Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2008., 00:13   #81
Najbrže rastuće drvo na planetu je Paulovnija. Ne znam može li se naći u nekom od rasadnika, ali ja sam ga uspješno uzgojio iz sjemena koje sam našao na drvetu koje raste kod izgorenog Paromlina u Zagrebu.
shiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 18:28   #82
Evo stavila sam isti post na temu o uredjenju vrta, ne znam jel se to smije Dakle:

Pozdrav svima! Nova sam na ovom podforumu i nemam (jos) pojma o vrtlarenju pa imam za pocetak jedno neznalicko pitanje:
Nedavno smo kupili seosku kucu blizu Karlovca, ca. 2000 m2 ravnog terena. Zeljeli bismo urediti "tradicijski" vrt, nesto malo drveca, ukrasnog bilja, nesto ugodno za oko. E sad, buduci da ne bismo htjeli da nam pola toga poumire sto kupimo, najprije bismo rado uzeli neku firmu da postavi vrt prema nasim zamislima pa bismo onda mi polako ucili kako ga odrzavati.
Zanima me ima li netko iskustava s takvim firmama?
__________________
Marlene
marlene is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2009., 13:38   #83
Ja sam posadila "frćkavu" vrbu i oooogromna je izrasla u 2 godine!!
leek is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 13:58   #84
Quote:
shiro kaže: Pogledaj post
Najbrže rastuće drvo na planetu je Paulovnija. Ne znam može li se naći u nekom od rasadnika, ali ja sam ga uspješno uzgojio iz sjemena koje sam našao na drvetu koje raste kod izgorenog Paromlina u Zagrebu.
Može se naći ima ju rasadnik Curek, ja sam rezervirala dvije za jesen, i da raste ko luda 3-4 m godišnje a k tome je i ekološka....
Vodenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 08:37   #85
Quote:
waterlily kaže: Pogledaj post
Može se naći ima ju rasadnik Curek, ja sam rezervirala dvije za jesen, i da raste ko luda 3-4 m godišnje a k tome je i ekološka....
ja sam ih kupio dvije u MBM Lučko, zasad se ne mogu pohvaliti nekom ludnicom od brzog rasta, možda je narasla 10cm u 3 mjeseca, mislim da je najveći problem kako postupaju s korijenom u onim teglama. Inaće, tamo je cijena 270kn/kom.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2009., 13:05   #86
Quote:
Codegun kaže: Pogledaj post
ja sam ih kupio dvije u MBM Lučko, zasad se ne mogu pohvaliti nekom ludnicom od brzog rasta, možda je narasla 10cm u 3 mjeseca, mislim da je najveći problem kako postupaju s korijenom u onim teglama. Inaće, tamo je cijena 270kn/kom.
Koliko je bila visoka Paulownija kad si je kupio??? Ja svoje dvije čekam do rujna, a znam da joj treba vremena da se zakorijeni, najbolje preko zime....
Čula sam da tulipanovac isto brzo raste, da li tko ima to drvo???
Vodenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2009., 14:14   #87
Quote:
waterlily kaže: Pogledaj post
Čula sam da tulipanovac isto brzo raste, da li tko ima to drvo???
znam dvorište u kojem ga ima, ali ne poznajem ljude ....no, već 5 godina svaki dan tamo šećem psa ...ne bih rekla da baš nešta divlje raste
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2009., 19:57   #88
topolu? vrbu?
stvarno ste nasli...
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 16:26   #89
Zna li tko gdje se može naći sadnice Pavlovnije u Rijeci?
luka lik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 12:34   #90
Ja imam ograničena iskustva tj samo što vidim okolo ali neka od predloženih drva po mom saznanju
- nisu brzorastuća ko na primjer lipa (čak obratno i to primjerci posađeni već kao 2-3 metra veliki)
- neka možda jesu brzorastuća al i preko 30 godina stari primjerci npr. paulovnije ili 20-ak godina stari ruj (Rhus typhina) baš ne nude hladovinu, paulovnija ima (bar one koje ja viđam okolo) zbog brzog rasta visoku i usku krošnju, usto prilično rijetku a za ruj da ne govorim - nizak i rijedak
- bambus pak ne radi nikakav hlad, eventualno ko živica za odvajanje od susjeda koje baš mrziš (i ako ne postaviš limove do bar metar dubine proširit će se i progutat sve pred sobom )
__________________
Tko je lud da bude pametan.
Je suis Charlie!
NitkoPoseban is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 13:21   #91
Ja sam vidio bambus u Lovranu u dvorištu jedne vile isto služi kao ograda ali ne znam,da li opće postoji neš iodealno da brzo raste,da ima gusut krošnju i da ima lijepi cvijet?
Meni su fora ta cvatuća drva ali kada ih većina sporo raste.
luka lik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 17:44   #92
Mislim da je to baš nezgodna kombinacija.

Inače bi jasno u tvom podneblju magnolija bila dobitna kombinacija.

Ako možeš napraviti brajdu posadi takomu il bugenviliju il gliciniju.

Il posadi javor/topolu/votevr a kraj njih takomu/gliciniju da se po njima penje, imati ćeš i krošnju i cvijeće .
Ovo je jasno šala, mislim da ne bi uspjelo
__________________
Tko je lud da bude pametan.
Je suis Charlie!
NitkoPoseban is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 21:39   #93
Sjena...

Ovako... imam jedan komad dvorišta cca 100 m^2 okrenut prema zapadu. Kao što se može pretpostaviti, u ljetnjim mjesecima je tamo posve neizdrživo vruće. Htio bi tamo zasaditi nešto što bi dalo sjenu, tako da se i po ljeti vani može boraviti. Naravno, bio bi bonus kada bi na tome nečemu još i raslo ponešto jestivo. Dakle, tražim nekakvu vočku (ili više njih) koje imaju dovoljno guste i široke krošnje ispod kojih bi se moglo sjediti, koje rastu razumnom brzinom, i koje bi uspjevale u mom kraju (kontinent, u blizini Velike Gorice).

Zahvaljujem na svim savjetima
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 21:18   #94
Pročitaj ovo, možda nađeš neku ideju.
laella is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2012., 22:32   #95
pročitao sam cijelu temu ali na kraju samo sam se još više zbunio pa neznam šta uzeti za dvorište koje je osunčano i koje vapi za hladom.
sadio sam bio 2 javora kupljena dosta velika nekih 4-5 metara ali jedan se osušio nakon 2 godine a drugi nakon 6-7 godina i nikako nije napredovao. predpostavljam da nismo iskopali dovoljno velike rupe za tako veliko drvo, i da je samo tlo bilo ne dovoljno dobro jer je za okućnicu i travnjak zemlja nasuta nekih pola metra a ispod je neka tvrda pješčana podloga koju nismo prokopali kod sadnje.

sada sam u nedoumici šta uzeti da bi dobio hlad u dvorištu ali bi sada htio da to naraste što je brže moguće i da dobijem toliko željeni hlad.
da li je to vrba kao što neki pišu ili neko drugo drvo a što se tiče podneblja u pitanju je mostar.
__________________
STROGO DESNO - UM94
samo jako is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2012., 23:21   #96
da i da upitam a nije se spominjalo stablo lovora. da li je ono brzorastuće i da li je javor brzorastući da sa njim opet pokušam? samo što sada moram to bolje posaditi, sa odgovarajućom rupom za stablo i gnjojivom.
__________________
STROGO DESNO - UM94
samo jako is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2012., 11:57   #97
drvce

Quote:
Rurik kaže: Pogledaj post
Imam zanemareni grunt blizu Zagreba. Sve divlje voćke su krepale - cista trulez. A ja bih ovo ljeto van iz grada, u prirodu svoju...
Pa, sprzit cu se ako si ne posadim nesto sto moze dati dobar hlad - cim prije.

Pojma nemam o hortikulturi, vocarstvu, vrtlarstvu... ali me zanima (a valjda i jos ponekoga): postoji li kakvo "Sport Billy" drvo, koje brzo raste?

Sa sjenicom bih se mogao zadovoljiti prve godine, ali zelio bih pravu sjenu cim prije. Dragi Lastane...
Kako što su rekli, najbolje je pogledati što raste kod susjeda i to posaditi i kod sebe.
Vrste koje brzo rastu kad se ukorijene, a daju u debeli 'lad su:
Orah, lipa, divlji kesten, može i žalosna vrba ako ima dovoljno vlage u tlu. Kako god, prije nego budeš uživao u hladu treba proći 4-5 godina minimalno.
Sjeti se one 'Kad god drvo posadiš ti ne gubi nadu da ćeš jednom odmarati u njegovom hladu.'
Snoopydog is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2012., 11:58   #98
Možda bi tamo išao Koprivić ili kostela kako ga zovu u Dalmaciji.
Snoopydog is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2012., 12:17   #99
Quote:
shiro kaže: Pogledaj post
Najbrže rastuće drvo na planetu je Paulovnija. Ne znam može li se naći u nekom od rasadnika, ali ja sam ga uspješno uzgojio iz sjemena koje sam našao na drvetu koje raste kod izgorenog Paromlina u Zagrebu.
Ja bih ovo posadila uz terasu, frendica ima sjeme, pa ću je probati sama uzgojiti, ali me zanima ako netko zna kako se "ponaša" korijen?
Naime, prije je ispred terase bila lipa, ali smo je na moju veliku žalost morali posjeći jer je zbog njenog korijena počeo pucati zid kuće (koja je 7 metara dalje!)... Ne bih htjela da mi se to ponovi, pa da za x godina opet moram rušiti savršeno stablo...
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2012., 12:08   #100
Albicija

Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
evo, čovjek je profesionalno odgovorio. baš sam ja htio topolu navesti da najbrže raste. ako ne treba baš veliko drvo, onda postoji ono ukrasno drvo za koje nemam pojma kak se zove, uglavnom, ima crvene mucaste cvjetova poput plišanih češera i nekakvo rebrasto lišće. sonic, poznato? to fakat brzo raste
Mislim da bi to mogla biti albicija. Raste brzo, to jest, i uveče skuplja listove kao mimoza.
Snoopydog is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:29.