Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.12.2008., 08:36   #21
Nismo doma za Božić,pa ću za Nikolinje napraviti medenjake,Đipsin kolačos i kremšnite (na inzistiranje ukućana).
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2008., 09:36   #22
sve druge dane u godini rado cu isprobati nove recepte, i to s gustom,
al kad dodju uskrsnji i bozicni blagdani podlijezem duhu tradicije.
prava konzerva. pa cu tako ovaj bozic,kao i onaj prosli, peci: orehnjacu,medenjake, vanilin kiflice, mandul pitu i kuglice sa rumom. a za novu godinu tortu od cokolade i oraha.
gotovanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2008., 21:39   #23
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Molim te recept za kuglice s prošekom.
Čekamo a od recepta ništa
Jel ga ne da ili šta
Ajde,pljiz,pljiz daj ga
__________________
Kako mi je sladak.Presladak.
mujsapujsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2008., 21:53   #24
Aaaaa... koja potražnja

Budem, danas ili sutra. A potrpite malo.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2008., 22:51   #25
ovo ide i za Bozic i Novu: arapska baklavu, dvije varijante (orasi i pistacije), orehnjacu, makovnjacu, Tarte Tatin (karamelizirane jabuke, slag i limunov sok), Creme Brulee, kuglof i suhi kolačići s komadićima čokolade.
Le Chef is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2008., 23:12   #26
Kuglice s prošekom

Dobro izmiješati 20 dag ribane čokolade, 20 dag mljevenih lješnjaka ili oraha ili bajama ili miješano, 2 vanili šećera. Onda se doda 2 bjelanca, 3 velike žlice prošeka i ako je presuho žlicu ili dvije vode. Naprave se kuglice, uvalja ih se u šarene šećerne mrvice ili u kakao ili u kristal šećer ili u mišje drekiće i složi se u male papirnate čašice. Prije posluživanja ih je dobro držati jedan dan u frižideru.

Ćoklit ćip kukis s tri čokolade

Pećnica se zgrije na 190. U zdjeli se pomiješa 15 dag brašna, pola žličice sode bikarbone i malo soli. U drugoj zdjeli se mikserom zapjeni 11,5 dag omekšanog maslaca, doda se 7,5 dag šećera u prahu 7,5 dag smeđeg šećera i pola žličice ekstrakta vanilije. Kad postane kremasto dodamo 1 veliko jaje, onda polako onu mješavinu iz prve zdjele i na kraju na komadiće narezane čokolade (po 5,5 dag bijele, mliječne i tamne).

Žlicom se vade kukiji i stavljaju na peki papir, dosta daleko jedan od drugog jer narastu. Peku se 8-10 minuta. Nakon što se ohlade na rešetki ih se zatvori u kutiju na 2-3 dana, onda su još bolji.

Zadovoljni?
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 12:01   #27
Quote:
Le Chef kaže: Pogledaj post
ovo ide i za Bozic i Novu: arapska baklavu, dvije varijante (orasi i pistacije), orehnjacu, makovnjacu, Tarte Tatin (karamelizirane jabuke, slag i limunov sok), Creme Brulee, kuglof i suhi kolačići s komadićima čokolade.
Može recept?

Privukli su me komadići čokolade ...

Zadnje uređivanje ta.ja : 03.12.2008. at 12:13.
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 12:22   #28
Kolačići s komadićima čokolade

3/4 šalice maslaca
3/4 šalice smeđeg šečera
1/2 šalice bijelog šečera
1 jušna žlica ekstrakta vanilije
1 jaje
1 žumance
2 šalice brašna
1/2 čajne žličice sode bikarbone
1/2 čajne žličice soli
1 šalica ili svije po želji grublje mrvljene čokolada koja moze biti i nasjeckana na veće komadiće.

zagrijte pečnicu na 160 stupnjeva celzijusa. Otopite maslac u posudi, maknite s vatre i odvojite da se na sobnoj temperaturi stisne.
U posudu za miksanje stavite maslac, smeđi i bijeli šečer i miksajte na največoj brzini dok se smjesa fino ne ujednači. Dodajte vanilin ekstrakt, jaje, žumance i miksajte dok ne dobijete glatku smjesu.

Umiješajte u posebnoj posudi brašno i sodu zajedno. Dodajte sol i maknite sa strane.

Sada smjesu brašna, sode i soli stavite u posudu s osnovnom smjesom koju ste prethodno napravili i sve skupa miksajte na srednje jakoj brzini dok se sve skupa ne ujednači. Dodajte čokoladne mrvice, miješajte kuhačom dok se sve skupa ne prožme i ne dobijete ujednačenu smjesu.

pripremite protvan za pečenje na koji ste stavili papir za pečenje. Žlicom vadite smjesu u količini da se oblikuju malo kolačići koje modelirajte ručno.

Stavite kolačiće na protvan ali s dosta mjesta između njih jer se prilikom pečenja mogu malo proširiti.

Pecite kolačiće do 15 minuta dok ne popruime zlatnu boju.

Napomena: Preporučam da smjesu stavite u frižider prije pečenja, jer se na taj načim maslac stisne i kolačići dodatno dobiju na kompaktnosti i čvrstoći. isto tako dio smjese možete zamrznuti.
Le Chef is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 13:31   #29
Hvala! Koliko držiš smjesu u frižideru prije pečenja? Na kojoj temperaturi ih pečeš?
Definitivno ću napraviti za Božić, a možda čak i prije
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 13:44   #30
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post
Hvala! Koliko držiš smjesu u frižideru prije pečenja? Na kojoj temperaturi ih pečeš?
Definitivno ću napraviti za Božić, a možda čak i prije
160 stupnjeva, stavio u receptu. Jednom ih radio bez da sam stavio u frizider isto jako dobro ispalo, ali mozes ih frizirati ili samo toliko da se stisne maslac.
Le Chef is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 15:43   #31
Nakon što se ohlade na rešetki ih se zatvori u kutiju na 2-3 dana, onda su još bolji.


Mislim da ovaj dio recepta neću biti u mogućnosti ispoštovati
Hvala,Cats!!!
__________________
Blaa Bla
Blaa Bla is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 15:44   #32
A napravi duplu ili troduplu dozu (tako ja obično) pa će ti uvijek ostat 3-4 komada za u kutiju
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 19:20   #33
od kolača:mađarica,bijela pita,rafaelo kuglice,salamica od oraha i bajadere
__________________
Ljudi će zaboraviti što ste rekli, zaboravit će i što ste učinili, no nikad neće zaboraviti kako su se osjećali zbog vas.
plagra is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 19:26   #34
Quote:
Le Chef kaže: Pogledaj post
160 stupnjeva, stavio u receptu. Jednom ih radio bez da sam stavio u frizider isto jako dobro ispalo, ali mozes ih frizirati ili samo toliko da se stisne maslac.
Tko se više sjetilo da je u prvoj rečenici pisala temperatura, naviknuta sam da bude na kraju kraj vremena pečenja
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 20:11   #35
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post
Tko se više sjetilo da je u prvoj rečenici pisala temperatura, naviknuta sam da bude na kraju kraj vremena pečenja
Le Chef is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 20:34   #36
Quote:
Cats kaže: Pogledaj post
moš ti i u sezam



Quote:
Cats kaže: Pogledaj post
Zadovoljni?
pre
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 21:27   #37
Imam molbicu.Volim makovnjaču ali nisam zadovoljna receptom koji imam. Nekako nije onaj pravi.Može li mi neko poslati recept.
milkyp3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 21:42   #38
Evo nešto što mnogi nisu radili:

Kuglice sa kikirikijem

Samljeti 1/2kg suvog grozdja na mašini za meso i zamjesiti sa 300g mljevenog pecenog neslanog kikirikija. Ako je mnogo suho dodati par kapi limuna. Praviti kuglice u centar staviti zrno kikirikija i uvaljati u mljeveni kikiriki.
milkyp3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 21:42   #39
OREHNJAČA / MAKOVNJAČA

Tijesto:
55 dkg oštrog brašna
6 dkg šećera
2 dkg svježeg kvasca
1 dcl mlijeka
1 dcl ulja
3 žlice kiselog vrhnja
2 žlice ruma
1 vanilija šećer
malo soli
1 jaje
2 žumanjka
limunova korica

S malo mlijeka i šećera umiješati kvasac i pustiti da se digne. Izmiješati žumanjke, jaje, sol, vanilija šećer, rum, vrhnje, šećer i limunovu koricu. Dodati brašno, dignuti kvasac i ostatak mlijeka. Kuhačom tući tijesto dok se ne počne odvajati od posude i pojave mjehurići. Tijesto staviti dizati na toplo. Kad se digne, ponovno ga istući, staviti na pobrašnjenu dasku i podijeliti na dva dijela. Premijesiti, razvaljati i premazati nadjevom. Staviti u lim i pustiti dizati. Peći oko 50 minuta do 1 sat na 180 - 200 stupnjeva.

Nadjev makovnjača:
50 dkg maka
4 dcl mlijeka
1 vanilija šećer
4 žlice ruma
2 bjelanjka
limunova korica

Mljeveni mak, šećer, vanilija šećer i limunovu koricu izmiješati i preliti kipućim mlijekom. Dodati rum i snijeg od bjelanjaka. Lagano promiješati i premazati tijesto. Peći oko 50 minuta do 1 sat na 180 - 200 stupnjeva.

Nadjev orehnjača:
40 dkg oraha
20 dkg šećera
2 dcl mijeka
limunova korica
3 žlice ruma
1 vanilija šećer
2 bjelanjka


Preporučam recept - tko god je probao moju orehnjaču/makovnjaču tražio je recept i svi koji su radili po tom receptu jako su zadovoljni
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 21:51   #40
ta.ja veliko hvala!Ovo je bilo brzo.Prilog 6038

Zadnje uređivanje milkyp3 : 07.12.2008. at 12:28.
milkyp3 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:02.