Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Planinarenje

Planinarenje Po šumama i gorama

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.05.2022., 19:21   #1
Patike za planinarenje LETI

Poštovanje,
Imam McKinley MAGMA MID II AQX M i za sada su udobne i čvrsto/sigurno mi drže nogu/zglob.
Problem je što su postale pretople, čim je prešlo 27stepeni. Da li bi mogli preporučiti neke patike za planinarenje LETI (kada je temperatura preko 30 stepeni)? Ne planiram da idem po kiši/blatu... tako da bih izbegao GoreTex (pretpostavljam da su zbog njega dodatno toplije patike). Takođe ne planiram previše po stenama, a gojzerice mi deluju pretople. Idealno neke poluduboke (da drže zglob), samo da nisu pretople.


p.s. Vidim da uglavnom preporučujete LaSportiva, ali nisam našao nijedan model koji je bez GoreTexa/GTX-a ili kako to već zovu.

Unapred hvala na predlozima
kagemusha is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2022., 23:15   #2
Hoka, ne moraš se uopće mislit. imaš ih i u gležnjača modelu, samo bi ih onda morao preko bergfreunde.eu naručit.
Uglavnom, ovo: https://www.iglusport.hr/katalog/80H...57/SPEEDGOAT-5
p.s. ima i la sportiva ove trkačke:
https://www.iglusport.hr/katalog/80SP%2036U/KAPTIVA
imaginarij is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2022., 14:25   #3
Hvala na predlogu, ali to su plitke patike.
Može li predlog za neke malo dublje, da barem malo drže gležanj?

Navedeni sajt ima ogroman izbor, ali koliko vidim sve poluduboke/duboke patike su sa GoreTex-om (GTX). Vruće u tome na 30 stepeni...
kagemusha is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2022., 11:27   #4
Talking

ti u biti tražiš patike za košarku, za basket. onda možda samo da obratiš pažnju na đon, koji kad ti se istroši, da možeš zamjenit s vibram potplatom.
ne znam što bi ti drugo rekao...
edit: tenisice za rukomet također pogledaj, mislim da i one u zadnje vrijeme imaju pokriven gležanj
imaginarij is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2022., 21:16   #5
Quote:
imaginarij kaže: Pogledaj post
ti u biti tražiš patike za košarku, za basket. onda možda samo da obratiš pažnju na đon, koji kad ti se istroši, da možeš zamjenit s vibram potplatom.
ne znam što bi ti drugo rekao...
edit: tenisice za rukomet također pogledaj, mislim da i one u zadnje vrijeme imaju pokriven gležanj
Nemoj čovjeku koji želi planinariti preporučati obuću ravnog đona namjenjenu dvoranskim sportovima da se negdje ne ubije!
zeljkozg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2022., 21:21   #6
Quote:
kagemusha kaže: Pogledaj post
Navedeni sajt ima ogroman izbor, ali koliko vidim sve poluduboke/duboke patike su sa GoreTex-om (GTX). Vruće u tome na 30 stepeni...
Ti si nešto pobrkao, GTX je prozračna membrana iznutra a ne dozvoljava da izvana unutra da prodire vlaga

kombiniraj GTX s tankom "light" planinarskom čarapom namijenjenu isključivo ljeti (a sve bolji brandovi čarapa imaju oznaku na sebi za koje su godišnje doba)
zeljkozg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2022., 20:35   #7
Quote:
zeljkozg kaže: Pogledaj post
Ti si nešto pobrkao, GTX je prozračna membrana iznutra a ne dozvoljava da izvana unutra da prodire vlaga

kombiniraj GTX s tankom "light" planinarskom čarapom namijenjenu isključivo ljeti (a sve bolji brandovi čarapa imaju oznaku na sebi za koje su godišnje doba)
nije on ništa pobrkao, Gore Tex je membrana te time nije isto prozračna kao tenisice koje je nemaju, odnosno u gore texu se više znoji. taman sam se vratio s jednog ultra traila i nisam vidio ikoga da ima tenisice s gore texom iz jednostavnog razloga što bi bio užas hodati u takvima u ovakvim uvjetima kao što su bili danas.
što se tiče tvoje izjave da će se netko "ubiti" jer eto nema vibram đon, mogu ti se samo nakloniti ja ne znam kako se itko prije penjao po planinama, prije poplave raznih must have planinarskih artikala... da ne spominjem još to kako je korisnik naglasio da će ih koristiti samo po suhom vremenu.
imaginarij is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2022., 22:03   #8
Quote:
imaginarij kaže: Pogledaj post
što se tiče tvoje izjave da će se netko "ubiti" jer eto nema vibram đon, mogu ti se samo nakloniti ja ne znam kako se itko prije penjao po planinama, prije poplave raznih must have planinarskih artikala...

jer su ljudi prije odrastali i zivjeli na ravnom asfaltu pa je usporedivo jel?

Covjek treba tenisice za planinarenje, zasto bi mu itko preporucio "patike za basket" je potpuo nejasno.

Mene vise zanima jel nuzno da bas "drze zglob"? Mislim, jel osjetis problem s drugacijim tipom tenisica ili? Jer ako kao sto kazes neces po stijenama i teren mozda nije zahtjevan onda ne znam zasto ne uzet neke jace trail tenisice koje imaju jaci dzon s dovoljno gripa?

gtx nije tolko strasan ali bih ga izbjegavao ako se planira ici iskljucivo po suhom, jer ipak je nesto kruci materijal i nije toliko prozracan, noga se vise znoji.
bLah. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2022., 22:24   #9
Quote:
bLah. kaže: Pogledaj post

jer su ljudi prije odrastali i zivjeli na ravnom asfaltu pa je usporedivo jel?

Covjek treba tenisice za planinarenje, zasto bi mu itko preporucio "patike za basket" je potpuo nejasno.

Mene vise zanima jel nuzno da bas "drze zglob"? Mislim, jel osjetis problem s drugacijim tipom tenisica ili? Jer ako kao sto kazes neces po stijenama i teren mozda nije zahtjevan onda ne znam zasto ne uzet neke jace trail tenisice koje imaju jaci dzon s dovoljno gripa?

gtx nije tolko strasan ali bih ga izbjegavao ako se planira ici iskljucivo po suhom, jer ipak je nesto kruci materijal i nije toliko prozracan, noga se vise znoji.
stvarno ne znam čemu to kolutanje i vraćanje u doba opanaka. većina opreme što se ovdje spominje je aktualna u Hrvatskoj zadnjih deset godina, odbosno to je sve skupa još uvijek prilično novo, al je sad odmah problem ako se ponudi nešto drugo izvan toga jer to drugo nije navodno dobro, štoviše smrtonosno je. ja sam tokom osnovne i srednje škole išao po brdu u košarkaškim tenisicama i spuštao se u njima po siparu kojeg većina forumaša ovdje nije nikad ni vidjela niti će jer idu po isključivo markiranim stazama.
ne znam zašto se uopće trudim, lik traži obuću preko gležnja i bez goro texa, ja predložim nešto i mene se popljuva. ok, sretno.
imaginarij is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2022., 22:45   #10
Quote:
imaginarij kaže: Pogledaj post
stvarno ne znam čemu to kolutanje i vraćanje u doba opanaka. većina opreme što se ovdje spominje je aktualna u Hrvatskoj zadnjih deset godina, odbosno to je sve skupa još uvijek prilično novo, al je sad odmah problem ako se ponudi nešto drugo izvan toga jer to drugo nije navodno dobro, štoviše smrtonosno je. ja sam tokom osnovne i srednje škole išao po brdu u košarkaškim tenisicama i spuštao se u njima po siparu kojeg većina forumaša ovdje nije nikad ni vidjela niti će jer idu po isključivo markiranim stazama.
ne znam zašto se uopće trudim, lik traži obuću preko gležnja i bez goro texa, ja predložim nešto i mene se popljuva. ok, sretno.
Nitko te nije pljuvao dok nisi poceo ismijavati one koji su rekli da tenisice za dvoranu ocito nisu tenisice za planinu. I ne razumijem uopce logiku koju koristis. Kakve veze ima sto je prije bilo dostupno i odakle uopce ideja da losi materijali prije nisu bili problem?
Prije se penjalo i u trapericama, jel to znaci da cemo sad nekom kao planinarske hlace za ljeto preporucit traperice jer nema dokaza da je itko umro zbog njih? A kao sto se sad pojavljuju specijalizirane tenisice za sve uvjete na planini tako se i specijaliziraju tenisice za dvoranu i postaje jos veca razlika izmedju njih i potpuno je normalno da netko upozori na to.
bLah. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2022., 09:52   #11
Ajmo ovako. Razlog za polu dubore tenisice je što sam što sam izvrnuo gležanj pre par godina, i to na ronjenju, verovali ili ne. Peo se u brod, sa punom opremom, okliznuo i malo izvrnuo desni zglob. Probao sam da planinarim i sa običnim tenisicama, ali sam u par navrata osetio da mi gležanj nije toliko čvrst. Jednostavno ne bih se igrao da ponovo izvrnem zglob, pogotovo na planini. Tako da su ostale dve varijante:
1. poluduboke tenisice - idealna varijanta jer mi čvrsto drži gležanj i siguran sam. Inače koristim one tanke merino čarape
2. plitke tenisice i neki steznik za gležanj

Unapred hvala na predlozima
kagemusha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2023., 13:48   #12
Ovdje cu navesti moje iskustvo s ljetnim patikama za planinarenje.
Model je Salewa Capsico.
Ruta je bila 130 km u 3 dana, dnevno 12 sati u patikama. Podloga je 50 posto makadamska cesta, 40 posto asfalt, 10 posto planinarska staza u kamenjaru.
Prosle godine sam isao istu rutu, mijenjao patike putem, dobio strasan zulj malog prsta.
Ove godine ponesem Salewa Capsico, stare valjda 10-15 godina. I to je to! Nikakav zulj. Naprijed prostora nevidjeno, prst nije otisao pod susjedni. Pozadi na ravnim dionicama hodanja radjena transformacija patike u papucu. Izbjegnute i naznake zuljeva.
Tetive sasvim OK. Nikakva ozljeda.
Za long hiking ljeti, savrsena patika.

elevacija: 3000 metara uspona, 2500 metara silaska.
miroslav kadlec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:39.