Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2004., 01:15   #1
Kleveta / uvreda i sl.

Pozdrav!

Buduci da se u vecini zapadnih zemalja zakon o zastiti od klevete nalazi u sferi gradjanske odgovornosti, zanima me zbog cega je u Hrvatskoj kleveta krivicno djelo. Trenutacni zakon o zastiti od klevete u BiH 2002. godine je prebacen iz krivicne u gradjansku odgovornost iz razloga sto je Visoki predstavnik smatrao da je za jednu mladu demokratsku drzavu neopravdano recimo da za klevetu novinar ode u zatvor ili placa novcanu kaznu!?

Nije li slucaj za Hrvatskom stvar koja se treba mijenjati, ili je pak to najbolji nacin da se uspostavi drustveni balans? Zanimaju me misljenja...
__________________
Kad sve saberem ja se oduzmem!
MuhtaR is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2004., 23:59   #2
Re: Kleveta

Quote:
MuhtaR kaže:
Visoki predstavnik smatrao da je za jednu mladu demokratsku drzavu neopravdano recimo da za klevetu novinar ode u zatvor ili placa novcanu kaznu!?
Ma to je super, u novinama se raspišeš bez dokaza da je netko lopov, kriminalac, silovatelj i nikome ništa - jer neodgovorno piskaranje je dobro za demokraciju...

Baš me zanima kako bi reagirao da na dvije strane vidiš svoju sliku i naslov kako si npr. platio ubojstvo ljubavnice, a da lijepo možeš pokrenuti samo građansku tužbu i za jedno 10 godina dobiti pravo na demati, ako iste novine još postoje...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2004., 01:19   #3
Slažem se s Vojkyem. Kleveta je djelo s visokim indeksom društvene opasnosti (ako to mogu tako nazvati) i trebala bi biti uvrštena u skup za društvo najopasnijih djela, a to je kazneni zakon(ik).
__________________
Fugit irreparabile tempus... Carpe Diem...!
Lakonogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2004., 19:53   #4
Pri kreiranju zakona uspostavljali su se najvisi evropski standardi...zasto!? Pa za Boga miloga, heh i mi hocemo u evropu. ohajjj...a ekonomiji ni srednjovjekovna nije ravna...
__________________
Kad sve saberem ja se oduzmem!
MuhtaR is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2004., 01:21   #5
Quote:
MuhtaR kaže:
Pri kreiranju zakona uspostavljali su se najvisi evropski standardi...zasto!?
Pa što bi trebali uspostavljati osrednje standarde?

Prednost zemalja koje neke stvari regulira kasnije jest da ih može regulirati bolje.

A kazneno zakonodavstvo nam je zaista na prilično suvremenoj pravnoj razini.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2004., 12:18   #6
Nisam za dekriminalizaciju klevete, upravo suprotno, za pooštrenje sam kazni i prakse za to djelo jer ne znam nikoga tko je zbog klevete bezuvjetno završio u zatvoru.
Interesantno je da dekriminalizaciju potiču neki EU činovnici u HR u čijim je zemljama kleveta također kriminalizirana
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2004., 14:33   #7
Dižem temu da pitam što je s na primjer poslovnom klevetom, koja ponekad zna biti dio mobbinga?

Čitao sam da po kalifornijskom zakonu treba imati samo dva svjedoka koji će potvrditi da je netko o vama širio neutemeljene tračeve (od privatnih do poslovnih, samo je bitno da su širitelj tračeva i žrtva u poslovnom odnosu) i presuda se automatski donosi, s minimalnom odštetom od 50 000 dolara.

Kako je to regulirano kod nas? Zna li netko? Možda stoji u Zakonu o radu (nemam ga pri ruci)?
slavkec is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2004., 13:41   #8
Ne stoji u Zakonu o radu, kleveta je kleveta bez obzira na to u kakvim je okolnostima došlo do nje - dakle, Kazneni zakon.
__________________
Fugit irreparabile tempus... Carpe Diem...!
Lakonogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2004., 13:57   #9
Quote:
Lakonogi kaže:
Ne stoji u Zakonu o radu, kleveta je kleveta bez obzira na to u kakvim je okolnostima došlo do nje - dakle, Kazneni zakon.
Još malo, Kosorica najavljuje dekriminalizaciju klevete
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2004., 10:09   #10
Quote:
(3) Ako uvrijeđeni uzvrati uvredu, sud može oba počinitelja osloboditi kazne.
Ovo je jedna od najpravednijih odredbi bilo kojeg zakona što sam u posljednje vrijeme pročitao!

Trebalo bi se primijenjivati i na Forume
Friedhelm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2005., 23:53   #11
Thumbs down PRAĆENJE i kleveta !!!???

Ne znam zapravo kak da opišem problem, a ni kome bih se obratila. Naime bivši muž konstantno , iako smo se rastali pred godinu dana, smišlja razne psine..... ispočetka me je pratio sam i prijetio ubojstvom, zatim je počeo prijetiti odutimanjem djece i pokušavao me oklevetati gdje je stigao, kod centra za soc. rad, prijatelja , rodbine , na poslu. NIje baš imalo efekta osim kaj sam ja imala osječaj da se vječito nekom za nekaj moram pravdati. Imamo jednog susjeda u ulici koji nije baš sav svoj i njega je angažirao da mu javlja tko mi dolazi, kad odlazi te u koliko sati sam ja otišla, u kojem smjeru i kad sam se vratila. To sam naravno saznala preko treće osobe. Nemam nikakve materijalne dokaze za to kao ni za prijetnje. Polako već ludim (valjda mu je to i cilj) MOLIM VAS POMOZITE!!!! nE ZNAM KOME DA SE OBRATIM KAO NITI MOGU LI UOPĆE ŠTO UČINITI.......
mina_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2005., 00:14   #12
možete učiniti..

otići u PP i prijaviti ga za prijetnju, i ustrajati pri tome, a ne naknadno povući prijedlog za progon iz nekih razloga..
Za prijetnju često i ne bude nekih posebnih dokaza osim iskaza oštećene strane, jer takve stvari se i rade/govore kada nema nikoga u blizini, ali vi imate ove prijatelje, rodbinu i sl. koji mogu posvjedočiti o njegovom pričanju okolo, klevetanju, ružnim riječima, njemu kao osobi, vama, i sl.
Pri svakoj takvoj sličnoj situaciji /prijetnji, odmah tražiti intervenciju policije, ne čekati, pa što više bude takvih dojava, vama lakše dokazivati...
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2005., 00:41   #13
hvala na odgovoru, iako ne vjerujem da bi itko osim moje familije htio posvjedočiti.
ne znam ulaze li tu i djeca s obzirom da se radi o djeci od 7 i 8 godina. govori im da sam "kujetina" i "kurva" što njih strašno zbunjuje jer ne shvaćaju značenje tih riječi al znaju da ih ne smiju izgovarati.
mina_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2005., 07:25   #14
muka mi je od takvih ljudi, zbilja muka.
nemaš ti koga da onak malo mu objasni neke stvari ?
__________________
pozdrav svima dobre volje
mrgudi me ne zanimaju
keš is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2005., 07:39   #15
može rodbina, naravno..
djecu ne uvlačite u to, premali su i ništa im od toga nije jasno, ali naravno da trebate spomenuti kako vas on pred njima vrijeđa i sl.
i naravno, reći sve što znate o ovome "tipu iz ulice" kojeg je zadužio za praćenje...
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2005., 11:55   #16
vidim ja keš ti bi to po kratkom postupku ali ipak sila rađa silu a ja sam ipak na prvom mjestu odgovorna mama i nastojim djeci na primjeru pokazati što je u redu a što ne.......
inače ovo što se tiče policije, hm.... nisu baš zainteresirani za te "obiteljske stvari", nekoliko sam ih puta zvala al jednostavno me upučuju na neke službe koje nemaju veze ni sa čim, recimo na soc. rad- no njih zanima samo ono što se neposredno odnosi na djecu iako to što on tuče djecu tih 2 dana u mjesecu kad su kod njega , njih ne dira..... toliko o pravima djece, no to je već tema za neki drugi forum

A što se tiče tipa u ulici , stalno je u sukobu s okolinom i prijave policiji kao ni stalni posjeti iste nisu mu strana stvar. No da stvar bude još kompliciranija sin mu je član one famozna zločinačke organizacije.

i na kraju, ljudi se pitaju zašto žene završe u ludnici a niš im ne fali..........
mina_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2005., 12:37   #17
veliš sila silu radja.
ma ne, ti nemaš pojma što ga snašlo, a on ne zna što ga strefilo i odakle će iduči put, pa je miran
__________________
pozdrav svima dobre volje
mrgudi me ne zanimaju
keš is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2005., 15:45   #18
Quote:
mina_zg kaže:

inače ovo što se tiče policije, hm.... nisu baš zainteresirani za te "obiteljske stvari", nekoliko sam ih puta zvala al jednostavno me upučuju na neke službe koje nemaju veze ni sa čim, recimo na soc. rad- no njih zanima samo ono što se neposredno odnosi na djecu iako to što on tuče djecu tih 2 dana u mjesecu kad su kod njega , njih ne dira..... toliko o pravima djece, no to je već tema za neki drugi forum
1. Odeš u odvjetnika.
2. Za prijetnju i uvredu podneseš kaznenu prijavu Državnom odvjetništvu (odvjetnik će ti pomoći).
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2005., 13:26   #19
Quote:
Vojky kaže:
1. Odeš u odvjetnika.
2. Za prijetnju i uvredu podneseš kaznenu prijavu Državnom odvjetništvu (odvjetnik će ti pomoći).
hvala, znam da bih to mogla, malo sam išla gledati i one presude na "sudskoj praksi" ali ne znam ima li to zapravo uopće smisla

s obzorom da dotični službeno nema prihoda.....krije se iza sportskog kluba kojeg kao nije vlasnik nego predsjednik, a klub je kao fol neprofitna organizacija......, no hoću reći mene će odvjednik koštati nekoliko tisuća kuna a njegova kazna bit će zanemariva.... još kad se uzme u obzir ona nematerijalna šteta koju je time napravio


baš sam davež,jelda?
mina_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2005., 14:20   #20
Quote:
mina_zg kaže:
hvala, znam da bih to mogla, malo sam išla gledati i one presude na "sudskoj praksi" ali ne znam ima li to zapravo uopće smisla

s obzorom da dotični službeno nema prihoda.....krije se iza sportskog kluba kojeg kao nije vlasnik nego predsjednik, a klub je kao fol neprofitna organizacija......, no hoću reći mene će odvjednik koštati nekoliko tisuća kuna a njegova kazna bit će zanemariva.... još kad se uzme u obzir ona nematerijalna šteta koju je time napravio


baš sam davež,jelda?
Pa za oba kaznena djela kazna je i zatvor (teško za uvredu, ali za prijetnju sasvim realno), a što se tiče naknade štete - ona može čekati dok ne dobije prihode.

No, ako izvlači lovu preko kluba, onda tu ima posla i za Državni inspektorat.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:40.