Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.06.2017., 00:50   #261
Quote:
jelena-85 kaže: Pogledaj post
obavezan porodiljni je 90 dana..tj 70 dana nakon poroda...
Tnx. Ja sam (krivo) zapamtila da je 70 ukupno, a od toga 28 prije termina.
kofilica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 10:09   #262
Quote:
kofilica kaže: Pogledaj post
Tnx. Ja sam (krivo) zapamtila da je 70 ukupno, a od toga 28 prije termina.
prije je stvarno bilo 42 dana nakon poroda, ali su produžili.
mene zanima da li otac može ići na dopust nakon tih obveznih 70 dana, a ne tek nakon 6 mj?
jelena-85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 12:18   #263
Quote:
jelena-85 kaže: Pogledaj post
prije je stvarno bilo 42 dana nakon poroda, ali su produžili.
mene zanima da li otac može ići na dopust nakon tih obveznih 70 dana, a ne tek nakon 6 mj?
Ne znam kako ide zakonski, ali znam curu koja je pocela radit vrlo brzo nakon poroda (ne znam tocno nakon koliko) jer je dobila sate na neodredjeno.
Doduse, radi se o 5 skolskih sati, dakle nepuno radno vrime, pa je mozda neka druga odredba na snazi.
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 14:34   #264
Quote:
rusterka kaže: Pogledaj post
ALI ja stvarno mislim da ce to doc s vremenom, obavezni roditeljski za oceve, nebitno sto mi mislile o tome, jer je vec i bila neka takva rasprava u saboru, tako da si mislim da je to samo pitanje vremena... Toliko
a sto bi tebi konkretno dobroga donio obavezni ocinski roditeljski dopust?
sto u situaciji kada je majka nezaposlena, onda isto tata mora izostat s posla da bi ostvario svoje pravo? sto ce dijete time dobiti?

mislis da ce poslodavci ravnporavno zaposljavat zene i muskarce kada ce roditeljski biti obavezni za jednog i drugog, iako su neke zanimanja vise zenska a neka vise muska, jer ih naprosto vise biraju zene odnosno muskarci?

ne znam u kojem svemiru zivis, ali postoje muskarci koji mogu i zele, i koji uzimaju drugih 6/8 mjeseci porodiljnog (i najcesce se radi o kombinacijama koje su za obitelj financijski isplatljivije, jer zena ima vecu placu)
oni muskarci koji to ne zele, jebemu sve, ne znam cime biste ih prislilile, a ako to jos znaci i manji kucni budget, ne vidim smisao prisile.
u ime kakve ravnopravnosti ti pricas? ravnopravnost znaci da mozemo ravnopravno birati u skladu sa svojim potrebama, a ne da nam sabor nametne.

sto se tice posta u kojem spominjes obavezno drzanje zene na poslu godinu dana nakon povratka s porodiljnog, isto glupost. vecina zena koje su dobre radnice (ne pricam o drzavnim sluzbama di je taj ostanak ionak zagarantiran dozivotno tj do penzije), bez problema su ostale na poslu nakon povratka, stovise, s nestrpljenjem ih se cekalo. problem je kod djela poslodavca di se stvorila negativna slika o zenama koje dodju s porodiljnog pa onda provedu tri gdoine na bolovanju, ili cesce, do sedme godine, i najcesce ta bolovanja uzimaju na sebe/na teret poslodavca/, a ne na dijete (koje je na treret hzzoa), pa ona, ne znam kak da fino kazem, al jbg, majka nakon povratka s porodilnog cesto nije isplativa poslodavcu.
em je nema i ne odradi posao, em je skupa.
i tu sliku su si same zene stvorile takvu.
kako one koje su nekada radile za tog poslodavca, em on ekoje rade po raznim drzavnim firmama i budu na bolovanju mjesecima, a privatnici ih trebaju (porezna, hzzo, mirovinsko itd), a "referentica je na bolovanju/porodiljnom", pa sve ceka.

nikakav zakon za obavezni ocinski to nece promijeniti, nego jbg, svijest u nasim glavama da posao moramo obaviti.
kao i to da smo zamjenjive, pogotovo ako je netko brzi, bolji, efikasniji.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 15:51   #265
ak bude financijski izvedivo i bude drugog porodiljnog, NE DAM mužu drugih 6 mjeseci. sebično, ne dam. Najbolji period mog života je bilo upravo tih godinu dana doma s djetetom i ne bih to mijenjala ni za što. izdajanje također meni nije išlo, a i da je išlo- ne bih to prakticirala.

a rusterka je onak tipično nabrijana, ko svi mi na sve i svašta PRIJE nego se dijete rodi,. a kad se rodi, onda te život opali malo drukčije neg si planirala

obavezan rodiljni za očeve nije rješenje probelma u našoj državi.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 15:56   #266
obvezni bi bio super da je prvih mjesec dana, simultano sa zenom
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 18:15   #267
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
obvezni bi bio super da je prvih mjesec dana, simultano sa zenom

oooo, da. to bi bilo super. mi smo prva tri tjedna bili zajedno i to je bilo izvrsno. taman dok sam se ja počela normalno kretati. i ustajati od carskoga.
inače, mm je te dane dobio slobodno za njegu člana obitelji, tj. mene "carice". ne vidim da ljudi to spominju, možda ne znaju, trebalo bi možda negdje na trudnicama napomenuti.

uglavnom, na posao sam krenula kad je cura napunila 14 mjeseci. u suzama. i nije me sram reći. ona je ostala s tatom doma do napunjene druge i sretna sam što smo si to mogli priuštiti jer su oboje profitirali. ALI da smo se mogli financijski pokrpati tako da ja budem doma, a muž zarađuje, ostala bih bez razmišljanja. možda i tri godine. možda i cijeli život.

razumijem i suosjećam kad netko mora raditi da bi prehranio obitelj pa se vraća na posao, upisuje djecu u jaslice čim je to moguće ili se snalazi kako zna i umije, ali ove priče "ogradi šestomjesečnu bebu jastucima pa neka se igra" su mi onako... ma nisam više ni ljuta. samo mi je žao djece.

zapravo, moja je mala lijepo objasnila zašto priroda nije pi*da i zašto su mame djeci potrebne. rekla je: mama, ti si veća od tate. veća si i od nebodera. zapravo, ti si najveća na svijetu.

tako da, molim lijepo, bez ograđivanja svijeta jastucima ako nije prijeka potreba.

i nisam i ne pada mi napamet umanjivati ulogu očeva, ni u ludilu. mm se nemilo trudi, odgovoran je i pažljiv roditelj, brine se o kućanstvu više od mene i prisutniji je u njezinom životu od mene jer ja radim dva posla, no jbg... mama je mama.
__________________
nas ticker
svasta_nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 18:25   #268
ta recenica,mama je mama, me neopisivo nervirala prije. ali kad sam.rodila sam shvatila da je to istina.
ok, moguce je i da tata bude mama, i da baka bude mama ali to su zbilja iznimke, da netko drugi bude taj primary caregiver. i.ja tu ulogu nikad ne bi svojevoljno nekome prepustila
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 12:33   #269
Ma meni su najsmješniji te osobe, bilo ženske ili muške (baš imam kolegu u uredu u očekivanju) koje će ovo ovako ili on onako i to je to, nema šanse da će to tako kao ovaj ili kao onaj...
Sve je zacrtano, sve je isplanirano

A jedina je istina da blage veze nemaju što ih ustvari čeka i ne mogu ni pretpostaviti što će i kako će na kraju napraviti

A sve mi je to smješno jer sam i sama bila takva ali vrlo brzo sam se pribrala i slušala sam svoju bebu i poštovala njene potrebe a sve u cilju kako bi sebi što više sve olakšala

__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 14:08   #270
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
obvezni bi bio super da je prvih mjesec dana, simultano sa zenom
Ovo je zaista idealno i svima preporucam.

Moj muz je freelancer i u vrijeme kad nam se rodila beba je bio sa mnom doma, a plan nam je bio da se on vrati raditi nakon par mjeseci.
Zivim u zemlji gdje je rodiljni dopust 16 tjedana . Nakon toga uzela sam 2 mjeseca neplaceno, i ispostavilo se da cu morati natrag na posao jer imam stvarno dobru placu, a muzeva primanja su dosta nepredvidiva. On je ostao doma s malom, i sprema se za polaganje nekih certifikata koji ce mu biti jako bitni za dalju karijeru.

Je li mi bilo u planu ici natrag na posao tako brzo? Nikako. Ali, prezivjeli smo, i otvoreno cu reci da se ja osjecam mnogo bolje otkad sam na poslu. Naravno da mi fali moja cura, al imam i druge potrebe, intelektualne, socijalne i dr. koje me cine potpunijom osobom. Ako sam zato nemajka - zovite me kako god hocete. Kad dodjem doma, mogu se potpuno posvetiti svojoj bubici i nista nije narusilo nas odnos. Nismo prekinuli dojenje, izdajam na poslu za njene obroke sljedeci dan.

Uz to, radim skraceno (koristim pauzu za dojenje pa idem doma oko 3 popodne) sto moj muz ne bi mogao koristit i vidjeli bi se u 8 navecer da radi neki regularan posao. Dotad bih vec bila luda od kucanskih poslova i bavljenja bebicom po citav dan sama (sve frendice su mi na poslu, osim muzeve rodbine koja je blizu nikog ne bih vidjela po danu).

Moja situacija je privremena, nakon godisnjeg u osmom necu vise raditi - ali zaista ne vidim problem u tome da tata ostane s bebom dok je mama na poslu. Naravno da je bilo tesko ostaviti bebu doma, al ostavljam je s njenim tatom, ne dadiljom. Ne mislim da je mama nezamjenjiva, pogotovo ako je beba sa tatom doma. To mi je zapravo jako ruzno, sebicno razmisljanje.
__________________
the blacker the sun, the darker the dawn.
Dustflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 14:35   #271
Quote:
Dustflower kaže: Pogledaj post
Naravno da je bilo tesko ostaviti bebu doma, al ostavljam je s njenim tatom, ne dadiljom. Ne mislim da je mama nezamjenjiva, pogotovo ako je beba sa tatom doma. To mi je zapravo jako ruzno, sebicno razmisljanje.
to je izbor
izmedju roditelja djeteta.
a ne nesto nametnuto od strane drzave.
cim ti netko kaze moras, odmah idemo u ovo sebicno, jbg
branimo se ko prave lafice


slazem se da bi bi bilo odlicno da je ocu omoguceno (ne nametnuto!!!) mjesec dana (ili vise ako je vise djece) placenog porodiljnog uz bebu i mamu, vjerujem da bi to bilo ogromno olaksanje i prvorotkinji,a definitivno plus ogroman za radjanje vise djece jer je itekako potrebno hendlat starije klince kada dodje beba.
naravno, kod ljudi koji mogu birat da izostanu mjesec dva tri s posla.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 14:23   #272
Pozdrav, zna li netko može li otac na porodiljni nakon tih 70 dana? I jel to znaći da on može iskoristiti preostali porodiljni? Hvala
Lost_Cojones is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 16:57   #273
Quote:
jelena-85 kaže: Pogledaj post
mene zanima da li otac može ići na dopust nakon tih obveznih 70 dana, a ne tek nakon 6 mj?
to i mene zanima..
jelena-85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 22:06   #274
Quote:
Lost_Cojones kaže: Pogledaj post
Pozdrav, zna li netko može li otac na porodiljni nakon tih 70 dana? I jel to znaći da on može iskoristiti preostali porodiljni? Hvala
Da. Moze, ako se majka vrati na posao
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2018., 22:00   #275
roditeljski za očeve 2018.

ima li netko iskustvo od ove godine? na zavodu piše jedno, na moj posao drugo, a na klokanici treće.

može li se 8 mjeseci roditeljskog dopusta rasporediti ovako: 6 mama + 2 tata? dakle, to bi bilo od 6. do 14. mjeseca starosti bebe.
hrvoje79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2018., 22:09   #276
Quote:
hrvoje79 kaže: Pogledaj post
ima li netko iskustvo od ove godine? na zavodu piše jedno, na moj posao drugo, a na klokanici treće.

može li se 8 mjeseci roditeljskog dopusta rasporediti ovako: 6 mama + 2 tata? dakle, to bi bilo od 6. do 14. mjeseca starosti bebe.
Moze. Bas je kolegicin muz sada bio 2 mjeseca nakon sto se ona vratila na posao nakon 6 mjeseci roditeljskog dopusta.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2018., 22:21   #277
Porodiljni traje do 12 mjeseci djetetiva zivota.

Poslano sa mog SM-G950F koristeći Tapatalk
Cikcak is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2018., 22:56   #278
Quote:
Cikcak kaže: Pogledaj post
Porodiljni traje do 12 mjeseci djetetiva zivota.

Poslano sa mog SM-G950F koristeći Tapatalk
Ako uzima otac dobiju se dva mj vise
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2018., 10:51   #279
Quote:
Dustflower kaže: Pogledaj post
Ovo je zaista idealno i svima preporucam.

Moj muz je freelancer i u vrijeme kad nam se rodila beba je bio sa mnom doma, a plan nam je bio da se on vrati raditi nakon par mjeseci.
Zivim u zemlji gdje je rodiljni dopust 16 tjedana . Nakon toga uzela sam 2 mjeseca neplaceno, i ispostavilo se da cu morati natrag na posao jer imam stvarno dobru placu, a muzeva primanja su dosta nepredvidiva. On je ostao doma s malom, i sprema se za polaganje nekih certifikata koji ce mu biti jako bitni za dalju karijeru.

Je li mi bilo u planu ici natrag na posao tako brzo? Nikako. Ali, prezivjeli smo, i otvoreno cu reci da se ja osjecam mnogo bolje otkad sam na poslu. Naravno da mi fali moja cura, al imam i druge potrebe, intelektualne, socijalne i dr. koje me cine potpunijom osobom. Ako sam zato nemajka - zovite me kako god hocete. Kad dodjem doma, mogu se potpuno posvetiti svojoj bubici i nista nije narusilo nas odnos. Nismo prekinuli dojenje, izdajam na poslu za njene obroke sljedeci dan.

Uz to, radim skraceno (koristim pauzu za dojenje pa idem doma oko 3 popodne) sto moj muz ne bi mogao koristit i vidjeli bi se u 8 navecer da radi neki regularan posao. Dotad bih vec bila luda od kucanskih poslova i bavljenja bebicom po citav dan sama (sve frendice su mi na poslu, osim muzeve rodbine koja je blizu nikog ne bih vidjela po danu).

Moja situacija je privremena, nakon godisnjeg u osmom necu vise raditi - ali zaista ne vidim problem u tome da tata ostane s bebom dok je mama na poslu. Naravno da je bilo tesko ostaviti bebu doma, al ostavljam je s njenim tatom, ne dadiljom. Ne mislim da je mama nezamjenjiva, pogotovo ako je beba sa tatom doma. To mi je zapravo jako ruzno, sebicno razmisljanje.
Slažem se s tobom. Muž i ja smo se odmah otpočetka dogovorili da neće biti razlike između nas dvoje (osim jelte cike). I stvarno, mali ga obožava. Jedino što se samnom osjeća sigurniji u novim situacijama i naravno spavanje, ali ako uzmemo u obzir da sam ja bila s njim prvih 13 mjeseci stalno, a tata 0 dana... da je on npr. mogao uzeti 2-3 mjeseca mislim da bi i u tome bili jednaki. Iskreno, ja ne bih voljela imati takav stav da želim biti prva i jedina svom djetetu, da se mali/mala neda od mene, niti bi željela muža koji će to trpiti.
__________________
"Kolo od sreće uokoli vrteći se ne pristaje: tko bi gori, eto je doli, a tko doli gori ustaje."
Trail is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2018., 17:06   #280
Quote:
crazydiamond2 kaže: Pogledaj post
Evo ja sam za to da otac ostane sa djetetom doma, ali ne na nacin da se majci ukine njeno pravo prvih godinu dana, nego da recimo otac ima obvezu ostati dvs mjeseca sa bebom nakon sto napuni godinu dana.
Po novom je slično.
Mama ima pravo na godinu dana, a otac ima pravo na 2 mjeseca koja može iskoristiti do 8. godine.
Može, a ne mora, nema prisile.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:22.