Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2015., 10:40   #1301
Quote:
Grugru kaže: Pogledaj post
Zasto se dozvolis isprovocirat?
Neki ljudi očito imaju duboke rane ili je nešto drugo u pitanju, to triba razumit. Ali ne bi tribalo bit vrijeđenja i prijetnji na forumu. Ko nije za razgovor, neka ne razgovara. Meni je razgovor pomoga da shvatim neke stvari. Ka prvo, mnogi koji su tamo bili, nemaju pojma di su bili. Ka drugo, nisna zna ni koji smo sve mi bili, ni koji su oni bili tamo. Onda, iako su svi ti "četnici" bili naši neprijatelji, ali nisu svi bili zločinci. Čak ni u ratnim okolnostima. Bilo je svega, moguće i ubijanja zarobljenih i ranjenih, ali nisu se svi tako ponašali. Neke ljude su nam zarobili i vratili, a jednoga nisu vratili. Njega još tražimo. Onda, ova ekipa s kojom smo imali posla - neprijatelji, namučila je i gardijske brigade s kojima je došla u kontakt. Inače, ova je ekipa isto najebala kao i mi - poslalo ih je da izginu bezveze. Mi smo bar držali dostignute crte i išlo se dalje naprid. To kad je u pitanju sami grahovski teren. Nisan prije ima pojma koliko je bilo Srba u našoj vojsci, a prije nisan moga virovat da ih je toliko branilo Vukovar od četnika. Evo, bar jedan mladi momak Srbin nam je gori na grahovskom ratištu poginija. Bar još jedan je skupa s nama Hrvatima branija naše položaje. Bar još jedan je bija zarobljen. Bar još jedan je spasija ranjenog hrvatskog suborca da ne iskrvari. To su ljudi s imenom i prezimenom. Naša braća Srbi u HV. Evo 20 godina nakon rata, mi mislimo da je Pupovac predstavnik Srba u Hrvatskoj, a tome liku nije na kraj pameti da u svoje redove uzme Srbe veterane iz HV i da oni traže prava ili povlastice za svoj narod. Kako bi mi njih mogli odbiti da nešto traže od svoje države, kad su se pokazali bolji nego neki Hrvati. To su meni motivi, zanima me istina. I nemam nikakav PTSP ka šta neki misle. Samo san malo u kurcu, ali to mi je posljedica od prije rata. Lud bija - lud osta.
biosamvojnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2016., 13:47   #1302
Srbi u HV ... pa naravno da ih je bilo, kao i Hrvata u srpskoj vojsci .. Konkretno Hrvat koji je ostao na srpskoj strani je izvukao jedinicu SVK (nekih 70-80 ljudi) sa podrucja Grahova, odnosno obronaka Dinare, kad je stiglo naredjenje o izvlacenju jedinice prema Srbu ili Drvaru (prvi dan Oluje)
pirke82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2016., 06:32   #1303
Quote:
pirke82 kaže: Pogledaj post
nasao sam link https://www.youtube.com/watch?v=rk9bYf2WYv0 ................. svjedocenje generala Milovanovica, jednog od najspsobnijih i najcjenjenijih srpskih oficira .. od 45:30 pa narednih par minuta general prica svoja iskustva sa grahovskog ratista.

@biosamvojnik dosta si korektan u pisanju i zasluzujes moje postovanje.

Rat u Bosni i rat u HR se dosta razlikuju. Srbi iz Krajine nastojali su ocuvati teritoriju koju su drzali pod kontrolom '91 i linije su dosta mirovale sem vasih akcija Maslenica, Medak itd.
U Bosni je bilo drugacije i tu su se linije stalno pomjerale. Ovo govorim zbog taktika primjenjenih u ratu u Bosni, narocito Istocnoj, gdje je nedostajalo ljudstva na srpskoj strani i linije su bile dosta porozne. To znaci kad linija negdje pukne onda se zove interventna jedinica koja je vraca i predaje linijasima. Ove stvari su se cesto desavale i tu su i srpske i muslimanske jedinice bile izverzirane i jako dobro su se medjusobno poznavale.
Jedinica koja je bila na Deralama je vjerovatno bila interventna (Vukovi sa Drine, koliko sam uspio pohvatati iz pethodnih postova) sa velikim iskustvom po ratistima sirom Bosne.
Na ovom linku mozes naci raznih prica i vidjeti vidjenje rata sa srpske strane (narocito desavanja oko Sarajeva). Mislim da mozes naci i post o trazenju informacije o nesatalom vasem vezisti na Grahovu.

http://sokolac.slavicnet.com/sokolac...ac_sa1992.html

kako san i ja bija aktivan sudionik ovih događanja moran te ispravit u par stvari

-poštovanje je na terenu tribalo zavridit,to nije stvar kad obučeš uniformu pa ide jedno sa drugim
-lokalni TO je valjda zbog dokazivanja ili čega drugog uglavnom puno lošije postupa prima životima i imovini (nagleda san se paleži sa Moseća i Svilaje)
-vojska JA po svom ponašanju odskakala je od mobilizirane rezeve koja je dolazila iz srbije ili crne gore
-vojne akcije kojima su oslobađani Miljevački plato,Dubrovačko primorje do Konavala,Maslenica i Peruča možeš vidit na kartama zašto su bile važne. nama jer smo oslobađali Domovinu, i udaljavali vaše topništvo dalje od naselja. o deblokadi Dubrovnika i oslobađanju HE Peruča ne triba posebna priča.
na Deralama nisan bija, i o tome ne mogu reč ništa. bija san u ratu do polovice travnja 1994.
srbi u HV-u? mislite na pravoslavne? da bilo ih je, bili su dobri ljudi i onda i danas. vridni i pošteni. ove koje ja znan.

P.S.
fala za link
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 12:17   #1304
Moji su rodom iz livanjske općine,sve je to ka i uvik strašno...sva ta sela su pusta Gubin,Grkovci pa put Livna sve....strašno,a tako lip kraj...
Jack-Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 13:46   #1305
Quote:
Jack-Daniels kaže: Pogledaj post
Moji su rodom iz livanjske općine,sve je to ka i uvik strašno...sva ta sela su pusta Gubin,Grkovci pa put Livna sve....strašno,a tako lip kraj...
jeli u Gubinu pravsolavna crkva ? Od Gubina kad ideš prema Kazancima...ako se sjećam dobro kod te crkve se put odvajao gore na Dinaru
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 16:13   #1306
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
jeli u Gubinu pravsolavna crkva ? Od Gubina kad ideš prema Kazancima...ako se sjećam dobro kod te crkve se put odvajao gore na Dinaru
Je,to je stari put koji ide u Dinaru,kraj crkve Uspenja Presvete Bogorodice...
Jack-Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:25   #1307
Redovito tumaram tim cestama kad sam gore,od Grahova do Livna...
Jack-Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2016., 17:12   #1308
Eo da uletim malo kao padobranac
Pročitao sam skoro cijelu temu i malo se propitao okolo

Prvi rod mi je bia 141. isto pokupljen iz Splita ,jedva izvuka živu glavu, al neće ništa više da priča.
Znam priko obitelji da 2 dana nisu znali di je šta je jel živ ili ne.

Još jedan prvi rod je bio u Resanovcima i tukli su haubicama po Grahovu.
On je opisao iza nekog brda,tako da su Srpske granate uglavnom prebacivale preko njih, a da su oni tukli bez stajanja po cili dan.
Nesića se točno datuma i svega, pa ako neko zna može li mi reć kad je to bilo točno?

Nadalje, nekakvi zapovjednik B.V. ako ga neko zna odgore? može na pp malo o njemu,iman neke informacije da nije baš bio za borbu spreman.
webstartm is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2016., 18:09   #1309
Quote:
webstartm kaže: Pogledaj post
Eo da uletim malo kao padobranac
Pročitao sam skoro cijelu temu i malo se propitao okolo

Prvi rod mi je bia 141. isto pokupljen iz Splita ,jedva izvuka živu glavu, al neće ništa više da priča.
Znam priko obitelji da 2 dana nisu znali di je šta je jel živ ili ne.

Još jedan prvi rod je bio u Resanovcima i tukli su haubicama po Grahovu.
On je opisao iza nekog brda,tako da su Srpske granate uglavnom prebacivale preko njih, a da su oni tukli bez stajanja po cili dan.
Nesića se točno datuma i svega, pa ako neko zna može li mi reć kad je to bilo točno?

Nadalje, nekakvi zapovjednik B.V. ako ga neko zna odgore? može na pp malo o njemu,iman neke informacije da nije baš bio za borbu spreman.
pa ak je stigo do Resanovaca što ima tući po Grahovu ???
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2016., 18:45   #1310
Ma zabuna lol
Kako čitam temu ovu oko Grahova stalno mi Grahovo u glavi
Tukli su po Drvaru

nije puno pričljiv, proba san izvuć iz njega detalje al se neda
webstartm is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 17:59   #1311
Quote:
webstartm kaže: Pogledaj post
Ma zabuna lol
Kako čitam temu ovu oko Grahova stalno mi Grahovo u glavi
Tukli su po Drvaru

nije puno pričljiv, proba san izvuć iz njega detalje al se neda

onda i nemoj pusti ga. ako mu dođe pričat će.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 14:06   #1312
Quote:
pirke82 kaže: Pogledaj post
Srbi u HV ... pa naravno da ih je bilo, kao i Hrvata u srpskoj vojsci .. Konkretno Hrvat koji je ostao na srpskoj strani je izvukao jedinicu SVK (nekih 70-80 ljudi) sa podrucja Grahova, odnosno obronaka Dinare, kad je stiglo naredjenje o izvlacenju jedinice prema Srbu ili Drvaru (prvi dan Oluje)
Eto vidiš. Kako sam kasnije saznao, Hrvati sa šireg područja Banja Luke su se pokorili srpskim vlastima i masovno se odazvali na mobilizaciji u VRS? Pa ih je kasnije svejedno rastjeralo, porušilo im crkve i to? I kao malo ih je ostalo obzirom na to da nisu radili probleme srpskim vlastima?
biosamvojnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 01:07   #1313
Kad vec spomenu Banjaluku, jedinica vojne policije iz BL je bila pozicionirana iznad Derala par mjeseci pred vasu "Oluju".
Da bilo je Hrvata iz BL u jedinicama VRS. Velika su to naselja Debeljaci (mislim da je Ivan Ljubicic odatle), Motike, Priječani, Zalužani, Ivanjska, Šimici, Petrićevac, Budžak, Stranjani, sam grad .... koja su bila naseljena Hrvatima. Za Banjaluku ti je karakteristican i veliki broj mješanih brakova, pa je i po tom osnovu dosta ljudi bilo u srpskoj vojsci. Od crkava znam za samostan na Petrićevcu da je miniran (94. ili 95. god.), a za ostale ne bih znao (ne iskljucujem da ih ima jos). Vremenom se hrvatsko stanovništvo osipalo (razlog poznat), da bi 95. godine bio mislim i najmasovni odlazak.
Znam za jednu hrvatsku porodicu čiji su se muški članovi odazvali na mobilizaciju na samom pocetku rata. Kasnije je i ta hrvatska porodica skupa sa ostalim komšijama zamjenila kuce i gotovo kolektovno su preselili negdje u Slavoniju (92. ili 93. god.). Čuo sam da su imali probleme od tih istih komsija, jer su im zamjerali učešće u VRS. Isto je to i sa druge dvije strane u ratu - neprihvaćen si od svojih, a ovi drugi te gledaju kao nekog druge vjere.

Moj post bas i nema neke veze sa temom, ali da odgovorim na pitanje.
pirke82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2017., 01:57   #1314
Quote:
pirke82 kaže: Pogledaj post
Kad vec spomenu Banjaluku, jedinica vojne policije iz BL je bila pozicionirana iznad Derala par mjeseci pred vasu "Oluju".
Da bilo je Hrvata iz BL u jedinicama VRS. Velika su to naselja Debeljaci (mislim da je Ivan Ljubicic odatle), Motike, Priječani, Zalužani, Ivanjska, Šimici, Petrićevac, Budžak, Stranjani, sam grad .... koja su bila naseljena Hrvatima. Za Banjaluku ti je karakteristican i veliki broj mješanih brakova, pa je i po tom osnovu dosta ljudi bilo u srpskoj vojsci. Od crkava znam za samostan na Petrićevcu da je miniran (94. ili 95. god.), a za ostale ne bih znao (ne iskljucujem da ih ima jos). Vremenom se hrvatsko stanovništvo osipalo (razlog poznat), da bi 95. godine bio mislim i najmasovni odlazak.
Znam za jednu hrvatsku porodicu čiji su se muški članovi odazvali na mobilizaciju na samom pocetku rata. Kasnije je i ta hrvatska porodica skupa sa ostalim komšijama zamjenila kuce i gotovo kolektovno su preselili negdje u Slavoniju (92. ili 93. god.). Čuo sam da su imali probleme od tih istih komsija, jer su im zamjerali učešće u VRS. Isto je to i sa druge dvije strane u ratu - neprihvaćen si od svojih, a ovi drugi te gledaju kao nekog druge vjere.

Moj post bas i nema neke veze sa temom, ali da odgovorim na pitanje.
Znam, hvala na odgovoru. To je posebna tema, nego iznenadilo me da je bilo toliko Srba u našoj brigadi, a na jednom predavanju sam saznao i ovo za banjalučke Hrvate u VRS. I onda ti pišeš da je bilo i s vama tu Hrvata. Totalno ludilo. Ljudi su se odazvali ili iz uvjerenja ili da sačuvaju svoje obitelji i kuće i opet su ih protjerali. Evo ti službene brojke od biskupa Komarice: "Potpuno je uništeno 39 crkava, 9 kapela, 6 župnih kuća i 2 samostana. Teško su oštećene 22 crkve, 10 kapela, 19 župnih kuća i 1 samostan. Lakše su oštećene 22 crkve, 22 kapele, 15 župnih (i drugih crkvenih) zdanja te 4 samostana. Teže je oštećeno 13 grobalja, a 20 ih je pretrpjelo manja devastiranja." Bilo je i ubijanja. I ljudi su onda otišli.
biosamvojnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 22:55   #1315
@biosamvojnik odgovor na tvoj post na temi Ratna zbivanja u Banja Luci 1992.g. ..post br. #84
pirke82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 15:45   #1316
Zahvaljujem na odgovoru. Nisam znao da ima ta tema tamo. Sve skupa tužno.
biosamvojnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 11:08   #1317
Pozdrav svima opet. Jedan časnik HV i sudionik bitke, piše knjigu o ovim događanjima. Ako želite da se u toj knjizi nađe istina, a ne uljepšana priča, javite mu se, ne morate se niti predstavljati imenom. Sigurno je da njega zanima vaše svjedočenje, a ne vaš puni identitet. Njegova adresa je [email protected] . Poziv se jednako upućuje svim sudionicima - u hrvatskoj i srpskoj vojsci, povjesničarima i drugima koji imaju saznanja. Isto tako, on želi kontaktirati zapovjednika srpskih snaga oficira Pandurovića. Ne šaljite meni podatke u inbox ili tu javno, ako ne želite, nego isključivo na ponuđenu e-mail adresu. Hvala!
biosamvojnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 15:04   #1318
Kao da je bilo jučer , a ne prije 22 godine.
__________________
2
vuci i hajduci is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 20:21   #1319
Quote:
biosamvojnik kaže: Pogledaj post
Evo bilo bi dobro da se javi i netko iz 113. brigade, jer su izgleda oko 13.8. i njihovi tenkisti bili na grahovskom terenu. A bilo je i elemenata drugih postrojbi HV koji bi valjda spriječili srpske tenkove da su krenuli cestom u smijeru Grahova. Mislim na protuoklopne "grupe" itd. Valjda je i to razlog što Srbi nisu pokušali tenkovski prodor.


iz 113.pbr je bila tenkovska satnija....protuoklopnjaci su bili iz 11.POtrd-a.
zwrkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 22:33   #1320
Quote:
mwm kaže: Pogledaj post
Možeš li navesti kada točno ste izašli na metlu i koliko ste je zadržali?
na Metlu i Bobaru( na Bobari jedan vrh nije zauzet) izišlo se oko 19 sati 15.kolovoza.
zwrkan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:07.