Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2014., 16:12   #21
Quote:
007_ri kaže: Pogledaj post
Imao sam dosta problema sa usnivanjem i spavanjem pa sam uzimao cerson i sa njega prešo na melatonin navodno zdravije, melatonin uzimam mjesec dana, stanje se unormaliziralo, buduci da je melatonin hormon odlučio sam prestati ga uzimati da ne dođe do dubljeg poremečaja organizma. Sad imam još veće probleme, nemogu nikako zaspati, ni trunca umora, a kamoli san. ima li tko iskustva stime kako šta?
Tko ti je to propisao? Ako ne možeš spavati tjednima, mjesecima, moraš ići liječniku. Odaberi onoga komu vjeruješ i ne lutaj, nego se drži onoga što ti preporuči.
Ako misliš da se s tim možeš sam boriti, tada uzmi dva sata vožnje bicikla ili sat vremena trčanja, opuštajuću kupku, baci daljinski kroz prozor i uzmi knjigu u krevetu, čaj od matičnjaka i kamilice i svežanj lavande i smilja ispod jastuka...
Ako nije fiziološki uzrok, trebao bi saznati psihičke uzroke s psihologom ili psihoterapeutom.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 15:06   #22
Quote:
lamador kaže: Pogledaj post
d ali netko zna koliko se dugo smije uzimati s obzirom da je hormon, dakle negdje sam procitao par dana do najvise tjedan, na netu pise i do 2 mj. drugo, koje su interakcije s alkoholom, laksim drogama i drugim ljekovima poput helexa?
Moze se uzimati bez ogranicenja o dozazi ili vremenu uzimanja, stovise, melatonin daju pacijentima s karcinomom u sklopu adjuvantne kemoterapije u 1000 puta visim koncentracijama od onih koje su dobavljive u ljekarnama (5-10 mg) ili preko interneta, i nisu zabiljezene znacajnije nuspojava (osim pospanosti).

To je zato sto je melatonin terminalni lijek,
odmah se razgradi, i njegovi metaboliti nemaju nikakvu farmakolosku aktivnost,
ne nakuplja se u organizmu, masnom tkivu, nego se sav visak eliminira mokracom nakon sto melatonin napravi svoj ucinak (poboljsanje usnivanja i jaki antioksidansni ucinak).
.

Vecina ljudi nakon 25 god. ima manjak melatonina, prije svega jer tad pocinjemo stariti, a pinealna zlijezda koja luci melatonin pocinje kalcificirati (to znaci pocinje zakrzljavati), odatle i problemi sa spavanjem.

Melatonin nije samo lijek za normalizaciju cirkadijalnog odnosa (odnos tama-svjetlo), nego i najjaci endogeni antioksidans u tijelu, i jaki imunomodulator.

Vani ga daju kao pomocno sredstvo kod terapije karcinoma, zatim kod imunodeficijencija, i u jos sto stvari (jako je multipraktik).

Jedino bi osobe s autoimunosnim bolestima trebale izbjegavati melatonin, dakle ako imate lupus ili sarkoidozu, ne preporucam.

Od novih saznanja u pinealogiji, valja istaci:
a) melatonin kao geroprotektor (usporava starenje sprjecavajuci skracivanje telomera)
b) melatonin kao pomocna tvar u sprjecavanju osteoporoze (stimulira osteoblaste)
c) melatonin kao pomocna tvar u terapiji mozdanog udara (sprjecava reperfuzijsko ostecenje)

Za razliku od benzodiazepina (kao npr. Normabel) koji stvaraju ovisnost, i povecavaju sansu za mozdani udar,
melatonin djeluje bas suprotno: ne stvara ovisnost, i smanjuje sanse za mozdani udar.

Benzodiazepini i zolpidem (Sanval) povecavaju kvantitetu sna, ali ne poboljsavaju kvalitetu, jer iako osoba spava dulje, taj san je plitki REM san, a ne odmarajuci, duboki NREM san.

Melatonin povecava postotak spavanja koji provodimo u odmarajucem, dubokom NREM snu, u osoba koje imaju smanjen postotak koji tijelo provodi u toj fazi (vecina nas starijih od 25 godina).


Eto toliko od mene,

vas dezurni dr. med.


PS
Pijem 5-10 mg melatonina svake noci vec 3 godine, i nemam nuspojava,
pijem ga vise u svrhu sprjecavanja starenja.
Ali dobro dodje i za spavanje,
kad ga zaboravim popiti, ne osjecam se odmorno,
nego se osjecam kao da me netko pretukao.

Melatonin rules

za one koji zele znati vise:





Ako ne zelite uzimati sintetski melatonin, uzimajte prirodni,
tresnje i visnje su voce s relativno visokom koncentracijom melatonina.


Neka vas cinjenica da je melatonin ''hormon'' ne buni,
to je samo stvar nomenklature (luci ga zlijezda, a djeluje na udaljena tkiva),
po ulozi je regulator ciklusa noc-dan, najjaci endogeni antioksidans u tijelu,
i jaki imunomodulator.

Postoji teorija da kad bi svi ljudi poceli piti visoke doze melatonina u 25 godini (kad pinealna zlijezda
pocinje kalcificirati), da bismo zivjeli 120 godina prosjecno, a ne samo 80.

Ah, zaboravio sam napomenuti da i visoke doze melatonina daju osobama izlozenim radijaciji
(jer melatonin svojim antioksidansnim i inim djelovanjem i tu briljira...)

Zadnje uređivanje Sandiran : 20.08.2014. at 15:20.
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 15:32   #23
Quote:
tinar kaže: Pogledaj post
Samo da javim, naručila 10mg iz Kanade i stiglo za tjedan dana bez carine i ičega. SAFE.

Al taj melatonin je stvarno čudljiva stvar. Na svakog drugačije djeluje. Gledam baš po svojoj užoj familiji, sad smo ga svi probali, pa si mislim - zapravo nema uopće smisla čitati po internetu tuđa iskustva.

Ja kad popijem tu 10mg fast release tabletu, kroz sat vremena mi se počne zijevati i osjećam da su mi ruke i noge teške... i onda mogu u krevet. Ali nije onak da sam ful pijana ko od sanvala.

No moja mama kad uzme i onaj Solaray 3mg melatonin, veli da joj se vrti. Veli da joj je isto ko i sanval. (Blago njoj, haha!) Doduše ona i inače baš nema problema sa spavanjem... očito ima neku drugu kemiju u mozgu.

A moj stari ni od 10mg ne zaspi. Priznao je da je jednom čak uzeo 20mg i ništa. Ali on ima baš gadne kronične nesanice, nemre spavat dulje od 3-4 sati u komadu da je ne znam kaj.

Očito svatko ful drugačije reagira...
To je istina, meni djeluje melatonin i od 3 mg, i od 10 mg, i od 50 mg i od 100 mg,
mojoj mami uopce ne djeluje, ali to je zato sto ona i inace odlicno spava.



Druga stvar,
letargija nakon budjenja,
nekad se ne mogu probuditi niti nakon 12 h poslije 3 mg melatonina,
a nekad se probudim nakon 6h poslije 10 mg melatonina,

dakle, totalno nepredvidivo djelovanje,
zato je dobro sto je kod nas u prodaji i kao suplement
i kao ''lijek'' (Circadin, koji dodje 100 kuna na recept, a nikad ga ljekarne nemaju).

Meni je najbolja kombinacija 2x tablete od 3 mg od Enciana (obicne) + 5 mg od Natrola (time release)...
Time imitiramo lucenje melatonina kakvo smo imali u djetinjstvu.

Ja kad popijem samo obican melatonin cesto se probudim nakon 4h, dakle moram ga kombinirati
s ovim koji djeluje produljeno.

Eh da, mnogim ljudima melatonin uzrokuje glavobolju,
ali meni ne.

Inace u medicinskoj literaturi govore da melatonin ima blagi analgeticki ucinak,
kao i da snizuje tjelesnu temperaturu za 0.3-0.4 stupnja (vezano uz ovo zadnje,
neki ljudi navode blagu tresavicu/zimicu kad ga popiju).
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 12:46   #24
Molim dalje cuti vasa misljenja o koristenju melatonina.
Kako vam djeluje?

Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 17:41   #25
Nije da mi nešto baš previše djeluje, možda kao neki placebo Nuspojava nema, samo primjetih da kapsule nekako smrde
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 18:04   #26
moj najdraži suplement! koristim twinlabove dotse od 3 mg koje otopim ispod jezika. lijepo me umiri i zaspem relativno brzo.
inače od kako pamtim ne spavam normalno, čvrsti san bez snova mi je totalna nepoznanica ma koliko bila fizički iscrpljena prije toga, ne tonem normalno u san nego sam dugo vremena u nekakvom međuprostoru koji je dosta onako trippy
inače, na mog dečka koji normalno spava, melatonin ne djeluje.
Aiko22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 19:26   #27
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Nije da mi nešto baš previše djeluje, možda kao neki placebo Nuspojava nema, samo primjetih da kapsule nekako smrde
Jel možda imaš one s valerijanom? Valerijan smrdi.

Ja imam ove neke kanadske



Te imaju okus po mentolu i tope se pod jezikom.
tinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2015., 19:33   #28
ja sam isto prije par dana otkrila melatonin i bila skeptična,popodne sam ga isprobala i zaista djeluje
dayria is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 02:21   #29
Pijem melatonin već duže vrijeme,i imam potrebu iznijeti svoje iskustvo.Mnogi poznati su mi govorili da ga ne počinjem uzimati jer njima nije pomogao.Međutim kako ne djeluje na sve isto,odlučio sam ga uzeti.Uzimam melatonin od natural wealtha užas,ne da mi nije pomogao malo,nego baš ništa,nulaaaaaa,gora stvar ne postoji,ljudi nemojte baciti 60 kn u vjetar,očajna stvar,ja neznam sve nešto reklamiraju prirodno,meni ništa ne pomaže,ni ono sranje od dormirina,to nemojte nikako uzeti,a ovaj melatonin isto tako.
danijel03 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 16:50   #30
Ma kakav melatonin. Trave i biljke ne pomazu u kronicnim problemima spavanja. Been there done that.
Procyon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 17:36   #31
Uzimala sam neko vrijeme sweet dreams od enciana. Melatonin je jedino sto mi je eksli pomoglo da zaspim cim legnem u stresnim razdobljima, ali s njim su dosli i produljeno vrijeme spavanja te zivopisni snovi (cesto i nocne more). Nisam znala da se preporucuje redovito pijenje, nekako sam skepticna prema tome
pluma is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 19:34   #32
valerijana je prava stvar, 100 % prirodno. treba ju koristit neko vrijeme da djeluje.
inkpink is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 18:39   #33
A što ako ni Dormicum ne pali?
Procyon is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 18:43   #34
Quote:
Procyon kaže: Pogledaj post
Ma kakav melatonin. Trave i biljke ne pomazu u kronicnim problemima spavanja. Been there done that.
Melatonin nije biljka, nego neurohormon koji regulira ciklus
budnosti i spavanja, funkciju mitohodrija te zastitu organizma protiv karcinoma (za sto se daje u Americi, kao adjuvantna kemoterapija).

Nakon dvadesete godine, pinealna zlijezda pocinje kalcificirati, i luci se sve manje tog hormona, sto smo stariji slabije spavamo.

Dakle, melatonin je najbolja terapija jer se samo nadoknadjuje prirodni sastojak organizma koji nam fali. To je kao npr. kod hipotireoze kad uzimamo levotiroksin (nadomjestak hormona stitne zlijezde).

Iz iskustva, najbolji je Melatonin time release a 5 mg od Natrola


Sto se tice nocnih mora, ona ne nastaju za vrijeme uzimanja, nego kad se nakon dugotrajnijeg uzimanja prestane uzimati melatonin pa se dogodi tzv. REM-rebound.

Za vise informacija o melatoninu procitati ovu medicinsku publikaciju:
Vigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 18:50   #35
Pa ok, ja sam ga uzimao neko vrijeme, ali nisam baš ništa osjetio.
Procyon is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2020., 09:42   #36
Pozdrav svima.

vidim ova tema je zaspala, znači melatonin djeluje .
Uzimao sam 6 grama melatonina od brenda Now u periodu od 2 mjeseca. Probleme sa spavanjem imam već 15 godina i probao sam gotovo sve što se nudi na tržištu. Dugo sam se zadržao na čaju od korijena od valerijane koji je pomagao (jedna jušna žlica u 3 dcl kuhane vode. Čaj skuhati ujutro, pustiti da odstoji preko dana i popiti prije spavanja), ali ne kao melatonin. E sad, neki kažu da se nakon nekog vremena treba napraviti pauza jer u suprotnom pinealna žljezda prestaje proizvoditi prirodni melatonin što u konačnici nije dobro. Trenutno sam u toj fazi, uzeo sam si malo odmora od melatonina i zanima me kada bih ga mogao početi ponovno uzimati? Čitam gore da netko uzima melatonin već 3 godine bez pauze i bilo bi lijepo čuti njegova iskustva, no taj je korisnik nažalost baniran.
__________________
Jebe mi se. A vama?
wolfpack is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2021., 19:54   #37
__________________
Jebe mi se. A vama?
wolfpack is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2021., 23:39   #38
Ja sam pokusao s 2 mg melatonina i meni je bilo isto kao da jedem samo bezveze tablete.

Na kraju je meni doktor propisao nesto znatno jace.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:55.