Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.08.2008., 18:04   #1
Zamijesiti tijesto za kruh

Može li me netko savjetovati kako zamjesiti tijesto za kruh, da bude mekano, a da se ne lijepi. Naime, kad se počne lijepiti ja dodajem brašno i kad se prestane lijepiti već je pretvrdo. Dakle, ili je tvrdkasto (kasnije žilavo) ili je unutra premekano i ljepljivo. Zanime me sam proces miješenja kruha.
Puno hvala.
thireos is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2008., 20:57   #2
probaj ne dodavati previše brašna nego i dalje mijesiti, mijesiti, mijesiti... dok ti se ne prestane lijepiti za prste. I dobro je staviti malo jabučnog octa u smjesu). sretno!
amfibija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2008., 23:23   #3
Dobro, probat ću fakat mijesiti dok se ne prestane lijepiti.
Ako ima još netko neku caku, super!
thireos is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2008., 00:54   #4
Wink

Quote:
thireos kaže: Pogledaj post
Može li me netko savjetovati kako zamjesiti tijesto za kruh, da bude mekano, a da se ne lijepi. Naime, kad se počne lijepiti ja dodajem brašno i kad se prestane lijepiti već je pretvrdo. Dakle, ili je tvrdkasto (kasnije žilavo) ili je unutra premekano i ljepljivo. Zanime me sam proces miješenja kruha.
Puno hvala.
najbolje da ga zamijesiš malo mekše da se onako malo lijepi i onda ga staviš na stol koji pobrašniš malo sa glatkim brašnom i tako dodaješ malo po malo brašna uvijek na stol pa mijesiš sve dok tijesto nije lijepo elastično.Što duže mijesiš tijesto to je kruh bolji jer se dužim mješenjem tijesta razvija gluten koji djeluje na dizanje tijesta a kasnije na okus i mekoću kruha.Vježbaj malo,neće ti možda ispasti super isprve ali vremenom ćeš biti pravi maher za kruh i peciva.
__________________
isprovociran,ispljuvan al nedam se
daklu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2008., 12:30   #5
evo idem opet probati
thireos is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2008., 01:53   #6
kad se pravi kruh, treba se umijesti mekano i dosta mijesiti dok se ne prestane lijepiti. Nakon toga se ostavi na toplom da se digne, nakon toga, kad ideš oblikovat pinku ne smiješ ga više mijesit, nego tek tolko da dobiješ oblik. Kad napraviš željeni oblik, pustiš opet da se digne i onda u peć.
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2008., 16:19   #7
Quote:
thireos kaže: Pogledaj post
Može li me netko savjetovati kako zamjesiti tijesto za kruh, da bude mekano, a da se ne lijepi. Naime, kad se počne lijepiti ja dodajem brašno i kad se prestane lijepiti već je pretvrdo. Dakle, ili je tvrdkasto (kasnije žilavo) ili je unutra premekano i ljepljivo. Zanime me sam proces miješenja kruha.
Puno hvala.
bog.

ako spadas u onu skupinu ljudi koji zele i vole mijesiti /osjetiti kruh onda.... ni ne citaj dalje ovaj moj post. ako ti je stalo do cilja tj. kruha - nastavi.
u pocetku moje "kuharske karijere" uzasavala me je i sama pomisao na dizano tijesto. napravit kruh,pizzu, krafne.....bio je cisti SF. dok mi kolegica sa posla nije predlozila da isprobam njezinu "kraljicu" od tupperwarea. i ......jesam.
naravno, uskoro sam je i kupila. toliko me je njezin rezultat odusevio. dakle, pomijesas prosijano brasno,sol, dignuti friski kvas i toplog mlijeka (sa mlijekom mi je kruh sladji) u "kraljici" i poklopis. kad poklopac pukne premijesis tijesto i ponovo poklopis. nakon drugog pucnja premijesis tijesto i stavis ga u pleh ili keramicku posudu za pecenje da odstoji 20-tak minuta, zarezes kruh na nekoliko mjesta i stavis pec nekih 40-tak minuta na 200 stupnjeva,poslije smanjis na 180. ako ti jako pece pecnica mozes ga i pokriti sa alu-folijom da ne bude pretaman. citava prica je u tvom nemijesenju. onaj tko je probao mijesit kruh znat ce o cemu pricam. dobro, da ne bude reklama za tupperware cula sam da se slican efekt moze postici i u nekim vecim plasticnim posudama al onda nema onog upozorenja sa pucanjem. svejedno......sretno.
gotovanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2008., 17:25   #8
Moja sveki ima svoj sistem ona peče tanki kruh od nekih 4 - 6 cm debljine.
To je prvenstveno recept za peku ali i električnu pećnicu.

U slanu mlaku vodu dodaje brašno pomišano sa kvasom dok ne dobije čvrstoću (mekoću) otprilike da bi ga jedva uspili sa dvije ruke dignuti u komadu. Znači dosta meko tijesto. Stavi ga u nauljenu posudu (može se i maslinovim uljem namazati) da se diže. Kad se dovoljno diglo, posudu samo okrene u pleh ili podlogu ispod peke. Sa strane pripremi zdjelu sa hladnom vodom, u nju malo smoči dlanove i lagano pritisne tijesto da dobije tanji oblik.
Peče se nekih 20-ak min odk ne dobije boju.
Fenomenalno ispade.
morska alga is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2008., 16:39   #9
Evo jedan isprobani recept:
Kruh sa sezamom

500g pšeničnog brašna tip 900
omot instant Di-go kvasca - usipati u zdjelu za mješenje i promiješati

1 žličicu šećera
1 vrhom punu žličicu soli
250 ml (1/4l) mlačne vode - mikserom s nastavkom za miješenje kratko miješamo, a zatim oko 5 min najjačom brzinom, dok ne nastane glatko tijesto

3 velike žlice preprženog sezama dodamo pri kraju miješanja.

Tijesto ostavimo na toplom dok vidljivo ne poveća obujam. Sada ga na dasci pošteno izmjesimo,oblikujemo kruščić i stavimo u mali kalup

Kruščić premažemo mlijekom, posipamo sezamom i ispečemo na 200 C prethodno zagrijana pečnica cca 45minutA Navali!
Charla is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 12:51   #10
Quote:
thireos kaže: Pogledaj post
Može li me netko savjetovati kako zamjesiti tijesto za kruh, da bude mekano, a da se ne lijepi. Naime, kad se počne lijepiti ja dodajem brašno i kad se prestane lijepiti već je pretvrdo. Dakle, ili je tvrdkasto (kasnije žilavo) ili je unutra premekano i ljepljivo. Zanime me sam proces miješenja kruha.
Puno hvala.
500g glatkog brašna
500g oštrog
625 ml vode
21 g suhog kvasca
30 g soli
30 g šećera
Staviš kvasac sa šećerom u malo mlake vode i pustiš kojih 15 minuta.
zamijesiš tijesto i mijesiš ga 10-15 min.
Zapamti,što ga duže mijesiš prvi put,to će kruh biti finiji i ukusniji.Miješenjem tijesta razvija se gluten u tijestu.Pustiš tijesto da se digne dvostruko a onda ga lagano premijesiš tek toliko da istjeraš sav zrak iz njega.Oblikuješ tijesto i staviš na pleh i pustiš da se opet udvostruči i onda ga staviš u pećnicu na 180 stupnjeva.Kad vidiš da je kruh dobio lijepu boju,staviš nož u njega da provjeriš da nije unutra još sirov.Ako na nožu ostane tijesta znači da ga treba pustiti još da se peče.Pazi da ti je tijesto u fazi dizanja na suhom i toplom mjestu bez propuha.Sretno!
__________________
isprovociran,ispljuvan al nedam se
daklu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 23:16   #11
Quote:
Charla kaže: Pogledaj post
Evo jedan isprobani recept:
Kruh sa sezamom

500g pšeničnog brašna tip 900
omot instant Di-go kvasca - usipati u zdjelu za mješenje i promiješati

1 žličicu šećera
1 vrhom punu žličicu soli
250 ml (1/4l) mlačne vode - mikserom s nastavkom za miješenje kratko miješamo, a zatim oko 5 min najjačom brzinom, dok ne nastane glatko tijesto

3 velike žlice preprženog sezama dodamo pri kraju miješanja.

Tijesto ostavimo na toplom dok vidljivo ne poveća obujam. Sada ga na dasci pošteno izmjesimo,oblikujemo kruščić i stavimo u mali kalup

Kruščić premažemo mlijekom, posipamo sezamom i ispečemo na 200 C prethodno zagrijana pečnica cca 45minutA Navali!
Nekidan sam prvi put koristila sezam. Posipala sam kiflice njime. Bile su odlične, ali taj sezam nije bio ukusan kao inače na kupovnim stvarima. Možda je stvar u tome što ga treba prepržiti? Kako? Na ulju, na tavi? Ili?
rona718 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 23:39   #12
Quote:
rona718 kaže: Pogledaj post
Nekidan sam prvi put koristila sezam. Posipala sam kiflice njime. Bile su odlične, ali taj sezam nije bio ukusan kao inače na kupovnim stvarima. Možda je stvar u tome što ga treba prepržiti? Kako? Na ulju, na tavi? Ili?
na teflonskoj tavi bez ulja... samo da pusti fini miris i dobije lijepu boju!
__________________
Dora i Jana
Od poljubaca dijete raste...
surlica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 23:53   #13
Quote:
surlica kaže: Pogledaj post
na teflonskoj tavi bez ulja... samo da pusti fini miris i dobije lijepu boju!
O thanks draga!
rona718 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 07:14   #14
Quote:
thireos kaže: Pogledaj post
Dobro, probat ću fakat mijesiti dok se ne prestane lijepiti.
Ako ima još netko neku caku, super!
Ja dodam malo ulja, otprilike žličicu, kada dođe do one faze da je tijesto ok, ali mrvicu pretvrdo. To ga fino razmekša, a nije ljepljivo. A ni žilavo. Pokušaj!
Walpurgas is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 23:43   #15
Uz sve pobrojane sastojke ja stavim i kašiku pavlake i malo putera.Ispadne ko kifla.
milkyp3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 08:07   #16
Quote:
surlica kaže: Pogledaj post
na teflonskoj tavi bez ulja... samo da pusti fini miris i dobije lijepu boju!
Jučer napravila tako i sve ispalo odlično!
rona718 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:52.