Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2012., 16:47   #1
Sigurnosni ventil za električni bojler

Pozdrav

Nedavno mi je otišao sigurnosni ventil k vragu i imao sam poplavu u kupatilu, srećom veš mašina mi se nije pokvarila. Gledam sadašnji ventil kojega sam kupio i onaj prijašnji da kaplju na rupicu prilikom grijanja vode. Ventil štiti do tlaka do 9,5 bara što mislim da neće doseći ali čim pušta, hvata me trta da opet ne pukne ko kokica. Isto kada pustim vodu iz kotlića prestane puštati i sve pet.

Do čega bi moglo biti, čitao sam da bi se mogla ugraditi nekakva posudica ili redukcijski ventil, samo neznam dali se pritom mora ugraditi na vanjski sat ili što ? Kako živim u stambenoj zgradu, nije mi baš cilj razbijati pol zgrade da mi bojler ne pušta više jer me iritira.

Hvala
logit is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 17:05   #2
Talking

Quote:
logit kaže: Pogledaj post
Pozdrav

Nedavno mi je otišao sigurnosni ventil k vragu i imao sam poplavu u kupatilu, srećom veš mašina mi se nije pokvarila. Gledam sadašnji ventil kojega sam kupio i onaj prijašnji da kaplju na rupicu prilikom grijanja vode. Ventil štiti do tlaka do 9,5 bara što mislim da neće doseći ali čim pušta, hvata me trta da opet ne pukne ko kokica. Isto kada pustim vodu iz kotlića prestane puštati i sve pet.

Do čega bi moglo biti, čitao sam da bi se mogla ugraditi nekakva posudica ili redukcijski ventil, samo neznam dali se pritom mora ugraditi na vanjski sat ili što ? Kako živim u stambenoj zgradu, nije mi baš cilj razbijati pol zgrade da mi bojler ne pušta više jer me iritira.

Hvala
Nije baš da sam potpuno shvatio tvoj upis,ali iz onoga što jesam,zaključujem da je previsok tlak u vodovodnoj mreži.Navedeno se može riješiti ugradnjom tzv "reducir ventila" na ulaz hladne vode u bojler,te njime ograničiti pritisak vode u bojleru na 3 bar-a (ili ćak i manje).Drugi naćin je ugradnja ekspanzione posude,ali taj nebi funkcionirao ako je tlak previsok.
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2012., 20:28   #3
Ako curi ili samo kaplje ,sigurnosni ventil će postepeno procuriti. Na to ti ukazuje opis, da prestane kapati kad se pusti voda na vodokotliću.
U mreži je preveliki pritisak, koji se još povećava kroz noć.
Problem može riješiti reducir ventil, a bilo bi dobro sa manometrom izmjeriti trenutni pritisak u mreži. Ako se ista situacija dešava i kod susjeda, tada je najbolje ventil ugraditi u vodomjernom oknu.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 00:20   #4
Da se nadovežem na temu s tlakom, reducir-ventilom i tlačnom posudom. Na bojleru je nakon 10-ak mjeseci otišla tlačna posuda tople vode (što se očitovalo kao kapanje iz sigurnosnog ventila) i to su zamjenili u garantnom roku, no postavlja se pitanje da li tlak u cijevima može biti toliki da ista opet ode k vragu, a garancija ne vrijedi vječno. Tako i tako sam tu posudu morao posebno kupovati (jer je lopovi ne daju uz bojler), pa nakon prijašnja dva odgovora sam sebe pitam - niam li za te novce (cca 1000kn) mogao postaviti reducirni ventil i zaboriaviti na tlačnu posudu forever?

Koliko je uopće velik taj ventil i da li na njega može utjecati fluktuacija tlaka u sustavu, tj. do kojeg tlaka radi optimalno?

Thx
morrak is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 07:18   #5
tlačna posuda nebi smjela otići u tako kratkom roku ako su tlakovi u okvirima navedenim na tlačnoj posudi i to nominalni tlak 3 bara,a maksimalni 8
ekspanzione posude za bojlere su obićno bijele ili plave boje,a ne crvene
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 08:38   #6
Quote:
d2267 kaže: Pogledaj post
tlačna posuda nebi smjela otići u tako kratkom roku ako su tlakovi u okvirima navedenim na tlačnoj posudi i to nominalni tlak 3 bara,a maksimalni 8
ekspanzione posude za bojlere su obićno bijele ili plave boje,a ne crvene
Ma mislim da piše i 10 bara na njoj max, ali ošla ona neka gumena opna unutra i kaj ja tu mogu. Nije da ja tlačim cijevi od vodovoda :P

I da, bijela je. Ne znam tko je uopće rekao da je crvena
morrak is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 11:44   #7
Hvala svima na odgovorima.

Imam svoj sat kao i svaki stan u zgradi tj. od vrta idu zasebne cijevi i nema jedinstvene koja potom grana tako da i kod susjeda curi neznam kako bi to pomoglo. Vodovod kaže da je pritisak vode u cijevi normalan.

Ukoliko kupim taj ventil, se može on ugraditi samo na dovod hladne vode bojlera u kombinaciji sa sigurnosim ventilom ?
logit is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 16:43   #8
Problem ti je u sigurnosnom ventilu tj. njegovom krsnom listu ...nikakvi reducir ventil ti ne treba
jationmivioni is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 17:35   #9
Quote:
logit kaže: Pogledaj post
Hvala svima na odgovorima.

Imam svoj sat kao i svaki stan u zgradi tj. od vrta idu zasebne cijevi i nema jedinstvene koja potom grana tako da i kod susjeda curi neznam kako bi to pomoglo. Vodovod kaže da je pritisak vode u cijevi normalan.

Ukoliko kupim taj ventil, se može on ugraditi samo na dovod hladne vode bojlera u kombinaciji sa sigurnosim ventilom ?
Prvo probaj zamjeniti sigurnosni ventil,a ako ne pomogne,reducirventil se može staviti samo na ulazu hladne vode u bojler.
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 22:29   #10
A jel mu to baš neka ideja? Mislim kako se mješalice ponašaju kad im na jednu stranu ide 3 bara a na drugu 8 bara?
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 22:39   #11
Malo sam surfao te reducir ventile. Pa to je ko malo manji amortizer s oprugom Vizualni dojam je sličan neoriginalnoj tlačnoj posudi - plinska flaša od 3kg kraj bojlera...

No za ozbiljno, zašto se takav reducir ventil ne bi ugradio umjest tlačne posude unutar kućišta bojlera? tako i tako ta tlačna posuda radi istu stvar, samo se ventil baš ne raspada tako lako (tj. opruga će teže puknuti od nekakve gumene opne u tlačnoj), zar ne?
morrak is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2012., 04:59   #12
reducir ventil kojeg spominju nema mogučnost rasterečenja tlaka iza sebe .
Dakle u bojler ulazi hladna voda .kad se zagrije volumen rase ..dio te vode bi se morao vratiti natrag u mrežu(ili tko zna gdje) da bi pritisak pao ..
Kod eks. posude rastezanje mebrane kopenzira širenje vode . prvim otvaranjem slavine taj delta p se rastereti i pritisak izjednači .
Ali u ubjler je opet ušlo mao hladne vode i tako u krug .
jationmivioni is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2012., 06:31   #13
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
A jel mu to baš neka ideja? Mislim kako se mješalice ponašaju kad im na jednu stranu ide 3 bara a na drugu 8 bara?
pa na spremnicima tople vode Vaillant,Junkers... reducirventil je standardni dio opreme i obavezno se ugrađuje na ulaz hladne vode ,ne vidim uopće problem u tome da se ugradi na bojler od 50 litara ili sličan,a što se velićine tiće
reducirventil 1/2" nije nešto pretjerano velik
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2012., 08:49   #14
Quote:
d2267 kaže: Pogledaj post
pa na spremnicima tople vode Vaillant,Junkers... reducirventil je standardni dio opreme i obavezno se ugrađuje na ulaz hladne vode ,ne vidim uopće problem u tome da se ugradi na bojler od 50 litara ili sličan,a što se velićine tiće
reducirventil 1/2" nije nešto pretjerano velik
Ja ga na svom Junkersu ne vidim (spremnik mislim 60L). Ima tlačnu za toplu i tlačnu za grijanje kolko sam shvatio.
morrak is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2012., 08:50   #15
Ok, samo pitam. Ja se vodoinstalaterskim sitnim radovima bavim isključivo za svoje potrebe pa pitam ako mi ikad zatreba.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 09:01   #16
Bilo koji ventil da stavim bojler piša, jebo mu ja mater više
Stari bojler nije puštao.
Nema bojlera dok ga Gorenje ili Končar ne sastavi.
logit is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 09:12   #17
Ni Gorenje više nije što je nekad bilo. Drži se Končara po pitanju pouzdanih bojlera.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 13:14   #18
imaš li čime uopće izmjeriti stvarni tlak vode u tvojoj kupaoni?
stari bojler nije puštao možda zato što se sigurnosni ventil "zapekao"
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 20:28   #19
Quote:
logit kaže: Pogledaj post
Bilo koji ventil da stavim bojler piša, jebo mu ja mater više
Stari bojler nije puštao.
Nema bojlera dok ga Gorenje ili Končar ne sastavi.

Preveliki tlak u mreži.
Dali si provjerio kod ostalih stanara ili susjeda?
Stavi manometar da izmjeriš tlak u mreži!
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 23:04   #20
Za logit

Evo mog iskustva s kapanjem ventila i kako smo ti riješili
Mi kupili novi bojler i zvali majstora da ga stavi na zid i sve prikopča. I odmah problem: kad god smo upalili bojler da grije vodu, počne kapati. Zovemo ponovo majstora, narikta nam tlak u mreži na 3 bara, ali to čudo i dalje kapa. Majstor predlaže da kupimo novi ventil jer ovaj možda nije dobar (a kupili najskuplji), kupimo ga, stavi nam majstor taj drugi i ništa nova, sve i dalje kapa kad god se stavi bojler grijati , a prestane ako pustimo vodu u kotliću, kroz pipu i slično. Moj muž i ja već ludi,to čudo kapa i kapa i odemo kupiti novi, treći ventil i u dućanu pričamo s nekom prodavačicom o tome kako nam je ovo već treći ventil, da razmišljamo o nekoj ekspanzionoj posudi ( ne znam je li to točan naziv) i prodavačica nam kaže da skinemo stari ventil, namotamo puno, puno, puno neke bijele trake koja se inače tamo stavlja (ne znam kako se zove, izgleda kao bijeli selotejp), rukom zavrnemo ventil koliko ide te samo jedan okret ključem. Naime, nama je majstor krvnički zvrtao ventil, a kad se to napravi, stvori se pritisak na neki dio ventila i čim upalimo bojler, on reagira. Uglavnom, poanta je da se ventil ne smije krvnički zavrnuti. Ne znam je li to možda situacija kod tebe, ali probaj kupiti novi ventil (stari ti je očito već zeznut) i nemoj ga krvnički zavrnuti, možda upali.
džuvanasamting is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:47.