Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2010., 20:29   #61
Quote:
žbir kaže: Pogledaj post
Opet nema odgovora, smije li se na žuto ući u raskršće?
Vec ti je odgovoreno. Ne, ne smije se, osim ako se nisi u mogucnosti sigurno zaustaviti. Te stvari se uce u auto skoli.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 20:56   #62
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Vec ti je odgovoreno. Ne, ne smije se, osim ako se nisi u mogucnosti sigurno zaustaviti. Te stvari se uce u auto skoli.
A kad je ovaj "osim", to odlučuje policija ili ?

Ali da je meni murjak rekao prošli ste kroz žuto platit ćete kaznu i uzet ćemo vam vozačku nebi se bunio. Jer to bi bila istina i znam da jesam prošao kroz žuto.

Zašto mi jednostavno tako nije naplatio kaznu, nego mi insinuira da kažem da je bilo crveno ?

Nema logike. Policajac nije tek izašao iz akademije, pa sumnjam da je njegovo neiskustvo u pitanju.
žbir is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 21:48   #63
Quote:
žbir kaže: Pogledaj post

Pitanja za vas:
a) Što bi bilo da sam se držao istine i nastavio tvrdit da je bilo žuto svijetlo ? U pravnom smislu ? Koliko uopće čovjek ima šanse kad je u pitanju moj glas protiv njegovog ?
Ipak sam mlad i nije svejedno kad vam se neki ideali samo tako razbiju. Tako da mi je malo žao što sam progutao govno i nisam ostao vjeran istini.

b) Što bi vi napravili, progutali govno i zadržali vozačku ili ste ipak jači od mene ?


Hvala
a) Iziritirao bi policajca i dobio bi kaznu i možda oduzimanje dozvole.. A čuj, mogao si birati između para i ideala. Ti sam si razbio svoje ideale, nitko drugi...

b) Zavisi od situacije. Jednom su mi rekli da sam preticao kolonu vozila preko pune linije (prolaskom kroz raskrižje na otvorenoj cesti). Nije baš bila kolona, nego dva vozila) Ali uglavnom nisam se bunio (pojeo sam govno) dok ne vidim kuda sve to ide. I umjesto 2000 kuna, 3 boda i 3 mjeseca bez dozvole, nakon 15 minuta priče, završio sam samo sa pisanom opomenom, koja btw ističe za 2 mjeseca.. .

A opet, jednom sam vozio kombi, i zaustavili su me i htjeli naplatiti kaznu zato jer: nisam bio potpisan na vozačkoj dozvoli, nisam imao naljepnicu za ograničenje brzine naljepljenu na kombiju odozada i još za neku banalnost. Uglavnom htjeli su "biti fini" pa mi pisati samo jednu kaznu, a ne sve tri, na što sam ja (ne znam zašto, majke mi ) pukao i rekao ma kakva jedna kazna, što vi imate meni opraštati, pišite sve tri,ne treba mi nikakvo opraštanje, da bi me na kraju pustili bez ijedne. A bio sam iznimno drzak na kraju. Nema pravila, no uglavnom je najbolje biti pristojan..
vivekananda is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 21:57   #64
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Vec ti je odgovoreno. Ne, ne smije se, osim ako se nisi u mogucnosti sigurno zaustaviti. Te stvari se uce u auto skoli.
A koja je sankcija ako se uđe na žuto, a postojala je mogućnost za sigurno zaustavljanje?
frANZi50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 01:38   #65
Razmisli malo. Sigurno zaustavljanje moguće je ili kada si dovoljno udaljen od semafora u trenutku kada se upalilo žuto svjetlo ili/i kada je brzina kretanja vozila odgovarajuća i dovoljno niska.

A ako je tako, onda dok ti dođeš do crte zaustavljanja s te udaljenosti i tom brzinom, zasigurno će se već upaliti crveno svjetlo ili će se ono upaliti nekoliko milisekundi nakon što tu crtu prijeđeš, što se smatra prolaskom na crveno za što je propisana kazna od 2000 do 5000 kn.

Primijetio sam kako većina vozača dobro zna procijeniti kada je neki vozač (najčešće se radi o vozilu ispred njih) prolaskom na žuto zapravo prošao na crveno, ali isto tako kada se radi o njima se nekako taj dobar osjećaj lako izgubi pa onda evidentan prolazak na crveno postaje prolazak na žuto. To su svi spremni reći i na sudu i to ne zato jer lažu, nego jer su u to uvjereni. Zapravo lažu sebi pa onda nama govore istinu koja je laž

A nije to ni loše. Adaptivno je tako selektivno percipirati, pamtiti i dosjećati se -čuva samopoštovanje.

I upravo zbog toga iskaz službene osobe ima veći značaj jer se smatra da oni nemaju razloga biti subjektivni.
A ni suvozači kao svjedoci najčešće nisu subjektivni i dobro znaju procijeniti, ali su skloniji počiniti kazneno djelo i dati lažni iskaz na sudu nego ispasti papci i tužiti frenda ili člana obitelji. Pa i to je razumljivo i objašnjivo - čuva socijalne odnose

A budući da netko mora čuvati i društvo, imamo policiju.

Zadnje uređivanje 200kn : 28.09.2010. at 01:46.
200kn is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 02:00   #66
Quote:
žbir kaže: Pogledaj post
Opet nema odgovora, smije li se na žuto ući u raskršće ?
Žuto svjetlo – upaljeno samostalno, znači da vozilo ne smije prijeći crtu zaustavljanja niti smije ući u raskrižje, ako se u trenutku kad se žuto svjetlo pojavi, nalazi na takvoj udaljenosti od prometnog svjetla da se može na siguran način zaustaviti.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 02:59   #67
Quote:
Jumai kaže: Pogledaj post
Žuto svjetlo – upaljeno samostalno, znači da vozilo ne smije prijeći crtu zaustavljanja niti smije ući u raskrižje, ako se u trenutku kad se žuto svjetlo pojavi, nalazi na takvoj udaljenosti od prometnog svjetla da se može na siguran način zaustaviti.
Na siguran način je pomalo nedefinirano, rekao bi. I ja viđam budale koje uletavaju na sam kraj žutog u raskrižje, o tome se nema što govoriti ali postoji ono razdoblje kada je stvarno pitanje osobne procjene je li bolje malo stisnuti gas i proči ili malo jače stisnuti kočnicu. Tu se, čini mi se, meni može činiti riskantno stati na kočnicu jer nisam siguran spava li vozač iza mene, a policajcu se može činiti da sma se nepotrebno zaletavao na žuto.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 03:39   #68
Quote:
izgubljena dusa kaže: Pogledaj post
zanima me da li je moguce da policija posalje na kucnu adresu zapisnik o prekrsaju, mada su mogli dati zapisnik na licu mjesta?

naime, zaustavila me policija s upaljenim rotirkama i pita me policajac koje je svjetlo bilo na semaforu, ja velim zeleno, na sto se on nasmijao. uzeo mi je vozacku i prometnu, otisao do svog auta, vratio se i rekao je da je kazna 2500 kuna, 2 kaznena boda i 6 mjeseci oduzimanje vozacke.
tad je nesh pricao na onaj njihov uredjaj ko voki-toki, te mi vratio dokumente i veli dobit cete poziv na kucnu adresu i ode.

e sad sam zbunjena, jer koliko znam, trebala sam dobit zapisnik na koji se mogu zaliti...
kako mogu dokazati da se prekrsaj zaista dogodio, a imam svjedoka-putnika u svom vozilu?
mene je majstor skinuo kao da sam prošao kao kroz crveno detalji nebitni ali isto bezvezni nit me vidio nego je pratio iz kuta od 90 pa sam se zakačio s njim ugl. ja sam platio 2000 kn i vozačka oduzeta na 3 mj.

dobit ćeš kaznu na kućnu adresu, te u roku 8 dana napiši žalbu pošalji s povratnicom ili preporučeno i onda ideš pred sudca, dalje sa sudom rješavaš, najvjerovatnije sučeljavanje sa murijakom a njegova riječ protiv tvoje znaš kako završava! Naravno ukoliko ne dobiješ na sudu plaćaš još sudske troškove!

Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Na siguran način je pomalo nedefinirano, rekao bi. I ja viđam budale koje uletavaju na sam kraj žutog u raskrižje, o tome se nema što govoriti ali postoji ono razdoblje kada je stvarno pitanje osobne procjene je li bolje malo stisnuti gas i proči ili malo jače stisnuti kočnicu. Tu se, čini mi se, meni može činiti riskantno stati na kočnicu jer nisam siguran spava li vozač iza mene, a policajcu se može činiti da sma se nepotrebno zaletavao na žuto.
istina i ja pratim promet i uvijek kada prolazim uvijek stinem gas jer sumljam u sposobnosti vozača iz sebe da će stat ... ali očito to muriju i zakon ne dira najbolje je žestoko ko majmun se objesnit na kočnicu pa kad te netko iza pogodi naplatit se od osiguranja a njemu bude došla kazna što je sskrivio prometnu nesreću jer nije držao određeni razmak! Samo kad je sudar u pitanju posljedice mogu biti daleko gore!

Zadnje uređivanje Katrin : 28.09.2010. at 12:54.
XPS-ZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 05:24   #69
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Na siguran način je pomalo nedefinirano, rekao bi. I ja viđam budale koje uletavaju na sam kraj žutog u raskrižje, o tome se nema što govoriti ali postoji ono razdoblje kada je stvarno pitanje osobne procjene je li bolje malo stisnuti gas i proči ili malo jače stisnuti kočnicu. Tu se, čini mi se, meni može činiti riskantno stati na kočnicu jer nisam siguran spava li vozač iza mene, a policajcu se može činiti da sma se nepotrebno zaletavao na žuto.
Ako je taj iza tebe stigao stisnut kočnicu i stat, a ti projurio kroz žuto (ili recimo poštenije - crveno), kriv si.

Ako ni ovaj iza tebe nije stao, sumnjam da će policajac naplatiti obojici, ako to napravi imaš čvrste argumente da dobiješ na sudu.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 07:45   #70
Jel se more dobit kazna za prolazak kroz žuto ? I kakva je ?
žbir is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 12:55   #71
Quote:
žbir kaže: Pogledaj post
Jel...
Trebao bi prestati s tim.

Zadnje uređivanje drot13 : 28.09.2010. at 12:56. Reason: ...
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 13:53   #72
Zanimljivo je da kada god mi se dogodi da prođem na debelo žuto - da, i meni se dogodi - iza mene prođe još najmanje jedan automobil.

Svaki put. Najmanje jedan. Ma
200kn is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 13:55   #73
Ima ih koji prodju i na cisto crveno i to ne malo.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 14:12   #74
Naravno.
Na ovom raskrižju žuto svjetlo traje 3 sekunde i svejedno u svakoj fazi semafora netko prođe kroz crveno.
Na snimci je pješacima već i zeleno.

Ovdje se još bolje vidi i još su dvojica.
A ovdje se najbolje vidi i četvorica su

O ovo je najgori kaos ikada.

Sori na postanju četiri videa, ali kako sam jedan pogledao i stavio link tako sam vidio da je na drugom još gora stvar

Zadnje uređivanje 200kn : 28.09.2010. at 14:15. Reason: Šok i nevjerica
200kn is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 14:34   #75
Pozdrav

Prije par mjeseci sam prošao kroz crveno. Dobio sam kaznu 2500kn i 3 mj. bez vozačke. Napisao sam žalbu u kojoj sam tražio da mi se kazna umanji jer nemam drugih prekršaja i omogući plaćanje na rate. Prije mjesec dana su me zvali sa suda da im pošaljem ispis plaće pa će to onda sve ići kod suca i biti riješeno za mjesec dva. E sad problem je što ja idem službeno u Njemačku do božića. Zanima me da li mogu ostaviti vozačku ženi i da ona preda moju vozačku i plati kaznu tako da mi odsluženje kazne krene dok sam u Njemačkoj, ili ću se morati baš ja pojaviti na sudu.
lakota is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 14:48   #76
za pocetak , mislim da bi pomoglo kad bi policija postavljala kamere na raskrsca i "skidala" bez pardona sve koji produ na crveno i to na nacin da ne odaju da imaju snimku sve dok se prekrsitelj ne pozali na sudu (sudac bi vajda znao odrediti prigodnu kaznu u takvom slucaju?)
mislim da bi to koristilo i vozacima i policiji

inace , bio sam i sam u situaciji gdje me policajac zaustavo i tvrdio da sam prosao na crveno , iako je bilo cisto zuto i mokar kolnik
cak mi je i sugerirao da se ja nemam kaj s njim raspravljati , nego da postoje drugi nacini da ga udobrovoljim
uglavnom , zalio sam se i dobio na sudu
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 16:50   #77
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Trebao bi prestati s tim.
Pitam kolika je kazna za prolazak na žuto ?
Zanime me i tko utvrđuje opravdanost prolaska kroz žuto ?
Vozač, policija ili netko treći ?

Ako znaš odgovore samo reci, pa nebi ni pitao da znam.
žbir is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 16:55   #78
Quote:
lakota kaže: Pogledaj post
... Zanima me da li mogu ostaviti vozačku ženi i da ona preda moju vozačku i plati kaznu tako da mi odsluženje kazne krene dok sam u Njemačkoj, ili ću se morati baš ja pojaviti na sudu.
Teško da će to biti gotovo do Božića, ma što ti rekli. Na sud ćeš najvjerojatnije morati, ali ne trebaš se brinuti. Kad dođe poziv, supruga može nazvati sud i reći im gdje si, pa će ročište biti odgođeno za povoljan datum. To nije nikakav problem. Što se tiče određivanja kazne, ako si priznao i tražio manju kaznu, vjerojatno ti niti neće odrediti oduzimanje (osim ako si recidivist).


Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
za pocetak , mislim da bi pomoglo kad bi policija postavljala kamere na raskrsca i "skidala" bez pardona sve koji produ na crveno i to na nacin da ne odaju da imaju snimku sve dok se prekrsitelj ne pozali na sudu (sudac bi vajda znao odrediti prigodnu kaznu u takvom slucaju?)...
Kamere bi bile dobra ideja, a jedno vrijeme se i jesu koristile. Bio je neki pravni problem oko njihovog korištenja, ne znam više o čemu se točno radilo, pa su ih prestali koristiti. Što se tiče drugog dijela tvog prijedloga (čekanje s snimkom), to nije moguće, budući da se prekršitelju treba dati sav materijal kako bi mogao adekvatno organizirati obranu.


Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
... cak mi je i sugerirao da se ja nemam kaj s njim raspravljati , nego da postoje drugi nacini da ga udobrovoljim...
Crveno svjetlo je nekad (a vjerojatno i danas, samo što se to dobro skriva) bio glavni način za uzimanje novaca na cesti. Velika kazna, a ovisiš samo o riječi policajca. Uglavnom, sramota.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 16:59   #79
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
za pocetak , mislim da bi pomoglo kad bi policija postavljala kamere na raskrsca i "skidala" bez pardona sve koji produ na crveno i to na nacin da ne odaju da imaju snimku sve dok se prekrsitelj ne pozali na sudu (sudac bi vajda znao odrediti prigodnu kaznu u takvom slucaju?)
mislim da bi to koristilo i vozacima i policiji

inace , bio sam i sam u situaciji gdje me policajac zaustavo i tvrdio da sam prosao na crveno , iako je bilo cisto zuto i mokar kolnik
cak mi je i sugerirao da se ja nemam kaj s njim raspravljati , nego da postoje drugi nacini da ga udobrovoljim
uglavnom , zalio sam se i dobio na sudu
Slažem se u potpunosti sa prvi dijelom.

A sad na drugi.
Kako je to izgledalo ?
Uzeo ti je vozačku odmah pa si ju dobio nazad nakon suda ili ?

Kako je izgledalo na sudu ?
Pretpostavljam da je bila tvoja riječ protiv njegove (znači ni ti ni on niste imali suvozača) ?
I kakva je bila odluka suda, da si prošao kroz opravdano žuto, žuto ili nešto treće ?

Inače, svaka čast.

To je pravi način, sad se taj tvoj policajac sigurno više ne ponaša kao i prije.
A i da krivo optuži opet nekog, taj netko bi imao puno veće šanse na sudu zbog policajčeve prošlosti.

Tako da si indirektno spasio mnoge tih problema.

Svaka čast na hrabrosti, ja je nisam imao.

Zadnje uređivanje žbir : 28.09.2010. at 17:28.
žbir is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 17:06   #80
Quote:
žbir kaže: Pogledaj post
Pitam kolika je kazna za prolazak na žuto ?...
Nema određene kazne za prolazak na žuto. Ako si u raskrižje ušao za trajanja žutog svjetla, ali protivno odredbama, primjenjuje se kazna za crveno svjetlo.


Quote:
žbir kaže: Pogledaj post
... Zanime me i tko utvrđuje opravdanost prolaska kroz žuto ?...
Na mjestu događaja procjenjuje policajac. Ako se vozač složi, platit će kaznu i time priznati prekršaj, a ako ne, žait će se, pa će o opravdanosti prolaska odlučivati sud.


Quote:
žbir kaže: Pogledaj post
... A i da krivo optuži opet nekog, taj netko bi imao puno veće šanse na sudu zbog policajčeve prošlosti...
Nema to nikakve veze. Svaki novi slučaj je slučaj sam za sebe.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:24.