Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2013., 16:41   #161
Quote:
Lya kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Odrasla sam u obitelji koja nije bila pretjerano "pobožna".
Stjecajem okolnosti a ne njihovom željom, nisam primila nikakve sakramente do sada.
Predivnom gestom meni bliske osobe, zatražena sam da budem krsna kuma budućem djetetu koji dolazi na ovaj svijet za nekoliko mjeseci.
Zanima me kojim protokolom mogu primiti sakramente koji su potrebni za kumstvo?
Ako netko zna neke detalje o crkvama u Zagrebu, jer nažalost crkva koja bi mi bila dodjeljena po mjestu stanovanja baš i ne dolazi u obzir zbog udaljenosti...

Unaprijed hvala na odgovorima.
Moraš imati primljene sve sakramente kršćanske inicijacije (krštenje, potvrda, pričest) i provoditi život u skladu s vjerom.
Ono što ti trebaš učiniti jest da se javiš župniku župe u kojoj želiš primiti sakramente. Onda će ti on reći što ti je dalje činiti. Najbolje bi bilo da ideš u župu u koju teritorijalno pripadaš.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 17:37   #162
Kršćansko-muslimanski brakovi, molim pomoć

Pozdrav, zanimalo bi me sve što mi možete reći o kršćansko-muslimanskim brakovima. Točnije, postoji li način koji Crkva odobrava da kršćanin i musliman sklope brak, a da spomenuti musliman nije prisiljen krstiti se? Jednostavnije, postoji li teoretska šansa da kršaćanin i musliman sklope brak bez izdaje svoje religije? Molila bih skori odgovor, LP
angelaa341 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 20:51   #163
Quote:
angelaa341 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, zanimalo bi me sve što mi možete reći o kršćansko-muslimanskim brakovima. Točnije, postoji li način koji Crkva odobrava da kršćanin i musliman sklope brak, a da spomenuti musliman nije prisiljen krstiti se? Jednostavnije, postoji li teoretska šansa da kršaćanin i musliman sklope brak bez izdaje svoje religije? Molila bih skori odgovor, LP
Na ovoj temi u postu 102 sam već iznio neke stavke Kanona pa pogledaj o čemu se radi. Ako ćeš i dalje imati pitanja slobodno pitaj.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2013., 18:33   #164
Mislim da mi je jasno, zahvaljujem )
angelaa341 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2013., 21:49   #165
Večer svima!

Budući da imam pitanja u vezi katolicizma, ovdje je savršeno mjesto da čujem vaše mišljenje o nekim stvarima koje mi nisu pretjerano jasne. Dakle, među mnogim pitanjima ...

1. Koliko sakramenata je ostavio Isus apostolima i koje?

2. Zbog čega se svetkuje nedjelja, a ne subota?

3. Kako je Marija majka Božja?

4. Zašto se svećenici ne žene?

5. Da li katolička crkva naučava da je samo "u njoj" spas?

6. Kako pomažu molitve svetcima nama živima ovdje?

7. Kako "rade" mise za umrle?

8. Odakle čistilište?

9. Može li svećenik opraštati grijehe?

10. Tko ima veći autoritet po nauku katoličke crkve : Biblija ili Kat. Katekizam?

remus0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2013., 00:17   #166
http://www.jutarnji.hr/-krscanska-id...snicu/1134740/

Quote:
CRKVA JE PREVIŠE OPSJEDNUTA ABORTUSOM I GAY BRAKOVIMA!' Brutalno iskreni stav Pape
Prema najnovjim papinim izjavama, takav ekstremizam je opasan, ne samo po kršćanstvo, već i po svijet.

- U ideologijama nema Isusa: u njegovoj nježnosti, njegovoj ljubavi, njegovoj poniznosti. Ideologije su krute, uvijek. Svakog oblika: krute. A kada kršćanin postane sljedbenik idelogije, izgubio je vjeru: nije više sljedbenik Isusa, postao je sljedbenik stava takvog razmišljanja...

'CRKVA JE NA PUTU DA SE RAZBIJE KAO RAKETA' Katolički konzervativci napadaju papu Franju
- Zato im je Isus rekao: ‘Uzeste ključ znanja.’ Isusovo znanje pretvara se u ideološko i moralističko znanje, a ta zatvaraju vrata. Vjera postaje ideologija, a ideologija plaši ljude, ideologija tjera ljude, udaljava, udaljava ljude jedne od drugih i Crkvu od ljudi. To je ozbiljna bolest, ta bolest ideoloških kršćana. To je bolest, ali nije nova, zar ne?
Osim toga je papa rekao kako ljudi umjesto da mole, memoriraju i izgovaraju molitve napamet (kao kakvi roboti ili cd-playeri). To ja nažalost sve sve više uočavam i mene kao kršćanina to zabrinjava kod drugih vjernika, a ja nisam takav.
Sedežničar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2013., 13:05   #167
Dobio sam neki odgovor da tijekom čina ceremonije, na par silazi Božanska milost koja im daje blagoslov. Jel to stvarno tako da silazi ta milost ili je to malo drugačije ipak ?
dodozgd is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2013., 15:32   #168
To trebaš pričekati Danijela da ti lijepo pojasni kako je meni pojasnio, a HBK kaže ovako što se tiče sakramenta vjenčanja i Božanske milosti:


Quote:
1615 To nedvosmisleno zauzimanje za nerazrjesivost zenidbenoga veza moglo je zbunjivati i moglo je izgledati kao neostvariv zahtjev. Ipak Isus nije supruznicima nametnuo nesnosno i pretesko breme, teze od Mojsijeva zakona. Dosavsi obnoviti izvorni red stvaranja, poremecen grijehom, on sam daje snagu i milost za zivljenje braka u novim mjerilima Kraljevstva Bozjega. Slijedeci Krista u samoodricanju, noseci svoj kriz, zenidbeni drugovi mogu "shvatiti" izvorni smisao zenidbe i zivjeti ga s Kristovom pomoci. Ta milost krscanske zenidbe plod je kriza Kristova koji je vrelo svega krscanskoga zivota.
Quote:
1641 "Krscanski supruznici (...) imaju u svom zivotnom polozaju i u svom stalezu vlastit dar u Bozjem narodu."151 Ta milost vlastita sakramentu zenidbe namijenjena je usavrsavanju SUPRUŽNICKE LJUBAVI, JACANJU NJihova nerazrjesiva jedinstva. Snagom te milosti oni "se uzajamno pomazu za postizanje svetosti u bracnom zivote u prihvacanju i odgoju djece".152

Quote:
1642 Krist je izvor te milosti. "Kao sto je nekoc sam Bog savezom ljubavi i vjernosti prisao svome narodu, tako sada Spasitelj ljudi i Zarucnik Crkve po sakramentu zenidbe dolazi ususret krscanskim supruzima".

153 On ostaje s njima, daje im snage da ga slijede uzimajuci na se svoj kriz, da se nakon padova ponovno dizu, da si uzajamno oprastaju, da nose terete jedno drugoga,154 da budu "podni (...) jedni drugima u strahu Kristovu" (Ef 5,21) te se ljube ljubavlju nadnaravnom, njeznom i plodnom. U radostima njihove ljubavi i obiteljskog zivota on im na ovome svijetu daje predokus svadbene gozbe Jaganjceve: Kako bih mogao izraziti srecu toga braka sto ga Crkva sjedinjuje, euharistijska zrtva utvrdjuje, blagoslov pecati, andjeli navijestaju a nebeski Otac prihvaca? Kakav li su par dvoje vjernika sjedinjeni istom nadom, istom ceznjom, istim obdrzavanjem, istim sluzenjem! Oboje su djeca istoga Oca, sluzitelji istoga Gospodara; nema tu nikakve podjele ni u duhu ni u tijelu. Dapace, zaista su dvoje u samo jednom tijelu i gdje je tijelo jedno, jedan je i duh.155

http://www.hbk.hr/katekizam/ii/ii59d6.html#RTFToC2
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2013., 16:16   #169
Postovani,
Iako zivim krscanski i pohodujem nedjeljne mise, nisam krsten, nemam prvu pricest ni krizmu. Imam 25 godina i htio bih to uciniti sada. Interesira me koja je procedura i proces sad? Iz zagreba sam
Flamingo Noir is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2013., 20:23   #170
Quote:
Flamingo Noir kaže: Pogledaj post
Postovani,
Iako zivim krscanski i pohodujem nedjeljne mise, nisam krsten, nemam prvu pricest ni krizmu. Imam 25 godina i htio bih to uciniti sada. Interesira me koja je procedura i proces sad? Iz zagreba sam
nema nikakve posebne procedure za početak...
trebaš se samo javiti župniku i izraziti mu tu želju, možda najbolje one župe u koju ideš na nedjeljne mise, a možeš i bilo koje druge, kao nekrštena osoba (još uvijek ) ne pripadaš nijednoj, a biti ćeš dijelom one u kojoj se krstiš..

dakle u ovome času imaš široke mogućnosti izbora da si izabereš za svoga župnika onoga svećenika RKC s čijim si se načinom prenošenja Svetog pisma najviše identificirao ....
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2013., 15:49   #171
Quote:
remus0 kaže: Pogledaj post
Večer svima!

Budući da imam pitanja u vezi katolicizma, ovdje je savršeno mjesto da čujem vaše mišljenje o nekim stvarima koje mi nisu pretjerano jasne. Dakle, među mnogim pitanjima ...
Pokušat ću ja odgovoriti, ali samo ono osnovno o svakom pitanju.

Quote:
remus0 kaže: Pogledaj post
1. Koliko sakramenata je ostavio Isus apostolima i koje?
Isus je ustanovio 7 sakramenata Novog zakona: Krst (ili krštenje), Potvrda (ili krizma), Euharistija, Pokora, Bolesničko pomazanje, Sveti red i Ženidba.

Quote:
remus0 kaže: Pogledaj post
2. Zbog čega se svetkuje nedjelja, a ne subota?
Zato jer nedjelja, kao dan Kristova uskrsnuća, "prvi dan", doziva u pamet prvo stvaranje, a kao "osmi dan" (koji slijedi po suboti), označuje novo stvaranje, započeto Kristovim uskrsnućem. Nedjelja je za katolike ispunjenje (hebrejske) subote. Ona je prvi među svim blagdanima, dan Gospodnji.

Quote:
remus0 kaže: Pogledaj post
3. Kako je Marija majka Božja?
Tako što je Marija Isusova majka, a Isus jest Bog. Onaj kojeg je Marija po Duhu Svetom začeća kao čovjeka i koji je postao njezin Sin po tijelu, jest Druga osoba Presvetog Trojstva. Marija je Bogorodica ili Majka Božja jer je začela i rodila utjelovljenu Riječ ("I Riječ bijaše Bog"). No da ne bude zabune, Marija nije Boga stvorila.

Quote:
remus0 kaže: Pogledaj post
4. Zašto se svećenici ne žene?
U Katoličkoj Crkvi neki se svećenici mogu oženiti, npr. oni koji pripadaju nekim istočnim Katoličkim Crkvama (kao grkokatolici), ali uz papinu dozvolu i oni koji pripadaju latinskoj Crkvi.

Trenutno u latinskoj Crkvi je na snazi disciplinski propis o celibatu kao uvjetu za pristupanje sakramentu reda (izuzevši stalne đakone). Takav se propis može i mijenjati, ali trenutno odgovorni drže da on najbolje odgovara prilikama vremena.

Quote:
remus0 kaže: Pogledaj post
5. Da li katolička crkva naučava da je samo "u njoj" spas?
Katolička Crkva naučava da svako spasenje dolazi od Krista po Crkvi. U tom smislu je Crkva nužna za spasenje. Jedna jedina Kristova Crkva nalazi se [subsistit in] u Katoličkoj Crkvi kojom upravljaju nasljednik sv. Petra i biskupi u zajedništvu s njim. Dakle, Crkva se u punini nalazi samo u Katoličkoj Crkvi, ali i izvan njezina (vidljiva) organizma nalazi se puno elemenata posvećenje i istine.

Ukratko, i ljudi koji nisu na vidljiv način članovi KC mogu se spasiti (pod određenim uvjetima...), ali to spasenje im neće biti dano mimo KC.

Quote:
remus0 kaže: Pogledaj post
6. Kako pomažu molitve svetcima nama živima ovdje?
Tako da se ti sveci zauzimaju, po načelu zastupničke molitve, kod Boga za nas.

Quote:
remus0 kaže: Pogledaj post
7. Kako "rade" mise za umrle?
Misa ili misna žrtva može pomoći mrtvima, odnosno dušama u čistilištu. Ona se prinosi za njihovo očišćenje, kako bi očišćeni mogli prispjeti u nebo.

Quote:
remus0 kaže: Pogledaj post
8. Odakle čistilište?
Ne znam što točno misliš pod ovim pitanjem, no KC naučava da čistilište postoji, i to temelji na Božjoj Objavi sadržanoj u Pismu i Predaji, a jasno je taj nauk izrazila posebno na Firentisnkom i Tridentskom koncilu.

Quote:
remus0 kaže: Pogledaj post
9. Može li svećenik opraštati grijehe?
Bog jedini oprašta grijehe, a vlast otpuštanja ili odrješenja grijeha daje i ljudima (svećenicima) da je vrše u njegovo ime.

Quote:
remus0 kaže: Pogledaj post
10. Tko ima veći autoritet po nauku katoličke crkve : Biblija ili Kat. Katekizam?
Nauk KC je sadržan (zapisan) u katekizmu, a izvor mu je Božja Objava sadržana u Bibliji (s ispravnim tumačenjem) i Predaji. Jedini autoritet jest Bog sam, tj. ono što je On objavio.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2013., 17:20   #172
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Pokušat ću ja odgovoriti, ali samo ono osnovno o svakom pitanju.

A gdje sve to piše u Bibliji?
Jer razumijem i vidim odgovore, ali ne razumijem zašto u Bibliji nema odgovora koja ti daješ? Nisu li Biblijksi "naputci" dovoljni za spas čovjekove duše?

Zadnje uređivanje Meadow : 29.10.2013. at 00:00. Reason: skraćivanje citata
remus0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2013., 17:54   #173
Quote:
remus0 kaže: Pogledaj post
A gdje sve to piše u Bibliji?
Jer razumijem i vidim odgovore, ali ne razumijem zašto u Bibliji nema odgovora koja ti daješ? Nisu li Biblijksi "naputci" dovoljni za spas čovjekove duše?
Ja pak ne razumijem zašto bi se u Bibliji morali nalaziti svi ti odgovori.

Katolici vjeruju da je, pored Biblije, i Predaja izvor Božje Objave. Pa ako je neki odgovor dan kroz Predaju, ne mora nužno biti dan i kroz Bibliju.

Inače, neki odgovori koje sam dao se nalaze u Bibliji, ali vjerojatno ne bismo te biblijske citate shvatili i protumačili na isti način.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2013., 23:43   #174
Zašto je Isus morao umrijeti na križu?

Voljela bih neki detaljiniji odgovor od "umro je za sve grijehe svijeta" ili "umro je da bi pokazao koliko nas voli".



Hvala unaprijed!
Nuria Monfort is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 12:07   #175
Quote:
Nuria Monfort kaže: Pogledaj post
Zašto je Isus morao umrijeti na križu?

Voljela bih neki detaljiniji odgovor od "umro je za sve grijehe svijeta" ili "umro je da bi pokazao koliko nas voli".



Hvala unaprijed!
Osim da ispuni Izaijino proročanstvo, morao je umrijeti da bi ušao u dubinu smrti, ovladao svakom njenom porom te tako postao kralj ne samo ovozemaljskog, nego i onostranog svijete, te obeskrijepivši đavla i mrtvima navijestio evanđelje te otkupio i njih; dakle pradavne Adama i Evu i sve pravednike.
O tome svjedoči Biblija, da je Isus morao biti "3 dana u srcu zemlje" (Mt 12, 40).

Katekizam ti to (iz Biblije) objašnjava ovako:

Krist je sašao nad pakao

632 Česte tvrdnje Novog zavjeta po kojima je Isus "uskrsnuo od mrtvih" (Dj 3,15; Rim 8,11; 1 Kor 15,20) pretpostavljaju da je on, prije Uskrsnuća, bio u boravištu mrtvih.[488] To je prvotni smisao što ga je apostolsko propovijedanje dalo boravku Isusovu među mrtvima: Isus je kao svi ljudi upoznao smrt i stigao je k njima svojom dušom u boravište mrtvih. Ali on je onamo sišao kao Spasitelj, proglašujući Radosnu vijest duhovima koji su ondje bili zatvoreni.[489]

633 Boravište mrtvih, u koje je umrli Krist sišao, Sveto pismo zove podzemljem, Šeolom ili Hadom,[490] jer su oni koji se ondje nalaze lišeni gledanja Boga.[491] To je zaista, u očekivanju Otkupitelja, stanje svih mrtvih, zlih ili pravednih,[492] što ne znači da im je udes istovjetan, kako to Isus pokazuje u prispodobi o siromašnom Lazaru primljenom u "krilo Abrahamovo".[493] "Upravo te svete duše, koje su čekale svog Osloboditelja u Abrahamovu krilu, Isus je oslobodio kad je sišao k mrtvima".[494] Isus nije sašao nad pakao da oslobodi proklete[495] ni da razori pakao prokletstva,[496] nego da oslobodi pravedne koji su mu prethodili.[497]

634 "Zato je i mrtvima navijestao evanđelje" (1 Pt 4,6). Silazak nad pakao jest puno dovršenje evanđeoskog navještaja spasenja. To je posljednja faza mesijanskog poslanja Isusova, faza sažeta u vremenu ali neizmjerna u svom stvarnom značenju; i da se naime otkupiteljsko djelo proteže na sve ljude svih vremena i svih mjesta, jer svi koji su spašeni postali su dionici Otkupljenja.

635 Krist je dakle sišao u dubinu smrti,[498] da bi "mrtvi čuli glas Sina Božjega i da bi oni koji su ga čuli živjeli".[499] Isus, "Začetnik života" (Dj 3,15), "smrću obeskrijepi onoga koji ima moć smrti, to jest đavla, pa oslobodi one koji - od straha pred smrću- kroz sav život bijahu podložni ropstvu" (Heb 2,14-15). Uskrsli Krist sada drži "ključeve smrti i Podzemlja" (Otk 1,18), i "na ime Isusovo" prigiba se "svako koljeno nebesnika, zemnika i podzemnika" (Fil 2,10).

Velika tišina sad vlada na zemlji, velika tišina i velika samoća. Velika tišina jer Kralj spava. Zemlja je uzdrhtala i smirila se jer je Bog u tijelu zaspao i otišao probuditi one koji su spavali vjekovima (...). Ide tražiti Adama, našega praoca, izgubljenu ovcu. Želi sići da pohodi sve koji sjede u tmini i u sjeni smrti. Ide od njihove boli osloboditi Adama u okovima i Evu, zarobljenu s njime, on istodobno njihov Bog i njihov Sin (...). "Ja sam Bog tvoj, i zbog tebe postah tvojim Sinom. Ustani, ti što spavaš, jer te nisam stvorio da budeš ovdje okovan u boravištu mrtvih. Ustaj od mrtvih, ja sam život mrtvih."[500]

[488] Usp. Heb 13,20.
[489] Usp. 1 Pt 3,18-19.
[490] Usp. Fil 2,10; Dj 2,24; Otk 1,18; Ef 4,9.
[491] Usp. Ps 6,6; 88,11-13.
[492] Usp. Ps 89,49; 1 Sam 28,19; Ez 32,17-32.
[493] Usp. Lk 16,22-26.
[494] Rimski katekizam, 1, 6, 3.
[495] Usp. Rimski sabor (745): DS 587.
[496] Usp. BENEDIKT XII., Djelce Cum dudum: DS 1101, KLEMENT VI., Pismo Super quibusdam: isto, 1077.
[497] Usp. Toledski sabor (625): DS 485; usp. još (Mt 27,52-53).
[498] Usp. Mt 12,40, Rim 10,7; Ef 4,9.
[499] Usp. Iv 5,25.
[500] Iz Drevne homilije na Veliku i svetu subotu: PG 43, 440A 452C, usp. Božanski časoslov, II, služba čitanja Velike subote.

http://www.katolici.org/katekizam.ph...=c_vidi&id=779

Zadnje uređivanje with_one : 28.10.2013. at 12:13.
with_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 17:51   #176
Quote:
Nuria Monfort kaže: Pogledaj post
Zašto je Isus morao umrijeti na križu?
Voljela bih neki detaljiniji odgovor od "umro je za sve grijehe svijeta" ili "umro je da bi pokazao koliko nas voli".
Hvala unaprijed!
RIMLJANIMA 5,14-19 – ADAM - ISUS - = čovjek


RIMLJANIMA 5,14
Da, ali smrt je od Adama do Mojsija doista kraljevala i nad onima koji ne sagriješiše prekršajem sličnim kao Adam,
koji je pralik Onoga koji ima doći.
RIMLJANIMA 5,15
Ali s darom nije kao s grijehom.
Jer ako su grijehom jednoga mnogi umrli,
mnogo se obilatije na sve razlila milost Božja,
milost darovana u jednom čovjeku, Isusu Kristu.
RIMLJANIMA 5,16
I dar - to nije kao kad je ono jedan sagriješio:
jer presuda nakon jednoga grijeha posta osudom,
a dar nakon mnogih grijeha - opravdanjem.
RIMLJANIMA 5,17
Uistinu, ako grijehom jednoga smrt zakraljeva –
po jednome,
mnogo će više oni koji primaju izobilje milosti
i dara pravednosti kraljevati u životu –
po Jednome, Isusu Kristu.
RIMLJANIMA 5,18
Dakle, grijeh jednoga - svim ljudima na osudu,
tako i pravednost Jednoga –
svim ljudima na opravdanje, na život!
RIMLJANIMA 5,19
Doista, kao što su neposluhom jednoga čovjeka mnogi postali grešnici
tako će i posluhom Jednoga mnogi postati pravednici.
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 18:21   #177
Quote:
with_one kaže: Pogledaj post
Osim da ispuni Izaijino proročanstvo, morao je umrijeti da bi ušao u dubinu smrti, ovladao svakom njenom porom te tako postao kralj ne samo ovozemaljskog, nego i onostranog svijete, te obeskrijepivši đavla i mrtvima navijestio evanđelje te otkupio i njih; dakle pradavne Adama i Evu i sve pravednike.
O tome svjedoči Biblija, da je Isus morao biti "3 dana u srcu zemlje" (Mt 12, 40).

Katekizam ti to (iz Biblije) objašnjava ovako:

Krist je sašao nad pakao

632 Česte tvrdnje Novog zavjeta po kojima je Isus "uskrsnuo od mrtvih" (Dj 3,15; Rim 8,11; 1 Kor 15,20) pretpostavljaju da je on, prije Uskrsnuća, bio u boravištu mrtvih.[488] To je prvotni smisao što ga je apostolsko propovijedanje dalo boravku Isusovu među mrtvima: Isus je kao svi ljudi upoznao smrt i stigao je k njima svojom dušom u boravište mrtvih. Ali on je onamo sišao kao Spasitelj, proglašujući Radosnu vijest duhovima koji su ondje bili zatvoreni.[489]

633 Boravište mrtvih, u koje je umrli Krist sišao, Sveto pismo zove podzemljem, Šeolom ili Hadom,[490] jer su oni koji se ondje nalaze lišeni gledanja Boga.[491] To je zaista, u očekivanju Otkupitelja, stanje svih mrtvih, zlih ili pravednih,[492] što ne znači da im je udes istovjetan, kako to Isus pokazuje u prispodobi o siromašnom Lazaru primljenom u "krilo Abrahamovo".[493] "Upravo te svete duše, koje su čekale svog Osloboditelja u Abrahamovu krilu, Isus je oslobodio kad je sišao k mrtvima".[494] Isus nije sašao nad pakao da oslobodi proklete[495] ni da razori pakao prokletstva,[496] nego da oslobodi pravedne koji su mu prethodili.[497]

634 "Zato je i mrtvima navijestao evanđelje" (1 Pt 4,6). Silazak nad pakao jest puno dovršenje evanđeoskog navještaja spasenja. To je posljednja faza mesijanskog poslanja Isusova, faza sažeta u vremenu ali neizmjerna u svom stvarnom značenju; i da se naime otkupiteljsko djelo proteže na sve ljude svih vremena i svih mjesta, jer svi koji su spašeni postali su dionici Otkupljenja.

635 Krist je dakle sišao u dubinu smrti,[498] da bi "mrtvi čuli glas Sina Božjega i da bi oni koji su ga čuli živjeli".[499] Isus, "Začetnik života" (Dj 3,15), "smrću obeskrijepi onoga koji ima moć smrti, to jest đavla, pa oslobodi one koji - od straha pred smrću- kroz sav život bijahu podložni ropstvu" (Heb 2,14-15). Uskrsli Krist sada drži "ključeve smrti i Podzemlja" (Otk 1,18), i "na ime Isusovo" prigiba se "svako koljeno nebesnika, zemnika i podzemnika" (Fil 2,10).

Velika tišina sad vlada na zemlji, velika tišina i velika samoća. Velika tišina jer Kralj spava. Zemlja je uzdrhtala i smirila se jer je Bog u tijelu zaspao i otišao probuditi one koji su spavali vjekovima (...). Ide tražiti Adama, našega praoca, izgubljenu ovcu. Želi sići da pohodi sve koji sjede u tmini i u sjeni smrti. Ide od njihove boli osloboditi Adama u okovima i Evu, zarobljenu s njime, on istodobno njihov Bog i njihov Sin (...). "Ja sam Bog tvoj, i zbog tebe postah tvojim Sinom. Ustani, ti što spavaš, jer te nisam stvorio da budeš ovdje okovan u boravištu mrtvih. Ustaj od mrtvih, ja sam život mrtvih."[500]

[488] Usp. Heb 13,20.
[489] Usp. 1 Pt 3,18-19.
[490] Usp. Fil 2,10; Dj 2,24; Otk 1,18; Ef 4,9.
[491] Usp. Ps 6,6; 88,11-13.
[492] Usp. Ps 89,49; 1 Sam 28,19; Ez 32,17-32.
[493] Usp. Lk 16,22-26.
[494] Rimski katekizam, 1, 6, 3.
[495] Usp. Rimski sabor (745): DS 587.
[496] Usp. BENEDIKT XII., Djelce Cum dudum: DS 1101, KLEMENT VI., Pismo Super quibusdam: isto, 1077.
[497] Usp. Toledski sabor (625): DS 485; usp. još (Mt 27,52-53).
[498] Usp. Mt 12,40, Rim 10,7; Ef 4,9.
[499] Usp. Iv 5,25.
[500] Iz Drevne homilije na Veliku i svetu subotu: PG 43, 440A 452C, usp. Božanski časoslov, II, služba čitanja Velike subote.

http://www.katolici.org/katekizam.ph...=c_vidi&id=779
Sve gore napisano - NIJE ISTINA!

Pod prvo - Pakao ni Raj - JOŠ ne postoji.

Pakao će nastati - tek po drugom uskrsnuću - po Sudu za ZLE!
----------------------------------------
Nema prelaska između Raja i Pakla!
Luka 16,26
K tome između nas i vas zjapi provalija golema te koji bi i htjeli prijeći odavde k vama, ne mogu, a ni odatle k nama prijelaza nema.`

Kad se po 2. uskrsnuću dođe u Pakao - nema izlaska više odatle!
---------------------------------------

Gospodin Isus NIJE išao u PAKAO -mjesto vječne kazne - muke za ZLE!
Čitaj bolje - KOME je išao!

1. Petrova 3,18 Doista, i Krist jednom za grijehe umrije, pravedan za nepravedne, da vas privede k Bogu - ubijen doduše u tijelu, ali oživljen u duhu.
1. Petrova 3,19 U njemu otiđe i propovijedati duhovima u tamnici
1. Petrova 3,20 koji bijahu nekoć nepokorni, kad ih ono Božja strpljivost iščekivaše, u vrijeme Noino, dok se gradila korablja u kojoj nekolicina, to jest osam duša, bi spašena vodom.

Isus je otišao propovjedati - NE U PAKAO -
nego u tamnicu - a u tamnici su SVI mrtvi - i dobri i ZLI.

KOJI su to u Tamnici?

ONI koji su poginuli u POTOPU!
SAMO njima je propovjedao!
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 20:40   #178
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
RIMLJANIMA 5,14-19 – ADAM - ISUS - = čovjek
Piše u Iv 8;24 gdje je govorio nevjernim Židovima,
kada su Ga kušali - ni manje ni više Židovi koji su itekako s koljena na koljena slavili Boga Jahvu ( ali samo usnama...) i imali predaju otaca svojih. Šta im Isus kaže: "... Da, ako ne budete vjerovali da Ja Jesam, umrijet ćete u svojim grijesima."

Toliko... :-)
(Ovo komentiram da netko tko čita ima uvid u Izvor - biblijsku Riječ).
remus0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 00:09   #179
Dio o raspravama tko je Isus, što je hula na Duha svetoga i koje je Isusovo ime je prebačen:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=739089

Pa možete tamo nastaviti.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 10:52   #180
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Sve gore napisano - NIJE ISTINA!

Pod prvo - Pakao ni Raj - JOŠ ne postoji.

Pakao će nastati - tek po drugom uskrsnuću - po Sudu za ZLE!
----------------------------------------
Nema prelaska između Raja i Pakla!
Osoba je pitala za katolički odgovor, a ne za besmislenu teologiju Jehovnih svjedoka. God bless
with_one is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:24.