Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2013., 23:40   #101
Quote:
jedangrafitni kaže: Pogledaj post
Kad se meta pokaže na par metara koristi se "refleksno gađanje" usmjeri i pucaj nema ciljanja ide se po osjećaju ... to se mora trenirat ... a za ovo u crno na sto .to se radi i opet po meni može se pogodit s "dva oka" al isto treba vježbat i trenirat ... al ima tu još nekih "novotarija" ... red-dot ... dobar za brz i precizan zahvat cilja u bliskoj borbi al za na dalje nije baš a na "full blizu" ne stigneš ...pa laser ... super za "full blizu" npr prostorije i sl

Sve se sa treningom moze popraviti ,samo koliko to kosta kad bi svi vojnici prosli takvu obuku ?


A,ovo drugo .klasicna meta na 100 metara u kojoj je sredina crna ,i bilo bi pozeljno smjestiti sve pogodke u to mjesto . Koliko treba vjezbe da bi se to napravilo sa "dva oka" klasican nisan ,nikakvi dodatci . Jer kad se to "dobije" onda bi vrhinski sportasi u streljastvu skidali one sve gluposti da pokriju jedno oko radi lakseg gadjanja .
D.I.V is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 23:57   #102
Quote:
jedangrafitni kaže: Pogledaj post
... A futrola+spremnik na nozi .. opet iz vlastitog iskustva .. name je tak bilo zapovjeđeno.Netko se sjetio da to tak treba bit.Doma za vrijemme priprema . Prazan spremnik u pištolju drugi prazan u futroli koja MORA bit uz pištolj. Na strelištu pun spremnik u gornjem džepu desne ruke ako si dešnjak , lijevak u lijevi džep. I što sad? ...
Ma odustajem ... jednostavno ovo za ne povjerovati ... ali poznavajući situaciju i genijalnost velikih vođa nisam ni previše iznenađen ...
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2013., 00:01   #103
Quote:
D.I.V kaže: Pogledaj post
Sve se sa treningom moze popraviti ,samo koliko to kosta kad bi svi vojnici prosli takvu obuku ?


A,ovo drugo .klasicna meta na 100 metara u kojoj je sredina crna ,i bilo bi pozeljno smjestiti sve pogodke u to mjesto . Koliko treba vjezbe da bi se to napravilo sa "dva oka" klasican nisan ,nikakvi dodatci . Jer kad se to "dobije" onda bi vrhinski sportasi u streljastvu skidali one sve gluposti da pokriju jedno oko radi lakseg gadjanja .
da košta to sve . vojska zahtjeva ulaganja...to je tak. A sportaša i vojnika nemreš uspoređivat.Sportaš je fokusiran samo na tu svoju metu i njega ništ drugo ne zanima.Samo da ju dobije prvim hitcom.A vojnik mora imat pregled sveg onog što se dešava ispred njega.Bojište je dinamično.A sad koliko je vježbe potrebno ja ne znam..možda ti odgovori netko drugi.Znam samo da meni osobno još treba , ja ne mogu to izvest al mislim da ima ljudi koji mogu.
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2013., 00:09   #104
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
Ma odustajem ... jednostavno ovo za ne povjerovati ... ali poznavajući situaciju i genijalnost velikih vođa nisam ni previše iznenađen ...
..zašto ne vjeruješ..pa gospoda nisu u stanju razlikovat što je taktički a što strateški transportni zrakoplov , gospoda su pokušala nagurat četir desetine u tri Patrije itd ... a ovo s pištoljem je ništ
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2013., 00:14   #105
Quote:
D.I.V kaže: Pogledaj post
Zanima me ovaj dio gadjanja sa "dva oka" . U kojem slucaju se to radi ,kod meta koje su na par metara od tebe ili ako gadjas jednu metu na 100 metara . Jel onda gadjate sa "dva oka" kad je potrebno pogoditi "crno" Ili takvih gadjanja vise nema u HV ?
Kako je kolega rekao uglavnom se koristi u refleksivnim gađanjima na malim udaljenostima ... iako se može rabiti i na većim daljinama ... neke od novotaria, tipa ciljnika s crvenom točkom (namjenjem prije svega za refleksivna gađanja, ali more poteći i na dalje), ne vidiša ako pokušavaš ciljati jednim okom ...

Za precizu i velike udaljenosti ipak je stara tehnika "bolja" jer je lakše se usredotočiti na samu metu ... ali to ope dovodi do toga da si smanjuješ vidno polje (mislim oko 20%) ... ako se prijetnja ne očekuje ili je uopće nema na malim udaljenostima onda to i nije problem, ali u borbi na malim udaljenostima (urbana područja) more biti presudno ... naravno da sportskim strijelcima to ne znači ništa i da će uvijek koristiti samo jedno oko ...

I naravno da i dalje postoje gađanja u kojima je cilj biti što precizniji ... dakle trefiti u crno ... a u ovisnosti o udaljenosti, naoružanju, ciljniku i uvježbanosti ljudi koriste jednu ili drugu tehniku ...
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2013., 00:16   #106
Quote:
jedangrafitni kaže: Pogledaj post
..zašto ne vjeruješ..pa gospoda nisu u stanju razlikovat što je taktički a što strateški transportni zrakoplov , gospoda su pokušala nagurat četir desetine u tri Patrije itd ... a ovo s pištoljem je ništ
Ma reko da zvuči za nevjerovati, ali naučih ja stvarno na svašta ... nemoj samo o patriji jer me bude herc otreso ... i previše sam se nazajebavao oko toga ...
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2013., 00:36   #107
Quote:
Oberleutnant kaže: Pogledaj post
A Zippo je bio za izvlačenje novca iz MORH-a od strane nekoga bliskoga onima koji odlučuju o nabavi opreme. Ok za Leatherman, to još može i proći iako se može uzeti i Gerber ili neki drugi sličan multitool. Za to sigurno nije napravljen nikakav natječaj. Za rastavljanje/sastavljanje Browninga svakako je potreban
Lapaćorke i neko bi trebao u ćorku ... ili Pantić ili Šoić ...

A čak i Browning more biti rastavljen brez alata (iako na jednom mjestu alat olakšava stvari) dok VHS ne mere ... ili alat ili prljava puška ...
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 10:51   #108
patria

Quote:
jedangrafitni kaže: Pogledaj post
..zašto ne vjeruješ..pa gospoda nisu u stanju razlikovat što je taktički a što strateški transportni zrakoplov , gospoda su pokušala nagurat četir desetine u tri Patrije itd ... a ovo s pištoljem je ništ
Svakakvih diletanata ima u svim segmentima pa niti vojska nije imuna na isto. Pitanje je samo gdje se isti nalaze i o čemu odlčuju. Ono što mi nije jasno gdje vidiš problem sa četiri desetine u tri Patrije kad isto uspoređuješ sa apsurdnošću?

Mislim da je apsurd negdje drugdje a ne u činjenici da se pokušalo normalne stvari staviti u nenormalne okvire? Normalno je da imaš isti broj vozila i isti broj cjelina koje idu s vozilima. Ali što kad to nije slučaj kad nemožeš imati isti broj pješačkih desetina i isti broj vozila iz nekog razloga? Dva su pristupa i oba su za raspravu i prosudbu koji je bolji. Pa tako i ovaj o kojemu pišeš da je loš. Loš je onda kada argumenti pokažu da je onaj drugi bolji.
__________________
Na kraju sve ispadne dobro. Ako nije dobro, znači da još uvijek nije kraj.

Zadnje uređivanje Max Payne 2 : 12.02.2013. at 11:16.
Max Payne 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 18:06   #109
Quote:
Max Payne 2 kaže: Pogledaj post
Svakakvih diletanata ima u svim segmentima pa niti vojska nije imuna na isto. Pitanje je samo gdje se isti nalaze i o čemu odlčuju. Ono što mi nije jasno gdje vidiš problem sa četiri desetine u tri Patrije kad isto uspoređuješ sa apsurdnošću?

Mislim da je apsurd negdje drugdje a ne u činjenici da se pokušalo normalne stvari staviti u nenormalne okvire? Normalno je da imaš isti broj vozila i isti broj cjelina koje idu s vozilima. Ali što kad to nije slučaj kad nemožeš imati isti broj pješačkih desetina i isti broj vozila iz nekog razloga? Dva su pristupa i oba su za raspravu i prosudbu koji je bolji. Pa tako i ovaj o kojemu pišeš da je loš. Loš je onda kada argumenti pokažu da je onaj drugi bolji.
Zašto je normalno da imaš isti broj vozila i cjelina koje tovariš u njih?

Onda možemo reći da Ameri nisu normalni ... kod njih u bradley vodove idu 3 pješačke desetine u 4 vozila ... u stryker vodu idu 4 desetine u 4 vozila, ali kao i kod bradleya vozila nisu u sastavu desetina već su "samostalni" unutar voda ... odnosno kada izbace pješadiju mogu dalje djelovati "samostalno" ili podupirati pješaštvo ...

I meni to izgleda sasvim logično, jer vozila uglavnom nisu namjenjena da se šetaju gradom, šumom ...

To s 4 desetine na 28 tovarnih mjesta u patrijama je jedna od povećih gluposti, ali raspravljano već tu negdje o tome ...
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 18:32   #110
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
Zašto je normalno da imaš isti broj vozila i cjelina koje tovariš u njih?

Onda možemo reći da Ameri nisu normalni ... kod njih u bradley vodove idu 3 pješačke desetine u 4 vozila ... u stryker vodu idu 4 desetine u 4 vozila, ali kao i kod bradleya vozila nisu u sastavu desetina već su "samostalni" unutar voda ... odnosno kada izbace pješadiju mogu dalje djelovati "samostalno" ili podupirati pješaštvo ...

I meni to izgleda sasvim logično, jer vozila uglavnom nisu namjenjena da se šetaju gradom, šumom ...

To s 4 desetine na 28 tovarnih mjesta u patrijama je jedna od povećih gluposti, ali raspravljano već tu negdje o tome ...
Ma Grga rekao sam to kao sarkazam. Naravno da je normalno i jedno i drugo i tu se potpuno slažemo. Naravno da su bradley sa 4 vozila i 3 prave pješačke desetine normalna stvar kao i 4 desetine u 4 strykera isto tako normalna stvar.

No problem je kod naših vozila kao što si rekao već je negdje napisano (opet smo jedinstveni u svijetu . Čak su i Janezi za nas ispali lumeni ali što je tu je nema natrag treba izvući s ovim kaj je došlo.

I da kao što si naveo Ameri su za svoje bradleye napisali sve priručnike i pravila koja bi bila i prihvatljiva za nas, dok dokumentaciju od strykera nemreš koristiti jer njihov iskrcni dio ima (kak Bog zapovijeda) 9 pripadnika (pješačka desetina):klap::klap::klap::klap:

Stoga nas čeka velik posao da propišemo nešto za naš izum
__________________
Na kraju sve ispadne dobro. Ako nije dobro, znači da još uvijek nije kraj.
Max Payne 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 23:01   #111
Quote:
Max Payne 2 kaže: Pogledaj post
Svakakvih diletanata ima u svim segmentima pa niti vojska nije imuna na isto. Pitanje je samo gdje se isti nalaze i o čemu odlčuju. Ono što mi nije jasno gdje vidiš problem sa četiri desetine u tri Patrije kad isto uspoređuješ sa apsurdnošću?

Mislim da je apsurd negdje drugdje a ne u činjenici da se pokušalo normalne stvari staviti u nenormalne okvire? Normalno je da imaš isti broj vozila i isti broj cjelina koje idu s vozilima. Ali što kad to nije slučaj kad nemožeš imati isti broj pješačkih desetina i isti broj vozila iz nekog razloga? Dva su pristupa i oba su za raspravu i prosudbu koji je bolji. Pa tako i ovaj o kojemu pišeš da je loš. Loš je onda kada argumenti pokažu da je onaj drugi bolji.
...ah to je stvarno pitanje na koje je teško dat dobar odgovor.Ja ću pokušat.Po meni je totalno neprihvatljivo utovarit četir desetine u tri vozila najviše zbog onog kakva je priroda nijhovog posla...Dakle praktičkih razloga...Moram
počet naširoko i završit na onom jednom prašinaru.Hrvatska je koliko ja znam potpisala neke papire i nekome se obvezala da će do tog i tog datuma imat spremnu jednu Motor.bojnu za van u svrhu operacija potpore miru ,
očuvanja mira štoli ..ha,ha,ha... čitaj okupacije . Sad malo sužavamo priču . Ta bi bojna vanka morala bit
sposobna određeni broj dana samostalno i neovisno obavljat neke zadaće sukladne onom gore .. ne jurišanje i probijanje protivničkih linija ,osvajanje terena itd itd . daklem bojna napusti neku tamo bazu u Obali Bjelokosti ili Egiptu a sve što treba vuče sa sobom u svojim vozilima .. naravno tu mora bit još nekih vozilica osim Patrije a mi tog naravno još nemamo . I ta bi bojna kao takva van baze bila neovisna i samostala . I satnije unutar te bojne bi uživale nekakav stupanj samostalnosti tako isto vodovi te satnije i
na kraju ta famozna Patrija i ti njeni nesretnici . Daklem desetina ima stalno uz sebe to svoje vozilo koje im ne služi samo za vatrnu potporu nego i za logistčku . Unutra su im streljivo oprema hrana voda i ostale điđe miđe ...za pet dana , sedam ,deset ...Zato se mislim najprije išlo na model 3+7+prostor ... A sad što se ovi naši ne mogu dogovorit sami sa sobom pa mjenjaju dokrtinu svako malo..ehhh...nadam se da razumiješ što hoću reć...Operacije Potpore Miru ... manevar izmještanja nekih 300-400 km u kratko vrijeme i ostanak na tome mjestu nekoliko dana dok se ne riješi stvar ... Sve što mu treba Zap. bojne vuče sa sobom ... ako popuna onda zračno ili konvoj .. neko drugi mu to sve doveze . A njegovi ljudi rade svoj posal .. npr onaj jedan prašinar s početka drži neki O.P. tu mu je Patria sve što treba mu je unutra i spreman je odmaglit ili što već odradit
bez da čeka neku potporu...Mislim da su naše bojne namjenjene za to ... A za klasično ratovanje..mora se
drugačije razmišljat i drugačije posložit sve stvari...
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 15:56   #112
O bivšim vojnim nekretninama i očajnom stanju u kojem se nalaze.
http://obris.org/hrvatska/kaos-i-nem...-nekretninama/

O časničkim bodežima, prstenju i ostalim sitnicama.
http://obris.org/hrvatska/casnicki-b...ba-ili-luksuz/

Jedno pitanje (iako već naslućujem odgovor): zašto bodež, a ne sablja? Pa imamo sasvim dovoljno povijesti iz koje možemo odabrati jednu...
__________________
Ljudi su žrtva, a žene su poludile.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 23:16   #113
Stanje (materijalno) u 2013. u OSRH je slijedeće.
http://www.morh.hr/images/stories/mo...013_ver_01.pdf
Lova za održavanje AN 32 osigurano.
Žuta eskadrila dominira: samo za održavanje CL-415 utroši će se dva puta više nego na sve brodove HRM-a (37. mln. HRK).
Stići će i žuti dvosjed Boss, a počet će gradnja OOB ,radari FPS 117 dobro će povući..tenkovi M-84 će dobiti akumulatore iz Munje za 1,5 milijuna ....Žuto dominira u proračunu.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 10:10   #114
Toneri i tinte 5,966,090.00 kn - 5x više nego higijenski materijali...
Osposobljavanje za rukovatelja motornom pilom 13,900.00 kn - neznam kako sam živ osta do sad bez ovog tečaja
Namirnice - lokacija Brijuni 347,595.92 kn - ovo je vjerujem za jačanje turističkih sposobnosti OSRH
Misno vino 63,018.00 kn ?????? - da je 100 kuna litra to je 630 litara....a e...popije se na misama......
Usluge posebnog linijskog prijevoza putnika u unutarnjem cestovnom prometu 42,100,000.00 kn - 3,5 milijuna kuna mjesečno.....?
nemam volje više...slabo mi je....
__________________
mučko jedno džubre
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 20:41   #115
Quote:
asmodeus kaže: Pogledaj post
Usluge posebnog linijskog prijevoza putnika u unutarnjem cestovnom prometu 42,100,000.00 kn - 3,5 milijuna kuna mjesečno.....?
nemam volje više...slabo mi je....
Jel u tu svotu uključen ZET, putni troškovi i sl?
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 19:23   #116
..Pa ovo za motorke nije loše...to s motorkama u postrojbama je isto kao nekad kad su kamione vozili ljudi sa B kat. ili bez... .Pa kad se desi sr..e onda ko je kriv.
Više me cudi cifra od cetiri i pol milje ...za tonere i tintu ... Zar u ova vremena informatizacije...pa koliko je to tinte i tonera ???
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 19:44   #117
Quote:
asmodeus kaže: Pogledaj post
Osposobljavanje za rukovatelja motornom pilom 13,900.00 kn - neznam kako sam živ osta do sad bez ovog tečaja
ne znam za koliko je ljudi ovo predviđeno al ne činise opće puno, ak je tečaj dobro napravljen uvijek imaš neš za naučiti
__________________
Fakultetski obrazovani krkan.
bana002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 20:07   #118
http://obris.org/hrvatska/morh-i-os-...-vojnih-osoba/

zapošljavanje novih 530 djelatnih osoba u HV, evo mlađoj ekipi prilike, dečki sretno

nadam se da će selekcija biti korektna i da će pozivu pristupiti oni oji to stvarno zaslužuju s obzirom na sposobnosti i motivaciju,

već sad mi zapelo 5 ljudi koje planiraju primiti kao časnike mimo programa kadet i nisu u sustavu trenutno....baš me zanima jel bude natječaja ili bude po višoj sili
__________________
Fakultetski obrazovani krkan.
bana002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 09:38   #119
Quote:
bana002 kaže: Pogledaj post
ne znam za koliko je ljudi ovo predviđeno al ne činise opće puno, ak je tečaj dobro napravljen uvijek imaš neš za naučiti
Samo obuka za tu jebenu pilu je sasvim OK stvar, ali je idiotizam da MORH plaća neko privatno veleučilište za certifikaciju ljudi koji završe takav tečaj ... A ako se ne varam ovo je lova koju je MORH predvidio upravo za to ...
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 12:17   #120
...bilo bi poželjno raspitat se malo o tom motorka tečaju...nema smisla plaćat nekome izvana kad bi se to lako moglo riješit unutar sustava ...
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:36.