Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Pogledaj rezultate ankete: GMO u prehrani?
Da 113 35.09%
Ne 209 64.91%
Glasovatelji: 322. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2007., 17:57   #261
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
netko je na internetu osobno posvjedočio. wow. svaka čast. i onda meni kažeš da ne znam dovoljno. ako ti se znanje svodi na internetska svjedočanstva, svijet ti je sigurno raznolik. ljudi gušteri, chemtrailovi, 500 NLO-a po danu, levitacija...


i to, nisam napomenuo, moja krivnja. znaš li koliko je karcinogenika u ćevapčićima? roštilju? znaš li koliko ti ih se u ovom trenutku lijepi za alveole, jer dolaze iz zagađene atmosfere? monomeri se isparavaju iz tvojeg zagrijanog računala, sve te to truje. par žvaka dnevno neće učiniti razliku.


nema problema, ovo je ionako off topic. no odakle ti podaci o tom umiranju? djeluje kao urbani mit. stojiš li i iza toga, ili samo mlatiš veliku balu prazne slame? samo pitam.
Imam literaturne izvore - tisuće ljudi diljem svijeta sa svjedočanstvima, cijele knjige o konzumaciji aspartama i linkove koji su navedeni u knjigama s velikom količinom autora.

Ne 2 ili 3 rasijana doktora te ogroman broj internet stranica i radova koji su izašli.

TO znači da svi oni lažu, jelda??

To znači da svi ljudi koji svjedoče o štetnosti aspartama lažu?

Zašto bi oni lagali?

A gle čuda linkovi gdje se brani aspartam - imaju kardinalne greške glede znanstvenih činjenica!!

Istraživao sam i bavio se s aspartamom više mjeseci!

I još nešto na internet stranicama koje svjedoče o štetnosti navedeni su istiniti podaci o radovima u nekim časopisima, koje sam osobno pronašao na Medicinskom fakultetu u Zagrebu, znaj s kim imaš posla
__________________
Die Opfer bringe ich still und schmerzlos um. Das Licht schliesse ich hinter mich nach.
Ropf Haldor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 18:06   #262
Pa ono, vidio sam ti onaj thread kojeg si otvorio. Djeluje vrlo senzacionalistički. Vrlo mi je poznat taj stil. Koriste ga teoretičari zavjera, radikalni zeleni, šarlatani, Branka Šeparović, itd.
Gle, ne želim reći da je aspartam neotrovan. Otrov čini doza.
Kontroverza oko aspartama puno više sliči teoriji zavjere nego pravoj opasnosti. Naravno, ponavljam, ako se držiš normalne ishrane i ako ne prelaziš maksimalne preporučene doze, nemaš se što bojati.
Ne znam tko se uopće šopa umjetnim sladilima. To se koristi ponekad, a žvake ti sigurno neće upropastiti život. Jedino možeš razdrmati plombu.
Ako svaki dan piješ litru i pol coca cole light, paketić žvaka, par kava s natrenom, nemaš se što čuditi kad počnu problemi, pogotovo ako si osjetljiviji na dane tvari.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 19:24   #263
Ne znam ja kako će netko to zvati: urota, zavjera, izdaja, itd.

To je subjektivan stav kako će to netko zvati i nema veze sa znanošću

Mene zanimaju činjenice, a činjenica sam našao.

Recimo podatak koje navodi društvo koje brani aspartam je da je metanol potpuno bezopasna molekula i onda još kažu da je voće i povrće prije štetno od aspartama jer sadrži enormne količine metanola.

Činjenica je da se metanol nalazi u voću vezan na pektin u obliku metoksi skupine za koje ljudsko tijelo nema enzim i ne može je cijepati, a i da je cijepa u malim količinama, preferirano je izlaženje etanola koji ostavlja slobodne skupine na koje se metanol može vezati i time vezati i onu malo količinu oslobođenog metanola -tako da nema štetnog učinka metanola iz voća i povrća, štoviše voće može upravo zbog toga ukloniti prisutni metanol ako se osoba s njim otrovala.

S druge strane kod aspartama to nije slučaj on se oslobodi iz aspartama i prelazi pri temperaturama ispod tjelesne u formaldehid.
A već sam pričao o kumulativnom efektu koje neželjene tvari ostavljaju na tijelu.

Je li fenilalanin slobodna molekula ili je dio proteina - nije isto

Piloti u zračnim lukama ne smiju konzumirati aspartam - o ovoj informaciji sam se itekako uvjerio, a i u ostalom nalazi se na stranicama koje nemaju ni približno apokaliptične nazive, nego dapače korisne informacije.

Što se tiče zaštitnih maski i odijela - isto je činjenica da je aspartam toliko toksičan, dapače aspartam nije jedina tvar zbog koje ljudi moraju nositi maske i odijela. Ne to definitivno nije mit.

Dalje više ne namjeravam išta o ovome pisati, a i uostalom svatko ima pravo na svoje mišljenje.

Inače informacije koje sam o aspartamu pisao su bazirane na činjenicama. Za razliku od apokaliptičara kojima činjenice većinom nedostaju.

Samo je prilično malo vjerojatno da tisuće web stranica i stranica knjiga lažu zajedno s njihovim autorima i oboljelim osobama, a tome kako je aspartam dospio na tržište to je posebna priča, određena masa ljudi i zna za dosta činjenica o tome.
__________________
Die Opfer bringe ich still und schmerzlos um. Das Licht schliesse ich hinter mich nach.
Ropf Haldor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 19:47   #264
[QUOTE=Ropf Haldor;9787391]
Quote:
Ne znam ja kako će netko to zvati: urota, zavjera, izdaja, itd.

To je subjektivan stav kako će to netko zvati i nema veze sa znanošću

Mene zanimaju činjenice, a činjenica sam našao.
znači ako je subjektivan stav, netočan je?

Quote:
Recimo podatak koje navodi društvo koje brani aspartam je da je metanol potpuno bezopasna molekula i onda još kažu da je voće i povrće prije štetno od aspartama jer sadrži enormne količine metanola.

Činjenica je da se metanol nalazi u voću vezan na pektin u obliku metoksi skupine za koje ljudsko tijelo nema enzim i ne može je cijepati, a i da je cijepa u malim količinama, preferirano je izlaženje etanola koji ostavlja slobodne skupine na koje se metanol može vezati i time vezati i onu malo količinu oslobođenog metanola -tako da nema štetnog učinka metanola iz voća i povrća, štoviše voće može upravo zbog toga ukloniti prisutni metanol ako se osoba s njim otrovala.

S druge strane kod aspartama to nije slučaj on se oslobodi iz aspartama i prelazi pri temperaturama ispod tjelesne u formaldehid.
A već sam pričao o kumulativnom efektu koje neželjene tvari ostavljaju na tijelu.

Je li fenilalanin slobodna molekula ili je dio proteina - nije isto
ne znam baš ima li smisla govoriti o tome da etanol hvata metanol na sebe. etanol djeluje povoljno kod trovanja metanolom zato jer ga jetra metabolizira prije metanola, pa se metanol izbaci prije nego što učini štetu pretvorivši se u formaldehid. inače, nisam znao da pobornici aspartama (da se razumijemo, nisam pobornik - uopće ne vidim zašto bih poticao korištenje nekog sladila, to mi je bespredmetno) valjaju takve baline.

No ti tu zaboravljaš na količine oslobođenog formaldehida. Kakve veze ima to što u vodenoj otopini aspartam oslobađa formaldehid, ako je količina zanemariva? Naravno da bih se bojao kad bih uzeo sto grama aspartama oralno i odjednom, ali ove sitne količine u žvakama i tu i tamo po kojem dijetetskom napitku?

Quote:
Piloti u zračnim lukama ne smiju konzumirati aspartam - o ovoj informaciji sam se itekako uvjerio, a i u ostalom nalazi se na stranicama koje nemaju ni približno apokaliptične nazive, nego dapače korisne informacije.
Jesi li promislio zašto baš piloti? Možda zato što imaju izuzetno odgovoran posao. Ako nešto sjebu, odgovaraju za izuzetno skupu opremu i stotine života.
Dobro da nisi naveo astronaute. Pa to su takvi poslovi, kod kojih se gleda na sve. Traži se savršenstvo. Iz istog razloga se na deklaracijama lijekova navodi da ih treba izbjegavati tijekom trudnoće. Tada i mala opasnost predstavlja veliki rizik. Desperate times take desperate measures.

Quote:
Što se tiče zaštitnih maski i odijela - isto je činjenica da je aspartam toliko toksičan, dapače aspartam nije jedina tvar zbog koje ljudi moraju nositi maske i odijela. Ne to definitivno nije mit.
Pa dokaži mi da nije mit. Ili opet zaboravljaš na doze?
Podsjećaš me na ljude kojis se boje röntgena, pa pitaju "A zašto doktorica ide u susjednu sobu, ako ne izaziva rak? Da, da, zapravo nas truju!", ne shvaćajući da je stvar u primljenoj dozi. Pa da je i riječ o zlatnoj prašini (koja je inertna), opet moraš nositi zaštitnu masku ako s njom radiš svaki dan.

Quote:
Dalje više ne namjeravam išta o ovome pisati, a i uostalom svatko ima pravo na svoje mišljenje.

Inače informacije koje sam o aspartamu pisao su bazirane na činjenicama. Za razliku od apokaliptičara kojima činjenice većinom nedostaju.

Samo je prilično malo vjerojatno da tisuće web stranica i stranica knjiga lažu zajedno s njihovim autorima i oboljelim osobama, a tome kako je aspartam dospio na tržište to je posebna priča, određena masa ljudi i zna za dosta činjenica o tome.
Naravno, zašto bi išta pisao? Bacio si zlatnu jabuku i sad se povlačiš.
Ispada da ja želim da drugi jedu aspartam, a sve što cijelo vrijeme govorim jest da je ovolika bojazan od aspartama iracionalna, ako se držiš pravila.
Recimo hoćemo li proglasiti PO43- ione otrovnim, ako dugoročno izazivaju mekšanje kostiju? Hoćemo li posve prestati piti gazirana pića?
Sorry, ali ovaj preveliki strah mi djeluje ozbiljno kao i tvrdnje da coca cola izjeda želudac, popraćemo pokusom u kojem komadić mesa gubi integritet preko noći u čaši napitka.
Ili tvrdnje da cedevita oštećuje jetru.

Život je smrtonosan, nitko ga nije preživio.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 20:27   #265
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
znači ako je subjektivan stav, netočan je?


ne znam baš ima li smisla govoriti o tome da etanol hvata metanol na sebe. etanol djeluje povoljno kod trovanja metanolom zato jer ga jetra metabolizira prije metanola, pa se metanol izbaci prije nego što učini štetu pretvorivši se u formaldehid. inače, nisam znao da pobornici aspartama (da se razumijemo, nisam pobornik - uopće ne vidim zašto bih poticao korištenje nekog sladila, to mi je bespredmetno) valjaju takve baline.

No ti tu zaboravljaš na količine oslobođenog formaldehida. Kakve veze ima to što u vodenoj otopini aspartam oslobađa formaldehid, ako je količina zanemariva? Naravno da bih se bojao kad bih uzeo sto grama aspartama oralno i odjednom, ali ove sitne količine u žvakama i tu i tamo po kojem dijetetskom napitku?


Jesi li promislio zašto baš piloti? Možda zato što imaju izuzetno odgovoran posao. Ako nešto sjebu, odgovaraju za izuzetno skupu opremu i stotine života.
Dobro da nisi naveo astronaute. Pa to su takvi poslovi, kod kojih se gleda na sve. Traži se savršenstvo. Iz istog razloga se na deklaracijama lijekova navodi da ih treba izbjegavati tijekom trudnoće. Tada i mala opasnost predstavlja veliki rizik. Desperate times take desperate measures.


Pa dokaži mi da nije mit. Ili opet zaboravljaš na doze?
Podsjećaš me na ljude kojis se boje röntgena, pa pitaju "A zašto doktorica ide u susjednu sobu, ako ne izaziva rak? Da, da, zapravo nas truju!", ne shvaćajući da je stvar u primljenoj dozi. Pa da je i riječ o zlatnoj prašini (koja je inertna), opet moraš nositi zaštitnu masku ako s njom radiš svaki dan.


Naravno, zašto bi išta pisao? Bacio si zlatnu jabuku i sad se povlačiš.
Ispada da ja želim da drugi jedu aspartam, a sve što cijelo vrijeme govorim jest da je ovolika bojazan od aspartama iracionalna, ako se držiš pravila.
Recimo hoćemo li proglasiti PO43- ione otrovnim, ako dugoročno izazivaju mekšanje kostiju? Hoćemo li posve prestati piti gazirana pića?
Sorry, ali ovaj preveliki strah mi djeluje ozbiljno kao i tvrdnje da coca cola izjeda želudac, popraćemo pokusom u kojem komadić mesa gubi integritet preko noći u čaši napitka.
Ili tvrdnje da cedevita oštećuje jetru.

Život je smrtonosan, nitko ga nije preživio.
Nisam rekao da ti želiš da drugi jedu aspartam.

Samo mi reci što misliš o ovoj web adresi, svatko ima pravo na mišljenje, ništa neću kritizirati što god prokomentirao.

http://www.wnho.net/the_ecologist_aspartame_report.htm - neki podatak sam osobno provjerio i našao na Medicinskom fakultetu u Zagrebu.

http://www.wnho.net/cardiomyopathyfromaspartame.htm

Što se tiče količina aspartama na koja upozoravaš, ja ne znam tko je propisao te količine i na temelju čega, ali na web adresama pišu svakakve količine, pa i 100mg/kg. A kako onda tisuće ljudi dobivaju tikove i pri količini od jedne kole light dnevno od 350mg, ne znam, bez ikakve uvrede, ne kažem da si u krivu ( a nije mi ni cilj pokazati ikome da je u krivu već naći činjenice) nego mi je čudno, onda ovo da ljudi obolijevaju pri bitno manjim količinama aspartama, očito da netko ne govori istinu - ili pobornici aspartama, ili protivnici - to tek treba vidjeti

http://www.aspartame.org/aspartame_faq4.html#12

Pročitati pitanje
What is methanol and is it a problem in consuming aspartame?

Pozdrav i s poštovanjem
__________________
Die Opfer bringe ich still und schmerzlos um. Das Licht schliesse ich hinter mich nach.
Ropf Haldor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 21:23   #266
kažeš, provjerio si neki podatak? koji?

ne, Ropf Haldor, neću čitati te ogromne stranice. znaš zašto?
pogledao sam naslovnicu, http://www.wnho.net

Što vidim?
Pro Life - poznati fanatici (da se razumijemo, ne zagovaram pobačaj)
GLOBAL WARMING HOAX - crackpot laži o znanstvenoj činjenici
Chemtrails - glupava teorija zavjere bez ikakvih dokaza u prilog, s brdom protudokaza
Fluoride - stara teorija zavjere o tome kako država truje ljude preko vodovoda
GMO - da se ne ponavljam...
MSG - zavjereničko pretjerivanje uslijed par ljudi s alergijama
pro-family & pro-marriage - katoličko-sektaška propaganda? vidim ima homofobije.
vaccinations - stvaranje paranoje i protivljenje profilaksi zaraznih i teških bolesti

Recommended Christian Reading
Ministerial Credentials

..........



Mislio sam da imaš zrno soli u glavi, ali uistinu mi nije jasno kako te nije sram za referencu uzimati očito fanatičnu katoličku stranicu prepunu teorija zavjera.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 21:50   #267
Ovo su samo neke od internet stranica, i nisu sve informacije krive, neki su podaci točni koji se nalaze na stranicama, uostalom, neću sada kopirati sve web adrese i prikazivati svu dostupnu literaturu - nalazi se na mojoj stranici, ovdje ionako kao što sam rekao svatko ima svoje mišljenje.
I na drugima sam našao iste informacije o aspartamu kojise nalaze na ovoj stranici.

Inače ako nema pravo u jednoj stvari ne znači da je u krivu u svim ostalim stvarima - ta logika ne valja da ako je netko u nečemu kriv da onda sve drugo ne valja. - Tisuće oboljelih sa količinom od 350mg aspartama dnevno.

Jedna kemikalija za koju se zna da se nalazila na listi biokemijskih bojnih oružja.

Ajde progooglaj aspartame.

Reci mi svoje dojmove.
__________________
Die Opfer bringe ich still und schmerzlos um. Das Licht schliesse ich hinter mich nach.
Ropf Haldor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 22:02   #268
Ajde ti upiši "fluoride", pa pogledaj koliko laži. Googlanje može pomoći pri nekim stvarima. Ne smije se shvaćati doslovno.

Ropf, znam da aspartam nije sto posto sigurna tvar, ali tvoj način argumentiranja mi ne ulijeva povjerenje.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 23:37   #269
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ropf, znam da aspartam nije sto posto sigurna tvar, ali tvoj način argumentiranja mi ne ulijeva povjerenje.
Svojevremeno su reklamirali i nudili Natreen kao nešto najbolje na svijetu od svih umjetnih sladila, da bi na kutijici napisali kako je dozvoljena dnevna količina 16 tabletica. mnogi, koji su njime zasladjivali kavu, su komentirali:" Pa nebum popio-popila 16 kava dnevno!" Samo 3-4. Ma ne neću niti jednu, ako je otrovno.
Da i ne spominjem one koji su time sladili kolače....
Pilence is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 00:04   #270
A gle, pilence, znaj da imam vrlo nisko mišljenje o tim ženama na dijetama koje računaju kalorije. To su uglavnom prasice koje se ne mogu svladati, ili žene koje imaju poremećaj metabolizma, a ne znaju.

Saharozi ništa ne fali (perem zube, naravno). Osobno koristim umjetna sladila samo u obliku žvaka (a inače volim one sa šećerom), vrlo rijetko neki light napitak. najviše sladila kad imam proljev, a proljev imam vrlo rijetko. dakle žvake su mi glavni izvor aspartama, a u prosjeku pojedem jednu na dan, no dosta varira.
Dakle, normalno ga konzumiram. Za to što neki žive od cole light, mene boli ona muška stvar.

Quote:
Ma ne neću niti jednu, ako je otrovno.
znaš li da otrov čini doza? mikrogram natrijevog cijanida ti neće učiniti ništa, ali gram hoće.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 00:30   #271
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
A gle, pilence, znaj da imam vrlo nisko mišljenje o tim ženama na dijetama koje računaju kalorije. To su uglavnom prasice koje se ne mogu svladati, ili žene koje imaju poremećaj metabolizma, a ne znaju.
Možda pokoja i traži utjehu u klopi. kolačima, čokoladi??!!?
I Tin Ujević je pio, a nije smrdljiva propalica i alkić, već pjesnik i ljudska velićina koja je alkohol koristila kao obranu-terapiju od onog što ga je tištilo.
Ne treba sve osudjivati zbog njihovih poroka....

Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
znaš li da otrov čini doza? mikrogram natrijevog cijanida ti neće učiniti ništa, ali gram hoće.
Upravo o tome se i radi! Malo zagadjenog zraka, malo dima cigarete, malo vode iz slavine, pune teških minerala, malo aspartama, malo gadnih konzervansa u narescima, sokovima......sve to u jednom danu. Razmisli koja je to onda doza.
Pilence is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 00:36   #272
pa nisu to sve isti otrovi. ne možeš ih na taj način zbrajati.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 01:54   #273
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
pa nisu to sve isti otrovi. ne možeš ih na taj način zbrajati.
Reci to jetri i bubrezima koji to filtriraju.
A i ako se recimo prehladiš, pa popiješ malo više šalica čaja, pa ih zasladiš Natreenom, 3 kave 3 tablete, litra čaja 5-6-7, tableta, i već si blizu za dobiti proljev koji izaziva doza od 15-16 tabletica.
Pilence is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 02:00   #274
ali neću to napraviti. držat ću se propisa i neće mi biti ništa. što više, držim se propisa i nije mi ništa.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 02:24   #275
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
držat ću se propisa i neće mi biti ništa. što više, držim se propisa i nije mi ništa.
Možda, za sada.....
Pilence is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 02:53   #276
Cilj GMO hrane u budućnosti je kontrola nad prirodom.
To je potreba da se na svaki prirodni proizvod stavi copyright kako bi se u budućnosti svaki, pa i najmanji dio kupovao (slično kao danas no drugačije). Izvorne vrste će se tako iskorijeniti iz upotrebe, što će značiti i njihovu propast za većinu ljudi.

U GMO hranu će se ubacivati elementi koji će biti manipulativne prirode, poput npr ovisnosti, no također to može biti medij za prenošenje poruka na DNK razini, što će to svakako biti, već i u samom startu.

Razvojem GMO tehnologije ljudi će postajati eksperimentalni zamorci, bez mogućnosti za razvoj ili rad na bilo kojem području izvan dozvoljenog od strane jedne svjetske vlade. Totalna manipulacija.
gocat is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 10:24   #277
Zašto sam ja jučer, priznajem ipak malo pre naglo reagirao je da ovo što tvrdite

Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ako svaki dan piješ litru i pol coca cole light, paketić žvaka, par kava s natrenom, nemaš se što čuditi kad počnu problemi, pogotovo ako si osjetljiviji na dane tvari.
Ja se s tim u potpunosti slažem, ali to je teško baš 2,8 g aspartama - u tome je stvar.

Jer gledajte idemo malo matematike kažemo da je 2,8 g aspartama 100 puta manja količina od one za koju se zna da može dovesti do opasnih posljedica.

Ako 2,8g aspartama pomnožimo sa 100 dobijemo 280 g aspartama.

Koliko je to metanola?

11% mase aspartama je metanol, dakle otprilike 30,8g metanola.

Ako je relativna gustoća metanola (prema vodi) 0,792. Onda je to 30,8/0,792 tj. oko 38,9 ml metanola. http://www.uwo.ca/cns/resident/pocke...e/methanol.htm

To je negdje oko letalne doze za osobu od 70kg.

To je jedna stvar, a sad koliko aspartama ima u litri cole light - 350mg.
Što znači da ako podijelite 2,8/0,35= 8

To jest potrebno je 8 litara cole light da se dosegne minimalna doza za mogući nepovoljni učinak.

Osam litara cole light! - Kladim se da je tešto moguće da je itko ikada i blizu toga dnevno unio u organizam (najvjerojatnije nije ni pola toga)

Ono što ja kažem je da te reklamacije na proizvodima možda ipak ne treba uvijek doslovno uzimati, a lako je moguće i da nisu točne, jer prema tome da je minimalna količina 8 litara cole light dnevno, definitivno se nitko nikada ne bi ni žalio (prosvjedovao) na aspartam, a kamoli da bi ikakve žrtve ikada bile i zabilježene. - zato mi je to malo čudno.

Pozdrav
__________________
Die Opfer bringe ich still und schmerzlos um. Das Licht schliesse ich hinter mich nach.
Ropf Haldor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 14:20   #278
aspartam se taloži u tijelu ili ne? postoje li ikakvi dokazi nakon koliko vremena ga tijelo u potpunosti izbaci?
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 14:51   #279
Trenutno mi nije dostupna literatura gdje mogu naći vremena poluraspada u organizmu za svaki je*eni spoj, ali aspartam kao polarni spoj

sigurno se neće nakupljati u masnom tkivu kao recimo jedan DDT.
Sudbina ove dipolarne molekule u tijelu je prilično tužna. Dobar dio će se uništiti kad dospije u želudac, u vrlo kiseli medij, gdje je prvi stupanj izdvajanje metanola, zbog čega i postoji opasnost od trovanja, no naravno, pri dovoljno velikim dozama kakvih nema u par žvakaćih guma ni u ničemu što normalno jedemo kad ne pretjerujemo. Manji dio će to preživjeti i dospjeti dalje u tanko crijevo, odakle će se apsorbirati u krv. Aspartam je vrlo sladak, pa ga je dovoljno dodati u miligramskim količinama da bi ga dobro osjetili.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 18:51   #280
Činjenica je da u GMO voću i povrću ima manje vitamina i minerala nego u običnom, to je dokazano, za to je klasični dokaz i GMO riža iz Kine recimo.
Činjenica je i da se i u RH nalazi GMO hrana jer se deklaracije uredno lažiraju.

A ono što je najbitniji pokazatelj po meni da od GMO-a treba bježati je to što životinje kada imaju izbor redovno biraju običnu hranu a ne GMO, a životinje koje i dalje koriste svoja primarna osjetila mislim da u ovom slučaju znaju i osjete nešto što mi ne znamo i ne možemo.
maxxie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:19.