Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.01.2015., 14:08   #2081
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Nego ne razumijem otkud ona zamisao da bi izlaznost na izbore manja od štajaznam 30% sama po sebi nešto promijenila?
Ja mislim da bi, al to je više intuitivnop nego razumski.

No, svest o tome da ovaj put nije glasalo 70% bi, mislim, bila značajna za sve, i za ovih 70% i za ovih 30%.

Mislim da pre svega mediji ne bi mogli da zanemare neglasače na način na koji ih redovno zanemaruju i tretiraju kao nepostojeće.
Dalaj Sanja is offline  
Old 02.01.2015., 14:19   #2082
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
I obrnuto, da ateizam vodi u znanost, što takođe nije istina.
Dobro, to je posebno besmisleno.

Recimo, sam pojam čuda se odnosi na nešto jednokratno, a dio znanstvene metode je ponovljivost pokusa. Jasno da znanost nema što reći o čudima. Ponekad može nešto što se smatra čudom opovrgnuti tako da objasni neki ne-čudesni mehanizam zbog kojeg nešto izgleda kao čudo, ali načelno nikad ne bi mogla potvrditi da je nešto čudo. Dakle, ako ima čuda, znanost nema ništa za reći o tome. Itd.

Blesavi uvoz iz Amerike, taj novoateizam. Sramota da se mi Europljani bavimo time preko sto godina nakon što su te rasprave bile aktualne.

Zadnje uređivanje nitko drugi : 02.01.2015. at 14:26.
nitko drugi is offline  
Old 02.01.2015., 14:23   #2083
A ne znam, ako mediji mogu zanemariti 60%, valjda bi uspjeli i 70%. Mislim da se promjene događaju kad se pojavi alternativa, ne kad se dosadašnji sustav pokaže nefunckionalnim. Društvo se boji vakuuma.
nitko drugi is offline  
Old 02.01.2015., 14:29   #2084
.. čak i ovo .. manje od 50% je neodrživo ..
.. ništa ne slijedi kao revolucija .. .. ali .. nagriza ..

.. a tu je još jedno .. ima li to kakvu tendenciju .. .. sutra će izlaziti više ili manje .. .. i zbog čega će ..
.. ili postoji odnos koji je ravnoteža .. recimo režim u nekim odnosima vojske roblja političara .. može uspostaviti trajnu ravnotežu .. ?
alim is offline  
Old 02.01.2015., 14:36   #2085
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
A ne znam, ako mediji mogu zanemariti 60%, valjda bi uspjeli i 70%. Mislim da se promjene događaju kad se pojavi alternativa, ne kad se dosadašnji sustav pokaže nefunckionalnim. Društvo se boji vakuuma.
.. da .. tako se to događa ..

.. znači .. ovaj je sustav ili dobar ili loš ..
.. ako je loš .. ima prilično problema .. kod pronalaženja dobrog ..
.. ako se ništa ne mjenja .. a situacija se ne popravlja .. sustav može biti i jako loš .. ali alternative nema ..
.. ako to traje dugo .. to može biti i za to što je promjena koju se traži prevelika .. .. na nju niko nije spreman ..
alim is offline  
Old 02.01.2015., 14:37   #2086
.. kad bi svijet trebao spoznati boga .. .. novoateizam bi bio logičan ..
alim is offline  
Old 02.01.2015., 14:40   #2087
Izlazit će sve manje, ali ne vidim da će se stvari urušiti prije nego bude alternative. Vojska, policija, itd. rade dok primaju plaću, odnosno slušaju onoga tko daje plaću. Znači, dok vlast uspijeva naplatiti poreze, itd., stvar funkcionira.

Druga je stvar ako se pojavi alternativa, pa je narod za to, pa policajac/vojnik/poreznik/... mora birati na čijoj je strani. Ali dok nema neke opipljive alternative, sve se dalje odvija po inerciji, bez obzira na manjak demokratskog legitimiteta.
nitko drugi is offline  
Old 02.01.2015., 14:53   #2088
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
A ne znam, ako mediji mogu zanemariti 60%, valjda bi uspjeli i 70%. Mislim da se promjene događaju kad se pojavi alternativa, ne kad se dosadašnji sustav pokaže nefunckionalnim. Društvo se boji vakuuma.
Stvar je u tome da je 50-60% konstanta već godinama (barem ovde) a 70% bi bio značajan pomak.
Dalaj Sanja is offline  
Old 02.01.2015., 14:54   #2089
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. kad bi svijet trebao spoznati boga .. .. novoateizam bi bio logičan ..
.. ne razumem ovo ..
Dalaj Sanja is offline  
Old 02.01.2015., 14:55   #2090
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Izlazit će sve manje, ali ne vidim da će se stvari urušiti prije nego bude alternative. Vojska, policija, itd. rade dok primaju plaću, odnosno slušaju onoga tko daje plaću. Znači, dok vlast uspijeva naplatiti poreze, itd., stvar funkcionira.

Druga je stvar ako se pojavi alternativa, pa je narod za to, pa policajac/vojnik/poreznik/... mora birati na čijoj je strani. Ali dok nema neke opipljive alternative, sve se dalje odvija po inerciji, bez obzira na manjak demokratskog legitimiteta.
.. već sada naplaćeno prilično fali .. recimo .. fali im 15 na 120 milijardi .. ili više ..
.. ali i tu ima svega ..
.. stvari se mogu opraštati .. to je kapitalizam ..
.. može se oprostiti .. ali se drugi odnosi ne mogu postaviti ..
.. grcima se može oprostiti svašta .. ali daljnje zaduživanje opet .. jebeno ..
.. tako i kod nas .. oprostiti će se dug .. nekima ..
.. ali oni koji plaćaju .. moraju najebati .. .. tih je 400 000 ..
.. i država će odjebavati .. polako .. nekog i još nekog ..
.. odjebeni .. izlaze .. iz sistema ..
.. i to je nepovratno ..
.. slabljenje svih režima je .. zakon .. .. možda lagani .. ali nepovratni ..
alim is offline  
Old 02.01.2015., 15:02   #2091
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
.. ne razumem ovo ..
.. to je uvjek tako .. najveća tama pred svanuće ..

.. mislim da je taj ateizam jednostavno postao .. skučen .. .. vidljivo stješnjen ..
.. u mišolovci ..

.. u raspravi sa evolucionistima .. njima je najvažnije da te čvrsto drže tamo gdje nema ..
.. ti moraš puzati ko blesav i pretraživati prostranstva ruskog sibira tražeći prsten koji je izgubljen pod konjem jelačića bana ..
alim is offline  
Old 02.01.2015., 15:05   #2092
.. hm .. verovatno si u pravu ..
.. ali zbog ovoga ..
.. ako novoateizam zaista povuče u svoje redove sve dogmatike .. ili većinu ..
.. manje će ih ostati među verujućima .. i time će vera biti .. očišćena ..
Dalaj Sanja is offline  
Old 02.01.2015., 15:26   #2093
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
.. hm .. verovatno si u pravu ..
.. ali zbog ovoga ..
.. ako novoateizam zaista povuče u svoje redove sve dogmatike .. ili većinu ..
.. manje će ih ostati među verujućima .. i time će vera biti .. očišćena ..
.. stare religije i novi ateizam .. jesu .. pravi par ..
.. oboje nestaju odjednom ..
.. stari popine .. i novi .. naučenjaci .. isti su karakter .. .. oni se isto vole .. isto bore .. .. evolucionici u svakoj raspravi u tebi žele probuditi starog boga ..
.. oni postaju svi sretni kada ti prihvatiš religiju .. .. tako onaj oziman na krstarici .. tako ovaj riječan koji bi debatirao .. .. ti prihvati njihovog boga i priča počinje .. .. oni .. bezbožni .. trebaju boga .. da bi znali gdje su ..
.. ti ateisti .. i religija .. ima istog boga .. .. istu šemu nazivaju bog .. .. a kad je šema stvorena .. onda jedni kažu da drugi ne .. .. zanemarujući da je šemu stvorila šema njihovog mozga .. u obima ista ..
alim is offline  
Old 02.01.2015., 15:37   #2094
.. oziman nije novoateista ..
.. i jednako odbacuje i nauku i boga ..
.. nisi ga baš pažljivo pratio ..
(.. doduše .. i on insistira na ćirilici .. što .. priznajem .. može smetati ..)
Dalaj Sanja is offline  
Old 02.01.2015., 15:59   #2095
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. evolucionici u svakoj raspravi u tebi žele probuditi starog boga ..
.. oni postaju svi sretni kada ti prihvatiš religiju ..
Pa da. Stvar je u ovome:

''Osjećamo da, čak i kad bi se odgovorilo na sva moguća znanstvena pitanja, naši životni problemi još uopće ne bi bili niti dotaknuti.'' Wittgenstein

Znanost nije dovoljna. Scientizam kao svjetonazor može funkcionirati samo dok ne sadrži samo znanost, nego sadrži i neku ''veliku priču'', naime priču o oslobađanju čovječanstva od ropstva religijskog neznanja itd. Ta ''velika priča'' je, naravno, ideoška, ne znanstvena, ali se šlepa uz znanost. U trenutku kad scientizam pobijedi, a više-manje smo tu došli, ta priča gubi smisao, jer više nema nikoga za oslobađati (to je, otprilike, ''postmoderno stanje'').

Dakle, da bi scientizam, sad u tom agresivnom obliku ''novoateizma'', mogao davati neki smisao ljudima, potrebni su mu ''zatucani'' koje, kao, treba oslobađati i prosvjećivati. ''Zatucani'' su im kruh nasušni. Bez ''zatucanih'' suočili bi se s onim što kaže Wittgenstein.
nitko drugi is offline  
Old 02.01.2015., 16:19   #2096
Izlaznost na predsjedničke izbore (1. krug):
1992. 74,90%
1997. 54,62%
2000. 62,98 %
2005. 50,57%
2009. 44%
2014. 47,14%
nitko drugi is offline  
Old 02.01.2015., 16:38   #2097
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. recimo .. neki skeptik na nauci .. treži da se izvedu neke jednađbe ..
.. to znači pokušaj eliminiranja protivnika na nekoliko godina .. dok ne sklopi jednađbe ..
Nije na par godina nego zauvijek, jer ako taj sklopi te jednadžbe, eto mu Nobela. A to baš ne vjerujem.

skeptik je u pravu. Tko misli dati neku novu teoriju svemira (dakle, fizičkog svemira, ne cjeline svega ili takvo što) taj ne može ići ispod u fizici već dostignute razine: https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...0&postcount=18
nitko drugi is offline  
Old 02.01.2015., 17:17   #2098
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Pa da. Stvar je u ovome:

''Osjećamo da, čak i kad bi se odgovorilo na sva moguća znanstvena pitanja, naši životni problemi još uopće ne bi bili niti dotaknuti.'' Wittgenstein

Znanost nije dovoljna. Scientizam kao svjetonazor može funkcionirati samo dok ne sadrži samo znanost, nego sadrži i neku ''veliku priču'', naime priču o oslobađanju čovječanstva od ropstva religijskog neznanja itd. Ta ''velika priča'' je, naravno, ideoška, ne znanstvena, ali se šlepa uz znanost. U trenutku kad scientizam pobijedi, a više-manje smo tu došli, ta priča gubi smisao, jer više nema nikoga za oslobađati (to je, otprilike, ''postmoderno stanje'').

Dakle, da bi scientizam, sad u tom agresivnom obliku ''novoateizma'', mogao davati neki smisao ljudima, potrebni su mu ''zatucani'' koje, kao, treba oslobađati i prosvjećivati. ''Zatucani'' su im kruh nasušni. Bez ''zatucanih'' suočili bi se s onim što kaže Wittgenstein.
.. da .. i to je sve jebeno logično .. u tome je problem ..

.. u svojoj biti .. to je dijalektika ..
.. s tim da je nejasno .. koji je .. novi kvalitet ..
.. ja kažem .. bog .. .. jebiga ..

.. mislim da je nekima .. meni svakako .. komunizam .. bio taj scijentizam .. .. ja sam podsvjesno stalno vjerovao u to da ljudi ne mogu biti takvi idioti da se istrijebe .. a ne dogovore .. .. i onda sam shvatio da mogu ..
.. a .. jebiga ..
.. mislim da je i komunizam .. kao i religija .. i šefovo crkvenjaštvo .. .. prihvatljivo .. čak i kao .. psihološka pripomoć .. .. ali vjerujem da nije moguće na tome stat .. jer je prilično očito da neće valjati ..
alim is offline  
Old 02.01.2015., 17:26   #2099
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Izlaznost na predsjedničke izbore (1. krug):
1992. 74,90%
1997. 54,62%
2000. 62,98 %
2005. 50,57%
2009. 44%
2014. 47,14%
.. druge 75 .. ali u pet godina pada na 55 .. mnogima nije trebalo više od 5 godina da vide kuda se ide ..
.. dve hiljadite novi pokušaj 63 .. koji za 5 godina pada na 50 ..
.. devete 44 .. piši propalo ..
.. a 14ta .. .. siriza .. ali koja podiže samo za tri .. na 47 ..

.. za stare glasaju strogi režimci .. .. i njih je manje od 44% .. dosta ..
.. pitam se ..
.. može li hrvatska dati jedu pravu sirizu ..
.. do sada je to bilo .. pernar lesar holi sinčić ..
.. ja vjerujem da hrvatska ne može dati pravu .. treću stranku .. a ako ju da .. da će trajati kratko ..
alim is offline  
Old 02.01.2015., 17:35   #2100
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Nije na par godina nego zauvijek, jer ako taj sklopi te jednadžbe, eto mu Nobela. A to baš ne vjerujem.

skeptik je u pravu. Tko misli dati neku novu teoriju svemira (dakle, fizičkog svemira, ne cjeline svega ili takvo što) taj ne može ići ispod u fizici već dostignute razine: https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...0&postcount=18
.. ja mislim da se i stare .. a kamoli nove .. teorije svemira .. pod hitno trebaju sjetiti čovjeka .. .. za kurac im sva nauka .. ako se .. toga .. ne sjete ..
alim is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:25.