom.spol se kasnije diferencira.taj proces je dosta složen i čak nije nužno da se fenotipski i genotipski spol poklapaju.

ideju nestanka y temelji na činjenici da je kromosom dosta osjetljiv na okolišne promjene,npr. male koncetracije otrova, pesticida loše prehrane...
kromosom y zapravo ne evoluira:npr kod majmuna i ljudi iznimno je malo različit dok x evolucijski znatno napreduje-dakle, nije prilagodljiv na promjene.
zato postoje naklapanja o njegovom nestanku no valjda će evolucija i to nekako riješit.
__________________
Iznimke osporavaju pravilo.
Disochick is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 22:41   #10
0918968284

Quote:
Disochick kaže: Pogledaj post
ne.na početku embriogeneze nastane jedinka xx ili xy koja se još po našem shvaćanju ne može shvatiti ni muškom ni ženskom.
Opet je nes novo spoznano? uopce vise ne znam zas knjige stampaju, kad se promijeni dok izadju iz tiska

Quote:
spol se kasnije diferencira.taj proces je dosta složen i čak nije nužno da se fenotipski i genotipski spol poklapaju.
Da, to je zanimljivo koliko je spol kontinuum, a ne dihotoman.. kao i kad se na pregledima kod ljudi usput otkriju ostaci suptornog spola...

Quote:
ideju nestanka y temelji na činjenici da je kromosom dosta osjetljiv na okolišne promjene,npr. male koncetracije otrova, pesticida loše prehrane...
kromosom y zapravo ne evoluira:npr kod majmuna i ljudi iznimno je malo različit dok x evolucijski znatno napreduje-dakle, nije prilagodljiv na promjene.
zato postoje naklapanja o njegovom nestanku no valjda će evolucija i to nekako riješit.
Sto bi bilo "evolucijski napreduje"? Znaci, on je uvijek isti i kod razmnozavanja on ne mutira? I ako se okolina drasticno promijeni, on nestaje.. ali ako se netko rodi s njim, onda mu je u genotipu pa bi ga se trebalo naslijedit ili...? (genetika mi nije jaca strana, pa... )
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2010., 14:30   #11
Pa da, y je vrlo malo sklon promjenama, pa se nagađa da bi mogao nestati.al vjerojatno postoje mehanizmi njegova očuvanja jer je spolno razmnožavanje evolucijski najpogodnije za složene vrste.
__________________
Iznimke osporavaju pravilo.
Disochick is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2010., 14:36   #12
zašto bi ikome u interesu bilo for god sake da iskorijeni muški rod??
Fuljana is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2010., 15:28   #13
Pa gdje vidis nekoga tko bi ga iskorijenio?
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:40.